Vysávače na okná: Tipy pre výber a 6 najlepších prístrojov

14.02.2023

Umývanie okien nepatrí medzi najobľúbenejšie domáce práce, raz za čas sa mu ale nevyhneme. Ešteže existujú moderné vysávače na okná, ktoré dokážu túto činnosť maximálne uľahčiť. Na slovenskom trhu sú novinkou, ale ich popularita rýchlo rastie, a to ako v domácnostiach, tak aj pre komerčné využitie. Okrem okien s nimi vyčistíte aj zrkadlá, dlaždice a ďalšie lesklé povrchy. Pokiaľ si teda vyberiete správny typ, určite nebudete nákup ľutovať. Poradíme, čím sa riadiť a pridáme aj prehľad najlepších výrobkov z rôznych cenových kategórií.

Ako funguje vysávač na okná

Vysávač na okná alebo aku čistič okien je špeciálna stierka, ktorá funguje na podobnom princípe ako klasický ručný vysávač. Podľa toho dostala aj svoj názov. Rozdiel je ale v tom, že sa používa na odstraňovanie šmúh, nie prachu. Navyše má širšiu hubicu s množstvom vzduchových kanálikov, aby čo najlepšie vysávala po celej dĺžke.

Na aké povrchy je možné vysávač na okná použiť

Čističe na okná majú pomerne široké využitie a dajú sa použiť na väčšinu hladkých a lesklých povrchov. Okrem okenných tabúľ s nimi umyjete a vyleštíte aj zrkadlá, dlaždice alebo sprchové kúty. Pokiaľ si teda potrpíte na dokonalú čistotu, budú pre vás ideálnym pomocníkom.

Aké sú výhody aku čističe na okná

Práca s elektrickým čističom na okná je pohodlná, úplne bezpečná a hygienická. Okná aj iné hladké povrchy vyčistia naozaj dokonale a bez šmúh. Na rozdiel od klasickej stierky nehrozí, že by z neho kvapkala voda. A k ďalším výhodám patrí aj praktickosť, presnosť a rýchlosť. Vysávač zvládne naozaj všetko, vrátane záverečného leštenia.

Ako vybrať vysávač na okná

Stretávate sa s vysávačom na okná úplne prvýkrát? Potom určite oceníte rady, aký zvoliť a na aké parametre sa zamerať. Tu je základný prehľad.

Konkrétne typy

Tentokrát sa zameriame hlavne na manuálnu aku čističe okien, ktoré sme zaradili aj do nášho porovnania. Stále sa ale rozširuje aj ponuka robotických čističov okien. V zahraničí už sú bežným pomocníkom v domácnostiach aj komerčných prevádzkach, je teda len otázkou času, kedy získajú popularitu aj u nás. Úplným základom sú potom ručné čističe na okná alebo stierky.

Výdrž batérie a doba nabíjania

Kvalitný elektrický čistič okien vydrží na jedno nabitie zhruba 25 až 40 minút. Pokiaľ nemáte veľký dom s niekoľkými balkónmi, francúzskymi oknami alebo zimnou záhradou, malo by vám to bez problémov stačiť. U drahších prístrojov vás na slabú batériu upozorní LED dióda. Zároveň myslite aj na to, ako dlho bude trvať nabíjanie, obvyklá doba je od 180 do 240 minút.

Výkon a tlak

Aby bolo čistenie čo najefektívnejšie, vyberajte prístroje s dostatočným výkonom. Na domáce použitie stačí 12 až 20 kW. Výkon profesionálnych vysávačov okien sa pohybuje od 20 do 30 kW. A pokiaľ ide o tlak, za štandard je považovaná hodnota 2,5 baru.

Objem zbernej nádoby a hmotnosť

Väčšina vysávačov okien má nádobu s objemom 100, 150 alebo 200 mililitrov. A samozrejme platí, že čím väčší vysávač je, tým má objemnejšiu nádobku a aj vyššiu hmotnosť. Zvážte teda, či radšej častejšie doplníte vodu alebo zvládnete pracovať s ťažším prístrojom.

Rozmer sacej hubice

Na tento parameter sa často zabúda, pritom je úplne zásadný. Za štandard považujeme šírku okolo 28 milimetrov, ale zohnať sa dajú aj polovičné veľkosti. Vyberajte teda hlavne podľa typu vašich okien.

Príslušenstvo

V priestoroch s vysokými stropmi určite využijete dlhú tyč, najlepšie teleskopickú. Ľahko tak dosiahnete kamkoľvek bez toho, aby ste museli používať štafle. Ďalej sa budú hodiť výmenné odsávacie hubice alebo celá sada na čistenie okien, ktorá obsahuje aj mop alebo stierku.

