Ako vybrať najlepší vysávač pre vašu domácnosť? Zamerajte sa na recenzie

Publikácia: 18.11.2022

V posledných rokoch sa koberce z domácností postupne vytrácajú do ústrania, napriek tomu je vysávač spotrebičom, ktorý by mal mať svoje miesto v každom príbytku. Jeho praktické funkcie oceníte, aj keď sú v obývacej izbe položené iba kusové alternatívy podlahovej krytiny. Že vám tento naozaj funkčný spotrebič chýba alebo vám v poslednom čase vypovedal svoju službu? Prezradíme vám, ako vybrať vysávač, aby ste ho čo najskôr mohli preniesť cez prah domu.

Ponuka na trhu je obrovská

Pokiaľ ste sa pustili do výberu ideálneho vysávača, určite ste veľmi rýchlo prišli na to, že ponuka na trhu je naozaj obrovská. Aj preto sa tesne pred nákupom oplatí prečítať test vysávačov, ktorý odhalia, aké spotrebiče sú teraz medzi tými najlepšími.

Okrem testu vysávačov dokáže zúžiť ponuku aj odpoveď na základnú otázku: Aký typ vysávača by ste chceli?

Rozlišujeme tri typy vysávačov

V súčasnej dobe si možno vybrať z troch základných druhov vysávačov, z ktorých každý má svoje pre aj proti. Starou známou istotou je klasický vysávač, atraktívnejšou alternatívou je tyčový vysávač a robotická alternatíva je najviac praktická.

Tieto tri typy sa potom delia na niekoľko ďalších kategórií, a to na:

  • vreckové vysávače,
  • bezvreckové vysávače,
  • akumulátorové vysávače,
  • viacúčelové vysávače,
  • parné vysávače,
  • priemyselné vysávače,
  • antibakteriálne vysávače.

Vreckové a bezvreckové vysávače sú klasikou

Pokiaľ by sme krátko zamierili do histórie, zistili by sme, že dlhodobo najobľúbenejšie sú predovšetkým vreckové vysávače. Jedná sa o základné modely, ktoré v minulosti bývali hitom, dnes ich zaobstaráte dokonca do 40 eur. Sú spravidla vybavené záklopkou čiže nehrozí žiadny únik nečistôt, avšak sú slabšieho výkonu a pravidelná výmena sáčkov uberá na ich praktickosti.

Aj preto sa o pár rokov neskôr prišlo s bezvreckovou alternatívou, ktorá sa okrem toho, že do nej nie je nutné kupovať vrecká, pýši aj silnejšou výkonnostnou stránkou.

Tyčové vysávače ako atraktívny nástupcovia

Vreckový spoločníci majú dobu svojej najväčšej slávy už dávno za sebou. Ale bezvrecková alternatíva nie je, napodiv, ich nástupcom. Do svetla reflektorov sa totiž dostávajú skôr akumulátorové vysávače čiže tyčové alternatívy, ktorých hlavným benefitom je, že sú bez kábla. Zaberajú minimum miesta, aj keď ich musíte pravidelne dobíjať. Na jedno nabitie však dokážu zvládnuť nespočet sobôt nesúcich sa v znamení upratovania.

Robotické vysávače urobia prácu za vás

Za hit modernej doby však musíme označiť robotické vysávače, ktoré sú určené predovšetkým na hladké povrchy a nízke koberce. Pokiaľ presne takú plochu doma máte, potom tento drobný a veľmi štýlový pomocník urobí prakticky všetku prácu za vás. Jeho rozmery aj to, že sám vie, kadiaľ ísť a kde špinu pohltiť, sú jeho hlavnými benefitmi. Novšie alternatívy je dokonca možné ovládať cez mobilnú aplikáciu, čo kladne ohodnocuje predovšetkým mladá generácia.

Ale ako to už býva, všetko má svoj rub a líc. V tomto prípade je tou negatívnou stránkou veci cena. Tá je totiž v porovnaní s cenami vyššie uvedených alternatív výrazne vyššia.

Antibakteriálne modely pre hygienicky dokonalý domov

V poslednej dobe sa tiež zvýšil záujem o antibakteriálne vysávače. Ich úlohou je vydezinfikovať tkaniny, matrace aj čalúnenie, aby ste sa mohli chváliť hygienicky nezávadnou domácnosťou.

Podľa posledných testov sa tento skvelý domáci spoločník pýši tým, že likviduje nielen baktérie, ale aj alergény či roztoče s 99% účinnosťou.

Autor článku