Ako prestrieť štedrovečerný stôl? Inšpirácia, ktorá vám vezme dych

Publikácia: 01.12.2022

Vládne u vás už od začiatku decembra vianočná atmosféra, máte vyzdobený byt, užívate si vianočné nákupy a tešíte sa, až prestrite štedrovečerný stôl, ku ktorému zasadne celá rodina na sviatočnú večeru? Potom určite chcete, aby aj vaša vianočná tabuľa bola jednoducho dych vyrážajúca. Do akých farieb všetko zladiť, aké sú tento rok trendy a kde nakúpiť najkrajšie doplnky? To vám poradíme v tomto článku.

Čo vám nesmie chýbať na výzdobu slávnostnej vianočnej tabule

Na štedrovečerný stôl patrí základ, ako sú taniere, príbory, poháre, obrus, prestieranie, obrúsky a stojanček na ne, všetko vo sviatočnom prevedení. Ďalej pečivo, ktoré vyzerá veľmi efektne vyskladané v etažéri, riad na polievku, šalát, rezne a dekorácie.

Typickými vianočnými dekoráciami sú sviečky, šišky a vetvičky – položené voľne alebo spletené do vencov. Veľmi pekne vyzerajú aj perníčky a slamené či drevené ozdoby v tvare hviezd, anjelikov alebo zvončekov. Ak chcete mať všetko zladené do detailu, použite na stôl rovnaké ozdoby ako na stromček. Veľký efekt dokážu urobiť aj malé drobnosti, napríklad vianočné krúžky na obrúsok, tematické figúrky alebo menovky.

Pri príprave vianočnej tabule sa nemusíte obmedzovať iba na stôl. Ozdobiť možno aj stoličky, veľmi pekne vyzerajú napríklad vence na operadlách.

Aké farby sa hodia na štedrovečerný stôl

Vianočnému stolu pristane červená, zlatá, strieborná, biela, tmavo zelená, krémová a odtiene hnedej alebo tmavo modrej. Pokojne ale môžete experimentovať a použiť napríklad čiernu, šedú a ružovú… fantázii sa medze nekladú. Myslite však na to, aby stôl nebol preplácaný, použite preto maximálne 3 rôzne farby + bielu ako neutrálny základ.

Náš tip: Nemáte financie na kompletne nový sviatočný porcelán, poháre a dekorácie? Ak máte jednoduchý biely riad a poháre bez zdobenia, môžete si ich do slávnostného hávu obliecť sami. Napríklad jemne zlatá stužka na stopke pohára urobí divy.

Základné pravidlá na prípravu slávnostnej vianočnej tabule

Štedrovečerný stôl by mal byť vždy prestretý pre párny počet osôb, takže ak je vás menej a chcete dodržať tradíciu (a máte miesto), pridajte jedno prestieranie navyše. Od vianočnej tabule sa podľa tradícií nevstáva, a tak by sa na stôl malo vojsť všetko podstatné, prípadne byť na dosah ruky od stola.

Na slávnostné prestieranie založte najskôr veľký podkladový tanier, na ktorý sa položí tanierik na predjedlo. Príbory pokladajte podľa poradia chodov - najbližšie tanieri je príbor na posledný chod. Maximálny počet príborov sú 3 + lyžice na polievku. Poháre sa obvykle dávajú tri, a to k špičke noža podľa chodu, ku ktorému patria.

Vianočná tabuľa 7× inak:

Prestierate každý rok rovnako a už by to chcelo zmenu? Máme pre vás 7 tipov na úžasné vianočné tabule, ktoré vykúzlia tú pravú sviatočnú náladu.

1. Tradičná vianočná tabuľa

Klasika, ktorá nesklame nikdy, je kombinácia bielej, červenej, zlatej a vetvičiek ihličnanov a jarabín. Nemusíte to s nimi ani príliš preháňať - v jednoduchosti je krása. Ak chcete pridať extra dávku slávnostného lesku, položte na stôl reťaz s malými LED svetielkami.

vianočné prestieranie
zdroj: Pinterest

2. Prírodná vianočná tabuľa

Štedrovečerný stôl v prírodnom štýle sa nezaobíde bez ľanového obrusu a prestierania, vetvičiek a drevených alebo slamených dekorácií. Na hostí urobí dojem malá pozornosť zabalená v jednoduchom hnedom papieri previazanom špagátom, ktorú položíte na ich tanier.

prírodná vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

3. Zlatá vianočná tabuľa

Vaša vianočná tabuľa bude doslova žiariť pokiaľ sa zameriate výhradne na zlatú farbu. Zlatá farba dodá na štedrovečerný stôl nádych luxusu, pozor ale na to, aby ste neskĺzli ku gýču, zlatá môže byť veľmi zradná.

zlatá vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

4. Biela vianočná tabuľa

Biela je symbolom čistoty a nevinnosti a dokonale tak súznie s Vianocami. Slávnostný ráz jej dodá pár jednoduchých doplnkov v zlatej či striebornej farbe a kvety či vetvičky ihličnanov v elegantných vázach s jemným dekorom. Ideálne je na romantické Vianoce vo dvojici.

biela vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

5. Farebná vianočná tabuľa

Klasická vianočná tabuľa už vás nudí? A kto hovorí, že štedrovečerný stôl musí byť červený? Vianoce sú o radosti a veselí, takže pokojne použite ružovú alebo tyrkysovú, ktoré budú vítaným spestrením po rokoch s bielym obrusom.

farebná vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

6. Originálna vianočná tabuľa

Máte radi klasiku, ale túžite po originálnejšom duchu? Na stôl položte iba nevyhnutné veci a jeden či dva zaujímavé prvky – napríklad dizajnový svietnik alebo vázu. Pozornosť zamerajte nad stôl, kam zavesíte typické vianočné dekorácie v modernom štýle.

vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

7. Minimalistická vianočná tabuľa

Nie každý si potrpí na farby, trblietky a svetielka, to však neznamená, že nemôže mať krásny štedrovečerný stôl. Ak použijete kvalitné prestieranie a porcelán, stačí mu dodať šmrnc pár vetvičkami – a sviatočná atmosféra je na svete.

vianočná tabuľa
zdroj: Pinterest

 

Autor článku