Test a prehľad najlepších kontaktných grilov: Tefal, Tescoma a ďalšie

Publikácia: 30.04.2024

Veľkou výhodou kontaktných grilov je, že ich môžete používať v byte, buď vo vnútri, alebo na balkóne. Sú elektrické, takže neobťažujú okolie dymom ani zápachom. Dôvodov na kúpu tohto pomocníka do domácnosti je však oveľa viac. Okrem mäsa na ňom môžete pripravovať aj toasty, panini, syr alebo zeleninu, a ak máte vymeniteľné platne, môžete ho v okamihu premeniť na vaflovač.

Najlepšie kontaktné grily: testovanie a recenzie

Výber ideálneho kontaktného grilu nie je jednoduchý, pretože na trhu je veľké množstvo typov, veľkostí a materiálov dosiek. Preto sme ich pre vás otestovali, aby sme vám výber čo najviac uľahčili. Môžete sa tešiť na výber 10 najlepších grilov v rôznych cenových kategóriách s množstvom rôznych funkcií.

Zamerali sme sa na ich výkon a ďalšie technické parametre a samozrejme aj na ich vzhľad. Ako dopadli lacné kontaktné grily? A sklamali nás prémiové modely?

Recenzia ECG KG 300 Deluxe gril

Kontaktný gril ECG KG 300 ponúka kvalitu a elegantný dizajn za rozumnú cenu. Vďaka trom režimom (grilovanie, opekanie a grilovanie) a ľahko vymeniteľným nepriľnavým doskám je vhodný na prípravu najrôznejších pokrmov. Rozhodne teda nemusíte zostať len pri mäse alebo zelenine.

Zásobník na tuk je dômyselne ukrytý a pre čo najbezpečnejšie používanie sa ovláda vypínacím tlačidlom, nie je len zastrčený a vyvedený zo zásuvky ako pri väčšine kontaktných grilov. Je preto obľúbený u náročných používateľov, ktorí ocenia prehľadný displej a štýlový dizajn.

Menšou nevýhodou sú ostré hrany konštrukcie a skutočnosť, že gril nepečie po stranách tak dobre ako v strede.

Víťaz porovnania: Kontaktný gril s designovým prevedením

ECG KG 300 deluxe gril

Zistiť cenu
skladom
63,70 €
Do obchodu
skladom
65,99 €
Do obchodu
skladom
79,99 €
Do obchodu

Klady

 • skvelý pomer cena/výkon
 • bezpečné ovládanie
 • elegantné prevedenie

Zápory

 • po stranách menej opeká

Recenzia Kontaktný gril Tescoma President

Kontaktný gril Tescoma President je stávkou na istotu a poteší každého, kto uprednostňuje rýchlu prípravu. Má príkon až 2000 W a je vybavený integrovanými vykurovacími špirálami, takže nedochádza k tepelným stratám, čo oceníte z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu aj finančnej úspory.

Ľahko na ňom ugrilujete steaky, ryby aj zeleninu a poradí si aj so sendvičmi a panini. Vďaka funkcii časovača si môžete nastaviť čas grilovania presne podľa vašich potrieb, a to od 5 do 30 minút.

Čo pridať? Termostat znamená, že si môžete zvoliť teplotu podľa typu jedla alebo prípravy, ktorú chcete. Len zásobník na výpek z mäsa by mohol byť väčší a podsvietenie LCD displeja výraznejšie.

Víťaz porovnania: Najlepší úsporný kontaktný gril

TESCOMA kontaktný gril PRESIDENT

Zistiť cenu
skladom
119,90 €
Do obchodu
skladom
135,20 €
Do obchodu
skladom
163,99 €
Do obchodu

Klady

 • rýchlo sa zahrieva a rovnomerne griluje
 • všestranné využitie
 • dvojnásobný priestor na grilovanie

Zápory

 • malá odkvapkávacia nádržka
 • nedostatočné osvetlenie
 • podsvietenie LCD displeja by mohlo byť výraznejšie

Recenzia Kontaktný gril Tefal GC712D34 Optigrill+ INOX EE

Ak hľadáte naozaj inteligentný kontaktný gril, odporúčame model Tefal, ktorý má automatický senzor grilovania. Vďaka tomu sa vám nestane, že by ste mäso alebo iné pokrmy spálili, ale vždy si ich vychutnáte presne tak, ako ich máte radi.

