Veľké porovnanie najlepších fotomobilov 2024: Recenzie & Ako vybrať

Publikácia: 21.06.2023

Megapixely, snímače, zoom, svetelnosť, stabilizácia... Dnešné mobily s fotoaparátom toho už vedia toľko, že môže byť dosť náročné sa vo všetkých ich funkciách vyznať. Na rozdiel od prvopočiatkov fotomobilov už zďaleka nejde len o megapixely (ono o ne teda nikdy tak úplne nešlo, ale o tom neskôr), a pri výbere výkonného fotomobilu sa dnes musíte vedieť orientovať v mnohých ďalších parametroch. A pretože vieme, že to nie je jednoduché, pripravili sme nielen prehľadného sprievodcu výberom, ale aj recenzie najlepších fotomobilov súčasnosti!

Najlepšie fotomobily

Pokiaľ práve vyberáte fotomobil, asi sa vám už zo všetkých parametrov, ktoré u neho musíte sledovať, točí hlava. Ktoré z nich sú dôležité a ktoré naopak na kvalitu fotiek až taký vplyv nemajú? Pozreli sme sa na to za vás a vybrali sme tie najlepšie fotomobily súčasnosti. Čo nás na ich fotoaparátoch tak zaujalo?

Recenzie Apple iPhone 14 Pro Max

Model iPhone 14 Pro Max z roku 2022 od značky Apple sa okamžite po svojom predstavení zaradil medzi najlepšie fotomobily na trhu. Čo sa týka výkonu fotoaparátu, Apple opäť dokázal prekonať sám seba. iPhone 14 Pro Max je vybavený jedným predným objektívom a tromi zadnými. Hlavný zadný fotoaparát so širokouhlým snímačom sa pýši 48 megapixelmi, ktoré môžete naplno využiť v režime RAW. Ide o významný krok dopredu, doteraz sme u iPhonov boli zvyknutí na 12Mpx fotoaparát.

Vysoká hodnota megapixelov nevyzerá dobre len na papieri, aj v praxi skutočne posúva fotenie mobilom na novú úroveň. Nový iPhone 14 Pro Max totiž disponuje aj dostatočne veľkým senzorom. V porovnaní s predchádzajúcim modelom 13 Pro sú fotografie detailnejšie, a to aj za zlého osvetlenia, a majú menej šumu.

Okrem hlavného 48Mpx objektívu má iPhone 14 Pro Max aj dva vedľajšie zadné objektívy, a to teleobjektív a ultraširokouhlý objektív, oba s rozlíšením 12 MP. Rovnaké rozlíšenie má aj objektív prednej kamery. V porovnaní s predchádzajúcim modelom je na prvý pohľad zrejmý najmä posun v makro režime, ktorý pri iPhone 14 Pro Max umožňuje zachytiť neuveriteľne čisté detaily, a iPhone tiež po prvýkrát ponúka možnosť natáčať videá v 4K rozlíšení vo filmárskom (cinematic) režime.

Model iPhone 14 Pro Max má svetelnosť hlavného fotoaparátu f/1,78, čo je o niečo málo nižšie ako u predchádzajúceho modelu. Môže za to pravdepodobne už taký veľký senzor, ktorý by bol s lepšou svetelnosťou už skrátka príliš veľký. Na kvalite fotiek to ale nijako neuberá.

Je celkom jasné, že iPhone 14 Pro Max patrí medzi fotomobily k úplnej špičke, a vďaka až neuveriteľne nabitému hardvéru aj softvéru sa na nej dlho udrží. V súčasnej dobe rozhodne patrí k mobilom s najlepším fotoaparátom vôbec.

Klady

  • vysoké 48Mpx rozlíšenie hlavného senzora
  • výdrž batérie
  • vynikajúca vernosť farieb
  • makro režim
  • 4K rozlíšenie videí v cinematic režime

Zápory

  • pomalšie nabíjanie
  • vyššia cena

Recenzie Samsung Galaxy S23 Ultra

Pokiaľ uprednostňujete Android pred iOS, potom ste pri hľadaní naozaj kvalitného mobilu s fotoaparátom museli naraziť na Samsung Galaxy S23 Ultra. Pri tomto modeli je na prvý pohľad jasné, že Samsungu išlo hlavne o fotenie. Fotomobil je totiž vybavený hlavným snímačom s neuveriteľnými 200 megapixelmi, ktorý dopĺňajú ďalšie tri ďalšie zadné fotoaparáty a jeden predný.

Pri fotení si môžete vybrať z 12, 50 alebo práve 200Mpx rozlíšenia, pri ktorom máte zároveň možnosť fotku následne orezať a získať úplne inak vyzerajúcu snímku, ktorá si ale vďaka veľkému rozlíšeniu ponecháva všetky detaily. Okrem hlavného snímača vás čakajú dva teleobjektívy s 3x a 10x optickým zoomom. Pokiaľ by vám také priblíženie nestačilo, môžete využiť aj 30x digitálny zoom a až 100x space zoom, aj keď v takom prípade už nemôžete očakávať úplne ostré detaily. Také priblíženie, ako ponúka Galaxy S23 Ultra, nájdete u máloktorého iného telefónu.

O niečo menej dych vyrážajúce, ale stále skvelé, sú jeho výsledky za zlého osvetlenia. Na fotkách urobených v šere alebo vo vnútorných priestoroch je vidieť, že Galaxy S23 Ultra nezachytáva také detaily a nedostatok svetla kompenzuje presýtením farieb. Podobne je na tom pri fotení v nočnom režime, kedy snímku síce dostatočne osvetlí, ale v porovnaní s inými modelmi vytvára nepresné a rozmazané fotky.

Ďalším aspektom, v ktorom sa od svojich konkurentov znateľne líši, je sýtosť farieb. Fotky urobené Samsung Galaxy S23 Ultra sú viditeľne sýtejšie, farebnejšie, celkovo živšie - dalo by sa ale tiež povedať, že sú možno trochu presýtené. V tomto ohľade záleží hlavne na preferenciách používateľa.

Galaxy S23 Ultra je ako vlajková loď Samsungu bezpochyby vybavený tým najlepším, čo dnes fotoaparát v mobile môže mať, a patrí k úplnej špičke. Pokiaľ hľadáte kvalitný fotomobil s Androidom, lepší budete zháňať len ťažko.

