Zdravý domov: Tieto rastliny nielen dobre vyzerajú, ale aj čistia vzduch

Publikácia: 27.10.2022

Pestujete kvety? A užívate si ich iba vonku v záhradke, alebo si časť tej zelenej krásy tiež prenášate k sebe domov, aby vám spríjemňovala voľné chvíle? Izbové rastliny nielenže zlepšujú vzhľad vášho domova, ale môžu taktiež čistiť vzduch, a dokonca zlepšiť vašu náladu. Samozrejme, nie všetky rastliny dokážu vzduch čistiť rovnako efektívne. Niektoré sú v tom lepšie ako iné. Ktoré izbové rastliny patria k najlepším prirodzeným čističkám vzduchu? A ako pomocou rastlín regulovať vlhkosť vzduchu v domácnosti?

Prečo je potrebné čistiť vzduch v interiéri?

Možno si hovoríte, že na čistenie vzduchu u vás doma vlastne vôbec nemáte dôvod, pretože svoju domácnosť udržujete v čistote. Aj tak ale musíte počítať s tým, že sa v interiérovom vzduchu objavia výpary škodlivých látok, ktorými môže byť formaldehyd z kobercov či nábytku, zmäkčovadlá z PVC alebo kobercov, výpary lakov, riedidiel, čistiacich prostriedkov a ďalších látok, ktoré sa v domácnosti bežne používajú , a pritom môžu poškodiť ľudské zdravie.

Medzi ďalšie zdroje znečistenia vzduchu v interiéri patria roztoče, plesne a zvieracia srsť. Nie je teda divu, že najmä v zimnom období, keď v interiéri trávime viac času ako v lete, sme viac podráždení, trpíme bolesťami hlavy či dýchacími ťažkosťami, rozvíja sa u nás alergia a môže nás sužovať nesústredenosť.

Rastliny dokážu zmeniť klímu v miestnosti

Rastliny nielen dobre vyzerajú, ale majú aj pozitívny vplyv na klímu v miestnosti. Všetky rastliny okrem kaktusov a sukulentov uvoľňujú svojimi listami do vzduchu vodnú paru. Týmto spôsobom zvyšujú vlhkosť vzduchu v miestnosti. To je obzvlášť výhodné v miestnostiach s ústredným kúrením, pretože ústredné kúrenie vzduch vo zvýšenej miere vysušuje.

Okrem toho sa pri zalievaní rastlín 97 % zálievkovej vody vyparí späť do vzduchu. Pokiaľ teda chcete zvýšiť vlhkosť v miestnosti bez použitia zvlhčovača vzduchu, stačí do nej umiestniť izbové rastliny. Rastliny navyše produkujú kyslík a pohlcujú oxid uhličitý. Vďaka tomu sa vzduch v miestnosti stáva lepšie dýchateľným. Samozrejme, že v niektorých prípadoch môže byť vlhkosť vzduchu v interiéri už príliš vysoká.

Úroveň vlhkosti vo vzduchu dokážu efektívne zredukovať odvlhčovače, ktoré pokiaľ to preženiete, dokážu ale fungovať aj reverzibilne. So škodlivinami v ovzduší si ale neporadí. Na to budete opäť potrebovať rastliny. Niektoré druhy rastlín dokážu totiž priamo odbúravať škodliviny vo vzduchu tak, že sa ich obsah v miestnosti zníži o viac ako dve tretiny. Vďaka tomu si budete môcť užiť vyššiu telesnú aj duševnú výkonnosť a znížiť svoju hladinu stresu. K tomu pomôže aj pohľad na zelené krásky.

vlhkosť doma
zdroj: Ozgu Ozden / Unsplash

Ako podporiť zdravé izbové rastliny?

Fakt, že existujú rastliny, ktoré čistia vzduch, bol dokonca potvrdený mnohými vedeckými štúdiami. V tomto ohľade ale platí rovnako ako v prípade čističky vzduchu, že veľkosť rastliny je priamo úmerná jej výkonu. Jedna malá rastlina sa nepostará o vzduch v rozľahlej miestnosti. Na to ich musíte mať hneď niekoľko. Čím viac rastlín doma budete mať, tým bude váš vzduch čistejší. Platí tiež, že medzi najefektívnejšie čističky vzduchu patria rastliny, ktoré rýchlejšie rastú a sú väčšie.

Staviť môžete napríklad na tropické druhy rastlín, ktoré sú aktívne po celý rok a nepotrebujú zimný odpočinok v chlade, počas ktorého sú životné procesy, a teda aj filtračná schopnosť, výrazne obmedzené. Podmienkou je zaistiť im čo najviac svetla a do tmavých priestorov vybrať druhy, ktoré šero znášajú.

Aby vo vašej domácnosti dochádzalo k efektívnej filtrácii vzduchu, odporúča sa mať jednu rastlinu na 10 m³ vzduchu. Ak navyše chcete, aby rastliny dobre prospievali, ale aj skvele vyzerali, môžete ich rozostaviť do skupín. Metabolizmus intenzívnejšie prebieha u rastúcich rastlín, preto ich rozhodne množte a odrezajte. Vzduchu vo vašej domácnosti to len prospeje.

Tip redakcie:

Ak máte doma deti alebo domáce zvieratá, nezabudnite, že existujú aj jedovaté rastliny, ktoré by im mohli ublížiť. Pred každým nákupom si preto overte nielen nároky danej rastliny, ale aj to, či nie je toxická.

Ktoré rastliny patria k najvýkonnejším čističkám vzduchu?

