Balenie darčekov: Tajomstvo dokonale krásnych balíčkov odhalené

Publikácia: 11.12.2022

Výber vianočných darčekov je jedna vec, pre dokonalý úspech ich ale musíte aj pekne zabaliť. S naším prehľadným návodom to určite zvládnete sami, užijete si veľa zábavy a ešte ušetríte za platené baliace služby. Navyše môžete vytvoriť balenie presne na mieru obdarovanej osoby. Zamerali sme sa na rôzne typy, tvary i veľkosti darčekov, ktoré sme balili do papiera, krabíc aj celofánu. Idete do toho s nami?

Ako zabaliť darček do baliaceho papiera?

Úplným základom je nefarbený baliaci papier. Dá sa skvele kombinovať s rôznymi stuhami aj ozdobami a obľúbia si ho ako milovníci prírodného štýlu, tak moderní minimalisti. Voľba ale samozrejme záleží na vás, niekto si potrpí na luxusné lesklé varianty, niekto na matnú eleganciu a deti určite budú baviť baliace papiere s obrázkami. Postup je v zásade rovnaký.

Pripravte si:

  • rolu baliaceho papiera
  • pravítko
  • ceruzku
  • ostré nožnice
  • lepiacu pásku, najlepšie obojstrannú
  • stuhu

Postup:

1. Najprv sa presvedčte, že na darčeku nezostali žiadne cenovky a nálepky, ktoré by mohli výsledný dojem pokaziť. Hneď potom sa môžete pustiť do práce.
2. Pokiaľ darček nie je hranatý a súmerný, vložte ho radšej do krabice.
3. Papier obráťte na rubovú stranu, pravítkom zmerajte, koľko ho budete potrebovať (nezabudnite na prehyby) a ceruzkou si označte línie rezu. Potom sa môžete pustiť do strihania, snažte sa byť presní a papierom zbytočne neplytvajte.
4. Položte darček v krabici presne doprostred baliaceho papiera. A to prednou stranou dole, aby ho obdarovaný správne rozbalil.
5. Vezmite jednu časť papiera a preložte ju cez spodnú stranu darčeka. Potom rovnako postupujte aj na druhej strane, len si tentoraz nechajte pár centimetrov naviac. Teraz dlhšiu stranu preložte pod kratšiu, aby bol papier pekne zložený a nevykukoval odstrihnutý koniec. Preložte hornú časť cez spodnú a starostlivo utiahnite. Nakoniec papier prilepte k sebe.
6. Na jednom konci darčeka preložte rohy, aby ste vytvorili trojuholník. Preložte rovný koniec cez roh a pokračujte k vrchnej strane balíčka. Potom ho opatrne prilepte a rovnako postupujte aj na druhej strane.
7. Ozdobte darček stuhou a pridajte menovku. Ako uviazať stuhu na darček popisujeme na konci článku. Na menovku vám bude stačiť kúsok tvrdého papiera. Len si dajte záležať na symetrickom tvare a peknom písme. Jednofarebný baliaci papier tiež skvele doplní dekorácie v podobe vetvičiek, šišiek, plátkov sušeného ovocia, sušených kvetov a pod.

balenie vianočných darčekov
zdroj: Pinterest

Ako zabaliť darček do celofánu?

Pripravte si:

  • celofán
  • ostré nožnice
  • stuhu
  • prípadne hotovú mašľu alebo kokardu

Celofán je ideálny pre neforemné predmety s menšími aj väčšími rozmermi. Stačí si odstrihnúť dostatočne veľký kus a darček položiť doprostred. Pri balení potom nezabudnite skontrolovať, či stále držíte všetky štyri okraje. Dajte ich k sebe, natiahnite hore a nevzhľadné vyčnievajúce rohy zastrčte dovnútra. Zaviažte a vytvorte ozdobnú mašľu alebo prilepte hovotú kokardu, ktorú zoženiete v každom papiernictve.

balenie vianočných darčekov
zdroj: Pinterest

Ako zabaliť veľký darček?

