Najlepšie prášky na spanie bez predpisu: Skúsenosti, recenzie a zloženie

Publikácia: 15.05.2023
Víťaz porovnania
5. miesto
VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm

VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm

Vypredané

Zle sa vám zaspáva, počas noci sa budíte a ráno vstávate unavení? Aj keď vám dlhodobo pomôže jedine zmena životného štýlu, pravidelný spánkový režim, vynechanie alkoholu a kofeínu a vyšetrenie u lekára, krátkodobo vás pred únavou môžu zachrániť aj prášky na spanie bez predpisu. Prečítajte si, ako fungujú, na čo si dať pozor a ktoré z nich považujeme za najlepšie prášky na spanie bez predpisu.

Víťaz porovnania
5. miesto
VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm

VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm

Vypredané

Najlepšie prášky na spanie bez predpisu

Myslíme si, že si zaslúžite iba to najlepšie. Preto sme pre vás v tomto článku pripravili rebríček tých najlepších liekov na spanie bez predpisu, a to z hľadiska hodnotenia používateľov. Vo výbere nájdete prírodné prášky na spanie, prášky na spanie pre deti aj skutočne silné prášky na spanie.

Barnys HypnoX® forte plus

HypnoX forte od značky Barnys obsahuje silnú zmes bylín, ktoré napomáhajú upokojeniu a ľahšiemu zaspávaniu a zároveň sa starajú o to, aby ste sa počas spánku nebudili.

Hlavnou zložkou je extrakt z koreňa valeriány lekárskej, ktorý je obľúbenou zložkou doplnkov stravy podporujúcich spánok, pretože v mozgu zvyšuje hladinu neurotransmiterov, čím znižuje stres a nepokoj. Podobne fungujú aj ďalšie z ingrediencií HypnoX forte, extrakt z vňate mučenky pletnej a medovka. Prípravok navyše obsahuje vitamín B6, ktorý sa podieľa na regulácii nálady, a extrakt z chmeľu, ktorý má vynikajúce sedatívne účinky.

8. miesto

Barnys Hypnox forte

Zistiť cenu
skladom
9,49 €
Do obchodu
skladom
9,59 €
Do obchodu
skladom
11,36 €
Do obchodu

Klady

 • zloženie z byliniek
 • pomáha pri zaspávaní

Zápory

 • tablety majú nepríjemnú chuť

ADVANCE Modin

Prípravok ADVANCE Modin sa od typických práškov na spanie trochu líši. Nie je totiž určený priamo na podporu spánku. Prispieva predovšetkým k normálnej psychickej činnosti, podporuje duševnú vyrovnanosť a pomáha zmierňovať úzkosť. A práve tým napomáha zaspávaniu – najmä u ľudí, ktorí majú problém večer zaspať kvôli stresu a nekonečnému premietaniu.

Základom jeho prírodného zloženia je extrakt z ľubovníka bodkovaného, ktorý podporuje psychické zdravie, emočnú vyrovnanosť a pomáha k lepšej nálade. Ďalšie zložky, ako je niacín, kyselina pantoténová a pyridoxín, podporujú normálnu psychickú činnosť a pomáhajú k správnej funkcii nervovej sústavy.

7. miesto

ADVANCE Modin

Zistiť cenu
skladom
16,59 €
Do obchodu
skladom
16,89 €
Do obchodu
skladom
20,72 €
Do obchodu

Klady

 • prírodné zloženie
 • pomáha zlepšovať náladu a zmierniť stres

Zápory

 • u niekoho nemusí mať sedatívne účinky

ADVANCE Calmin

Prírodný liek na spanie ADVANCE Calmin predstavuje kombináciu 7 prírodných látok, ktoré podporujú kvalitný spánok a pomáhajú proti stresu: chmeľ, mučenku, valeriána, šišiak, L-tryptofán a vitamíny B5 a B6.

Chmeľ je známy svojimi sedatívnymi účinkami a pomáha k ľahšiemu zaspávaniu, zatiaľ čo valeriána lekárska a mučenka vám zaistí nerušený spánok až do rána. L-tryptofán a vitamín B6 sú dôležité pre produkciu serotonínu a ďalších neurotransmiterov, ktoré pomáhajú regulovať náladu a navodzovať spánok. 