Samsung Galaxy S23 Ultra (S918B), 256 GB, 5G, EU, Lavender

Samsung Galaxy S23 Ultra (S918B), 256 GB, 5G, EU, Lavender

Vypredané

Klady

  • skvelá výdrž batérie
  • najlepší fotomobil s Androidom
  • 200 Mpx
  • skvelý displej
  • prakticky bezkonkurenčný zoom

Zápory

  • vysoká cena
  • presýtené farby

Recenzie Google Pixel 7 Pro

Značka Vivo rozhodne neskrýva, že hlavným lákadlom modelu X90 Pro má byť práve fotoaparát. Práve preto telefón vybavila jednopalcovým senzorom Sony IMX 979, teda tým najväčším, aký u súčasných smartfónov môžete nájsť, a rozlíšením 50 Mpx na hlavnom aj ultraširokouhlom snímači. V kombinácii so svetelnosťou f/1,75, optickou stabilizáciou a laserovým zaostrovaním fotoaparát sľubuje naozaj špičkový zážitok z fotenia.

Na snímkach z Vivo X90 Pro sa nám páči kvalitná svetelná expozícia a farby, ktoré zodpovedajú skutočnosti. Pomerne dobre si poradí aj v horších svetelných podmienkach a nočnom režime, ale samozrejme je nutné očakávať o niečo menej detailov a nižšiu ostrosť snímok.

Ultraširokouhlý objektív je vybavený automatickým ostrením, vďaka ktorému môžete zhotovovať detailné makro snímky už zo 4 centimetrov. Pri fotení portrétov X90 Pro umožňuje nastaviť štýly bokeh efektu tak, aby zodpovedali vašim preferenciám. Režim portrétu nás však celkovo príliš nezaujal. V dobrom, prirodzenom svetle zvláda zhotovovať obstojné portrétové snímky, ale pri fotení vo vnútri sme postrádali ostrosť a zameranie na detail.

Vivo X90 Pro vie robiť videá v rozlíšení 8K pri 24 fps, čo je pomerne obstojná kvalita. O niečo lepší celkový dojem na nás robilo video v 4K so svojou vynikajúcou ostrosťou a pôsobivými detailmi. Je ale škoda, že predný 32Mpx fotoaparát zvláda iba video vo Full HD.

Na tomto modeli okrem vynikajúceho fotoaparátu oceňujeme aj dobrú výdrž batérie a skutočne rýchle nabíjanie, ktoré budete pri dlhšom fotení pravdepodobne potrebovať. Nás osobne oslovil aj celkový dizajn telefónu, ktorý vďaka obriemu zadnému senzoru pripomína viac fotoaparát ako telefón - ale to už záleží na vašich preferenciách.

Vivo X90 Pro 5G

Vivo X90 Pro 5G

Vypredané

Klady

  • skvelé 4K videá
  • obrovský jednopalcový senzor
  • výdrž batérie a rýchle nabíjanie
  • skvelý makro režim

Zápory

  • portréty by mohli byť ostrejšie
  • priemerný výkon v horšom osvetlení

Recenzie Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra už bol síce prekonaný novším modelom Galaxy S23 Ultra, ale napriek tomu si miesto v našom rebríčku stále zaslúži. Samsung svoju vtedajšiu vlajkovú loď vybavil celkom štyrmi zadnými fotoaparátmi s rozlíšením 108 Mpx na hlavnom snímači a dobrou svetelnosťou f/1,8 a automatickým laserovým zaostrovaním. Hlavný snímač dopĺňa teleobjektív s rozlíšením 10 Mpx a 3x optickým zoomom, 10Mpx hĺbkový snímač s 10x optickým zoomom a ultraširokouhlý objektív s 12 Mpx.

S 40Mpx prednou kamerou zaobstaráte veľmi kvalitné selfies s ostrými detailmi a živými, veľmi presnými farbami. Má navyše automatické ostrenie, čo pri prednej kamere nie je až tak obvyklé.

Portrétový režim pomerne dobre oddeľuje hlavný objekt od pozadia a vytvára prirodzene pôsobiace rozmazanie. Tiež nočný režim na nás urobil dojem. Aj keď Samsung Galaxy S22 Ultra v horšom svetle vytvára snímky s viditeľným šumom a nepresnými detailmi, nočný režim zvláda tieto nedostatky veľmi obstojne opraviť.

So Samsungom Galaxy S22 Ultra môžete zhotovovať videá v 4K rozlíšení s 60 fps na všetkých snímačoch, a hlavný objektív zvládne dokonca 8K s 24 fps. 8K ale oproti nižšiemu rozlíšeniu neponúka oveľa viac detailov, naopak trpí menším počtom snímok za sekundu a znateľne väčšou veľkosťou výsledných súborov.

Samsung Galaxy S22 Ultra síce potom, čo vyšla novšia verzia S23 Ultra, už nepredstavuje to najlepšie zo Samsungu, ale stále za to stojí. Okrem podarenej kamery má tiež vynikajúcu výdrž batérie, kvalitný AMOLED displej alebo praktický stylus. Navyše sa v porovnaní s novším S23 Ultra pohybuje v nižšej cenovej kategórii.

Samsung Galaxy S22 ULTRA

Samsung Galaxy S22 ULTRA

Vypredané

Klady

  • skvelý nočný režim
  • vynikajúce priblíženie, ktoré zatiaľ prekonal snáď len S23 Ultra
  • predná kamera s automatickým ostrením
  • nadpriemerný nočný režim

Zápory

  • bez zapnutého nočného režimu nepodáva v horšom osvetlení nijako obdivuhodný výkon
  • presýtené farby

Recenzie Apple iPhone 13 Pro Max

Model iPhone 13 Pro Max z roku 2021 ponúkol – ako už je u Apple zvykom – oproti svojim predchodcom významné vylepšenia, najmä čo sa týka fotoaparátu. A kým vyšiel jeho nástupca iPhone 14, držal medzi fotomobilmi jasné prvenstvo. Pri iPhone 13 Pro Max si môžete na prvý pohľad všimnúť výraznejší a ťažkopádnejší fotoaparát. Aj keď už aj vyššie modely iPhone 12 disponovali tromi objektívmi, pri "trinástke" sme sa dočkali zväčšenia senzorov, ktoré je skrátka poznať.