Vybrať si môžete zo štyroch manuálnych režimov s nastaviteľnou teplotou a šiestich automatických režimov, kedy gril všetko vypočíta za vás a podľa toho zvolí čas a teplotu. Výhodou je, že miska na výpek má mimoriadne veľkú kapacitu a dá sa umývať v umývačke riadu.

K bezproblémovému grilovaniu prispieva aj displej, ktorý mení farbu podľa fázy prípravy. Cena zodpovedá kvalite a pokročilej technológii. Nemáme takmer nič, čo by sme mohli vytknúť, snáď okrem dlhšieho času ohrevu.

GC712D34 GRIL ELEKTRICKÝ TEFAL
Víťaz porovnania: Najlepší šikovný kontaktný gril

GC712D34 GRIL ELEKTRICKÝ TEFAL

Vypredané

Klady

 • inteligentné senzory pre dokonalé grilovanie
 • automatické a manuálne režimy
 • tác na mäsové šťavy možno umývať v umývačke riadu

Zápory

 • dlhšie sa zahrieva

Recenzia Tefal Optigrill Elite XL

Tefal Optigrill Elite XL je multifunkčný elektrický gril, ktorý vám umožní vychutnať si chuť a vôňu grilovaných jedál doma v kuchyni. Skvele sa hodí na opekanie steakov a hamburgerov a nesklame ani milovníkov čerstvých rýb či grilovaného syra.

V čom spočíva jeho tajomstvo? Predovšetkým ide o automatický senzor grilu, ktorý nastaví ideálny čas a teplotu prípravy. Okrem toho má 16 grilovacích programov a mimoriadne veľkú grilovaciu plochu. Nepriľnavý povrch sa ľahko čistí.

A ak vás ani to nepresvedčí o jeho kúpe, možno vás presvedčí svetelný indikátor, vďaka ktorému hneď viete, v akej fáze grilovania sa práve nachádzate.

Nevýhodou je pomalší ohrev. Cena je v porovnaní s inými kontaktnými grilmi vyššia.

Víťaz porovnania: Najlepší kontaktný gril s veľkou plochou

Tefal GC760D30 Optigrill Elite XL

Zistiť cenu
skladom
263,00 €
Do obchodu
skladom
298,90 €
Do obchodu
skladom
299,99 €
Do obchodu

Klady

 • intuitívny grilovací asistent
 • 16 plne automatických programov
 • veľká grilovacia kapacita
 • jednoduché čistenie
 • priložená kniha receptov

Zápory

 • pomalšie zahrievanie

Recenzia Elektrický gril Tefal Ultracompact GC305012

Keď je kontaktný gril kompaktný, zmestí sa aj do tej najmenšej kuchyne. Tefal Ultracompact GC305012 však ponúka oveľa viac. V skutočnosti si môže zmerať sily aj s podstatne väčšími modelmi.

Okrem bežného grilovania zvládne aj barbecue, a to vďaka dvom grilovacím polohám a zabudovanému termostatu na udržiavanie ideálnej teploty. Navyše má tento gril odkvapkávaciu misku, ľahko sa udržiava a možno ho skladovať aj vo zvislej polohe. Váži len niečo vyše 4 kg a ľahko sa udržiava.

Určitú nevýhodu vidíme v menšej odkvapkávacej miske a v tom, že gril sa nedá uzamknúť na jednoduché premiestnenie. Pokročilé automatické režimy pochopiteľne chýbajú, podobne ako pri väčšine grilov v tejto cenovej kategórii. Odporúčame ho preto skôr tým, ktorí hľadajú základný model a majú obmedzený rozpočet.

Víťaz porovnania: Celkovo najlepší kompaktný gril

Tefal GC305012

Zistiť cenu
skladom
78,40 €
Do obchodu
skladom
83,99 €
Do obchodu
skladom
109,99 €
Do obchodu

Klady

 • ľahký a kompaktný
 • šetrí priestor
 • termostat a dve polohy grilovania

Zápory

 • príliš malá odkvapkávacia miska
 • nie je uzamykateľný

Recenzia Gril SENCOR SBG 2070SS

Od cenovo dostupného kontaktného grilu Sencor SBG 2070SS sme neočakávali žiadne zázraky, ale o to viac sme boli prekvapení. Vďaka dvom nepriľnavým grilovacím doskám a signalizačnému svetlu na ňom môžete pripraviť chutné jedlá s mäsom, syrom a zeleninou.