6. miesto

ADVANCE Calmin

Zistiť cenu
skladom
13,69 €
Do obchodu
skladom
16,19 €
Do obchodu
skladom
17,80 €
Do obchodu

Klady

 • účinné prírodné zloženie
 • pomáha pri spánku aj upokojení
 • prírodné zloženie

Zápory

 • pri nižšej dávke má iba krátkodobý účinok

Viridian L-Theanine & Lemon Balm

Prírodný prášok na spanie Viridian L-Theanine & Lemon Balm kombinuje účinky L-theanínu a medovky. Jeho hlavným cieľom je pomôcť vám k celkovému upokojeniu, potlačeniu nervozity a úzkosti a tým aj k lepšiemu spánku. Prípravok vás ale sám o sebe neuspí - naopak vás vďaka zlepšeniu nálady trochu povzbudí. Môžete si ho tak dať aj počas dňa bez toho, aby ste sa museli obávať ospalosti.

Viridian L-Theanine & Lemon Balm obsahuje iba čisté bioaktívne zložky bez balastných aditív a spojív a kapsule rastlinného pôvodu. Môžete sa tak spoľahnúť na kvalitné zloženie a rýchle vstrebávanie.  

VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm
5. miesto

VIRIDIAN L-Theanine & Lemon Balm

Vypredané

Klady

 • 100% aktívne zložky
 • vegánske, bez GMO, ožarovanie, umelých sladidiel, farbív a konzervantov
 • ekologické balenie

Zápory

 • nenašli sme

Persen Forte

Persen Forte patrí medzi obľúbené lieky na spanie bez predpisu. Tvorí ho zmes suchých rastlinných extraktov z valeriány lekárskej, medovky a mäty, ktorá má priaznivé účinky, ak trpíte miernymi poruchami zaspávania a občas sa v noci budíte. Valeriána a medovka sa vyznačujú upokojujúcimi účinkami, ktoré len umocňuje pozitívny vplyv extraktu z mäty na pokojné zaspávanie. Pred spaním vám pomôžu sa upokojiť, zmierniť stres a strach.

Najviac ho tak oceníte v prípade, že vaše problémy so zaspávaním spôsobuje stres a psychika. Pokiaľ sa stretávate so zvýšeným napätím, podráždenosťou, nepokojom, úzkosťou alebo poruchami koncentrácie, potom by vám práve Persen Forte mohol pomôcť. 

4. miesto

Persen forte

Zistiť cenu
skladom
11,59 €
Do obchodu
skladom
12,49 €
Do obchodu
skladom
14,73 €
Do obchodu

Klady

 • registrované liečivo
 • celkový upokojujúci účinok
 • na prírodnej báze

Zápory

 • tabletky nie je možné rozpoliť na zmiernenie účinku

GS Dormian Rapid

Prírodný prípravok GS Dormian Rapid kombinuje silu extraktov z rastlín, ktoré majú pozitívne účinky na zaspávanie a spánok. Vďaka unikátnej kapsuli s rýchlym rozpadom sa účinné látky môžu uvoľniť už do 4 minút a môžu veľmi rýchlo pôsobiť. GD Dormian Rapid je tak vhodný nielen na dlhodobé užívanie, ale aj na jednorazové použitie pri akútnych problémoch so spánkom.

Vysoká dávka valeriány lekárskej a medovky pomôže organizmu sa upokojiť a zmierniť stres. Extrakty z chmeľu a mučenky podporia celkovú relaxáciu a vďaka sedatívnym účinkom vám pomôžu ľahšie zaspať.

Klady

 • rýchly účinok
 • je možné užívať krátkodobo aj dlhodobo
 • nevzniká závislosť
 • upokojuje a navodzuje kvalitnejší spánok

Zápory

 • slabší účinok
 • zloženie u niektorých užívateľov spôsobuje zažívacie problémy

NEOSPAN forte

Prípravok na podporu spánku NEOSPAN forte má prírodné zloženie, vďaka ktorému rýchlejšie zaspíte, budete spať kvalitnejšie a nebudete sa nad ránom prebúdzať. Obsahuje vysokú, ale bezpečnú dávku valeriány lekárskej a pomarančovníka horkého, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi a sedatívnymi účinkami. Zloženie dopĺňajú vitamíny B1, B2, B6 a horčík, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému a znižujú mieru vyčerpania.

