Najlepšie tepovače: 5 víťazov z testov a recenzií | Tipy, ako vyberať

24.01.2023

Ako vyčistiť veľmi špinavý koberec či zaschnuté škvrny na sedačke? Ak sa nechcete zodrieť ručnou prácou, kúpte si tepovač, ktorý vás dokáže zbaviť aj tých najodolnejších zaschnutých nečistôt – samozrejme za predpokladu, že vyberiete kvalitný výrobok. A ako vybrať kvalitný tepovač? Nasledujúce riadky napovedia, na čo sa pri nákupe zamerať a aké sú aktuálne najlepšie tepovače na trhu.

Čo je tepovač

Aj napriek faktu, že je tepovač veľmi šikovným pomocníkom, je oproti vysávaču pomerne upozadený. Poďme sa teda pozrieť na to, ako funguje, kde ho možno použiť a aké sú jeho hlavné výhody.

Ako funguje tepovač

Tepovač je prístroj vzhľadovo podobný vysávaču, na rozdiel od neho však používa vodu s čistiacim roztokom, ktorú pod tlakom rozstrekuje, čím nečistoty uvoľní a následne odsaje. Z tohto dôvodu býva tepovač tiež označovaný ako vysávač na mokré čistenie kobercov, sedačiek a ďalších textilných povrchov.

Tu treba ešte upozorniť, že existuje aj vysávač s funkciou mokrého čistenia, čo ale nie je rovnaké ako tepovač. Do tepovača nalejete vodu a čistiaci roztok a prístroj si sám dávkuje potrebné množstvo vody. Vysávač s funkciou mokrého čistenia má síce schopnosť vysávať tekutiny, povrch však musíte navlhčiť sami. Tepovač navyše dávkuje vodu pod tlakom, čím je výrazne efektívnejší.

Na aké povrchy je možné tepovač použiť

Tepovač je možné použiť na čistenie všetkých textilných povrchov, tzn. koberce, pohovky, kreslá a ďalší čalúnený nábytok, sedačky v aute, matrace, závesy, vankúšiky alebo rohožky.

To, že je tepovač špeciálne určený na textílie neznamená, že ho nemôžete použiť aj inde, práve naopak. Tepovač je možné použiť aj na tvrdé povrchy na bežné čistenie alebo na príležitostné čistenie odolnejších škvŕn (napríklad mastných fľakov).

Poznámka: Pred nákupom a použitím tepovača sa vždy uistite, ako a na aké povrchy ho možno použiť, rôzne výrobky môžu mať rôzne funkcie.

Aké sú výhody tepovača

Z vyššie popísaného fungovania a použitia tepovača vychádzajú jeho hlavné výhody. Aké?

 • Použiteľný na rôzne povrchy.
 • Umožňuje mokré aj suché vysávanie.
 • Vhodný na veľké plochy.
 • Hĺbkové čistenie zašlých a odolných nečistôt.
 • Účinná likvidácia roztočov a alergénov, tzn. vhodný do domácností, kde žijú alergici, astmatici, deti a staršie osoby.
 • Oproti klasickému vysávaču efektívnejšie odstráni zvieracie chlpy.
 • Komfortnejšie a menej namáhavé upratovanie.
 • Úspora času.
 • Úspora vody (v porovnaní s ručným čistením a vysávačom s funkciou mokrého vysávania).

Ako sa líšia tepovač a extraktor

Ak narazíte na pojem „extraktor“, jedná sa iba o iný názov pre všeobecne zaužívanejší tepovač, konštrukčne a funkčne sa výrobky nijako nelíšia.

tepovač
zdroj: Tima Miroshnichenko / Pexels

Ako vybrať tepovač v 10 krokoch

Aby bol tepovač naozaj užitočným pomocníkom, je pred nákupom potrebné zvážiť jeho účel, frekvenciu používania aj to, aké povrchy s ním chcete čistiť. Podľa toho zvoľte funkcie, výkon a ďalšie parametre tepovača.

Typ tepovača

Tepovače sa podľa konštrukcie delia na dva typy:

 • Klasické tepovače: Klasické tepovače vyzerajú ako väčšie a mohutnejšie vysávače. Majú veľký výkon a bohaté príslušenstvo. Na trhu je možné vyberať z mnohých rôznych typov. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a nutnosť mať viac miesta na skladovanie.
 • Tyčové tepovače: Sú ľahké, kompaktné, ľahko prenositeľné a skladovateľné. Majú však nižší výkon, obmedzenejšie funkcie a nemusia zvládnuť hlboko zažranú špinu. Ponuka tyčových vysávačov je tiež výrazne menšia.

