13 tipov, ako vyrobiť krmítko pre vtáčiky ľahko a lacno

30.01.2023

Zima je ideálnym obdobím na pozorovanie vtáčikov z tesnej blízkosti. Stačí im len na krmítko pripraviť vhodné dobroty. Pokiaľ radi tvoríte a chcete mať doma originálny kúsok alebo na jedno popoludnie zabaviť deti, môžete si krmítko vyrobiť aj sami. Máme pre vás 13 skvelých tipov! Nemusíte ani kupovať materiál. Niekedy je možné ho vyrobiť z vecí, ktoré máte doma.

Čo dať do krmítka?

Ešte predtým, než vám ukážeme, aké tipy sme si pre vás pripravili, si povedzme, čím vlastne vtáky kŕmiť. Zlé prikrmovanie by im totiž mohlo skôr uškodiť.

Vtáčiky najviac uvítajú drvené jadrá vlašských a lieskových orechov, akékoľvek semená (slnečnica, proso, konope, mak). Na spestrenie potom môžete pridať aj ovsené vločky, neslanú a neškvarenú masť, strúhanku z nesoleného pečiva, lojové gule, strúhanú mrkvu, jablká alebo maličké kúsky surového mäsa. Nezabúdajte ani na náustok. Vtáky potrebujú vodu aj v zime.

Úplne nevhodné sú korenené, prepálené, solené, údené alebo dosladzované kuchynské zvyšky či plesnivé či inak pokazené potraviny. Tvrdý chlieb alebo iné pečivo môže malým operencom spôsobiť zranenie pažeráka.

1. Krmítko pre vtáčiky z kvetináča

Vyrobte si krmítko pre vtáčiky z terakotového kvetináča a dvoch podmisiek. Stačí do kvetináča vyvŕtať po obvode také diery, aby sa nimi sypalo zrno. Do stredu misiek vyvŕtajte otvory, ktorými potom pretiahnete závitovú tyč a môžete kvetináč aj misky spojiť. Hornú misku by ste mali mať možnosť ľahko uvoľniť, pretože ju budete musieť zdvíhať pri dosypávaní kŕmenia. Na koniec závitovej tyče môžete medzi dve matky pripevniť drôt na zavesenie.

krmítko z kvetináča
Pinterest

2. Krmítko pre vtáčiky z pet fľaše

K tomuto jednoduchému krmítku budete potrebovať iba jednu plastovú fľašu, špagát na zavesenie a 2 varešky. Najprv vytvorte otvor na upevnenie povrázku do viečka. Môžete tam zaskrutkovať aj malú skobičku, ku ktorej potom šnúrku upevníte. Uprostred a v spodnej časti fľaše potom urobte otvory a prestrčte nimi varešky, na ktoré sa bude sypať vtáčí zob. Potom už nezostáva nič iné, než naplniť fľašu vtáčím zobom a zavesiť na strom.

krmítko z pet fľaše
Pinterest

3. Krmítko pre vtáčiky z lego kociek

Chceli by ste si vyrobiť krmítko pre vtáčiky na okno? Využite univerzálne LEGO kocky a postavte spolu s deťmi krmítko v ľubovoľnom tvare. Stred konštrukcie ale nechajte otvorený pre zrná a nezabudnite ani na bidielka.

krmítko z LEGO kociek
Pinterest

4. Plechové krmítko

Nevyhadzujte plechovú konzervu a vytvorte z nej krásne krmítko pre vtáčiky. Ako na to? Najskôr odstráňte z plechovky viečko a nalepte k jednej strane tavnou pištoľou bidielko. Na to môžete použiť napríklad niekoľko zlepených špajlí alebo tyčku od nanuku. Potom do polovice otvoru pevne pripevnite kus kartónu, aby sa vtáčí zob z plechovky nevysypal. Nakoniec tavnou pištoľou prilepte po celom obvode plechovky obmotaný povraz, aby krmítko vyzeralo prírodnejšie.

