Ako sa zbaviť komárov? Pomôžu odpudzovače, repelenty aj prírodné sviečky

Publikácia: 04.07.2022

Na svete existuje viac ako 3 000 druhov komárov. Mnoho z nich prenáša aj závažné ochorenia, ako je malária, žltá zimnica alebo západonilská horúčka. V našich podmienkach síce také nebezpečenstvo nehrozí, napriek tomu nás komáre dokážu v lete veľa potrápiť. Našťastie máme účinné prostriedky, ako sa ich zbaviť. Okrem klasického repelentu sa osvedčili aj niektoré vonné sviečky alebo esenciálne oleje.

Na Slovensku žije zhruba 50 druhov komárov. Vyskytujú sa hlavne v blízkosti riek a vodných plôch, ale aj v lesoch. Najznámejší je komár piskľavý a jeho poddruh komár ťažký, ktorí s obľubou zalietavajú do ľudských príbytkov. Po výdatných dažďoch a záplavách sa potom množí komár záplavový.

Komáre sú aktívne najmä večer a v noci, a to v období od apríla do októbra. Bezpečne ich spoznáte podľa piskľavého zvuku, ktorý vydávajú ako hlasivkami, tak chvením krídiel. Ľudskú krv sajú výhradne samičky, ale neslúži im ako potrava, ako sa mnoho ľudí mylne domnieva. Berú si z nej živiny, vďaka ktorým kladú zdravé vajíčka.

Prečo na mňa idú komáre?

Túto otázku si počas letných večerov kladie mnoho z nás. Dôvodov môže byť niekoľko, ale najviac komárov láka váš pot, z ktorého cítia kyselinu mliečnu a oxid uhličitý. Pokiaľ sa teda veľmi potíte, pravdepodobne vás budú obťažovať častejšie ako ostatných. Čiastočné riešenie ponúkajú antiperspiranty a prírodné parfémy s vôňami, ktoré tento hmyz nemôže vystáť.

komár
Zdroj: Canva

Ako sa zbaviť komárov v miestnosti?

Najčastejšie riešime, ako sa zbaviť komárov v noci. Pokiaľ nepomáha elektrický odpudzovač komárov alebo ho práve nemáte so sebou, môžete si poradiť aj inak. Stačí si vziať príklad zo Stredomoria a zaobstarať si siete do okien alebo priamo moskytiéry. Ďalej je možné zapáliť sviečku s vôňou, ktorá funguje ako prírodný odpudzovač komárov. A najúčinnejšie samozrejme bude jednotlivé spôsoby skombinovať.

Okrem toho nezabúdajme, že komáre láka svetlo. Akonáhle teda rozsvietite lampu, čoskoro pri nej komáre nájdete a ľahšie sa ich zbavíte. Moderné LED svietidlá ale nie sú tak účinné ako klasické žiarovky. Najlepšie totiž komáre nalákate na žlté svetlo.

TIP: Vyrobiť si môžete aj účinný domáci odpudzovač komárov. Je to veľmi jednoduché - potrebovať budete len klinček a misku s vodou, do ktorej klinček rozdrvíte.

Ako sa zbaviť komárov na záhrade?

Pokiaľ už idete na záhradu plnú komárov, nezabudnite si so sebou repelent. Popri tých chemických sa ponúkajú aj prírodné varianty z esenciálnych olejov, ktoré komáre prirodzene odpudzujú. Patrí medzi ne napríklad levanduľa, mäta alebo citrónová tráva.

Aby ale komáre na vašu záhradu vôbec nelietali, bude nutná prevencia. Pomôžu vám s ňou rastliny, ktoré komáre neznášajú. Okrem už spomínaných druhov skúste do záhonov vysadiť aj bazalku, citronelu, šalviu či ligurček.

Iste ste si všimli, že pri rybníkoch a jazerách sa to komármi hemží podstatne viac. Dôvod je jednoduchý - do stojatých vôd kladú svoje larvy. Ak teda máte na záhrade bazén či jazierko, nezabúdajte ich pravidelne čistiť.

Kladiete si otázku, ako zničiť larvy komárov vo vode? Jednoduchým riešením je jedlý olej. Stačí tenká vrstva na hladine, ktorá larvám znemožní dýchanie. Potom, čo larvy klesnú ku dnu, je možné olej odobrať či odsať savým papierom.

Prevencia proti komárom prehľadne

Elektrický odpudzovač komárov

Na pokojné spanie odporúčame použiť elektrický či ultrazvukový odpudzovač komárov. Kvalitné elektrické odpudzovače majú veľmi nízku spotrebu energie, ich náplň vydrží desiatky hodín a dá sa kúpiť samostatne. Na výber máte rôzne vône aj náplne úplne bez parfumácie. Drahšia, ale ekologickejšia je ultrazvuková verzia, ktorá komárov obťažuje svojim zvukom.

Syntetické repelenty

Pokiaľ sa v lete chystáte do prírody, mal by repelent patriť k vašej základnej výbave. Okrem variantov na kožu sa dnes stretnete aj s repelentmi na použitie na balkóne, terase či záhrade. Pokiaľ si navyše priplatíte za kvalitný prípravok, poteší vás dlhou účinnosťou. Na danom mieste totiž pôsobí aj niekoľko týždňov.

Zapáľte sviečky

Nielen doma, ale aj vonku sa môžete komárov zbaviť vďaka sviečkam. Okrem variantov s prírodnou vôňou existujú aj vyložene repelentné sviečky. Niektoré z nich je lepšie vložiť do lucerien, iné sú odolné samy o sebe.

Použite siete do okien a moskytiéry

Ak sa vám doma alebo na chalupe komáre premnožili a nechcete ich hubiť chémiou, kúpte si sieť do okna alebo moskytiéru cez posteľ. Oboje zoženiete na internete, v predajniach domácich potrieb alebo stavebnín.

Komáre idú za svetlom

Už sme spomínali, že komáre reagujú na svetlo. U rozsvietenej lampy ich teda nájdete najčastejšie. Cez noc ale radšej zhasnite a ako pascu použite vetrák. Stačí ho pustiť na nízky stupeň a namieriť na miesto, kde nikto nespí. Vám bude vďaka ľahkému vánku príjemne a komáre nebudú mať šancu.

Pravidelne sekajte trávnik

Cez deň sa komáre radi schovávajú na temných a chladných miestach, a preto milujú vysokú trávu. Než teda pristúpite k nakupovaniu drahých repelentov a zložitému vysádzaniu rastlín, zamerajte sa na údržbu trávnika.

Myslite na správne obliekanie

Pokiaľ sa vydávate do miest s veľkým výskytom komárov, radšej si vezmite dlhé rukávy a nohavice. Oblečenie ale musí byť dostatočne priedušné, aby ste sa v ňom cítili príjemne aj v horúčave. Odporúčame teda merino vlnu, prípadne funkčné materiály.

Čo pomáha na štípance od komárov?

Doma by ste mali mať univerzálny Fenistil gél, ktorý pomáha na rôzne bodnutie, uštipnutie alebo uhryznutie hmyzom. V malom balení si ho potom nezabudnite zbaliť aj na cesty. Hodiť sa vám bude na chate pri lese aj na dovolenke pri mori. Podobne fungujú aj bylinné masti s tea tree olejom alebo chladivý gél Snehulienka.

Aj na komárie uštipnutie ale môžete využiť čisto prírodné prostriedky, hojivo pôsobí napríklad aloe vera, kvapka citrónovej šťavy, kvapka octu alebo roztlačený list skorocelu.

Autor článku