Čo dať na stenu za posteľ, aby bola vaša spálňa trendy?

27.04.2022

Máte krásnu novú spálňu, ale múr za posteľou zíva prázdnotou a volá po dekorácii. Dekorácii, ktorá ju premení na príjemné a útulné miesto ideálne pre váš posilňujúci spánok. Ale čo dať na stenu za posteľ? Pozrite sa na 11 inšpirujúcich tipov na dekorácie, ktoré premenia vašu spálňu na nepoznanie.

11 inšpirácií, ako zaplniť priestor za posteľou

Tapiséria alebo koberec

Látková tapiséria priestor zútulní na maximum - a nemusíte sa s ňou obmedzovať iba na stenu, môžete ju prichytiť aj k stropu a urobiť z nej nebesia. Aktuálnym hitom sú napríklad mandaly alebo geometrické vzory. Chcete navyše stenu za posteľou zatepliť a izolovať? Nebojte sa na ňu zavesiť koberec!

koberec a tapiséria
Pinterest

Tapeta

Tapety sú nestarnúcou klasikou, ktorá nikdy nevyjde z módy. Tie novodobé navyše jednoducho nanesiete, a pokiaľ vás prestanú baviť, rovnako jednoducho ich odstránite. Vytapetovať môžete buď celú jednu stenu, alebo iba pruh za čelom postele.

tapeta
Pinterest

 

Drevené obloženie

Milujete klasický anglický štýl? Tak presne pre vás je ideálne drevené obloženie, ktoré zvládnete vyrobiť aj svojpomocne. Aby ste docielili jedinečnosť pridajte doplnky v rovnakom štýle. K drevenému obloženiu sa skvele hodí masívna posteľ, nočný stolík alebo komoda. Majte však na pamäti, že v tomto prípade menej je viac.

drevo na stene
Pinterest

Zrkadlo

Zrkadlo vám môže vytvoriť romantickú alebo luxusnú spálňu a zároveň opticky zväčší priestor. Môžete použiť jedno široké obdĺžnikové zrkadlo priamo nad posteľ, malé zrkadlá rozmiestnené cez celú stenu, zvislé zrkadlá od stropu až k nočným stolíkom alebo urobiť celú stenu zrkadlovú. Efekt podčiarknu led svetielka.

zrkadlo
Pinterest

Polica

Dajte si nad posteľ jednu širokú policu, niekoľko menších rôzne veľkých políc na celú stenu, alebo, ak potrebujete viac úložných priestorov, zastavte celú stenu a do vzniknutej niky zasuňte posteľ. Do políc môžete navŕtať bodové svetielka, ktoré nahradia stolnú lampičku, čím ušetríte miesto na nočnom stolíku.

police
Pinterest

Osvetlenie

Osvetlenie je nielen praktický prvok, keď si chcete v posteli čítať, ale aj krásna dekorácia, ktorá navodí útulnú a intímnu atmosféru. Obzvlášť vynikne s tapisériami či nebesami, veľmi zaujímavý je aj LED záves.

osvetlenie
Pinterest

Boho macramé dekorácie

Máte radi štýl pripomínajúci uvoľnenú atmosféru hippies zo 60. rokov? Potom vám nesmú chýbať dekorácie z macramé, ktoré sú aktuálne najväčším hitom vo svete interiérov. Medzi najobľúbenejšie patria jednoznačne lapače snov, ktoré zaženú každú nočnú moru.

macrame
Pinterest

Obrazy

Obrazy na stenu patria medzi dekorácie, ktoré poskytujú nekonečné možnosti. Vybrať si môžete veľkoformátový obraz, viacdielne obrazy, niekoľko menších obrázkov, rôzne typy rámčekov, pop art, abstrakciu, čiernobiele obrazy či klasické umenie.

obrazy
Pinterest

Fotografie

Máte veľa spoločných zážitkov zachytených na fotografiách? Vytvorte z nich dekorácie a majte všetky tie úžasné chvíle vždy na dohľad. Na výrobu vám bude stačiť špagát, štipce a pár háčikov na stenu, prípadne nejaké dekoratívne osvetlenie.

dekoratívne osvetlenie
Pinterest

Kvety

Predtým sa hovorilo, že rastliny do spálne nepatria, pretože uberajú kyslík. Pár rastlín sa ale báť nemusíte – ak vyberiete tie správne, budú vám zlepšovať vzduch, brániť šíreniu mikróbov a navodzovať príjemnú atmosféru. Medzi kvety ideálne do spálne patrí aloe vera, levanduľa, cyklámen alebo anglický brečtan.

kvetiny
Pinterest

Samolepky a písmená

Pomocou samolepiek a písmen na stenu si rýchlo vytvoríte dekoráciu na stenu, ktorá presne zodpovedá vášmu štýlu a osobitosti.

písmená
Pinterest

Autor článku