Ako ozdobiť vianočný stromček ako profesionál? Tieto tipy vám napovedia

Publikácia: 09.12.2022

Bez vianočného stromčeka si len málokto dokáže predstaviť tie pravé Vianoce. Blyštivé ozdoby, žiarivé svetielka a podmanivá vôňa vytvárajú tradičnú atmosféru zimných sviatkov. Aj zdobenie a starosť o strom má ale svoje pravidlá. Viete, ako ozdobiť vianočný stromček?

Ako vybrať vianočný stromček?

Živý vianočný stromček

Pri výbere živého stromu je nutné vziať do úvahy rôzne faktory. Prvým z nich je samotný výber. Stromčeky odporúčame nakupovať skôr vo vonkajších predajniach (záhradníctvo, trhy, špeciálne predajne), pretože sú vďaka čerstvému vzduchu zdravšie. Pred kúpou vždy prezrite vzhľad stromu, skontrolujte jeho vetvy aj ihličie. Vhodný stromček má súmerný tvar vetiev a zdravú farbu. Deformácia či snáď suchosť môžu naznačiť, že o neho nebolo dobre postarané.

Pri kúpe zohľadnite aj druh stromu. Hoci každý krásne vonia, kvalita vetiev a ihličia sa líši. Najčastejšie ponúkanými druhmi sú:

  • smrek ztepilý: ihličie je typicky kratšie a tuhé, ponúka bohaté vetvy, farba zelená či šedozelená, čoskoro opadáva
  • smrek strieborný: bohatý tvar vetiev a ihličia, šedozelené alebo strieborné ihličie, takmer neopadáva
  • borovica lesná: dlhšie ihličie, redšia koruna i vetvy, opadanie trvá dlhšiu dobu
  • borovica čierna: dlhé ihličie, skoro neopadáva
  • jedľa kaukazská: pravidelný tvar vetiev i ihličie, mäkké a lesklé ihličie, takmer neopadáva, drahšie

Aby stromček vydržal dlhšiu dobu, je nutné ho správne uskladniť a starať sa oň aj počas vianočných sviatkov. Stromček potrebuje stále dolievať vodu.

Umelý vianočný stromček

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú aj umelé vianočné stromčeky. Nie je sa čomu diviť. Kvalitné výrobky je možné opakovane použiť, navyše zaisťujú pevnú a stabilnú podporu pre dekorácie a ani po niekoľkých týždňoch nestratia na krásnom vzhľade.

Pri výbere umelého stromčeka myslite na to, že ho budete používať niekoľko rokov. Preto je lepšie sa vyvarovať trendom, ktoré po pár sezónach prestanú byť v móde.

Než sa rozhodnete pre kúpu umelého stromčeka, zvážte tiež, či vám po pár rokoch nebude predsa len chýbať vôňa toho živého. Výroba umelých stromu zaťažuje životné prostredie a recyklácia je veľmi zložitá. Pokiaľ viete, že ho nevyužijete naplno, radšej si každý rok kúpte živý stromček.

vianočný stromček
zdroj: Sapan Patel / Unsplash

Kedy kúpiť vianočný stromček?

Podľa odborníkov nezáleží na tom, kedy strom zaobstaráte. Bez rozdielu môžete stromček kúpiť na začiatku decembra alebo pár dní pred Štedrým dňom. Dôležité je dodržať správny postup pre jeho uskladnenie a následnú starostlivosť oň.

Ako skladovať vianočný stromček?

Vybrali ste si v záhradníctve krásny živý stromček? Aby vydržal čo najdlhšiu dobu, je nutné ho správne uskladniť.

Vhodné miesto je také, ktoré je chladné, suché a bez slnečného svitu. Strom môžete uložiť do garáže, do zakrytej časti záhrady alebo na balkón. Ak na vybranom mieste teplota prekročí nulu, postavte stromček do vody. Pokiaľ začne mrznúť, nie je potrebná taká starostlivosť.

Ako správne ozdobiť vianočný stromček?

Ozdobený stromček vytvára pravú vianočnú atmosféru. Pri zdobení je však nutné brať ohľad na pravidlá, vďaka ktorým vydrží dlhšiu dobu v krásnom stave a s prenikavou vôňou. Len tak všetky vaše návštevy pochvália jeho výzdobu.

Vhodné umiestnenie stromčeka

Či už vyberte živý alebo umelý stromček, musíte ho usadiť do stojana. Vybrať si môžete z rôznych typov, ktoré sa hodia pre vašu domácnosť:

  • plastový stojan: nízka obstarávacia cena, menšia stabilita, pri niektorých modeloch chýba nádrž na vodu, preto sa hodí pre umelé stromčeky
  • drevený stojan: menšia stabilita, vhodnejšie pre menšie stromčeky
  • liatinový stojan: vyššia obstarávacia cena, veľmi ťažký, zaisťuje stabilitu, vhodný pre veľké stromy
  • kovový stojan: príjemná obstarávacia cena, dobrá stabilita, ťažšie zaobchádzanie.