O bezpečnosť sa stará tepelne izolovaný povrch Cool Touch na hornej strane a rukoväti grilu. Ani s jeho čistením, ktoré je rýchle a jednoduché, nebudete mať veľké problémy.

Ak sa teda zaobídete bez možnosti grilovania a ďalších doplnkov, tento gril si zamilujete. Negatíva sa nám v tomto prípade hľadajú ťažko, rovnako ako väčšine recenzentov.

Víťaz porovnania: Najlepší lacný kontaktný gril

Sencor SBG 2070SS

Zistiť cenu
skladom
28,04 €
Do obchodu
skladom
29,99 €
Do obchodu
skladom
31,99 €
Do obchodu

Klady

 • jednoduché ovládanie
 • bezpečnostné prvky
 • super cena

Zápory

 • nenašli sme

Recenzia Kontaktný gril Philco PHGR 9000

Na prvý pohľad je jasné, že tento kontaktný gril Philco je moderné SMART zariadenie, ktoré väčšinu práce urobí za vás. Vzhľadom na priemernú cenu je to veľmi príjemné zistenie.

Môžete si vybrať z 9 automatických programov, kde si len nastavíte úroveň opekania. Zvyšok urobí gril na základe hrúbky potravín. K dispozícii sú aj manuálne nastavenia, podľa toho, čo vám viac vyhovuje.

Počítajte s tým, že na grilovanie budete potrebovať viac miesta, pretože grilovacia plocha tohto grilu má XL rozmery. Výhodou je, že na ňom môžete pripraviť veľké množstvo jedla a dosky aj odkvapkávaciu misku potom môžete ľahko umývať v umývačke riadu. A nemusíte sa obávať ani o bezpečnosť, všetko okrem grilovacích plôch je chladné. Našou jedinou výčitkou je krátky kábel.

Víťaz porovnania: Najlepší priestranný kontaktný gril

Philco PHGR 9000

Zistiť cenu

Klady

 • pokročilé funkcie
 • automatické a manuálne režimy
 • bezpečné používanie

Zápory

 • relatívne krátky kábel

Recenzia Kontaktný gril ECG KG 1000

Kontaktný gril KG 1000 zaujme príkonom 2000 W, štyrmi prevádzkovými polohami a ďalšími režimami barbecue alebo opekania. Obsahuje dve sady grilovacích dosiek, ktoré majú rebrovanú aj rovnú stranu. Sú preto vhodné na sendviče, panini a tortilly, ako aj na steaky a hamburgery.

Obmedzovať vás nebude ani teplota, ktorú môžete nastaviť v rozmedzí od 60 do 230 °C. Vďaka LED panelu sa gril ľahko ovláda, takže ho zvládnu používať aj začiatočníci. Cena sa pohybuje okolo dolného priemeru, čo zodpovedá kvalite a funkciám. Nevýhodou je menšia miska na tuk, ktorý môže kvôli tomu pretekať.

Víťaz porovnania: Kontaktný gril s ľahkým ovládaním

Kontaktný gril ECG Gourmet KG 1000

Zistiť cenu

Klady

 • jednoduché ovládanie
 • dve sady grilovacích dosiek
 • funkcia grilovania a opekania

Zápory

 • menšia miska na tuk

Recenzia Kontaktný gril Lauben 2000SB

V tomto modeli od spoločnosti Lauben sa spája flexibilita, multifunkčnosť a moderný dizajn. Ľahko sa premení z klasického kontaktného grilu na stolný gril na vonkajšie použitie a zvládne niekoľko činností.

Vďaka príkonu 2000 W môžete prudko opiecť steak, ale aj pripraviť šťavnatý burger alebo diétnu rybu so zeleninou. Grilovacia plocha je tiež pomerne veľká (1500 cm2), takže môžete pripravovať niekoľko jedál naraz.

K dispozícii je aj nastaviteľný časovač a na každej platni iná teplota. O bezpečnosť sa stará rukoväť s funkciou Cool Touch. Za priemernú cenu ponúka gril viac, ako by sme očakávali. Neodporúčame ho však do malých bytov a jednotlivcom.