Rozlíšenie zadných fotoaparátov činí 12 Mpx a rovnako je na tom aj predný fotoaparát. Okrem hlavného objektívu je iPhone vybavený aj teleobjektívom a ultraširokouhlým objektívom. Veľmi pôsobivý je najmä makro režim, s ktorým telefón zachytí detaily už zo vzdialenosti 2 centimetrov. Pokiaľ chcete naopak fotiť na väčšiu vzdialenosť, oceníte novo až trojnásobný optický zoom. Na ešte väčšie priblíženie poslúži 15x digitálny zoom, pri ktorom už je ale prirodzene vidieť určitá strata na kvalite.

iPhone 13 Pro Max dokáže zhotovovať videá až v rozlíšení 4K, a to buď s 24, 30, alebo 60 snímkami za sekundu. Nadšených filmárov v porovnaní s novším modelom iPhone 14 Pro Max zamrzí, že 4K rozlíšenie nie je dostupné pri filmárskom (cinematic) režime, pri ktorom sa musíte uspokojiť s 1080p a 30 fps.

Okrem vylepšenia fotoaparátu vás pri iPhone 13 Pro Max čaká aj funkcia rýchleho nabíjania a výkonnejšej batérie, ktorá pri bežnej prevádzke skutočne bez problému vydrží celý deň. Pri celodennom fotení či natáčaní by sme sa na to však nespoliehali. Aj keď Apple každoročne sám seba prekonáva, a 14 Pro Max ponúka zase o niečo prepracovanejší fotoaparát, iPhone 13 Pro Max je medzi fotomobilmi stále jednoznačne vynikajúca voľba. 

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

Vypredané

Klady

  • makro režim s neuveriteľnými detailmi už z 2 cm
  • vynikajúca výdrž batérie a rýchle nabíjanie
  • zväčšenie senzora oproti predchádzajúcim modelom je pomerne výrazné
  • 3x optický zoom
  • kvalitné videá v 4K rozlíšení

Zápory

  • prekonaný iPhonom 14 Pro Max

Recenzie Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro sa so svojimi 3 objektívmi, 50 Mpx na hlavnom snímači a dokonca 64 Mpx na teleobjektíve, svetelnosťou f/1,4, ale aj svojou cenovkou radí k najlepších fotomobilom súčasnosti od veľkých svetových hráčov, ako je Apple alebo Samsung. Dokáže zaobstarať kvalitné, ostré snímky so živými farbami.

Pokročilí fotografi ocenia možnosť nastavenia úrovne svetelnosti, vďaka ktorému urobíte fotky presne tak, ako si ich predstavujete. Optický zoom vám dovolí priblížiť až 3,5x, a pokiaľ potrebujete fotiť na ešte väčšiu vzdialenosť, môžete pomocou digitálneho zoomu priblížiť snímku až stokrát, ale ako určite tušíte, v takom prípade už vás čakajú pomerne zrnité výsledky.

Pretože HDR patrí k špecialitám značky Huawei, aj Mate 50 Pro odvádza skvelú prácu so zvýraznením a tieňmi pri fotení v náročnejších svetelných podmienkach. Aj vo vnútorných priestoroch a v šere si zachováva ostrosť bez šumu.

13-megapixelová predná kamera zvláda nielen veľmi podarené selfíčka s ostrými detailmi a vo vyvážených farbách, ale aj širokouhlé videá. Zadný fotoaparát zhotovuje videá v 4K rozlíšení, a to vo frekvencii buď 30, alebo aj 60 fps, s pomerne dobrou optickou stabilizáciou. Príliš nás ale neoslovil zoom pri natáčaní videí, ktorý by sme aj pri 30 fps čakali o niečo plynulejšie.

Huawei Mate 50 Pro si rozhodne zaslúži miesto na popredných priečkach medzi najlepšími súčasnými fotomobilmi. Vzhľadom na to, že sa jeho cena pohybuje tentoraz pomerne vysoko, je ale na zvážení, či nie je lepšie investovať do niektorých iných značiek, ktoré sa nestretávajú s problematickým prístupom k službám Google.

Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro

Vypredané

Klady

  • rýchle nabíjanie
  • skvelý výkon aj v horších svetelných podmienkach
  • vynikajúca svetelnosť s možnosťou nastavenia
  • širokouhlé videá z prednej kamery

Zápory

  • pri natáčaní videí je zoom trochu trhavý
  • predný fotoaparát nemá portrétový režim

Čo je to fotomobil?

Ako "fotomobil" sa označuje typ mobilného telefónu, ktorý je navrhnutý so špeciálnym zameraním na zhotovovanie fotografií a videí. Jedná sa o bežný smartfón, ktorý disponuje všetkými obvyklými funkciami, ktoré od mobilu čakáte. Nemusíte báť, že by ste o niektoré z nich na úkor fotoaparátu prišli.

Okrem bežných funkcií smartfónu je ale tiež vybavený veľmi kvalitným fotoaparátom s vysokým rozlíšením, kvalitným spracovaním obrazu, niekoľkými objektívmi, optickým zoomom a ďalšími pokročilými vychytávkami, vďaka ktorým zvládne robiť fotografie vo vynikajúcej kvalite. 

Čo je fotomobil?
zdroj: Depositphotos

Fotomobil alebo fotoaparát?

Fotomobily sa s každým novým modelom vyvíjajú a zlepšujú. A to do takej miery, že niektoré z nich už dnes dokážu konkurovať digitálnym fotoaparátom alebo dokonca zrkadlovkám – aj keď profesionálni fotografi by s nami pravdepodobne nesúhlasili. Ak sa rozhodujete, či zaobstarať fotomobil, alebo priamo fotoaparát, položte si niekoľko základných otázok:

1) Ste skúsený fotograf?

Ak ste skúsený alebo profesionálny fotograf a chcete mať možnosť prístroj prispôsobiť foteniu, nastaviť si správny objektív a využiť ďalšie pokročilé funkcie, potom je pre vás vhodnejší skôr fotoaparát. Ak ste skôr nadšený amatérsky fotograf a s tlačidlami a páčkami na zrkadlovke by ste si aj tak nevedeli rady, potom rozhodne siahnite po mobile s dobrým foťákom.

2) Koľko máte miesta?

Zatiaľ čo fotomobil sa vám zmestí do vrecka a máte ho neustále po ruke, fotoaparát (a obzvlášť zrkadlovka) môže vyžadovať veľa miesta. Pokiaľ teda chcete fotiť skôr príležitostne a nechcete mať po celú dobu okolo krku zavesený foťák, bude pre vás jednoduchšie pribaliť fotomobil.

3) Koľko peňazí chcete minúť?

Ceny kvalitných fotoaparátov sa bežne pohybujú v tisícoch. Aj keď to isté platí o niektorých modeloch fotomobilov, u nich nedostávate iba fotoaparát, ale celý telefón. Dobre preto zvážte, koľko peňazí chcete do svojho fotografovania investovať.

