Ako originálne zabaliť fľašu alkoholu? Stavte na tradície a udržateľnosť

Publikácia: 24.11.2022

Alkohol patrí k obľúbeným vianočným darčekom. Aspoň jednu fľašu kupujú dve tretiny Slovákov. Ide hlavne o víno alebo sekt, ale stále častejšie dávame pod stromček aj whisky, rum alebo pivné špeciály. Ako ale z darčekovej fľaše s alkoholom urobiť skutočný unikát? Stavte na vlastnoručné balenie, ktoré môže byť luxusné, udržateľné aj vtipné. Záleží, aký vkus má obdarovaný. Tu je 15 tipov, z ktorých si určite vyberiete.

Hodvábny papier

Ak chcete vytvoriť originálne balenie rýchlo a jednoducho, poobzerajte sa po hodvábnom papieri. Je jemný, ľahko priesvitný a kúpite ho vo výtvarných potrebách aj na internete. A to v jednofarebnej verzii aj s potlačou. My sme vybrali minimalistickú čiernobielu, ktorá sa bude páčiť takmer každému.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

S citátom

Potrpí si obdarovaný na citáty slávnych? Alebo mu snáď chcete odovzdať nejaký osobný odkaz? Napíšte ho na baliaci papier, do ktorého budete fľašu dávať. A ak krasopis neovládate, nevadí, nechajte papier potlačiť v niektorom zo špecializovaných e-shopov.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

S papierovým kvetom

Pokiaľ ste naozaj zruční, vytvorte darčekové balenie z krepového papiera. Doplniť ho môžete kvetinou z rovnakého materiálu, ktorý pripomína hvezdník alebo amarylis. Aj v reáli má červené alebo biele kvety, ktoré sa budú pod stromčekom naozaj krásne vynímať. Kdežto, ak pôjde o fľašu k 50. narodeninám alebo inému jubileu, voľte pokojne svetlé pastelové farby.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Typické vianočné farby a dekorácie

Ako ozdobiť fľašu vína v duchu vianočných tradícií? Určite by sa na obale mala objaviť červená a zelená. Nič ale nepokazíte ani metalickými tónmi, najmä zlatou. A keď k tomu pripojíte klasické vianočné dekorácie ako šišky alebo papierové vločky, bude výsledok úplne dokonalý.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Povedal niekto sweater weather?

Hrejivý sveter na Štedrý večer pristane nielen vám, ale aj tekutým darčekom. Nemusíte pochopiteľne kupovať nový. Naopak, buďte eko a využite rukávy od starých svetrov. Len ich nezabudnite doplniť zladenou mašľou a menovkou.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

(Ne)obyčajný baliaci papier

Klasický baliaci papier je stále populárny, pretože má prírodný vzhľad a je veľmi minimalistický. Pracuje sa s ním veľmi ľahko. Len si pri strihaní nezabudnite nechať na každej strane niekoľko centimetrov naviac. Na spodnej strane stačí 2 až 3 cm, hore 10 až 20 cm, podľa toho, či chcete použiť len klasickú stuhu alebo aj vytvoriť ozdobný vejárik.

Hotový darček môžete ešte ozdobiť smrekovou vetvičkou, šípky či mašľou vo farbách Santove prútika. Najšetrnejší k prírode je papier nefarbený, ale červená, čierna alebo zlatá pôsobia oveľa luxusnejšie.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Ekologicky a ekonomicky

Veľa z nás objednáva vianočné darčeky na internete a potom vyhadzuje množstvo papierových výplní. Pre raz si teda aspoň časť uložte a využite ju napríklad práve na zabalenie fliaš vína alebo iného alkoholu. Neverili by ste, ako dobre to bude vyzerať. A ak chcete zostať pri prírodnom štýle, pridajte aj zelenú stuhu alebo mašľu.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Ľahko, efektívne a udržateľne

Látkové taštičky možno pôsobia trochu nudne, ale majú mnoho výhod. Nepoškodia sa ani pri dlhej ceste a vydržia niekoľko vianočných sezón ako nové. Navyše do nich dáte aj množstvo ďalších vecí. A ak vyberiete univerzálny zimný dizajn, môžete ich používať ešte v januári a februári.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Prírodná juta

Ešte udržateľnejší ako obyčajný baliaci papier je prírodná juta. Darčekové vrecká z tohto materiálu môžete používať stále dookola a stále budú vyzerať dobre. Len nabudúce odporúčame obmeniť mašle a ďalšie dekorácie. Raz to môžu byť vínne korky, inokedy smrekové vetvičky alebo imelo.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Sektu pristane sieťovina

Luxusná fľaša Prosecca, šampanského alebo sektu by juta alebo baliaci papier zbytočne zakrývali. Stavte teda na jemnejšiu sieťovinu a z juty urobte len mašľu. Zaručený úspech budete mať s týmto darčekom u žien. Stále častejšie ale Prosecco pijú aj muži, ktorí tiež ocenia kreatívne balenie.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

DIY z košele

Okrem svetrov môžete fľašu zabaliť aj do látky zo starej košele. Dobre poslúži ako rukáv, tak horná časť s golierom. Záleží, čo máte k dispozícii a koľko času chcete tvorbe obalu venovať. Namiesto mašle sa potom logicky ponúka zladený motýlik alebo kravata.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Vianočný škriatkovia s prekvapením

Poradíme aj s tým, ako vtipne zabaliť darček s tekutým obsahom. Veľmi originálni sú určite vianočný škriatkovia, ktorým nesmie chýbať poriadna čiapka, okrúhly nos a biele fúzy. Zoženiete ich už hotových, ale zaujímavejší určite budú vlastnoručne vyrobení. Skúste zapátrať po starých ponožkách alebo svetri a zvyšok materiálu môžete vždy dokúpiť.

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Santa Claus alebo ľadová kráľovná?

V tomto prípade si môžete vybrať, či bude balenie skôr vtipné alebo luxusné. Santovi jednoducho kúpite čiapku a šál a máte vyhrané. Elegantné balenie si zase žiada kožušinu s ozdobnou sponou či brošňou. Aký typ teda vyberiete?

ako zabaliť flašu
zdroj: Pinterest

Rozprávkové balenie

A ako zabaliť pivo? Aj zlatistý mok môže vyzerať ako z vianočnej rozprávky. Stačí ho ozdobiť obalom s cínovým vojačikom alebo inou obľúbenou postavou. Nielenže zaujme svojím vzhľadom, ale navyše nápoj ochladí na príjemnú teplotu.

ako zabaliť fľašu
zdroj: Pinterest

Exotický luxus

Kvalitné šampanské a čokoláda idú skvele dohromady. Skúste teda darček 2 v 1 a ozdobte fľašu lahodnými čokoládovými pralinkami. Len počítajte s väčšou spotrebou cukríkov a kúpte bonboniéry aspoň tri. Navrch potom už len pridajte listy z tvrdého papiera.

ako zabaliť fľašu
zdroj: Pinterest

Autor článku