Víťaz porovnania: Multifunkčný kontaktný gril

Lauben 2000SB kontaktný gril

Zistiť cenu
skladom
104,20 €
Do obchodu
skladom
119,99 €
Do obchodu
skladom
141,26 €
Do obchodu

Klady

 • kontaktný a stolný gril v jednom
 • veľká plocha na grilovanie
 • bezpečnostné prvky

Zápory

 • nevhodný do malých kuchýň

Recenzia SAGE kontaktný gril BGR820

Kontaktný gril SAGE patrí do najvyššej cenovej kategórie a dodáva sa v jednoduchom dizajne z nehrdzavejúcej ocele. Je preto vhodný do každej kuchyne a predovšetkým urobí radosť každému stravníkovi.

Veľmi ľahko na ňom pripravíte mäso a morské plody, ako aj zeleninu a syr. Má totiž špeciálne senzory Element IG, ktoré neustále vyrovnávajú teplotu tak, aby bola pre potraviny úplne ideálna. Gril pracuje rýchlo a efektívne.

A ak sme vás ešte nepresvedčili o jeho kvalitách, spomeňme podsvietený LCD displej, vyberateľné nepriľnavé dosky a režim barbecue.

Víťaz porovnania: Prémiový kontaktný gril

SAGE BGR820

Zistiť cenu

Klady

 • minimalistický dizajn
 • funkcia vyrovnávania teplôt
 • rýchly a multifunkčný

Zápory

 • vyššia cena

Ako vybrať kvalitný kontaktný gril

Pred kúpou si premyslite, na čo budete zariadenie používať a ako často. Dôležité je tiež rozhodnúť sa, či vám stačí malý kontaktný gril so základnou výbavou, alebo dáte prednosť väčšiemu modelu s pokročilými funkciami a špičkovým príslušenstvom. Od toho sa, samozrejme, odvíja aj cena.

zdroj: Canva

Typ

Základné rozdelenie rozlišuje dva typy grilov, a to štandardnú verziu a multifunkčné zariadenia 3 v 1. Ktorý si vybrať?

Klasický kontaktný gril

V prvom prípade si musíte vystačiť s klasickým grilom, ktorý je vhodný najmä na prípravu mäsa a zeleniny alebo syrov. Bude vyhovovať nenáročným používateľom a začiatočníkom.

Kontaktný gril 3v1

Elektrické kontaktné grily 3 v 1 toho dokážu oveľa viac. Zvyčajne majú režim opekania, ktorý je vhodný na panini a sendviče, a režim barbecue. Bonusom sú vymeniteľné dosky.

Konštrukcia

Niektoré parametre rozpoznáte na prvý pohľad. Jedným z nich je konštrukcia celého grilu. Väčšinou je buď mušľový, alebo otvorený. Existujú však aj menej známe raclette grily. Čím sa jednotlivé typy odlišujú?

Véčkový gril

Najbežnejším typom grilu, s ktorým sa stretnete, je tzv. véčkový gril, ktorý ponúkajú najmä lacnejšie značky. Je kompaktný a ľahko sa premiestňuje, ale neumožňuje nastavenie polohy platní. Preto nemusí postačovať na dokonalé grilovanie ako od šéfkuchára.

Otvorený gril

Ak si vyberiete otvorený gril s voľnou hornou doskou, máte oveľa viac možností na prípravu pokrmov. Hornú dosku môžete polohovať alebo úplne otvoriť podľa potreby. Tým sa plocha grilu zväčší na maximum.

Raclette gril

Tento gril spoznáte podľa toho, že sa skladá z grilovacích dosiek, panvíc a kameňa. Tým sa zabezpečí dokonalé grilovanie alebo opekanie rôznych potravín. Zvládne mäso a zeleninu, ale aj volské oká a zaujme svojím dizajnom.

Príkon

Rovnako ako pri všetkých elektrických spotrebičoch je základným parametrom kontaktného grilu spotreba energie. Od toho sa odvíja čas prípravy pokrmov. Pokiaľ ide o konkrétne hodnoty, kvalitné spotrebiče dosahujú minimálne 2 000 W.