Ďalej sa pozrieme na to, ako originálne zabaliť darček veľkých rozmerov. Môže to byť napríklad bicykel, auto alebo kus nábytku. Také veľké a nákladné darčeky najskôr nedávate každý deň, preto by ste si mali dať na balení obzvlášť záležať. Tu je niekoľko tipov:

1. Použite klasický baliaci papier, ktorý cez darček môžete iba prehodiť. Len pozor na to, že jedna rola nemusí stačiť.
2. Veľmi efektne vyzerajú obrie stuhy a mašle, ktoré zoženiete na internete, prípadne sa dajú aj vyrobiť.
3. Veľký darček skvele vynikne, keď naň navesíte svetielka alebo balóniky. Prvá možnosť je na Vianoce ideálna.
4. Dokonalé prekvapenie pripravíte obdarovanému, pokiaľ dáte bicykel alebo iný nadrozmerný darček do krabice.
5. Prípadne môžete darček schovať na tajné miesto v dome alebo na záhrade a nechať obdarovaného, aby si ho sám našiel.

balenie veľkých darčekov
zdroj: Pinterest

Ako zabaliť okrúhly darček?

Okrúhly tvar má mnoho darčekov: od lôpt cez kúpeľové bomby až po parfémy a krémy. Ak ich nechcete baliť do krabice alebo z nich vytvárať „bonbón“, použite poddajný papier alebo látku. Postup je nasledovný:

Dva archy papiera či štvorce látky preložte uhlopriečne (zhruba 3 cm) cez seba a uprostred ich zlepte priehľadnou lepiacou páskou.

Potom ľavú polovicu látky zhrňte a upravte do veľkých pravidelných záhybov. Rovnako postupujte aj na druhej strane, až sa obe časti spoja. Následne odstrihnite asi tridsaťcentimetrový kúsok širokej stuhy a vyhrnuté konce zviažte na strane skladov tak, aby vznikla mašľa.

balenie okrúhlych darčekov

Ako zabaliť valcový darček?

Pokiaľ obdarovaného príliš nepoznáte, väčšinou nič nepokazíte dobrým vínom alebo iným kvalitným alkoholom. Poďme sa teda pozrieť na množstvo tipov, ako zabaliť fľašu ako darček. Podrobnejšie si predstavíme nasledujúci postup:

1. Fľašu položíme na vybraný baliaci papier a odmeriame ho tak, aby nám na výšku zostalo niekoľko centimetrov navyše. Ďalej potom z papiera vystrihneme dva štvorce o strane 20 cm a uprostred každého z nich vytvoríme otvor na hrdlo fľaše.
2. Oba kúsky papiera pretiahneme cez hrdlo a dobre utiahneme. Následne papier omotáme lepiacou páskou tak, aby cípy smerovali nahor. Celú fľašu ovinieme baliacim papierom, ktorý na dne starostlivo poskladáme a zalepíme lepiacou páskou. Nakoniec previažeme hrdlo stuhou a vytvoríme mašľu.

balenie valcového darčeka
zdroj: Pinterest

Ako zabaliť mäkký darček?

Je jasné, že mäkké darčeky ako plyšové hračky alebo oblečenie sa balia horšie ako tvrdé obdĺžnikové alebo štvorcové predmety. Prácu vám samozrejme môže uľahčiť krabica, darčeková taška alebo sáčok. Pokiaľ ste ale dostatočne zruční, zvládnete ich zabaliť aj do papiera.

Postup 1:

