Nôž, lyžica alebo vŕtačka? Sprievodca rôznymi metódami vyrezávania tekvíc na Halloween

Publikácia: 10.10.2022

Blíži sa Halloween! Či už ho oslavujete, alebo sa radšej držíte tradičných Dušičiek, k bežnej jesennej výzdobe patria neodmysliteľne aj vydlabané tekvice. Nechcete mať nudnú dekoráciu? Potom vyskúšajte rôzne metódy, s ktorými sa naučíte, ako vyrezať originálnu tekvicu, ktorá vydrží dlhú dobu.

Všetko začína pri správnom výbere a príprave

Nie je tekvica ako tekvica. Aby vám halloweenska výzdoba vydržala čo najdlhšie, potrebujete čerstvú tekvicu. Poznáte ju podľa stopky, ktorá by mala byť pevná, a tiež podľa kôry bez škvŕn či stôp poškodenia. Vhodná tekvica na vyrezávanie má ploché dno, vďaka ktorému sa vám bude ľahšie upravovať.

Než začnete s prácou, vytvorte si vhodnú pracovnú plochu. Ak vyrezávate tekvica vo vnútri domácnosti, na stôl rozložte noviny, vyskladajte vhodné nástroje na vydlabávanie (k nim sa ešte dostaneme) a pripravte kôš na odrezky. Pri vonkajšej práci nájdite miesto bez prekážok (tým myslíme piesok, kamene a pod.), aby ste nezničili tekvicu.

Nech už zvolíte akýkoľvek postup, ako vyrezať tekvicu, vždy začnite rezať odspodu. Nielenže sa vám tekvica bude dlabať lepšie, ale aj tým zamedzíte skorému prepadaniu stien. Pokiaľ musíte rezať zhora, pokúste sa veko vyrezať šikmo. Aj týmto krokom predídete jej skoršiemu rozpadu. Aby vám pri rezaní veko nespadlo dovnútra, nakloňte tekvicu do uhlu 45 stupňov. Vždy režte, kým veko nepôjde vybrať. Potom jedálenskou lyžicou alebo naberačkou vydlabajte vnútro tekvice, pokiaľ stena nebude aspoň 3 cm dlhá.

Tip: Než umiestnite sviečku dovnútra tekvice, pripevnite ju k spodnému veku horúcim voskom. Vďaka tomu budete vedieť, že sa pri poryve vetra sviečka nezosunie.

tekvica halloween
zdroj: Depositphotos

Ako vyrezať tekvicu nožom?

Čo bude treba?

Aký je postup?

Vyrezávanie nožom patrí medzi najčastejšie metódy. Než začnete s vyrezávaním, tekvicu utrite vlhkou handričkou a osušte.

1. Perom alebo ceruzkou nakreslite na tekvicu tvár či vzor, ktorý chcete vyrezať. Na vyrezanie tváre sa hodí dlhá tekvica, pre jednoduché obrazce zase menšie. Inšpirovať sa môžete na internete.
2. Vložte do tekvice sviečku.
3. Sledujte, či tekvica vo vnútri začne černieť. Ak áno, vyrežte do hornej časti tekvice komín.

tekvica vyrezávanie
zdroj: Pinterest

Ako vyrezať tekvicu pomocou šablóny?

Čo bude treba?

  • šablóna
  • lepiaca páska alebo špendlíky
  • vidlička alebo špendlík
  • pero alebo ceruzka
  • nôž
  • sviečka

Aký je postup?

Šablónu si dopredu vytlačte, poprípade neváhajte a nakreslite si ju sami. Inšpiráciu na halloweenskej tekvice nájdete na internete, v časopisoch či sa pozrite na výzdobu susedov. Podľa veľkosti tekvice vyberte správnu veľkosť šablóny.

1. Na tekvicu nalepte šablónu tak, aby sa nemohla pohnúť.
2. Začnite prepichávať šablónu. Týmto krokom vytvoríte body, ktorými pripravíte obrazec. Ak zvolíte špendlík, váš výsledok bude precíznejší. S vidličkou vám prepichovanie nezaberie toľko času, preto sa hodí pre väčšie šablóny. Dajte si pozor, aby čiary vášho návrhu neboli príliš pri sebe, inak sa obrazec tekvice môže skôr či neskôr zrútiť.
3. Podľa bodiek vyrežte obrazec nožom.
4. Vložte do tekvice sviečku a rovnako ako pri vykrajovaní pomocou noža sledujte, či nezačne černieť.

vyrezávanie tekvice
zdroj: Pinterest

Ako vyrezať tekvicu pomocou vykrajovača na pečivo?