Hmotnosť

V porovnaní s veľkými záhradnými grilmi sú kontaktné verzie malé, napriek tomu vážia približne 3 až 8 kilogramov. V závislosti od toho, či ide o verziu pre jednu alebo dve osoby, alebo o veľký gril s XL plochou. Veľmi užitočná je aj možnosť uzamykania.

Povrch grilu

Väčšina grilov má dosky vyrobené z liatiny, hliníka, teflónu alebo keramiky. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a nevýhody, ale hlavné je, že dosky majú nepriľnavú úpravu. To zaručuje ľahké varenie a bezproblémové čistenie.

 • Liatina – Hľadáte gril na prípravu steakov? Potom je ideálna liatina, pretože sa rýchlo zahrieva a dobre drží teplo.
 • Hliník – Na rozdiel od liatiny alebo keramiky je hliník lacnejší a dostupnejší. Rovnomerne rozvádza teplo a pokiaľ má nepriľnavú povrchovú úpravu, postačuje na príležitostné grilovanie. Z hľadiska odolnosti a životnosti sa však nemôže rovnať iným materiálom.
 • Teflón – Hlavnou výhodou teflónu je jeho jednoduché čistenie a celková údržba. Nedrží však teplo tak dobre ako liatina.
 • Keramika – Keramické dosky vychádzajú v odborných testoch a hodnoteniach používateľov najlepšie. Kombinujú totiž dobré prepečenie so zdravým varením bez tuku a jednoduchou údržbou.

Typ grilovacieho povrchu

Povrchová štruktúra dosiek rozhodne nie je len na ozdobu. Prečo si teda zaobstarať hladké alebo rebrované verzie?

 • Hladká – Hladká doska vám bude vyhovovať najmä na menšie kúsky mäsa, ale aj na palacinky alebo vajíčka.
 • Rebrovaná – Na veľké a vysoké steaky je vhodnejší rebrovaný variant, pretože lepšie odvádza tuk a šťavu. Dobre sa však hodí aj na panini alebo sendviče.

Veľkosť grilovacej dosky

Ak nepotrebujete extra veľký gril, postačí vám plocha približne 1 000 cm2. Verzia XL pre veľké domácnosti má plochu až 1 500 cm2, takže ju môžete použiť aj na vonkajšie grilovanie s priateľmi.

Vybavenie a funkcie

Kontaktné grily môžu obsahovať aj ďalšie príslušenstvo a mnohé z nich sa stávajú inteligentnými spotrebičmi, ktoré vykonávajú väčšinu práce samy.

Vymeniteľné dosky

Grily majú zvyčajne minimálne dva typy vymeniteľných platní, ktoré sú hladké a rebrované. Nájdete však aj špeciálne varianty, ktoré gril premenia na vaflovač alebo hriankovač.

Nastavenie polohy platní

Okrem výmeny dosiek možno mnohé grily polohovať. Spodná doska lepšie odvádza šťavu a tuk a zmena polohy hornej dosky premení gril na akúsi rúru.

Misa na tuk

Užitočná bude aj dostatočne veľká nádoba na tuk a šťavy. Nachádza sa v zadnej časti grilu, je vyberateľná a v niektorých prípadoch ju možno umývať v umývačke riadu.

Protišmykové nožičky

Okrem funkcie Cool Touch zvyšujú praktickosť a bezpečnosť grilu aj protišmykové nožičky. Väčšina grilov ich má, ale v nižšej cenovej kategórii to nie je samozrejmosť.

Dostatočne dlhý kábel

Najmä ak chcete gril používať vonku, príde vám vhod dlhší napájací kábel. Pred kúpou si preto skontrolujte jeho veľkosť.

Regulácia teploty

Väčšina dnešných kontaktných grilov ponúka tri až štyri nastavenia teploty. Vďaka tomu môžete dokonale pripraviť mäso, zeleninu a prílohy.

Automatické programy

Najpokročilejšie spotrebiče dokážu nastaviť teplotu aj automaticky. V ideálnom prípade však ponúkajú aj manuálne nastavenia.

Signalizácia

Rozpálenie grilu a ďalšie fázy prípravy zvyčajne spoznáte podľa svetla meniaceho farbu. Niektoré kontaktné grily sú však vybavené aj zvukovým signálom.