Existujú náročné aj nenáročné izbové rastliny čistiace vzduch. Ktoré by vám rozhodne doma chýbať nemali?

Aloe Vera

Táto dekoratívna rastlina sa nielen ľahko pestuje, ale taktiež veľmi účinne zlepšuje kvalitu ovzdušia. V noci uvoľňuje kyslík, ktorý pomáha zlepšiť kvalitu spánku. Aloe vera je taktiež vynikajúca pre reguláciu vlhkosti v domácnosti. Americká NASA ju označila za jednu z najúčinnejších rastlín na čistenie vzduchu v domácnosti. A navyše jej dužinu môžete využiť napríklad aj na kozmetické účely.

aloe vera
zdroj: feey / Unsplash

Svokrin jazyk

Táto pomerne neprístupne vyzerajúca rastlina skrýva jednu veľkú výhodu. Aj v noci totiž prijíma zo vzduchu oxid uhličitý a vypúšťa doň kyslík. Vďaka tomu patrí k rastlinám vhodným do spálne. Svokrin jazyk má ale aj ďalšie prednosti. Zo vzduchu dokáže totiž vyfiltrovať v domácnosti sa najčastejšie vyskytujúce toxíny (formaldehyd, benzén, trichlóretylén). Svokrin jazyk čistí vzduch teda hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi.

svokrin jazyk
zdroj: feey / Unsplash

Lopatkovec

Lopatkovec je na pestovanie skutočne veľmi nenáročný. Uspokojí sa aj s tmavším kútom a s minimom starostlivosti. Aj za tú sa však odmení krásnymi bielymi kvetmi so žltkastými pestíkmi. Lopatkovec čistí vzduch, odstraňuje z neho toxíny a zvyšuje aj jeho vlhkosť. A práve to ocenia alergici a astmatici.

lopatkovec
zdroj: feey / Unsplash

Zamiokulkas

Táto rastlina pochádzajúca z Afriky je netradičná nielen svojim názvom, ale aj vzhľadom. Navyše ide o rastlinu, ktorá čistí vzduch a jej pestovanie je veľmi jednoduché. Odpustí vám aj hociktoré záhradnícke prehrešky. Pri pestovaní majte na pamäti, že má radšej suchší substrát, preto ju neprelievajte.

zamiokulkas
zdroj: feey / Unsplash

Potosovec alebo Scindapsus

Potosovec je ľahko pestovateľná popínavá rastlina, ktorej sa bude dariť takmer v každom kvetináči. Nepotrebuje priame slnečné svetlo a znesie aj pomerne slabé svetelné podmienky. Scindapsus je jednou z najúčinnejších rastlín na čistenie vzduchu a filtráciu formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu.

potosovec
zdroj: feey / Unsplash

Zelenec

Medzi skvelé prírodné čističe vzduchu patrí aj zelenec, ktorý dokáže zo vzduchu odstrániť až 90% škodlivého formaldehydu. Je to rastlina nenáročná na údržbu, dobre sa jej darí na policiach nad posteľou a jej dlhé, lesklé trsy listov pôsobia veľmi esteticky.

zelenec
zdroj: feey / Unsplash

Difenbachia

Táto rastlina je náročná na slnečné miesto a pravidelnú zálievku. Za odmenu bude rýchlo rásť a postará sa o filtráciu toluénu a xylénu zo vzduchu vo vašom byte. Pozor ale na to, že difenbachia patrí medzi jedovaté rastliny a jej miazga môže byť pre ľudskú pokožku škodlivá. Difenbachia síce čistí vzduch, ale pozor by ste si na ňu mali dať, pokiaľ máte doma deti a zvieratá. Uhryznutie a rozžuvanie lístkov Difenbachie pre nich môže predstavovať až smrteľné nebezpečenstvo.

difenbachia
zdroj: feey / Unsplash

Spiaca panna alebo Aglaonema

Aglaonema je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín a jej farebné variácie – od tmavo zelenej a striebornej až po červenú – dodajú výzdobe vášho domova osobitosť. Potrebuje skutočne veľa svetla, nie však priame slnko. Darí sa jej vo vlhkej, ale nie zamokrenej pôde. Aby ste dosiahli túto rovnováhu, zalievajte rastlinu dôkladne a pred ďalším zalievaním ju nechajte preschnúť.

Vzhľadom na vysoké nároky na vlhkosť považujú niektorí pestovatelia Aglaonemu za skleníkovú rastlinu. Najlepšie sa jej teda bude dariť v teplom, vlhkom a svetlom prostredí. Pozor na prievan!

spiaca panna aglaonema
zdroj: feey / Unsplash

Patria rastliny do spálne?

To je večná otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Niektoré druhy rastlín sú do spálne ako stvorené, pretože dokážu aj v noci produkovať kyslík a čistiť vzduch. Väčšina rastlín však v noci kyslík spotrebúva. Jeho množstvo je ale v porovnaní s tým, koľko ho vytvorí cez deň, zanedbateľné.

Medzi rastliny, ktoré sú do spálne ako stvorené, pretože produkujú kyslík aj v noci, patria napríklad orchideya, aloe vera, bromélia alebo už spomínaný svokrin jazyk. Niektoré rastliny by naopak nemali byť umiestnené v spálni, pretože môžu mať negatívny vplyv na spánok. Napríklad paprade a niektoré druhy paliem (napr. areka) spotrebúvajú v noci viac kyslíka ako cez deň. Je o nich tiež známe, že veľmi účinne zvlhčujú vzduch.

Autor článku