Fotomobil alebo fotoaparát?
zdroj: Depositphotos

Ako vybrať fotomobil?

Rozhodli ste sa pre zaobstaranie fotomobilu a teraz neviete, na aké parametre sa pri jeho výbere zamerať? Pripravili sme stručného, ale dôkladného radcu, ktorý vás výberom fotomobilu prevedie tak, aby sa vám s ním nielen dobre fotilo, ale aby aj ako smartfón slúžil na jedničku.

Ako vybrať fotomobil
zdroj: Depositphotos

Počet pixelov a rozlíšenie

V dobách, kedy bol fotoaparát v mobilnom telefóne absolútnou novinkou a luxusným výstrelkom, bol počet megapixelov to hlavné, podľa čoho sme sa v jeho kvalite orientovali. Dnes už ale vieme, že počet pixelov tak dôležitý nie je a vlastne sám o sebe nehovorí o kvalite fotoaparátu takmer nič.

Megapixely vyjadrujú rozlíšenie fotoaparátu, teda počet pixelov na obrazovom čipe. Ak má snímka rozmery 2 592 × 1 944 pixelov, znamená to, že obsahuje 5 038 848 pixelov. To sa rovná 5 Mpx.

Okrem počtu pixelov ale do hry vstupuje aj veľkosť snímača. Pre porovnanie môžeme uviesť veľkosť snímača u iPhone Pro, ktorá je 1/1,3 palca, a veľkosť snímača priemernej zrkadlovky, 4/3 palca (ak vás napadlo, ako by sa toľko palcov na snímač vošlo, potom vedzte, že ide o digitálne palce, oveľa menšiu veličinu ako palce, ktoré bežne poznáme).

Pokiaľ sa pokúsime rovnaký počet megapixelov „vtesnať“ na takto rozdielne snímače, je jasné, že výsledné pixely sa budú výrazne líšiť veľkosťou. Aby sa pixely zmestili na menší snímač, budú sa musieť zmenšiť, a tým pádom znížiť kvalitu informácie, ktorú prenášajú. Ani niekoľko desiatok megapixelov tak nedokáže zaistiť kvalitné fotografie, pokiaľ nemajú k dispozícii dostatočne veľký snímač.

Clona a svetelnosť

Na clone a svetelnosti pri výbere mobilu s dobrým fotoaparátom naozaj záleží. Svetelnosť objektívu totiž určuje, koľko svetla sa k nemu pri fotografovaní dostáva. Väčšie množstvo svetla zaručuje kvalitnejšie fotografie aj v zhoršených svetelných podmienkach. To znamená, že pokiaľ sa chystáte fotiť za šera, v noci alebo len v zle osvetlených priestoroch, svetelnosť by pre vás mala byť jedným z najdôležitejších údajov. 

Svetelnosť sa udáva v tzv. clonovom čísle, ktoré (veľmi zjednodušene) vyjadruje, nakoľko je clona uzavretá. Čím viac je clona uzavretá, tým menej svetla prepustí. A čím menej svetla clona k objektívu prepustí, tým menej kvalitná je fotografia. Je to teda ľahké: Čím menšie clonové číslo, tým lepšie fotografie.

Tie najlepšie fotomobily majú dnes clonové číslo pri hlavnom snímači medzi f/1,5 a f/1,8, pri ďalších objektívoch potom môže byť o niečo vyššie.

Počet fotoaparátov a typy objektívov

Pri väčšine fotomobilov sa už dnes stretnete s viac ako jedným objektívom. Štandardom už sú dnes dva, ale môžete sa stretnúť aj s tromi, štyrmi, piatimi, dokonca šiestimi fotoaparátmi. Zrejme vás preto zaujíma, na čo toľko fotoaparátov na jednom telefóne slúži a či by ste im mali pri výbere venovať pozornosť.

Hneď na začiatku je dobré vedieť, že viac objektívov neznamená lepšiu kvalitu fotoaparátu. Pridané objektívy ale poskytujú fotoaparátu viac perspektív a možností voľby. A to oceníte vo chvíli, keď budete chcieť zaostriť na detail, zaobstarať ostrý portrét alebo odfotiť objekt na väčšiu vzdialenosť. Výrobcovia preto vybavujú mobily najrôznejšími druhmi objektívov, ktoré vám práve pri týchto typoch fotografií prídu vhod.

Najčastejšie sa stretnete s týmito druhmi objektívov:

Širokouhlý objektív

Širokouhlý objektív, ako názov napovedá, pokryje široký uhol, a fotky sú tak o niečo "širšie". Patrí k základnej výbave, ktorú nájdete na väčšine fotomobilov. Najlepšie ho využijete pri fotení prírodných scenérií, architektúry aj mestských panorám.

Teleobjektív

Vďaka teleobjektívu môžete pri približovaní objektov používať optický zoom namiesto toho digitálneho – a rozdiel medzi nimi je znateľný na prvý pohľad. Teleobjektív nie je tak častou výbavou ako širokouhlý objektív, a je tak jednou z indikácií mobilu s kvalitným fotoaparátom.

Ultraširokouhlý objektív

Ultraširoký objektív vám dovolí zachytiť ešte o niečo širšie pole než len široký. Pokiaľ je ním fotomobil vybavený, ultraširokouhlý objektív sa aktivuje, keď pri fotení obraz oddialite – teda rovnako, ako keby ste približovali, len opačným smerom. Dokáže zachytiť pole v rozpätí zhruba 117–123°, zatiaľ čo bežný širokouhlý objektív pokrýva asi 80°.

Makro objektív

S makro objektívom je možné ostro fotiť drobné objekty na veľmi krátku vzdialenosť a zachytiť tie najmenšie detaily. Makro objektív v podstate slúži ako lupa.

Hĺbkový snímač

Kvalitné fotomobily majú dnes čoraz častejšie aj senzor hĺbky, ktorý rozpozná vzdialenosť jednotlivých predmetov v zábere. Dokáže zaostriť na tie, ktoré chcete, a vytvára efekt rozmazaného pozadia. Hĺbkový snímač sa využíva na vytváranie ostrých, pôsobivo vyzerajúcich portrétov.

Typ ostrenia

Pokiaľ vyberáte fotomobil, určite s ním nemáte v pláne robiť rozmazané snímky, na ktorých je sotva spoznať, čo ste vyfotili. Pravdepodobne túžite naopak po ostrých, jasných fotografiách, ktoré zachytia každý detail - a práve k tomu vám pomôže ostrenie. Existujú dva spôsoby, ako obrázok zaostriť: manuálne a automatické.