Displej

Prehľadný LCD displej je štandardnou výbavou grilov vyššej cenovej kategórie. A niektoré modely sa dajú ovládať aj prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne, kde si tiež môžete pozrieť všetky informácie.

Režim grilovania

Vďaka tejto funkcii môžete spotrebič úplne otvoriť, t. j. rozložiť ho na plocho a grilovať ako pri klasickom grilovaní. Je k dispozícii pri kontaktných griloch 3v1.

Značka

Kontaktné grily sú čoraz obľúbenejšie a dnes ich nájdete u mnohých výrobcov elektroniky. Známe značky sú zvyčajne zárukou kvality, ale samozrejme záleží aj na cene. Napríklad Sencor ponúka základnejšie modely, zatiaľ čo grily Tefal alebo Sage vás nesklamú svojou odolnosťou ani množstvom funkcií.

Kontaktné grily Catler

Značka Catler je charakteristická kombináciou moderných technológií a štýlového dizajnu. A nie je tomu inak ani v prípade kontaktných grilov, ktoré ponúkajú štandardné a pokročilé modely v strednej až vyššej cenovej kategórii.

Kontaktné grily ETA

V oblasti kontaktných grilov sa objavuje aj česká značka Eta, pri ktorej sa môžete spoľahnúť na dlhú životnosť, variabilitu a vynikajúci pomer ceny a výkonu. Grily Eta sú zvyčajne vybavené reguláciou teploty a najčastejšie sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Kontaktné grily Philco

Známa americká značka kuchynských spotrebičov Philco nemôže chýbať v našom zozname. Jej kontaktné grily sú praktické, veľmi dobre navrhnuté a cenovo dostupné.

Kontaktné grily Sencor

Domáce grily, ktoré nenarušia váš rozpočet, nájdete v ponuke Sencor. Nemôžete od nich očakávať zázraky, ale nechýba im štandardná výbava ani funkcie. A k dispozícii sú dokonca modely s automatickými senzormi.

Kontaktné grily Sage

Do prémiového segmentu patrí značka Sage, odnož austrálskej značky Breville. Jej grily majú senzory na automatické vyrovnávanie teploty a ďalšie zaujímavé funkcie. Musíte však počítať s vyššou cenou.

Kontaktné grily Tefal

Kontaktné grily Tefal určite patria medzi najpredávanejšie z niekoľkých dôvodov. Po prvé, zaručujú skvelý pomer ceny a kvality a po druhé, sú známe svojou odolnosťou a dlhou životnosťou. K dispozícii sú aj modely s celým radom automatických funkcií a verzie XL.

Cena

Kontaktné grily sú k dispozícii takmer pre každého. Samozrejme, ceny sa líšia podľa veľkosti a výbavy, ale ani najdrahšie varianty nedosahujú horibilné sumy. Najlacnejšie modely nájdete aj pod 40 €.

Kontaktné grily do 40 €

Ak potrebujete menšiu výbavu a menej funkcií, postačia vám lacné kontaktné grily do 40 €. Väčšina z nich má však menšie rozmery.

Kontaktné grily od 40 do 120 €

Kontaktné grily sú štandardom v cenách okolo 40 až 120 €. Tieto spotrebiče už majú vyberateľné platne a automatické funkcie, ktoré vám uľahčia prácu a zaručia skvelú chuť každého jedla.

Kontaktné grily nad 120 €

Pre gurmánov odporúčame prémiové grily, ktoré majú inteligentné senzory a dokážu samy nastaviť správnu teplotu alebo čas. Navyše sú variabilné a majú vkusný dizajn, ktorý ozdobí vašu kuchyňu.

Ako grilovať na kontaktnom grile

Veľmi jednoducho. Tortilly, zelenina, hamburgery alebo palacinky budú hotové za dve minúty. Len na steaky je lepšie mať gril so zabudovaným teplomerom, pretože tak budete presne vedieť, ako horúce sú platne. Samozrejme, môžete si ho kúpiť aj samostatne.