Sací výkon/príkon

Údaje, ktoré nám hovoria, aký kvalitný bude tepovač. Niekedy sú uvedené oba, často sa však udáva iba príkon. V prípade, keď je uvedený iba príkon, je sací výkon 25 % z jeho hodnoty.

Ak chcete kvalitný výrobok na použitie v domácnosti, hľadajte tepovač s príkonom v rozmedzí 1 000 – 1 200 W. Na profesionálne účely sú určené tepovače s príkonom v rozmedzí 2 000 – 2 200 W.

Praktická je možnosť regulácie výkonu, vďaka čomu si tepovač lepšie poradí s rôznymi typmi povrchov a ich odlišnou mierou znečistenia.

Objem nádrže

Tepovač má spravidla dve nádoby – jednu na čistú vodu s čistiacim prostriedkom, druhú na vodu špinavú. Niekedy je možné naraziť aj na 3 nádoby, v tom prípade slúži jedna nádoba na čistú vodu, druhá na čistiaci prostriedok a tretia na špinavú vodu.

Objem nádrže nám hovorí, akú veľkú plochu je možné vyčistiť na jedno naliatie vody. Samozrejme môžete použiť tepovač s malým objemom na veľkú plochu, musíte však počítať s častejším doplňovaním a vylievaním vody.

Pre lepšiu predstavu možno povedať, že:

 • Tepovač s objemom do 10 litrov sa hodí na menšie byty a plochy, napríklad na čalúnený nábytok, sedačky áut a podobne.
 • Tepovač s objemom 10-30 litrov je vhodný pre veľké byty, rodinné domy a menšie komerčné priestory.
 • Tepovač s objemom nad 30 litrov sa používa na profesionálne čistenie na veľké plochy či do silne znečistených priestorov.

Výkon čerpadla

Čerpadlo odčerpáva z nádrže vodu s čistiacim roztokom, ktorú vstrekuje na čistenú plochu. Platí pri tom priama úmera – čím vyšší je výkon čerpadla, tým vyšší je tlak vstrekovania. Ak chcete dôkladné hĺbkové čistenie, odstraňovanie zaschnutých nečistôt či mastných škvŕn, je ideálne čerpadlo s výkonom okolo 40 W. Ak máte rôzne husté koberce, vyberte si tepovač s možnosťou regulácie výkonu čerpadla.

Filtre

Tepovač s kvalitnou filtráciou dokáže zachytiť až 99 % baktérií, mikróbov, prachových častíc a ďalších alergénov. Kvalita filtrácie sa líši podľa typu použitých filtrov:

 • HEPA filter: Zachytí najjemnejšie čiastočky prachu, peľu a mikroorganizmov, je tak považovaný za najlepší filter vhodný aj do domácností, kde žijú alergici a astmatici.
 • Mikrofilter: Stále pomerne kvalitné, avšak nezachytia tak jemné častice ako HEPA filter.
 • Vodný filter: Je najmenej účinný, dokáže však zvlhčiť vzduch, čo sa môže hodiť napríklad v domácnostiach s klimatizáciou, ktorá vzduch vysušuje.

Hlučnosť

Výkonný tepovač kobercov je hlučnejší ako klasický vysávač. Keďže sa jedná o spotrebič, ktorý nie je v prevádzke permanentne, nie je to nijako zásadný údaj, najmä ak bývate v rodinnom dome. Jediný problém môže nastať v bytoch so zlou izoláciou, kde je riziko rušenia susedov.

Za tiché sa považujú prístroje s hlučnosťou 60 až 70 dB, za hlučné tie nad 80 dB. Zlatým stredom sú tepovače s hlučnosťou 70 až 80 dB.

Pri výbere počítajte s tým, že nižšia hlučnosť znamená takmer vždy nižší výkon.

Funkcia

Okrem technických parametrov sú dôležité aj funkcie, ktoré vylepšujú užívateľský komfort či využitie. Medzi praktické funkcie patria:

 • Možnosť voľby rôznych čistiacich programov.
 • Funkcia suchého a mokrého vysávania, vďaka ktorej je možné vysávať aj rozliate tekutiny.
 • LED indikátory oznamujúce nutnosť výmeny/doliatia vody alebo doplnenie čistiaceho roztoku.
 • Umývanie okien pomocou špeciálneho nástavca.