Na manuálne ostrenie môžete naraziť napríklad pri zrkadlovkách, na ktorých si skúsený fotograf sám nastaví zaostrenie presne tak, ako potrebuje. Čo sa týka fotoaparátu na mobile, očakávajte skôr automatické zaostrovanie. Konkrétne sa najskôr stretnete s jedným z týchto systémov automatického nastavenia:

  • Automatické ostrenie s fázovou detekciou PDAF – Ostrenie PDAF rozdeľuje prichádzajúce svetlo na viac lúčov a zaostruje tým, že porovnáva ich fázový rozdiel. PDAF patrí medzi súčasnými fotomobilmi k najčastejším typom ostrenia, pretože kombinuje rýchlosť a presnosť ostrenia.
  • Automatické ostrenie s detekciou kontrastu CDAF – CDAF meria kontrast medzi pixelmi na snímke a analyzuje obraz, aby našiel bod s najväčším kontrastom. Ostrí presne, ale v porovnaní napríklad s PDAF pomalšie.
  • Dual Pixel AF – Pri DPAF ostrení sa využívajú špeciálne pixely na snímači, ktoré sú rozdelené do dvoch fotodiód. Každý pixel pritom detekuje fázu a skladá obraz. Tento spôsob ostrenia je veľmi presný a rýchly zároveň.
  • Laserové automatické ostrenie LAF – Tento spôsob ostrenia využíva laserový lúč na zameranie vzdialenosti a rýchle a presné zaostrenie. V porovnaní s ostatnými metódami si dobre poradia aj so zhoršenými svetelnými podmienkami.

Okrem automatického ostrenia sa dnes môžete stretnúť s ďalšími funkciami, ktoré ostrenie posúvajú na vyššiu úroveň. Patrí k nim sledovanie objektu, detekcia tváre, selektívne ostrenie, ostrenie dotykom a ďalšie.

Typ priblíženia

Ďalším dôležitým parametrom je priblíženie alebo zoom, ktorým už dnes disponuje snáď každý fotoaparát v mobile. Pri fotení vzdialenejšieho objektu si bežne môžete obraz trochu priblížiť. A o tom, či aj pri väčšom priblížení získate kvalitnú fotku, rozhoduje práve typ priblíženia, ktorým je fotoaparát vybavený.

Fotomobil môže mať dva typy priblíženia:

  • optický zoom
  • digitálny zoom

Našťastie to, čo sa týka zoomu, nie je pri výbere až také zložité. Ak chcete aj na diaľku robiť kvalitné fotografie, zvoľte fotomobil s čo najvýkonnejším optickým zoomom. Zatiaľ čo digitálne priblíženie snímku umelo roztiahne a obrazové body dopočíta, optický zoom mení pri približovaní ohniskovú vzdialenosť, a neznižuje tak kvalitu výsledného snímku.

Software

Možno si hovoríte, ako je možné, že sa obyčajný fotoaparát v mobile vôbec môže rovnať veľkým fotoaparátom vybaveným rôznymi objektívmi, ktoré sú na prvý pohľad lepšie vybavené. Jeho tajomstvo spočíva v softvéri. Fotomobily vďaka výkonným čipom a prepracovaným funkciám dokážu zlepšiť kvalitu obrazu, znížiť šum a zlepšiť presnosť farieb.

A to sme ani nespomenuli najrôznejšie umelecké aj bláznivé filtre, samolepky a smajlíky, o ktoré môže svoje fotografie obohatiť. Väčšina fotomobilov taktiež disponuje aspoň jednoduchým editorom, v ktorom môžete fotky ľahko upraviť, vylepšiť alebo orezať.

Rozlíšenie videí

Ak sa chystáte nielen fotiť, ale aj natáčať, odporúčame venovať pozornosť aj rozlíšeniu videí, ktoré fotomobilom zaobstaráte. Rozlíšenie určuje, ako čisté a detailné video dokáže fotoaparát zachytiť - čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejšie video.

Pri rozlíšení videa sa môžete stretnúť s týmito možnosťami:

  • 720p (HD)
  • 1080p (Full HD)
  • 2160p (Ultra High Definition, UHD alebo 4K)
  • 4320p (8K UHD)

Okrem samotného rozlíšenia zohráva úlohu aj plynulosť videa, teda počet snímok za sekundu (FPS). Pri fotomobiloch sú bežné hodnoty 24 fps, 30 fps alebo ešte rýchlejšie 60 fps. Na zachytenie tzv. slow motion videí sa využíva dokonca rýchlosť 120 fps.

Stabilizácia

Či máte sebaistejšiu ruku, bez stabilizácie zaobstaráte kvalitné fotky alebo videá len ťažko. Stabilizácia slúži na to, aby zmiernila chvenie fotoaparátu a zabránila tak rozmazaniu výslednej fotografie. Ale potešíme vás - výber tej správnej stabilizácie je totiž pomerne jednoduchý.

Pri výbere narazíte na dva druhy stabilizácie obrazu – digitálnu (softvérovú) a optickú. A aj keď je digitálna lepšia ako žiadna, na optickú skrátka nemá. Pokiaľ je fotomobil vybavený optickou stabilizáciou, nedochádza pri fotení k degradácii obrazu vplyvom chvenia a vy v náhľade vidíte pokojný, čistý obraz.

Vychytávky

Okrem základných funkcií a parametrov majú fotomobily samozrejme aj celý rad vychytávok. Tie by síce nemali vo vašom rozhodovaní hrať hlavnú rolu, ale bezpochyby môžu byť príjemným spestrením.

  • Manuálne nastavenie – Manuálna kontrola je vhodná pre fotografov, ktorí vedia, čo od foťáka chcú. Umožňuje prispôsobiť nastavenie fotoaparátu, ako je citlivosť snímača, rýchlosť uzávierky, vyváženie bielej, svetelnosť, zaostrenie a ďalšie.
  • Portrét – Pomocou hĺbkového snímača je možné zhotovovať dobre zaostrené fotografie ľudí s rozostreným pozadím. Niektoré fotomobily preto rovno ponúkajú možnosť prepnúť na režim portrétu.
  • Slow motion a časozber - Fotoaparáty môžu mať schopnosť nahrávať spomalené videá, ktoré sa skvele hodia napríklad pre detailné zachytenie rýchleho pohybu. Časozberný režim zase umožňuje zaznamenávať scénu dlhšiu dobu a skomprimovať ju do kratšieho videa, ktoré ukazuje plynutie času.
  • Sériové snímanie – Režim sériového snímania dokáže zaobstarať sériu snímok rýchlo za sebou pri podržaní tlačidla.
  • Panoráma – Režim panorámy umožňuje zachytiť pomocou pohybovania telefónom snímky vo veľmi širokom uhle.

