Imelo: Parazit, liečivka aj vianočná dekorácia, ktorá prináša šťastie

Publikácia: 16.12.2022

Imelo je tradičná vianočná dekorácia, ktorá sa každoročne objavuje na dverných rámoch alebo stropoch v domácnostiach a podnikoch, čo nabáda tých, ktorí pod ním stoja, aby sa pobozkali. Kde sa táto tradícia vzala? Ako dlho má imelo visieť a ako sa oň starať prezradíme v tomto článku.

Čo je imelo?

Imelo biele je vždyzelený poloparazitický krík, ktorý rastie v miernych a subtropických oblastiach po celom svete, typicky na vetvách stromov a skalách. Celkovo by sme mohli napočítať až 1 300 druhov imela, z ktorých 20 je celosvetovo ohrozených. Tie najkvalitnejšie druhy rastú podľa vedcov v korunách jabloní alebo dubov. Naopak imelo rastúce na topoloch, lipách, javoroch alebo orechoch by sa nemalo zbierať vôbec, pretože môže byť toxické.

Tvar gule a priemer až jeden meter nie sú jediné špecifiká tejto rastliny, za pozornosť stoja aj biele guličky, ktoré slúžia ako potrava pre lesnú zver, predovšetkým v období jesene a zimy. Vďaka svojej lepkavosti sa môžu ľahko prichytiť na telá vtákov alebo cicavcov a tak sa rozšíriť.

Zaujímavosťou je, že imelo bolo využívané liečiteľmi už v staroveku a stredoveku. Rastlina mala podľa povestí magické účinky, vďaka ktorým sa využívala počas rituálov proti zlým bytostiam alebo chorobám. Pre šťastie ho Slovania vešali nad dvere.

Na Vianoce sa predávajú rôzne upravené druhy imela, ktoré majú podľa farby svoju symboliku:

  • zelené imelo – predstavuje šťastie a plodnosť
  • zlaté imelo – predstavuje bohatstvo
  • strieborné imelo – predstavuje lásku
  • suché imelo – znamená nešťastie

Ľudia si môžu zakúpené imelo zafarbiť aj doma. Tento proces je však bez dostatočných skúseností náročný. Preto je lepšie prácu prenechať odborníkom.

Imelo
zdroj: Canva

Kde rastie imelo?

Imelo rastie predovšetkým na listnaných stromoch, ako sú duby, topole alebo jablone. V niektorých oblastiach ho však možno nájsť aj na ihličnatých stromoch, medzi ktoré patria napríklad borovice a jedle. Obvykle sa vyskytuje v miernom podnebí alebo vlhkých subtropických oblastiach. Sama rastlina preferuje teplé počasie. Aby sa imelo mohlo ľahko šíriť, rastie najmä na väčších vetvách blízko vrcholu koruny stromu.

Napadnutým stromom uberá nielen vodu, ale aj minerály. Tieto stromy následne umierajú a parazity s ním. Mŕtve stromy vytvárajú miesta na hniezdenie vtákov a cicavcov.

V Európe a v Ázii existuje niekoľko poddruhov imelo. Najznámejšími typmi sú:

  • imelo biele pravé: semeno rastliny je biele, srdcovitého tvaru
  • imelo biele borovicové: vyskytuje sa iba na boroviciach, s výnimkami aj na smrekoch
  • imelo bielo jedľové: imelo, ktoré parazituje iba na jedliach

Bozkávanie pod imelom: odkiaľ pochádzajú vianočné tradície?

Tradíciu, ktorá zahŕňa bozkávanie pod imelom, pravdepodobne začali keltskí druidovia v 1. storočí nášho letopočtu. Imelo bolo schopné rásť aj vo veľkých mrazoch, preto v ňom druidovia videli posvätný symbol života a podávali ho v podobe elixírov ľuďom aj zvieratám ako nádej na obnovenie plodnosti.

Pôvod tohto zvyku ale môžeme nájsť aj v severskej mytológii. Traduje sa, že akonáhle bohyňa Frigga zistila, že má byť jej syn Baldur zabitý, zaistila u všetkých zvierat a rastlín prírodného sveta, že mu neublíži. Avšak zabudla imelo. Boh Loki preto z rastliny vyrobil šíp, ktorý využil na zabitie inak neporaziteľného Baldura. Podľa ďalšieho mýtu bohovia zosnulého Baldura vzkriesili, potom šťastná Frigga vyhlásila imelo za symbol lásky a prisahala, že pobozká všetkých, ktorí pod ním prejdú.