O stromček sa musíte starať po celú dobu Vianoc. Vyberte pre neho vhodné miesto, ktoré je dostatočne priestranné a zároveň ponúka dostatok svetla a je mimo priameho slnečného svitu. Nezabúdajte pravidelne dolievať vodu do stojanu.

Snažte sa vianočný stromček nestavať na kúrenie. Príliš tepla môže živému stromčeku uškodiť a ten umelý poničiť. Ak nemáte inú možnosť, pokúste sa znížiť teplotu kúrenia.

Výber témy

Najlepšie ozdobené stromčeky zjednocuje spoločná téma. To znamená, že si vyberiete jednu farbu, väčšie ozdoby, menšie ozdoby a svetielka, ktoré budú udávať tón celého stromčeka.

Napríklad ak budete chcieť vytvoriť minimalistickú tému, rozhodnite sa pre využitie krémových stuh. Ďalšie ozdoby musia mať rovnako neutrálne farby. Túto harmóniu nabúrajú blikajúce svetielka či nevhodne zvolený koberček pod stromčekom.

Myslite na to, že ak k sebe jednotlivé tóny nebudú ladiť, nevytvorí sa ani jednotná harmónia. Pred prípravou stromčeka môžete jednotlivé dekorácie vyskladať na zem a skúšať, či sa k sebe hodia. Alebo sa inšpirujte fotografiami dokonalých stromčekov na Pintereste.

Svetelná reťaz, svetielka a sviečky

Či ste priaznivec živých stromov či umelých, svetielka sú tým, čo najviac upúta pozornosť. Kvôli tomu je dôležité ich vedieť správne nainštalovať. Všeobecne platí, že na jeden meter stromčeka pripadá okolo sto priemerne veľkých žiaroviek či päťdesiatich veľkých svetiel.

Svetelnú reťaz pred inštaláciou najskôr rozmotajte. Potom ju rozsvieťte a skontrolujte, či všetky žiarivky svietia, prípadne nahraďte nefunkčné. Aj počas zdobenia svetielka nechajte rozsvietené - zdobenie bude jednoduchšie a všimnete si drobné zádrhely.

Najjednoduchšou metódou, ako nastrojiť vianočný stromček, je postupovať od špičky po spodné vetvy. Postupne okružte reťaz okolo stromu do tvaru špirály alebo svetielka položte na vonkajšej časti vetiev.

Zložitejším postupom je inštalácia svetielok od stredu stromu smerom nahor. To znamená, že svetielka umiestnite najprv do vnútorných vetví stromu a budete postupovať od jeho polovice ku korune. Potom od vrchu stromčeka do jeho spodnej časti položíte svetielka na okraje vetiev. Na rozdiel od predchádzajúcej metódy k tejto budete potrebovať dlhšiu svetelnú reťaz.

Ozdoby na vianočný stromček

Najprv si pripravte všetky vianočné ozdoby. Na vytvorenie esteticky príťažlivého stromu sa riaďte násobkami troch a jednotlivé ozdoby skladajte do tvaru Z. To v praxi znamená, že budete musieť využiť napríklad tri veľké ozdoby, šesť stredných a dvanásť menších. Pri zdobení postupujte od koruny po spodné vetvy stromu.

Ak máte ťažšie vianočné ozdoby, vždy ich vkladajte dovnútra stromčeka. Vďaka tomu ho vyvážite a neohrozíte jeho stabilitu. To posledné, čo chcete riešiť na Vianoce, je prevrátený stromček so zničenými ozdobami.

Následne na rad prichádzajú lesklé, designové ozdoby, ktoré sú viditeľnejšie. Väčšie ozdoby zavesujte do stredu stromu, stredné a menšie môžete vložiť na okraje vetiev.

Ako vyrobiť vianočné ozdoby na stromček?

Ak chcete ozvláštniť svoj vianočný stromček, vytvorte si vlastné ozdoby. Môžete upustiť uzdu svojej kreativite a využiť skoro všetko, čo máte po ruke. Milovníci autentického prírodného štýlu si môžu zvoliť šišky. Nazbierajte najlepšie pár väčších borovicových šišiek a do hornej časti vytvorte menšie dierky. Dajte si pozor, aby ste nepoškodili povrch šišky. Dierkami pretiahnete povrázok a máte vytvorenú vianočnú ozdobu.

Dekoráciu je možné vyrobiť aj z papiera. Potrebujete iba väčšiu korálku s očkom (môžete využiť aj veľký gombík), špagát a kus papiera so zaujímavým vzorom (noviny, baliaci papier, obyčajný papier). Z papiera vystrihnete veľké koliesko a dve menšie. Prekladom vytvoríte harmoniku. Potom k väčšej časti prilepíte menšie harmoniky a korálku, až vznikne tvar anjela.

Pokiaľ máte malé deti, môžete spoločne nazdobiť ozdoby. Vzácnu spomienku vytvoríte otlačením rúčky vášho bábätka alebo batoľaťa. Väčšie deti môžu nakresliť vianočné motívy. 