Batéria a výdrž

Kupujete mobil hlavne na fotenie? Potom venujte veľkú pozornosť aj jeho výdrži! Fotoaparát totiž patrí medzi tie najnáročnejšie aplikácie, čo sa týka spotreby batérie. Na čo sa medzi parametrami zamerať?

  • Kapacita batérie – Čím väčšia je kapacita batérie, tým viac "šťavy" sa do nej zmestí a tým dlhšie potrvá, než sa vybije. Pokiaľ má vydržať niekoľko hodín v kuse, mal by mať mobil kapacitu batérie aspoň 3000 mAh, dnes už je bežných aj 5000 mAh.
  • Výdrž batérie – Výrobca pri každom modeli udáva, ako dlho vydrží mobil nabitý. Väčšinou sa jedná o výdrž pri bežnom používaní, ale ako sme už spomínali, fotenie vybíja batériu pomerne rýchlo. Preto sa na uvedenú výdrž nemožno 100% spoliehať.
  • Podpora rýchleho nabíjania – Niektoré telefóny kompenzujú krátku výdrž batérie funkciou rýchleho nabíjania. Mobil tak môžete – aspoň čiastočne – rýchlo nabiť a pokračovať vo fotení.

Je ale potrebné počítať s tým, že výkonné fotomobily si jednoducho vyberajú svoju daň – najčastejšie práve menšou výdržou batérie. Doporučujeme preto vždy mať záložný plán v podobe powerbanky

Značka

Pri výbere elektroniky nikdy neuškodí venovať pozornosť značke výrobcu, ktorá je aspoň do určitej miery zárukou kvality. Možno máte medzi značkami dokonca svoju obľúbenú, na ktorú nedáte dopustiť. Ale pokiaľ zatiaľ nie ste rozhodnutí, prečítajte si, čo ktorá značka ponúka.

Fotomobily Samsung

Svetovo známa značka Samsung je svojimi chytrými telefónmi už preslávená. A niet divu, že jej fotomobily sa už tradične radia k úplnej špičke, aj keď sa niektoré modely cenovo pohybujú v strednej triede. Samsung vybavuje svoje telefóny fotoaparátmi s vysokým rozlíšením a kvalitným spracovaním obrazu, rovnako ako pokročilými funkciami a vychytávkami. Výhodou u značky Samsung je najmä to, že si každý nájde presne to, čo mu vyhovuje. Značka vyrába fotomobily s rôznymi úrovňami vybavenia a v rôznych cenových kategóriách.

Fotomobily Xiaomi

Čínska značka Xiaomi získala na obľube najmä vďaka vynikajúcemu pomeru ceny a výkonu pri svojich smartfónoch. Vyrába modely s vysokým rozlíšením, viacerými objektívmi fotoaparátu a funkciami fotoaparátu s umelou inteligenciou, ktoré dokážu urobiť veľmi kvalitné snímky. V porovnaní s inými značkami ponúka – s ohľadom na vybavenosť telefónov – skutočne skvelé ceny. 

Fotomobily Apple

Značku Apple snáď medzi výrobcami telefónov ani netreba predstavovať. Jej telefóny iPhone sa tradične pýšia vynikajúcim fotoaparátom s vysokým rozlíšením, špičkovými snímačmi a niekoľkými objektívmi. V porovnaní s väčšinou Androidov je pri zariadení Apple na prvý pohľad poznať vysokú presnosť farieb. Okrem samotného fotoaparátu je iPhone typicky vybavený aj softvérom, ktorý zlepšuje užívateľský zážitok z fotenia a umožňuje snímky upravovať a prispôsobovať. 

Fotomobily Honor

Značka Honor sa špecializuje na výrobu chytrých telefónov s veľmi kvalitnou výbavou, ktoré sú zároveň cenovo dostupné. Najmä pri fotoaparáte sa Honor skutočne vie predviesť. Fotomobily Honor typicky disponujú fotoaparátom s vysokým rozlíšením a radom funkcií pre čo najľahšiu a najefektívnejšiu prácu s foťákom. So značkou Honor však môžete trochu naraziť vzhľadom na obmedzený prístup jej zariadení k niektorým službám. 

Fotomobily Vivo

Vivo je čínska značka, ktorá sa pri výrobe chytrých telefónov zameriava práve a najmä na fotoaparát. Výkon fotoaparátu a inovatívne funkcie, ktoré zlepšia zážitok z fotenia, sú pre Vivo pri výrobe elektroniky najväčšou prioritou. Tieto zariadenia sú vybavené snímačmi s vysokým rozlíšením, pokročilou stabilizáciou, vynikajúcimi možnosťami nočného režimu a rôznymi režimami fotografovania. Fotomobily Vivo oproti ostatným značkám vynikajú najmä za zlých svetelných podmienok.

Fotomobily Lenovo

Značka Lenovo sa pomerne jednoznačne zameriava na fotomobily strednej triedy. Fotoaparáty sú vybavené vysokým rozlíšením, mnohokrát aj niekoľko objektívmi a ďalšími vylepšeniami. Ponúkajú solídny a spoľahlivý výkon, aj keď špičkovým telefónom konkurovať nemôžu. Predstavujú ale perfektnú voľbu pre tých, ktorí chcú v mobile slušný foťák za primeranú cenu. 

Cena

Fotomobily sú síce stále ešte lacnejšie ako väčšina kvalitných fotoaparátov a zrkadloviek, ich ceny sa ale napriek tomu v posledných rokoch vyšplhali k pomerne vysokým číslam. A pretože nie každý si plánuje zaobstarať fotomobil za niekoľko desiatok tisíc, pripravili sme stručný prehľad cenových kategórií fotomobilov a toho, čo od nich môžete očakávať.

Fotomobily do 200 €

Lacné fotomobily do 200 € predstavujú úplný základ. Môžete od nich očakávať jeden snímač zadného fotoaparátu, väčšinou s nižším rozlíšením. Najlepšie fotografie s takýmto telefónom zaobstaráte počas dňa, za veľmi dobrého osvetlenia. Predná kamera pri lacnejších fotomobiloch má väčšinou len základnú výbavu, a selfíčka tak môžu byť menej ostré.

