Ako upraviť hrob: Tipy na výzdobu, ktorá vydrží pekná po celý rok

Publikácia: 20.10.2022

Uctievanie pamiatky našich najbližších patrí do našej kultúry od pradávna. Všetko začína už počas pohrebu, kde si dávame záležať na dekoráciách aj na sviatočnom oblečení. Neoddeliteľnou súčasťou trúchlenia je aj výzdoba hrobu a jeho následná údržba, ktorú by sme mali vykonávať po celý rok – s čím nám pomôže vhodne zvolená úprava. Aké sú možnosti a aká výzdoba na hrob vydrží pekná po celý rok?

Ako upraviť hrob? Myslite esteticky aj prakticky

Či už vás čaká výzdoba hrobu na Dušičky, príprava hrobu nového, alebo len jeho renovácia, je dôležité premyslieť všetky možnosti. A to nielen z estetickej, ale aj z praktickej stránky. Praktickou stránkou sa myslí nielen poloha hrobu (slnko verzus tieň), ale predovšetkým vaše časové možnosti, od ktorých sa odvíja základná úprava hrobu, ktorá môže byť vykonaná v 3 typoch:

 • Mramorová doska na hrob: Najľahšia na údržbu, avšak so strohým vzhľadom.
 • Výsadba na hrob: Pôsobí veľmi pekne, ale je najnáročnejšia na údržbu.
 • Kamienky na hrob: Rozumný kompromis medzi oboma vyššie uvedenými možnosťami.

Ak sa rozhodnete pre kamienky na hrob, ktoré patria medzi najobľúbenejšie a najpraktickejšie voľby, môžete zvoliť klasické kamienky alebo tehlovú či mramorovú drvinu, prípadne ich kombináciu, čím je možné vytvoriť estetickú mozaiku. Drobné kamienky sa ale neodporúča používať na veterných miestach.

výzdoba na hrob
zdroj: Canva

Kvetinová výzdoba na hrob: aké sú možnosti?

V Slovenskej republike patria kvety k najobľúbenejším spôsobom zdobenia hrobov. Čím ale vysadiť hrob, aby vyzeral pekne po celý rok?

 • Výsadba: Hrob vysadený živými kvetmi vyzerá najlepšie, budete s ním však mať najviac práce. Uľahčiť ju môže vhodná výsadba hrobu, ktorou sú napríklad skalničky, menšie vždy zelené kríky alebo trvalky. Pri výbere rastlín nezabudnite myslieť na to, či je hrob na slnku, alebo v tieni. Tomu prispôsobte ich výber.
 • Živé kvety: Vyzerajú veľmi pekne, nemajú však dlho trvanlivosť, používajú sa tak skôr pri pohreboch alebo špeciálnych príležitostiach.
 • Umelé kvety: Umelé kvety dnes vyzerajú veľmi verne, takže sú praktickým riešením pre tých, ktorí chcú mať pekne upravený hrob s vynaložením minimálneho úsilia.
 • Kvety v kvetináčoch: Ak chcete živé kvety, ale nechcete sa starať o záhon, umiestnite na mramorovú dosku či kamienky kvetináč.
výzdoba na hrob
zdroj: Norbert Staudt / Unsplash

Fotka na hrob: ktorá varianta je najtrvanlivejšia?

Čím prilepiť fotku na hrob, aby bola trvanlivá a našich blízkych pripomínala čo najdlhšie a s náležitou úctou? Najlepším riešením je zavrhnúť lepenie či rámčeky, ktoré časom zničí počasie. Namiesto nich urobte keramické foto. To sa vypaľuje pri vysokých teplotách, odolá nepriaznivým poveternostným podmienkam a vydrží až desiatky rokov.

Ďalšia výzdoba hrobu: čo áno a čo radšej nie

Kvety, kamienky a fotka patria medzi základnú výzdobu, ktorú je možné rozšíriť o ďalšie dekorácie, ako sú:

 • Sviečky: Obľúbená výzdoba hrobu na Dušičky symbolizuje vieru vo večný život. Pri zapaľovaní sviečok myslite na bezpečnosť a nikdy neodchádzajte bez uhasenia sviečky.
 • Lampióny: Ak chcete mať pri hrobe svetielko symbolizujúce večný život permanentne, sú praktické lampióny na solárny pohon.
 • Keramické alebo kameninové misy: Sú pevné, stabilné a odolné. Možno ich použiť na výsadbu kvetov, kamienky či ďalšie typy dekorácií.
 • Osobné odkazy: Príliš veľa nevydržia, sú však spôsobom, ako sa v intímnejšom duchu rozlúčiť so zomrelým.
 • Obľúbené predmety zosnulého: Ďalší pekný spôsob, ako vyzdobiť hrob v osobnejšom štýle. Ak chcete, aby predmety dlhšie vydržali, umiestnite ich do uzamykateľnej schránky.
 • Sošky: Menšie či väčšie sošky vyzerajú pekne, pokiaľ sa to s nimi nepreženiete. Nezabudnite na kvalitné uchytenie, aby sa vám soška nerozbila.

Čomu je lepšie sa pri výzdobe hrobu vyhnúť?

 • Vysoké vázy: Ľahko sa prevrhnú a rozbijú, lepšie sú ťažšie keramické alebo kamenné misy na hrob.
 • Sklo: Stačí silnejší vietor alebo zatúlaná mačka a je po sklenenej výzdobe, ktorej črepy môžu navyše niekoho zraniť.
 • Plot: Esteticky nie je vyložene zlý, môže však narušiť celkový vzhľad cintorína, niekde môžu byť ploty dokonca zakázané. Vždy sa tak radšej najskôr spýtajte.
 • Veľké vlajky: Vlajky sú skôr americkou tradíciou pre veteránov. Pokiaľ sa ju rozhodnete použiť, vyberajte vždy menšie a decentné vlajočky.
výzdoba na hrob
zdroj: Kenny Orr / Unsplash

Ako vyčistiť hrob od machu, aby ste ho nepoškodili?

Ak to máte k hrobu ďaleko a nemôžete sa venovať pravidelnej údržbe, hrob pravdepodobne veľmi rýchlo zarastie machom či lišajníkmi. Raz za čas tak budete stáť pred otázkou, ako vyčistiť hrob od machu.

V prvom rade odstráňte z náhrobku a dosky všetok mach, potom ho vydrhnite vodou a následne vydezinfikujte prostriedkom na machy a lišajníky.

Pri výbere čistiacich prostriedkov zohľadnite materiál náhrobku – na žulu či betón je možné použiť klasický saponát alebo ocot, prípadne špeciálny čistič na náhrobky. Na pórovitý a teda citlivejší mramor tieto prípravky naopak nikdy nepoužívajte! Vhodné sú bezfosfátové čističe, ideálne tie, ktoré sú priamo určené na mramor.

Na mramor ani na leštenú žulu nepoužívajte hrubé oceľové kefy, ktoré by ich povrch nenávratne poškodili. Vhodné sú mäkké kefy, huby a handričky.

Autor článku