Čo bude treba?

Aký je postup?

Našli ste v šuplíku vykrajovače, ktoré používate len zriedka? Vyskúšajte ich pri vyrezávaní! Ak zoženiete tekvicu so slabou kôrou, tento postup sa osvedčí pri práci s deťmi.

1. Vykrajovač položte na miesto, ktoré chcete vyrezať. (Ak máte tekvicu so slabou kôrou, nasledujúci krok môžete vynechať) Pevne ho držte a poklepte ho kladivom, kým aspoň polovica vykrajovača neprepichne kôru. Tip: Cez vykrajovač môžete položiť kus plochého dreva, aby nedošlo k prerazeniu tekvice kladivom. Ak vykrajovač kompletne neprepichol kôru, malým nožom vyrežte obrázok podľa vzoru, ktoré vytvorilo.
2. Vložte ruku dovnútra tekvice a vytlačte obrázok von.
3. Umiestnite sviečku dovnútra tekvice.

vyrezávanie tekvice
zdroj: Pinterest

Ako vyrezať tekvicu vŕtačkou?

Čo bude treba?

Aký je postup?

Ak chcete svoju kreativitu posunúť na vyššiu úroveň, vezmite si na prácu vŕtačku. S jej pomocou zvládnete vytvoriť vzory, ktoré sa len tak s nožom niekomu nepodaria. Čo tak vyskúšať hviezdnu oblohu, bodky či drobné pehy na tvári vašej tekvice?

1. Pripravte si šablónu. Prilepte ju pevne na tekvicu lepiacou páskou tak, aby nemohla pri pohybe vŕtačky skĺznuť. Tvoriť môžete aj podľa vlastnej fantázie.
2. Vŕtačkou vyvŕtajte pomaly otvory. Dajte pritom pozor, aby ste omylom neprevŕtali tekvicu cez. Podľa potreby využite aj nôž.
3. Vložte do tekvice pripravenú sviečku.

vyrezávanie tekvice vŕtačkou
zdroj: Pinterest

Ako udržať čo najdlhšie vydlabanú tekvicu?

Aby vaša tekvica vydržala čo najdlhšie, zaobchádzajte s ňou ohľaduplne. To znamená, nenoste ju za stonku alebo s ňou zbytočne nehádžte. Tekvice sú síce pevné, ale nie sú z kameňa.

Ďalší tip je veľmi dôležitý, napriek tomu je často zabúdaný. Po vydlabaní tekvice sa väčšinou začne s jej zdobením. To je ale chyba! Tekvica po otvorení rýchlo vysychá a začne proces oxidácie. Preto zvoľnite. Vezmite si k ruke vazelínu či olej (najlepšie kokosový alebo olivový) a vymažte dutinu tekvice. Týmto opatrením síce chemické procesy nezastavíte, aspoň ich však spomalíte.

Ďalej je dôležité vybrať na výzdobu vhodné miesto. Dekoratívne tekvice sa väčšinou umiestňujú von, kvôli tomu vyberte suché miesto s dostatkom tieňa. Pokiaľ by ste ju nechali na priamom slnku, urýchli sa jej rozpad. Dážď zase vedie k plesniam. Najlepším miestom je preto krytá veranda či tieň stromu.

Aby ste vašu tekvicu ochránili pred škodcami, ako sú veveričky či hmyz, umiestnite tekvicu na okenný parapet alebo stoličku. Okolo dekorácie sa často vyskytujú ovocné mušky, ktoré láka pleseň. V takom prípade vedľa tekvice prichystajte pascu na mušky alebo nechajte v jej okolí pár decilitrov vína, muštu či sladkej šťavy.

Posledná rada, vďaka ktorej vaša tekvica vydrží čo najdlhšie, sa týka sviečky. Vedeli ste, že plamienok vo vnútri spôsobuje vysušenie, ktoré má za následok rýchlejší rozklad tekvice? Zadržte a nehádžte tekvicu z okna, máme riešenie! Sviečku môžete nahradiť svetelnými reťazami, ktoré vašej tekvici neuberú na strašidelnosti, ba naopak ju pridajú.

Autor článku