Samsung Galaxy A13 (A137)

Samsung Galaxy A13 (A137) síce cenou patrí do najnižšej kategórie, výbavou vás ale môže prekvapiť. Disponuje celkom štyrmi zadnými objektívmi s rozlíšením 50, 5, 2 a 2 MPx a svetelnosťou f/1,8. Dokáže teda urobiť skutočne obstojné snímky, aj keď za túto cenu musíte počítať s určitým šumom a menej ostrými detailmi.

HONOR X6

HONOR X6 sa chváli tromi zadnými objektívmi. Okrem 50Mpx hlavného snímača je k dispozícii makro objektív a hĺbkový snímač, ktoré dodávajú vašim fotkám detail a to správne zaostrenie. Hlavnou prednosťou fotiek urobených HONOROM X6 sú farby, ktoré verne kopírujú skutočnosť.

Xiaomi Redmi Note 12 DS

Xiaomi Redmi Note 12 je vybavený 3 zadnými objektívmi s podporou AI s rozlíšením 50 + 8 + 2 Mpx a svetelnosťou f/1,8. Dokáže tak najmä pri dobrom svetle urobiť veľmi pekné fotografie. Veľký dôraz kládol Xiaomi na selfie kameru, ktorá vie v porovnaní s ostatnými fotomobilmi v tejto kategórii zachytiť neuveriteľné detaily.

Fotomobily do 400 €

V tejto kategórii nájdete telefóny s o niečo lepšou výbavou, vrátane vyššieho rozlíšenia. Môžete už naraziť aj na duálny zadný fotoaparát, ktorý vám umožní ultraširokouhlé zábery. Fotenie za zlého osvetlenia je v porovnaní s predchádzajúcou kategóriou lepšie, ale stále je sprevádzané výrazným šumom. Čo sa týka videí, môžete pri fotomobiloch pod 400 € očakávať Full HD rozlíšenie a niektoré vychytávky, ako je slow motion a vylepšená stabilizácia.

Samsung Galaxy A33

Samsung Galaxy A33 kombinuje štyri zadné objektívy - hlavný snímač s 48 Mpx, ultraširokouhlý objektív s 8 Mpx, makro objektív s rozlíšením 5 Mpx a hĺbkový snímač s 2 Mpx, s ktorým môžete fotiť snímky s dobre zaostreným hlavným objektom a ľahko rozmazaným pozadím. Pochvalu si pri tomto modeli zaslúži aj predná kamera s rozlíšením 13 Mpx, ktorá prináša naozaj podarené, ostré selfíčka.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro

Xiaomi Redmi Note 11 Pro na seba v tejto cenovej kategórii upútal pozornosť nabitým 108-megapixelovým hlavným fotoaparátom, ktorý sprevádzajú ďalšie dva snímače pre ultraširoký uhol a makro snímky. Rovnako tak predná kamera s 16 Mpx je pomerne nadštandardná. U tohto modelu sa značke Xiaomi vydaril najmä nočný režim, ktorý robí veľmi obstojné fotky.

Motorola Moto Edge 30

Motorola vybavila model Edge 30 hneď tromi zadnými objektívmi s 50 (hlavný snímač) + 50 (ultraširokouhlý) + 2 (hĺbkový) Mpx. Predná kamera má veľmi slušných 32 Mpx. Telefón tak zhotovuje čisté, ostré fotografie nielen cez deň, ale aj za horšieho osvetlenia. Výhodou je aj rýchlonabíjanie, vďaka ktorému Edge 30 vydrží fotiť pomerne dlho.

Google Pixel 6a

Google Pixel 6a je vynikajúci fotomobil s duálnym zadným fotoaparátom, ktorý zhotovuje snímky v rozlíšení 12 Mpx. Za denného svetla sú fotografie skutočne veľmi vydarené, s ostrými detailmi a vernými farbami. Za zhoršených svetelných podmienok už o určitú časť ostrosti prídete, na druhú stranu nočný režim je veľmi šikovný, a aj keď fotografiám dodáva presýtený teplý odtieň, v detailoch si vedie skvele. 

Fotomobily do 600 €

V cenovej kategórii do 600€ už zaobstaráte slušný fotomobil s niekoľkými zadnými fotoaparátmi vrátane teleobjektívu a ultraširokouhlého objektívu. Vďaka vyššiemu rozlíšeniu s takýmto telefónom vyfotíte pomerne kvalitné fotografie so znateľne menším množstvom šumu a ostrejšími detailmi, a to aj v horších svetelných podmienkach. Videá budete môcť natáčať v 4K rozlíšení s optickou stabilizáciou.

Samsung Galaxy A54

Samsung Galaxy A54 stavia na troch zadných objektívoch, hlavným s rozlíšením 50 Mpx, makro s 5 Mpx a ultraširokouhlom s 12 Mpx. Táto kombinácia spoločne s automatickým ostrením PDAF, optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1,8 sľubuje skutočne ostré fotky s bohatými farbami. Rovnako tak selfies majú vďaka širokouhlému objektívu s rozlíšením 32 Mpx pokročilú kvalitu.

HONOR 70

Elegantný HONOR 70 zaujme na prvý pohľad výrazným fotoaparátom s tromi veľkými objektívmi, ktoré v sebe skrývajú rozlíšenie 54Mpx + 50Mpx + 2Mpx. Jeho hlavnou prednosťou je veľký 1/1,49“ snímač, ktorý garantuje skutočne skvelú kvalitu výsledných snímok. Príjemným bonusom je aj 32Mpx selfie kamera s HDR.

HUAWEI Nova 10

HUAWEI Nova 10 je kvalitný fotomobil strednej triedy, ktorý vás rozhodne zaujme 60Mpx predným ultraširokouhlým foťákom, ktorému zdatne sekundujú zadné objektívy - 50Mpx hlavný snímač, 8MpX ultraširokouhlý makro fotoaparát a hĺbkový snímač pre perfektné portréty. Pokiaľ ste zameraní na detail, osloví vás tiež veľmi pekne riešené makro video.

Fotomobily do 1000 €

V tejto kategórii fotomobilov môžete očakávať skutočne kvalitný fotoaparát s niekoľkými snímačmi, vysoké rozlíšenie, veľký senzor a množstvo možností nastavenia. Fotomobil podáva vynikajúci výkon nielen v dobrom osvetlení, ale aj za horších svetelných podmienok a v tme. Natáčanie videa v 4K rozlíšení už je samozrejmosťou, a niektoré modely umožňujú aj rozlíšenie 8K. Oproti tým najdrahším fotomobilom už nájdete len drobné nedostatky, ako je ľahký šum na tmavých fotkách, pod/presýtené farby alebo slabší výkon zoomu.