1. Odstrihnite kus baliaceho papiera, dvakrát taký veľký, ako je daný predmet. Papier rozložte, darček naň položte a otočte ho prednou časťou smerom k stredu. Podľa toho zistíte, aký široký kus musíte z rolky odstrihnúť. Než sa do toho dáte, radšej počítajte s niekoľkými centimetrmi navyše, odstrihnúť ich môžete vždy.
2. Preložte okraje papiera tak, aby sa uprostred spojili. Baliaci papier starostlivo uhlaďte a vonkajšie okraje vertikálne prehnite k sebe. Dajte pozor, aby sa neprekrývali. Znova si overte, či sa hračka alebo iný mäkký predmet do baliaceho papiera zmestí.
3. Okraje papiera uprostred zalepte priehľadnou lepiacou páskou a použite 2 až 3 kúsky priehľadnej pásky. Tá zaistí, že budú okraje dobre držať pohromade. V hornej aj spodnej časti papiera nechajte toľko miesta, aby ste ho ešte mohli otvoriť.
4. Zospodu vytvorte na papieri prehyb o veľkosti približne 5 cm (stačí odhadom, pravítko potrebovať nebudete). Umiestnite papier tak, aby smeroval zvisle k vám. Vezmite spodnú časť baliaceho papiera a prehnite ho hore, ale nelepte ho.
5. Vonkajšie okraje záhybu zastrčte dovnútra a záhyb na baliacom papieri uvoľnite. Ľahko zatlačte na zvislé hrany prehybu tak, aby vytvorili kosoštvorcový tvar (pripomínajúci diamant) a papier tvarujte tak, aby tento „diamant“ zostal na svojom mieste. V tejto časti buďte čo najstarostlivejší.
6. Spodnú aj hornú časť prehnite dovnútra a prilepte páskou. Uchopte horný koniec vytvoreného balíčka a sklopte ho dole zhruba o 2,5 cm. Potom ho zaistite priehľadnou páskou. Rovnako postupujte aj na spodnej časti, len môžete pracovať rýchlejšie, pretože záhyby nemusia byť také dokonalé – nebudú vidieť.
7. Vložte darček do vrecka tak, že otvoríte jeho hornú časť. Predmet opatrne zasuňte dovnútra. Spodnú časť vrecka rozložte a postavte ho.
8. Zrolujte hornú časť vrecka dole a zaistite páskou. Znovu hornú časť uchopte a urobte asi 2,5 cm veľký záhyb. Pokračujte vo vytváraní týchto záhybov smerom dole, kým nedosiahnete hornú časť predmetu vo vnútri vrecka. Nakoniec opäť použite pásku a máte hotovo. Zabalený darček už len ozdobte mašľou alebo stuhou a označte menovkou.

Postup 2:

1. Vezmite dva rovnako veľké kusy baliaceho papiera (oplatí sa použiť pevnejší papier) a položte ich na seba. Na horný diel nakreslite vami zvolený tvar (hviezdu, pančušku alebo iný vianočný symbol) a vystrihnite.
2. Vzniknutý tvar zošite pozdĺž okrajov kontrastnou niťou. Pred finálnym zošitím nezabudnite dovnútra vložiť váš darček.

balenie darčekov
zdroj: Pinterest

Ako uviazať mašľu na darček?

Darček môžu zdobiť rôzne typy mašlí, záleží na vkuse obdarovaného aj na príležitosti. Na Vianoce sa hodí jednoduchý prírodný štýl, ale aj výrazné kokardy z lesklých stuh. Skúste si ich vyrobiť svojpomocne.

Postup viazania klasickej mašle:

1. Kúpte kvalitnú stuhu, ktorá sa nebude trhať a strapkať.
2. Odstrihnite dostatočne dlhý kus. Myslite na to, že niekoľko centimetrov je potrebných aj na uvoľnenie stuhy a ozdobné konce. Potom si stuhu rozložte na rovnú plochu.
3. Oba konce preložte a dajte smerom do stredu.
4. Vzniknú vám dve slučky a voľné konce, ktoré by mali byť dokonale symetrické a rovnako dlhé, pokiaľ nie sú, upravte ich podľa potreby.
5. Prehnite ľavú časť cez pravú a veďte slučku zozadu cez stredový otvor.
6. Nakoniec mašľu pevne utiahnite a pripevnite ju na darček obojstrannou lepiacou páskou.

Kvetinová mašľa (kokarda)

1. Zaobstarajte si kvalitnú stuhu z papiera, juty alebo látky.
2. Odstrihnite minimálne meter stuhy, na jednotlivé slučky spotrebujete pomerne dosť materiálu.
3. Odmerajte si kúsky stuhy na jednotlivé slučky, na bohatú mašľu ich budete potrebovať 5 až 10.
4. Slučky robte zhruba 2,5 cm veľké, a to vo vzdialenosti 8 cm od okraja stuhy. Pridržte si ich palcom a ukazovákom.
5. Až budete mať hotovo na jednej strane, pokračujte rovnako veľkou slučkou na strane druhej. Hotové slučky stále držte v ruke.
6. Akonáhle bude mašľa pripravená, stred zaistite, najlepšie tenkým drôtikom. Zvyšok drôtika odstrihnite. Prípadne si môžete pomôcť zošívačkou.
7. Mašľu prilepte na darček a až potom slučky upravte a našuchorte.

Autor článku