Cena

Najlacnejšie modely zoženiete už za 25 €. Ak ale chcete naozaj výkonný prístroj, odporúčame investovať minimálne 40 €. Za populárne modely od známych značiek potom zaplatíte ešte o niečo viac. Robotické vysávače sú aj rádovo drahšie, a tak sa oplatí hlavne do veľkých rodinných domov, hotelov a ďalších budov s väčším počtom okien.

Značky

Medzi najlepšie hodnotených výrobcov patrí nemecký Leifheit a Kärcher. Prvá menovaná značka je obľúbená vďaka šikovným systémom, ktoré sú navzájom kompatibilné. Pri vysávači na okná je to Click systém, vďaka ktorému ľahko vymeníte tyč. Kärcher je zase lídrom na poli vysokotlakových čističov. Pokiaľ ale hľadáte skôr výhodnú cenu, najskôr vás zaujmú produkty Sencor alebo Vileda.

Ako sa používa vysávač na okná

Najprv musíte prístroj nabiť, čo trvá zhruba dve až tri hodiny. Potom už len nalejete vodu do nádobky, pridáte čistiaci prostriedok a môžete sa pustiť do práce. Len pozor na to, že vysávač na okná je určený iba na sklá alebo iné hladké povrchy ako obklady, dlaždiče, zrkadlá a pod. Rámy okien a parapety s ním teda neumývajte.

čistič na okná
zdroj: Depositphotos

Najlepšie vysávače na okná podľa nezávislých testov a recenzií

Pri nákupe akéhokoľvek tovaru je dnes bežné prečítať si recenzie a skúsenosti ostatných užívateľov, ktoré vám napovedia, či je vami vybraný výrobok naozaj hodný kúpy. Aby sme vám pátranie uľahčili, urobili sme tento krok za vás a vybrali 6 najlepších vysávačov na okná z nezávislých testov a recenzií.

#6 Sencor SCW 3001YL

Najlacnejší vysávač na okná Sencor SCW 3001YL v našom výbere nedopadol pri hodnotení vôbec zle. Oceňujeme hlavne jeho rýchlosť, nízku hmotnosť (800 g) a široký záber. Medzi ďalšie výhody patrí ľahká manipulácia, nízka hlučnosť alebo indikátor stavu akumulátora. Navyše má ergonomickú a pohodlnú rukoväť, ktorú môžete držať ľavou aj pravou rukou.

Nádržka má objem priemerných 100 ml a súčasťou balenia je aj mop a rozprašovač. Za 41,99 € ale samozrejme nemôžete chcieť zázraky. Odradiť vás môže hlavne dlhá doba nabíjania (asi 240 minút) a krátka výdrž (20 minút).

Sensor SCW

Klady

 • výhodná cena
 • nízka hmotnosť
 • integrovaný mop
 • jednoduchá obsluha
 • nízka hlučnosť

Zápory

 • pomalé nabíjanie
 • krátka doba prevádzky

#5 Vileda 153230 Windomatic

Vysávač na okná Vileda 153230 Windomatic zoženiete už za 41,99 €. Pritom ponúka maximálny sací výkon a taktiež pomerne dlhú dobu prevádzky. Na jedno nabitie zvládne fungovať až 40 minút, čo stačí na umytie zhruba 50 okien. Hmotnosť je iba 640 g, manipuláciu s ním tak zvládnu napríklad aj deti alebo staršie osoby.

V režime MAX sa vybíja o niečo rýchlejšie, ale zase vyčistí až tri okná za minútu. Pokiaľ teda hľadáte univerzálny prístroj vhodný aj pre iné hladké povrchy, u značky Vileda ste na správnej adrese.

Vileda Windomatic

Klady

 • vysoký výkon
 • dlhá výdrž batérie
 • multifunkčnosť
 • jednoduchá obsluha
 • nízka hmotnosť

Zápory

 • chýba výmenná hubica aj dlhá tyč
 • dlhší čas nabíjania (210 minút)

#4 Leifheit Window Cleaner 51003

Nemecká značka Leifheit nikdy nesklame. Aj tentoraz sa jej podarilo vyrobiť kvalitný výkonný prístroj, ktorý vám uľahčí čistenie okenných plôch, zrkadiel, dlaždíc a ďalších hladkých povrchov. A to vďaka precíznemu spracovaniu, dlhej výdrži (35 minút) aj dostatočnému výkonu (12 kW). To vám umožní vyčistiť okolo 30 až 35 okien.