krmítko z plechovky
Pinterst

5. Krmítko pre vtáčiky z pomarančovej kôry

Zrno môžete nasypať aj do vydlabanej a očistenej kôry od pomaranča, ktorú potom zavesíte na vetvu stromu. Ak chcete krmítko väčšie, použite kôru od grepu alebo kokosového orecha. Pokiaľ menšie, skvele poslúži citrón.

krmítko z pomaranča
Pinterest

6. Krmítko pre vtáky z fľaše od vína

Akúkoľvek fľašu od vína je možné premeniť na DIY krmítko pre vtáčiky. Fľaša sa obvykle zasadzuje do dreveného rámu s plochým dnom a stačí ju naplniť vtáčím zobom. Keď vtáky zrnú vyzobú, gravitácia sa postará o to, aby bola krabička stále plná. Toto krmítko sa dobre hodí na otvorenú verandu alebo terasu.

kmítko z fľaše od vína
Pinterest

7. Krmítko pre vtáčiky v krabici od mlieka

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vyrobiť závesné krmítko pre vtáčiky, je použitie krabíc od mlieka alebo džúsu. Stačí len vyrezať otvory na krmivo a na zavesenie a potom škatuľu ľubovoľne dozdobiť. Nezabudnite ani na bidielka. Tie môžete vyrobiť z varešky alebo drevených tyčiek.

 Krmítko pre vtáčiky v krabici od mlieka
Pinterest

8. Krmítko pre vtáčiky z drievok od nanukov

Kŕmidlo pre vtáčiky možno ľahko vyrobiť aj z lacných drevených špachtlí. Ich krása spočíva v tom, že sa dajú ľahko zlepiť a dá sa z nich postaviť krmítko ľubovoľnej veľkosti. Do konštrukcie môžete zabudovať otvory pre ľahký prístup k obiliu alebo ich môžete po dokončení vyrezať.

krmítko z drievok od nanukov
Pinterest

9. Krmítko pre vtáčiky z pohára

Využite pohár ako krmítko pre vtáky. Pre zavesenie omotajte špagát okolo pohára, varešku umiestnite pod špagát a oba konce špagátu zaviažte okolo vetvy na strome. Potom už len zostáva pohár naplniť vtáčím zobom.

krmítko z pohára
Pinterest

10. Krmítko pre vtáčiky z plastového kolena

Povaľuje sa vám v garáži nevyužité plastové koleno? Využite ho na výrobu krmítka! Vyvŕtajte z každej strany kolena jednu dierku. Vyvŕtanými otvormi potom prevlečte retiazku, do kolena nasypte vtáčí zob a krmítko zaveste na strom či terasu.

krmítko z platového kolena
Pinterest

11. Krmítko pre vtáčiky z toaletnej ruličky

Z toaletných ruličiek môžete vytvoriť množstvo dekorácií, ale aj jednoduché krmítko pre vtáčiky. Stačí potrieť rolku medom a potom ju obaliť zrnom. Ruličkou následne prevlečiete povrázok a zavesíte na vetvu stromu. Uvidíte, ako si vtáčiky pochutnajú.

krmítko z toaletnej ruličky
Pinterest

12. Krmítko pre vtáčiky zo škrupín orechov

Vtáčiky milujú orechy. Nalepte arašidy a rozlúsknuté vlašské orechy na kus dosky, ktorý môžete pritĺcť na strom alebo položiť na parapet okna. Je to veľmi jednoduchý, ale účinný nápad.

Krmítko z orechov
Pinterest

13. Krmítko pre vtáčiky z čajovej kanvice

Na výrobu krmítka si pripravte starú čajovú kanvicu, zrno a loj, drevenú hrubú špajľu, tavnú pištoľ a špagát na zavesenie. V hrnci roztavte loj a vsypte doň vtáčí zob. Na dno kanvice pomocou tavnej pištole pripevnite drevenú tyčku a hrnček naplňte teplou zmesou. Potom už ich stačí zavesiť povrázok za uško kanvice na strom. Prípadne môžete kanvicu naplniť iba slnečnicovými semenami.

krmítko z čajovej kanvice
Pinterest

Pokiaľ si na výrobu rmítka netrúfate, vyberte si už hotové:

Autor článku