Recepty pre kontaktné grily

Už ste si vybrali gril? Potom pre vás máme malý bonus: niekoľko chutných receptov, ktoré môžete na svojom novom grile hneď vyskúšať. Na svoje si prídu milovníci mäsa, rýb, syrov aj zeleniny.

zdroj: Canva

Grilované kuracie prsia s bylinkovým maslom

Ingrediencie:

 • 4 kuracie prsia
 • 4 lyžice masla
 • 2 lyžičky nasekaných čerstvých byliniek (napr. tymián, rozmarín, oregano)
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Kuracie mäso nakrájame na kocky a na plátky.
 2. V miske zmiešame maslo s nasekanými bylinkami, osolíme a okoreníme.
 3. Kuracie prsia osolíme a okoreníme z oboch strán.
 4. Na grilovacej ploche rozpustime bylinkové maslo a položíme naň kuracie prsia.
 5. Každú stranu kuracích pŕs grilujeme podľa potreby asi 5–7 minút, alebo kým nie sú zlatohnedé a vnútri dobre prepečené.
 6. Podáváme s prílohou podľa vlastného výberu.

Grilované zeleninové špízy

Ingrediencie:

 • 2 papriky (červená a žltá), nakrájané na kúsky
 • 1 cuketa, nakrájaná na plátky
 • 1 cibuľa nakrájaná na plátky
 • 8 cherry paradajok
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 čajová lyžička sušeného talianskeho korenia
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Zeleninu nakrájame na kúsky podľa potreby.
 2. V miske zmiešame olivový olej, talianske korenie, soľ a korenie.
 3. Navlečeme kúsky zeleniny na špajdle a obalíme ich v zmesi oleja.
 4. Špízy grilujeme na predhriatom kontaktnom grile približne 8 až 10 minút, pričom ich pravidelne otáčame, kým zelenina nezmäkne a nezíska zlatistú farbu.
 5. Podáváme ako hlavné jedlo alebo prílohu.

Grilované panini s pestom, mozzarellou a paradajkami

Ingrediencie:

 • 4 plátky talianskeho chleba (napr. ciabatta)
 • 4 polievkové lyžice domáceho alebo v obchode zakúpeného pesta
 • 1 balenie mozzarelly nakrájanej na plátky
 • 2 paradajky nakrájané na plátky
 • olivový olej (na potretie chleba)

Postup:

 1. Na každý plátok chleba natrime 1 polievkovú lyžicu pesta.
 2. Potom naň položíme 1 lyžicu mozzarelly a plátky paradajok.
 3. prikryjeme ďalšími dvoma plátkami chleba.
 4. Plátky chleba potrime z oboch strán olivovým olejom.
 5. Panini grilujeme na kontaktnom grile približne 5-7 minút, alebo kým chlieb nemá chrumkavú zlatistú kôrku a mozzarella sa úplne nerozpustí.
 6. Podávame teplé ako skvelú rýchlu večeru.

Grilovaný losos s citrónom a bylinkami

Ingrediencie:

 • 4 kusy lososa (každý približne 150 g)
 • 2 citróny, jeden nakrájaný na plátky, druhý odšťavený
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 2 strúčiky cesnaku nakrájané nadrobno
 • čerstvé bylinky podľa chuti (napr. petržlen, koriander, bazalka), nasekané
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Filety z lososa osolíme, okoreníme a pokvapkáme citrónovou šťavou.
 2. Olivový olej zmiešame s nasekaným cesnakom a bylinkami.
 3. Na grilovaciu plochu položíme plátky citróna a potom filety z lososa.
 4. Každý kúsok lososa potrime zmesou olivového oleja, byliniek a cesnaku.
 5. Filety grilujeme asi 4–5 minút z každej strany, kým nie sú prepečené a pekne zlatisté.
 6. Podávame s čerstvým citrónom a ďalšími bylinkami.

Grilované kukuričné klasy s chilli a limetkou

Ingrediencie:

 • 4 kukuričné klasy, ošúpané
 • 2 polievkové lyžice masla, rozpustené
 • 1 červená chilli paprička, nakrájaná nadrobno
 • šťava z 1 limetky
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Každý kukuričný klas potrieme roztopeným maslom.
 2. Posypeme nasekanou paprikou a pokvapkáme limetkovou šťavou.
 3. Podľa chuti osolíme a okoreníme.
 4. Kukuričné klasy grilujeme na kontaktnom grile približne 10–12 minút, často ich otáčame, kým nie sú mäkké a zlatisté.
 5. Podávame ako chutnú prílohu k mäsu alebo ako samostatné jedlo.