Apple iPhone 12

Rovnako ako jeho predchodcovia aj nástupcovia patrí iPhone 12 vo svojej kategórii medzi špičku. Ponúka duálny ultraširokouhlý fotoaparát s rozlíšením 12 + 12 Mpx a slušným nočným režimom, optickú stabilizáciu a prednú kameru s 12 Mpx. A ako je u Apple zvykom, prináša aj niekoľko nových vychytávok, ako je pokročilé Smart HDR3 alebo technológia Deep Fusion.

VIVO X80 Pro

VIVO X80 Pro disponuje hneď štyrmi zadnými snímačmi, pričom ten hlavný má rozlíšenie 50 Mpx a svetelnosť vynikajúcich f/1,57. O priblíženie sa starajú dva snímače s rozlíšením 12 a 8 Mpx. Štvoricu uzatvára 48Mpx ultraširokouhlý snímač. Šošovky sú navyše vybavené špeciálnou vrstvou ZEISS T, ktorá pomáha redukovať šmuhy a rozptýlené svetlo. Fotky urobené týmto fotomobilom sú tak kvalitné, ostré a bez zbytočného šumu.

OnePlus 11

OnePlus 11 je vybavený tromi zadnými snímačmi s vynikajúcim rozlíšením. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 Mpx a svetelnosť f/1,8, ultraširokouhlý objektív sa pýši 48 Mpx a teleobjektív 32 Mpx. Medzi prednosti fotomobilu OnePlus 11 patrí predovšetkým minimum šumu a veľmi presné farby.

Samsung Galaxy S23

Samsung Galaxy S23 je menším súrodencom nadupaného S23 Ultra. Má o niečo menej prepracovanú výbavu, ale za pozornosť napriek tomu stojí, obzvlášť pre tých, ktorí sa s cenovkou chcú udržať pod 1000 €. Je vybavený 3 fotoaparátmi, z ktorých ten hlavný disponuje rozlíšením 50 Mpx a svetelnosťou f/1,8. Dopĺňajú ho teleobjektív a ultraširokouhlý objektív s 10, resp. 12 Mpx. Oproti starším modelom sa dočkala vylepšenia aj predná kamera, ktorá má teraz 12 MPx.

Fotomobily nad 1000 €

V najvyššej cenovej kategórii mobilov s fotoaparátom nájdete to najlepšie, čo súčasné technológie umožňujú. Tieto fotomobily robia ostré, kvalitné fotky s vyváženými farbami vďaka niekoľkým veľkým senzorom s vysokým rozlíšením a vynikajúcou svetelnosťou. Vysokú kvalitu snímok môžete očakávať aj v zlom osvetlení a v nočnom režime. Samozrejmosťou sú rôzne vychytávky, ako je portrétový režim, slow motion, optická stabilizácia a ďalšie. Video už býva v 8K rozlíšení na zadnej kamere, pri prednej kamere začína byť v tejto cenovej kategórii štandardom 4K.

Do tejto cenovej kategórie spadá veľká časť fotomobilov, ktoré už sme spomínali v našom rebríčku, ako napr.

  • Apple iPhone 14 Pre Max
  • Samsung Galaxy S23 Ultra
  • Apple iPhone 13 Pre Max
  • Xiaomi 13 Pro
  • Honor Magic 5 Pro

Okrem spomínaných telefónov stojí podľa nás za zmienku aj veľmi zaujímavý model od značky Samsung:

Samsung Galaxy Z Fold 4

Samsung Galaxy Z Fold 4 na seba strháva pozornosť nielen výkonom fotoaparátu, ale aj celkovým prevedením. Ako už názov napovedá, telo telefónu môžete skladať, resp. roztvoriť ako poznámkový blok a premeniť telefón na malý tablet. Napriek tomu, že to očividne nebol pri výrobe telefónu hlavný predmet záujmu, je Samsung Galaxy Z Fold 4 vybavený slušným fotoaparátom s tromi zadnými objektívmi 50 + 10 + 12 Mpx. Vytvára veľmi pekné fotografie s minimálnym množstvom šumu a pôsobivými detailami. 

Ako fotiť fotomobilom
zdroj: Depositphotos

Ako fotiť fotomobilom?

Dnešné fotomobily už umožňujú robiť naozaj kvalitné fotografie, ktoré často zdatne konkurujú snímkam vyfoteným zrkadlovkami. Samozrejme ale záleží aj na tom, ako telefón na fotenie využívate. Dali sme preto dohromady pár tipov, ktoré vám pomôžu zhotovovať mobilom fotky ako od profesionála.

1) Vyčistite šošovku. Telefón strávi veľa času vo vrecku alebo kabelke a jeho objektívy sú neustále vystavené prachom, vlhkosti aj špine. Pravidelne ich preto utierajte a čistite, aby čiastočky prachu neovplyvnili kvalitu vašich fotografií.

2) Nastavte si správnu kompozíciu. Pokiaľ máte čas, venujte pozornosť kompozícii fotky. Objekt by nemal byť príliš blízko ani príliš ďaleko a pozadie by nemalo byť príliš rušivé. Využívajte tiež prirodzené orámovanie fotografie pomocou stromov, okien alebo iných prvkov, ktoré váš objekt obklopujú.

3) Správne osvetlenie. Najlepšie fotografie zaobstaráte v dennom svetle, bez tieňov a presvietenia. Pokiaľ fotíte v zhoršených svetelných podmienkach, hľadajte alternatívne zdroje svetla a hrajte sa s kompozíciou. Vyhnite sa foteniu proti priamemu svetlu.

4) Hľadajte nové perspektívy. Skúste snímku odfotiť od zeme alebo naopak zhora, miesto hlavného objektu zaostrite na jeho odraz na vodnej hladine, používajte neobvyklé uhly. Vašim fotkám to dodá na zaujímavosti a jedinečnosti.

5) Vyhnite sa digitálnemu zoomu. Niektoré telefóny vás nechajú priblížiť objekt aj stokrát (bez preháňania), ale pri takom veľkom zoome sa už jedná o tzv. digitálny zoom, ktorý znižuje kvalitu fotografie. Pokiaľ je to možné, nepribližujte viac, než vám dovolí optický zoom fotoaparátu, aby si snímky zachovali detaily a ostrosť. 

6) Nebojte sa upravovať fotky. Pokojne používajte najrôznejšie nástroje na úpravu fotiek a experimentujte s filtrami. Dostaňte zo svojich fotografií to najlepšie. Zároveň majte ale na pamäti, že nič sa nemá preháňať.  

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.