Spojenie imelo s plodnosťou a vitalitou pokračovalo aj počas stredoveku. V 18. storočí sa postupne začlenilo do vianočných osláv. Ako sa z posvätnej byliny stala sviatočná výzdoba, nie je celkom jasné. Zdá sa, že tradícia bozku sa najprv uchytila medzi služobníctvom v Anglicku a postupne sa rozšírila medzi strednú vrstvu.

imelo
zdroj: Canva

Čo symbolizuje darované imelo?

Spomínaná tradícia Slovanov, pri ktorej sa imelo vešalo na dvere príbytkov, sa dodržiava aj dnes. Aby však imelo prinieslo do domu šťastie, malo by byť podľa tradície darované. Čím viac guličiek na imelo bude, tým viac šťastia prinesie.

Ako sa starať o imelo?

Pri nákupe alebo zbere imelo hľadajte jasne zelené listy, vyhnite sa hnedým alebo uvädnutým rastlinám. Imelo by malo byť skladované na chladnom a suchom mieste. Ak by ste ho umiestnili do vázy s vodou, jeho kvalita by sa znehodnotila. Pri zavesovaní sa uistite, že sú vetvičky rovnomerne rozmiestnené, aby nedochádzalo k plesniveniu.

Ako uchovať imelo do Vianoc?

Imelo by sa malo ideálne zbierať v marci, novembri alebo decembri. Napriek tomu, že sa imelo neradí medzi chránené rastliny, aj na jeho zber sa vzťahujú isté obmedzenia. Tabu sú chránené územia, národné parky, prírodné rezervácie a ďalšie prírodné pamiatky. Ak sa vydáte na zber imela bez povolenia majiteľa stromu, hrozí vám pokuta až 600 €.

Po zozbieraní imelo zaveste k stropu, a to korunou dole, vďaka čomu vydrží až do budúcich Vianoc. Tento krok je potrebné urobiť čo najskôr. Ak zostane v krabici niekoľko dní, rozsype sa.

Kam zavesiť imelo?

Imelo je sviatočná rastlina, ktorá sa po stáročia používa na ozdobenie domácností a šírenie sviatočnej nálady. Hoci sa tradične zavesuje do dverí alebo cez oblúky, neexistujú žiadne záväzné pravidlá, kam imelo zavesiť. Tento rok tak môžete imelo zavesiť napríklad na luster či iné svietidlá alebo ho naaranžovať s ďalšou zeleňou, ako sú girlandy, vence a vianočné hviezdy.

Ako dlho má visieť imelo?

Imelo sa obvykle zavesuje 24. decembra. Podľa tradície by malo byť zavesené po celý rok na tom istom mieste, a to až do ďalších vianočných sviatkov, kedy má byť správne vymenené za čerstvé.

Každý pár, ktorý sa pod imelom pobozká, by mal spoločne odtrhnúť jednu bobuľku, okrem tej poslednej. Tá musí zostať na rastline až do ďalších Vianoc.

Je imelo jedovaté?

Biele bobule imela sú pre človeka jedovaté. Ak dôjde k požitiu väčšieho množstva, môže sa objaviť nevoľnosť, bolesť hlavy alebo dokonca smrť.

Ak sa však imelo používa podľa pokynov lekára a v malých dávkach, dokáže efektívne bojovať proti ateroskleróze či rakovine hrubého čreva. Okrem toho posilňuje srdcový sval, krvný obeh a pomáha pri regulácii krvného tlaku, epilepsii a potláča pocity strachu a nervozity.

Pýtate sa, či je imelo jedovaté pre psov či iných domácich miláčikov? Áno, aj pre nich sú všetky časti rastliny jedovaté. Je teda potrebné dbať na to, aby nedošlo k náhodnému požitiu.

Kedy vyhodiť imelo?

Imelo by malo v domácnosti zostať po celý rok. Pravidlom ale je, že musí mať aspoň jednu bobuľku, aby vám šťastie neutieklo. Akonáhle opadne posledná bobuľka, malo by sa imelo obradne spáliť. Oheň z rastliny zaženie všetko zlé.

Páči sa vám symbol imelo natoľko, že ho chcete mať doma po celý rok? Prezrite si naše tipy:

Autor článku