Grilovaný ananás s medom a škoricou

Ingrediencie:

 • 1 ananás, olúpaný a nakrájaný na plátky
 • 2 polievkové lyžice medu
 • 1 čajová lyžička mletej škorice
 • 1 lyžica olivového oleja (na potretie grilu)

Postup:

 1. V miske zmiešame med a škoricu. Každý plátok ananásu natrime zmesou medu a škorice.
 2. Rozpálime kontaktný gril a potrime ho olejom.
 3. Plátky ananásu grilujeme približne 2–3 minúty z každej strany, kým sa neskaramelizujú.
 4. Podávame teplé alebo studené, v závislosti od preferencií.

Grilovaný syr s bylinkovým olejom

Ingrediencie:

 • 200 g tvrdého syra (napr. halloumi, manchego alebo eidam)
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 2 strúčiky cesnaku nakrájané nadrobno
 • čerstvé bylinky podľa chuti (napr. rozmarín, tymián, oregano), nasekané
 • soľ a korenie podľa chuti

Postup:

 1. Syr nakrájame na plátky hrubé asi 1 cm.
 2. V miske zmiešame olivový olej, nasekaný cesnak, bylinky, soľ a korenie.
 3. Každý plátok syra potrime zmesou olivového oleja a byliniek.
 4. Plátky syra grilujeme na predhriatom kontaktnom grile približne 2–3 minúty z každej strany, kým nie sú zlatisté a chrumkavé.
 5. Podávame teplé ako predjedlo alebo ako súčasť obeda či večere. Podávame s čerstvým chlebom alebo šalátom.

Ako udržiavať kontaktný gril

Vyčistiť treba najmä platne a zásobník na tuk. Obe tieto časti sú pri lepších griloch zvyčajne odnímateľné a často sa dajú umývať v umývačke riadu. V opačnom prípade stačí vlhká handrička. Údržba je náročnejšia pri griloch, ktoré majú pevné dosky, ale s dobrou špongiou a prostriedkom na umývanie riadu to určite zvládnete.

Často kladené otázky pri výbere kontaktného grilu

Nenašli ste v článku odpoveď na svoju otázku o výbere kontaktného grilu? Pripravili sme pre vás niekoľko často kladených otázok, ktoré by mohli odpovedať na tie vaše.

Aké sú hlavné výhody kontaktných grilov?

Hlavnou výhodou a dôvodom pre nákup kontaktného grilu je to, že na rozdiel od veľkých záhradných grilov ho môžete používať doma v kuchyni alebo na balkóne. Neprodukuje dym ani nezaberá veľa miesta, takže je ideálny napríklad do kuchyne v malom byte alebo na chate.

Aký druh jedla možno pripravovať na kontaktnom grile?

Na štandardnom kontaktnom grile môžete pripraviť skvelé hamburgery, steaky, syry, zeleninu alebo palacinky. Kontaktný gril 3 v 1 je vhodný aj na prípravu panini alebo sendvičov a zvyčajne poskytuje dostatok priestoru na väčšie kusy mäsa.

Ako často je potrebné čistiť kontaktný gril?

Určite odporúčame čistiť gril po každom použití, aby sa zabránilo usadzovaniu nečistôt, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť chuť pokrmov a časom by neboli prospešné pre samotný gril ani pre vaše zdravie. Ak chcete údržbu obmedziť na minimum, zaobstarajte si kontaktný gril s doskami a podnosom, ktoré možno umývať v umývačke riadu.

Ako dlho trvá grilovanie na kontaktnom grile?

To naozaj závisí od pripravovaného jedla, ale v prípade mäsa alebo rýb je to zvyčajne maximálne 5 až 7 minút. Napríklad vafle alebo palacinky môžu trvať dlhšie a budú hotové približne za 8 minút. Len majte na pamäti, že niektorým grilom chvíľu trvá, kým sa zahrejú na správnu teplotu.

Je možné regulovať teplotu na kontaktnom grile?

Áno, moderné grily dokážu teplotu regulovať samy pomocou termostatu. Pri iných môžete nastaviť len úroveň teploty a na presné meranie budete musieť použiť ihlový teplomer, ktorý je užitočný najmä pri príprave steakov.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.