Ďalšími doplnkovými funkciami môžu byť:

 • Dotykové ovládanie, ktoré je možné nájsť pri drahších modeloch.
 • Diaľkové ovládanie umiestnené na madle tepovača, ktoré sa hodí pri tepovaní veľkých plôch.
 • Automatické navíjanie prívodného kábla v priebehu tepovania (kábel tak neprekáža).
 • Spätný chod, vďaka ktorému je možné tepovač využiť ako fukár.

Príslušenstvo

Medzi štandardné príslušenstvo tepovačov patria nástavce na podlahu, štrbiny, čalúnenie a okná, fúkací nástavec (napríklad na nafukovanie matracov) a turbokefa na vlasy a zvieracie chlpy. Ďalej môžu byť súčasťou náhradné filtre, rozprašovače, dávkovače a ohrievače roztoku či ďalšie nástavce. Širšia výbava rozširuje možnosti použitia, zároveň však zvyšuje celkovú cenu.

Značka

Medzi víťazmi testov a recenzií sa najčastejšie vyskytujú tepovače Kärcher. Značka Kärcher sa radí medzi špičky v obore a jej výrobky využívajú aj profesionáli. Vysoká kvalita sa odráža aj na cene, ktorá je všeobecne vyššia. Ak hľadáte lacnejšie a zároveň spoľahlivé tepovače, prezrite si tepovače Bosch, Klarstein, Eta, Philips alebo Orion.

Cena

Cenu ovplyvňuje nielen značka, ale aj výkon a všetky ďalšie vyššie uvedené parametre. Za lacný tepovač možno označiť prístroj s cenou do 200 €, čomu zodpovedá nižší výkon a menšie množstvo funkcií. Kvalitnejší tepovač do veľkej domácnosti alebo menších komerčných priestorov zaobstaráte za cenu v rozmedzí 200–400 €. Profesionálne prístroje s veľkými výkonmi sa pohybujú od 400 € vyššie.

tepovač
zdroj: Tima Miroshnichenko / Pexels

Najlepšie tepovače podľa nezávislých testov a recenzií

Pri nákupe akéhokoľvek tovaru je dnes bežné prečítať si recenzie a skúsenosti ostatných užívateľov, ktoré vám napovedia, či je vami vybraný výrobok naozaj hodný kúpy. Aby sme vám pátranie uľahčili, urobili sme tento krok za vás a vybrali 5 najlepších tepovačov z nezávislých testov a recenzií.

#5 Tepovač Klarstein Reinraum 2G

Tepovač Klarstein Reinraum 2G zvládne suché aj mokré vysávanie (schopnosť povysávať tekutinu) a tepovanie čalúnených povrchov, je tak multifunkčným prístrojom ktorý ponúka široké možnosti využitia.

Príkon 1 250 W a zberná nádoba 20 litrov ho predurčujú na čistenie väčších plôch. Príliš nepoteší fakt, že niektoré diely sú plastové a hlučnosť je vyššia, na druhú stranu sa jedná o výrobok v nižšej cenovej hladine, ktorý je dôstojnou alternatívou k drahším typom tepovačov.

vysávač s tepovačom Klarstein

Klady

 • 3 funkcie v jednom
 • nižšia cena
 • vhodný pre väčšie priestory

Zápory

 • vyššia hlučnosť
 • niektoré spojovacie diely plastové
 • krátky kábel

#4 Tepovač Kärcher Extraktor PUZZI 10/1

Profesionálny tepovač Kärcher Extraktor PUZZI 10/1, ktorý je svojim výkonom a rýchlosťou vhodný pre profesionálne upratovacie firmy, na silne znečistené priestory alebo do domácností, ktoré chcú mať záruku kvalitného čistenia. Vysávať s ním možno koberce, tvrdé podlahy, pohovky a vďaka úzkej hubici aj horšie prístupné miesta.

Tepovač Kärcher má kvalitné odolné prevedenie s množstvom drobných vychytávok, ktoré uľahčia upratovanie, škoda len, že nedisponuje automatickým navíjaním kábla, ktoré by sme od neho za jeho cenu čakali.