Stuhy, stužky a mašle

V posledných rokoch sa vianočným trendom stávajú stužkové girlandy. Tento minimalistický doplnok štýlovo ozvláštni každý stromček a pomôže zakryť jeho nedokonalosti.

Rovnako ako pri inštalácii svetelnej reťaze, aj pre stuhy platí niekoľko spôsobov, ako ich usporiadať.

Jedným z nich je vertikálna. Pásku nastrihajte na kúsky. Inštaláciu začnite od hornej časti stromu po spodné vetvy. Stuhy umiestňujte striedaním rôznych rezov a vytváraním slučiek tak, aby neboli príliš pravidelné.

Ďalším spôsobom je horizontálne prevedenie. Stuhy môžete umiestniť okolo svetielok, vďaka čomu budú ožiareným prvkom stromu. Stuhy poslúžia aj ako výplň veľkých medzier medzi vetvami. Strom bude vyzerať elegantnejšie a mohutnejšie.

V neposlednom rade je možné vytvorenie špirály. Stuhu začnite inštalovať od vrchu stromu. Nebojte sa tu a tam stuhu prekrížiť. Môžete využiť aj viac stuh naraz, ktoré sa budú prekrývať. Ich prepletenie vyzerá elegantne a vytvára zaujímavý detail.

Stuhy sa vyrábajú z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a v rôznych farebných prevedeniach. Vyberajte ich tak, aby farebne ladili k iným ozdobám. Ohýbateľné drôtené pásky sa ľahko pripevňujú na vetvy a budú držať po celú dobu Vianoc. Na rozdiel od iných vianočných dekorácií sa ľahko upravujú na mieru stromčeka.

Ovocie na vianočnom stromčeku

Svoj vianočný stromček hravo oživíte ovocím, presnejšie dekoráciami zo sušeného ovocia. Vďaka žiarivým farbám rozsvietia stromček a potešia príjemnou vôňou. Dekoráciu vyrobíte z citrusov alebo aj iného ovocia.

Jedným zo spôsobov prípravy je sušenie v teplovzdušnej rúre. Nakrájané kolieska vyskladajte na plech a vložte do rúry vyhriatej na 80 stupňov na 3 až 4 hodiny. Každú hodinu kolieska prevráťte, aby sa okraje nespálili. Usušené ovocie jednoducho navlečiete na šnúrky alebo háčik a dekorácia je hotová.

Ovocie môžete vložiť aj do sušičky. Príprava bude bez starostí, avšak plátky sa môžu skrútiť.

Ako sušiť pomaranče a citrusy na radiátore? Vezmite si k ruke kartóny a povrázok. Postup je jednoduchý a zvládne ho každý. Na kus kartónu položte plátky ovocia a prikryte ich ďalším kartónom. Následne ich zviažte povrázkom veľmi pevne. Kartón vložte medzi rebrá radiátora aspoň na tri dni, pokiaľ ovocie nebude úplne suché.

Ako dlho vydrží vianočný stromček?

Stromček o ktorý sa budete starať vám vydrží až do februára. Celková životnosť stromčeka sa odvíja nielen od druhu, ktorý zvolíte, ale aj od toho, v akom stave ho kúpite. Jednotlivé odrody stromov sa líšia v kvalite ihličia a konárov. Smrek opadá veľmi skoro, borovica vydrží veľmi dlhú dobu, rovnako tak jedľa.

Ako sme spomenuli vyššie, aby vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, je dôležitá správna starostlivosť. Než strom vložíte do stojanu, nechajte ho aklimatizovať pár hodín v miestnosti. Potom skráťte spodok kmeňa o pár centimetrov a vložte ho do stojanu. Nezabudnite doliať dostatok vody. Ak máte menší stromček, vodu môžete kompletne vymeniť.

Ako odfotiť vianočný stromček?

Naaranžovali ste krásny stromček? Potom ho musíte odfotiť! Ako na to? Najprv počkajte na vhodnú dobu. Nefoťte vianočný stromček v dennom svetle, pretože tým zaniknú jeho prednosti. Radšej počkajte do podvečera až večera, kedy bude vonku šero.

Pokiaľ chcete vyfotiť samotný stromček, foťte iba bez blesku, ideálne za použitia statívu – fotka bude ostrá a nerozmaže sa. Môžete využiť aj najnižšiu citlivosť ISO. Expozícia môže byť aj dlhšia niekoľko sekúnd (v tomto prípade máte istotu, že sa stromček nikam nepohne).

Vyfotenie rodiny pri vianočnom stromčeku je ťažšie. Odporúča sa využiť statív, nastaviť čas expozície na krátku dobu (max. 1/10 sekundy) a citlivosť ISO nesmie byť príliš vysoká.

Nezabudnite odfotiť aj zaujímavé detaily stromčeka ako odraz svetielok v ozdobách, ožiarenú domácu ozdobu či váš vlastný odraz. Fotoaparát nastavíte pomocou statívu, bez blesku a s dlhšou expozíciou.

Autor článku