Ako schovať káble od televízie a PC? Toto sú tie najlepšie spôsoby

14.11.2022

Káble všade, kam sa pozriete. Poznáte túto situáciu z domu? Už vám lezie káblová džungľa krkom? Potom vyskúšajte spôsoby, s ktorými prekážajúce šnúry rafinovane a elegantne skryjete. Pýtate sa, ako schovať káble? Vyskúšajte tieto účinné tipy!

1. Dekoratívna lišta na káble vyrieši aj to, ako zamaskovať káble od TV

Je vaša televízia, počítač či iné zariadenie ďaleko od zásuvky? Potom ste určite situáciu vyriešili predlžovacím káblom, ktorý teraz musíte prekračovať. Hovoríte si, ako efektívne schovať spleť káblov od televízie a ďalšieho príslušenstva? Potom siahnite po káblovej lište na podlahu či stenu. Lišty slúžia na uschovanie veľkých šnúr (od televízie, satelitu, internetu), ktoré nepremiestňujete. Využiť ich môžete po celej domácnosti. Okrem maskovania slúži aj na ochranu všetkých káblov pred náhodným poničením.

Lišty mávajú štvorcový, prípadne kruhový prierez, do ktorého skryjete jeden alebo viac káblov podľa ich hrúbky. Niektoré prevedenia majú flexibilnú dĺžku, ktorú pri opakovanom použití môžete skrátiť alebo predĺžiť.

Predovšetkým nájomníci v bytoch uvítajú, že káblové lišty sa môžu pripevniť lepiacou páskou alebo špeciálnym lepidlom podľa povrchu. Vždy si dopredu overte, či použitý prostriedok nezanechá stopy po použití. V opačnom prípade ich môžete privŕtať (väčšina líšt sa predáva s už predvŕtanými dierami.)

Či už zvolíte lišty na zem alebo vedené po stene, nemusíte sa obávať, že by ich vzhľad narušil atmosféru vášho bývania. Lišty na káble sú dekoratívne a predávajú sa v rôznych dizajnoch.

2. Ako schovať káble od TV na stene?

Tento tip je určený predovšetkým tým, ktorí stavajú alebo rekonštruujú svoj domov. Káble môžete zamaskovať do steny. Ako na to? Najprv vyrovnajte všetky káble, ktoré chcete schovať. Potom vyhĺbete drážku do steny, do ktorej sa musia zmestiť všetky káble. Vezmite si k ruke ohybnú hadicu alebo husí krk a prestrčte pripravené šnúry. Dieru následne zamurujte, stenu zbrúste a natrite.

Priznávame, že toto riešenie nezvládne každý sám. Ak nepatríte medzi domácich majstrov alebo si neveríte, schopný murár vám pomôže.

3. Organizéry káblov (nielen) na stoly

Pozná to asi každý. Sadnete si k stolu, aby ste skontrolovali e-maily na svojom zariadení, pritom sa zamotáte do spleti káblov, ktoré sa nazhromaždili od posledného upratovania. Namiesto toho, aby ste rozhadzovali nepotrebné veci, siahnite po organizéri na káble.

Vybrať si môžete z dvoch typov - niektoré organizéry sa zavesujú k hrane stola, iné je možné prichytiť pod stôl. Hlavnou výhodou organizérov je, že do nich môžete vložiť aj tie káble, ktoré práve nepotrebujete. Vďaka tomu budete vedieť, kde hľadať nabíjačku na telefón.

Organizéry káblov neslúžia iba pre stoly. Rovnako tak upracete nevzhľadné šnúry pri televízii, nočných stolíkoch a skriniach.

Ak sa vám nechce investovať do organizérov, môžete si ich vyrobiť z veľkých fliaš od šampónu.

4. Čo tak skúsiť držiak na káble pod stôl?

Niektorí ľudia môžu namietať, že vo svojej pracovni nemajú dostatok miesta a organizéry sú pre ich stoly nepraktické. Ak je toto aj váš prípad, skúste držiaky na káble. Nevzhľadné šnúry neskryjete, ale narovnáte. Káble sa vám vďaka tomu nebudú pliesť pod rukami (a nohami).

Držiaky sa vyrábajú z kovu alebo plastu, vďaka čomu majú vysokú nosnosť. Ľahko ich pripevníte na stenu alebo na nábytok. Držiaky môžete buď priskrutkovať na vhodné miesto, alebo zvoliť samolepiaci variant, ktorý po odlepení nerobí stopy.

Držiaky na káble sú vhodné do rôznych priestorov. Pokiaľ chcete šnúry ukryť naozaj dokonale, nalepte držiak za nábytok.

5. Schovajte káble do šuplíkov

Hľadáte elegantné riešenie, s ktorým vyriešite ťažko dostupné zásuvky a prekračovanie predlžovacích káblov? Čo schovať nevzhľadné káble do šuplíkov TV stolíkov a komôd? Toto riešenie je naozaj jednoduché, nemusíte sa báť, že by ste to nezvládli.

Zadnú stranu šuplíka vyberte alebo do nej vyvŕtajte dieru o takej šírke, aby sa dovnútra vošiel predlžovací kábel. Potom kus nábytku umiestnite na vhodné miesto. Vďaka tomuto tipu budete mať prehľad o všetkých nabíjačkách.

6. Niekedy pomôže len samolepka

V niektorých prípadoch môže byť ťažké nájsť riešenie, ktoré by vám vyhovovalo. Aj napriek tomu môžete takúto situáciu vyriešiť jednoduchou fintou. Upustite uzdu fantázii a vyskúšajte samolepky či rôznofarebné lepenky, z ktorých vytvoríte zaujímavé motívy.

Káble vďaka tomu rovno prilepíte k stene a dáte im tvar – v detskej izbe môžete vytvoriť hada, stonku kvetu alebo vlnku.

Samolepky je možné kedykoľvek premiestniť. Na rozdiel od tapiet či výmaľby stačí jednoducho zmeniť vzor alebo farbu lepenky. Vytváranie motívov zvládne každý, takže sa nemusíte báť dať svojmu malému pomocníkovi voľnú ruku.

Autor článku