Výmenné hubice nie sú u Leifheit Window Cleaner 51003 súčasťou balenia, ale môžete ich dokúpiť rovnako ako teleskopickú tyč. Pripojiť sa dajú veľmi ľahko, pomocou Click systému, vďaka ktorému je Leifheit tak obľúbený. Za cenu okolo 47,90 € by sme ocenili väčšiu nádrž na vodu, ľahšie čistenie a integrovaný rozprašovač. Ďalej je nutné spomenúť, že hmotnosť čističa je asi 1,3 kg, čo môže byť pre niektorých užívateľov problém.

Leifheit window Cleaner

Klady

 • kvalitný prístroj od renomovaného výrobcu
 • dlhá doba prevádzky
 • jednoduchá obsluha
 • dostatočný výkon

Zápory

 • malý objem nádobky
 • náročnejšia údržba
 • vyššia hmotnosť

#3 Kärcher WV 6 Plus

Kärcher WV 6 Plus je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí potrebujú upratovať väčšie množstvo okien a hladkých povrchov. Vyznačuje sa priemernými funkciami a silou odsávania, ale ponúka dobrú výdrž akumulátora. Na jedno nabitie vydrží neuveriteľných 100 minút! A tomu je prispôsobená aj veľkosť nádrže na vodu (150 ml), ktorá sa jednoducho vyleje. Výkon čistenia je 300 m², takže jedným nabitím stihnete umyť zhruba 100 okien. V tomto ohľade teda nemá medzi vybranými prístrojmi konkurenciu.

Medzi ďalšie výhody patrí nízka hmotnosť, ktorá činí iba 800 g, takže sa ľahko drží v ruke. Digitálne zobrazenie času do vybitia akumulátora prispieva k praktickosti a jednoduchému ovládaniu.

Súčasťou balenia je navyše aj rozprašovacia fľaša a koncentrát na umývanie okien. Počítajte ale s tým, že za kvalitu, vysoký výkon a nadštandardné príslušenstvo si priplatíte. Cena je približne 114 €.

Kärcher WV 6 Plus

Klady

 • výdrž batérie až 100 minút
 • veľký objem nádobky
 • nadštandardné príslušenstvo
 • nízka hmotnosť
 • jednoduchá obsluha

Zápory

 • vyššia cena

#2 Leifheit 51030 Nemo

Průměrná cena v tomto případě určitě neznamená průměrný výsledek. Za pouhých 48 € totiž získáte univerzální vysavač na okna s elegantním designem v bílo-šedozelené barvě, který si poradí s čištěním koupelen nebo kuchyňských varných desek. Vyznačuje se lehkou konstrukcí a ergonomickým designem, což se hodí při čištění náročných míst, jako jsou rohy střešních oken.

Vysavač Leifheit 51030 Nemo je vyroben z pevného plastu s kvalitním zpracováním a má voděodolný design. Můžete ho tedy bez obav používat i ve sprchovém koutě. Stírací hlava je vybavena silikonovou koncovkou, která zanechá okna bez šmouh a perfektně vyleštěná.

Na jedno nabití vydrží až 45 minut, což je na neprofesionální přístroj opravdu úctyhodná doba. A zároveň delší čas, než poskytoval jeho předchůdce Window Cleaner. Nabíjení je snadné a rychlé pomocí běžného napájecího adaptéru. Indikace stavu nabití je zobrazena pomocí světelné kontrolky. Jediným minusem je tak malý objem nádobky (60 ml). Při běžném použití ale nejde o překážku.

Leifheit 51030 Nemo

Klady

 • doba prevádzky až 45 minút
 • všestranné využitie
 • jednoduchá obsluha
 • kvalitné spracovanie
 • skvelý výkon

Zápory

 • malý objem nádobky (60 ml)

#1 Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium

Najdrahším čističom okien v našom výbere je model Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium. Má množstvo skvelých vlastností vrátane vysokého výkonu (15 kW) a krátkej doby nabíjania (120 minút). V praxi to znamená, že súvislú prácu zvládne vykonávať po dobu praktických 35 minút. Čistiaci výkon je 105 m², čo umožňuje umyť asi 30 štandardných okien. Nádrž na špinavú vodu má objem 100 ml.

Výrobca si je dobre vedomý toho, že budete potrebovať sacie lišty rôznych veľkostí pre rôzne povrchy, a tak vám umožní vybrať si zo širokého a úzkeho nástavca. Okrem toho sa môžete tešiť aj na špeciálny rozprašovač na umývací prostriedok, ktorý je taktiež súčasťou balenia. Obsluha modelu je jednoduchá a praktická. LED kontrolka na spínači informuje o stave akumulátora. Model má nízku hlučnosť a hmotnosť iba 600 g.

Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium

Klady

 • kvalitný a veľmi výkonný
 • krátka doba nabíjania
 • nízka hmotnosť
 • nízka hlučnosť
 • nadštandardné príslušenstvo

Zápory

 • vysoká cena

Autor článku