Tepovač Kärcher Extraktor PUZZI 10/1

Klady

 • silný profesionálny výkon
 • inovovaná hubica pre efektívne sanie vo všetkých uhloch
 • veľký objem nádrže
 • vstavaný priestor na uloženie čistiacich tabliet
 • bohaté príslušenstvo
 • priehľadná sacia kopula na kontrolu znečistenia vody
 • výškovo nastaviteľná rukoväť
 • bezpečnostný plavák pre prípad nasatia vody
 • odolné prevedenie

Zápory

 • vysoká cena
 • bez automatického navíjania hadice

#3 Tepovač Kärcher SE 4001 1.081-130.0

Kvalita Kärcher za dostupnú cenu, tak by sa dal označiť tepovač SE 4001 1.081-130.0. Tepovač určený nielen na tepovanie, ale aj na mokré a suché vysávanie rôznych typov podlahových krytín a čalúnenie, ktoré zvládne vďaka bohatému príslušenstvu.

Okrem príslušenstva sa pýši aj silným výkonom a vylepšeným systémom trysiek, vďaka ktorému vyčistí do hĺbky aj koberce s veľmi hustým vlasom. Manipuláciu s vysávačom uľahčuje nízka váha (7,8 kg) a ergonomický držiak. Nie príliš príjemná je vyššia hlučnosť (74 dB), tá je však u tepovačov s týmto výkonom bežná.

Tepovač Kärcher SE 4001 1.081-130.0

Klady

 • priaznivá cena
 • 3 funkcie v jednom
 • dlhý kábel (7,5 m)
 • nízka váha (7,8 kg)
 • jednoduchá manipulácia
 • bohaté príslušenstvo
 • kvalitne vyčistí koberce s hustým vlasom
 • rýchle schnutie povrchu
 • nástavce na rôzne typy podláh

Zápory

 • bez automatického navíjania kábla
 • vyššia hlučnosť

#2 Tepovač Kärcher SE 5.100

Tepovač Kärcher SE 5.100 stojí svojimi vlastnosťami medzi lacnejším typom 4001 a víťazným drahším 6.100, dal by sa tak označiť za rozumný kompromis v prípadoch, keď chcete vysokú kvalitu čistenia za slušnú cenu.

Oproti modelu 4001 má navyše napríklad ukazovateľ nasýtenia filtra, v porovnaní s víťazným 6.100 mu chýba niektoré príslušenstvo. Ak sa chystáte čistiť veľké plochy, potom pre vás môže byť nevýhodou kratší kábel (5 m).

Tepovač Kärcher SE 5.100

Klady

 • pomer kvalita cena
 • 3 funkcie v jednom
 • nízka váha (7,7 kg)
 • jednoduchá manipulácia
 • bohaté príslušenstvo
 • kvalitne vyčistí koberce s hustým vlasom
 • rýchle schnutie povrchu
 • nástavce na rôzne typy podláh
 • systém 2 v 1 (integrovaná hadica na nástrek a extrakciu)

Zápory

 • bez automatického navíjania kábla
 • vyššia hlučnosť (77 dB)
 • kratší kábel (5 m)

#1 Tepovač Kärcher SE 6.100

Rovnako ako pri modeloch 4001 a 5.100 nájdeme u tepovača Kärcher SE 6.100 inovovanú hubicu a vstrekovanie, vďaka čomu dosiahnete pri upratovaní profesionálnych výsledkov aj v prípadoch, keď máte veľmi husté koberce. Spoločné je aj ergonomické držanie, vzhľadom k vlastnostiam nízka váha a jednoduchá manipulácia a praktické uloženie príslušenstva.

S modelom 5.100 má spoločné ľahké striedanie suchého a mokrého vysávania, čo je možné vďaka plochému skladanému filtru a oddelenej filtračnej klapke. Oproti modelu 5.100 má navyše ďalšie príslušenstvo, ktoré z neho robí multifunkčný výrobok pre všetky typy povrchov. Trochu sklamaním je pri modeli za takú cenu kratší kábel.

Tepovač Kärcher SE 6.100

Klady

 • 3 funkcie v jednom
 • systém 2 v 1 (integrovaná hadica na nástrek a extrakciu)
 • nízka váha (8 kg)
 • jednoduchá manipulácia
 • bohaté príslušenstvo
 • kvalitne vyčistí koberce s hustým vlasom
 • rýchle schnutie povrchu
 • nástavce na rôzne typy podláh

Zápory

 • bez automatického navíjania kábla
 • vyššia cena
 • kratší kábel (5 m)

Autor článku