Na pokojný spánok stačí jediná kapsula pred spaním. Pokiaľ potrebujete čo najsilnejšie prášky na spanie, zapite pred spaním dve kapsuly NEOSPAN forte namiesto jednej. 

2. miesto

NEOSPAN forte

Zistiť cenu
skladom
6,19 €
Do obchodu
skladom
6,39 €
Do obchodu
skladom
7,91 €
Do obchodu

Klady

 • prírodné zloženie s vitamínmi
 • nenávykový
 • zodpovedajúca účinnosť

Zápory

 • trvá dlhšie kým začne účinkovať

Salutem Pharma Melatonin Rapid komplex ODT

Prípravok na podporu spánku Salutem Pharma Melatonín Rapid komplex ODT sa odlišuje využitím ODT formy tabliet, ktoré sa rozpúšťajú pod jazykom a pôsobia takmer ihneď. Využiteľnosť ODT tabliet je dvakrát vyššia ako u klasických tabliet, to znamená, že vaše telo absorbuje až dvakrát viac účinných látok, a absorpcia navyše začína ešte predtým, ako sa tablety dostanú do žalúdka.

Výživový doplnok obsahuje melatonín, ktorý pomáha telu reagovať na striedanie dňa a noci, extrakt z rastliny Griffonia simplicifolia, ktorý zvyšuje hladinu serotonínu v tele, a extrakt z Magnolia officinalis, ktorá pomáha stimulovať spánok a upokojovať telo i myseľ. Melatonín Rapid komplex ODT je vďaka silnému zloženiu vhodný aj pri prekonávaní časového rozdielu a ísť lagu.

Klady

 • ODT forma tabliet zaisťuje rýchlejší účinok a lepšie vstrebávanie
 • silný účinok
 • príjemná chuť
 • ideálny do lietadla

Zápory

 • nenašli sme

Ako fungujú prášky na spanie

Prášky na spanie alebo tiež lieky na spanie pôsobia na mozog a nervový systém upokojujúcim a sedatívnym účinkom a pomáhajú vám ľahšie zaspať a vydržať spať dlhšie. Ovplyvňujú činnosť neurotransmiterov a receptorov, ktoré majú na mozog upokojujúci vplyv alebo sa podieľajú na regulácii cirkadiánneho rytmu.

Rôzne druhy práškov na spanie fungujú rôznym spôsobom, ale ich cieľom je vždy pomôcť vám uvoľniť sa, zmierniť stres, navodiť pocit pohody, uľahčiť zaspávanie a podporiť hlboký spánok, po ktorom sa zobudíte svieži a odpočinutí.

Insomnia: ako fungujú prášky na spanie bez predpisu
zdroj: Depositphotos

Aké zložky obsahujú prášky na spanie

Zloženie jednotlivých prípravkov sa líši podľa typu práškov na spanie. Benzodiazepíny a nebenzodiazepínové hypnotiká zvyčajne obsahujú syntetické chemické látky, ktoré pôsobia na GABA (kyselinu gama-aminomaslovú), neurotransmiter, ktorý pomáha spomaľovať aktivitu mozgu a upokojovať nervový systém.

Prášky na spanie bez predpisu môžu obsahovať najrôznejšie látky. Často v nich nájdete veľké zastúpenie prírodných zložiek, ako sú bylinné extrakty, vitamíny a minerály. V prírodných liekoch na spanie najčastejšie nájdete niektoré z týchto zložiek:

 • Melatonín – Melatonín je hormón, ktorý naše telo samo produkuje. Pomáha regulovať cyklus dňa a noci. Doplnky s melatonínom môžu pomôcť rýchlejšie zaspať a podporiť kvalitný spánok.
 • Valeriána lekárska – Valeriána lekárska je bylinný extrakt, ktorého upokojujúce účinky sa využívajú už po stáročia. Predpokladá sa, že valeriána zvyšuje v mozgu hladinu GABA.
 • L-theanín – L-theanín sa nachádza v zelenom čaji. Pôsobí na mozog upokojujúcim účinkom, zmierňuje úzkosti a pomáha vám pokojnejšie zaspať.
 • Medovka lekárska – Medovka sa v prírodných prípravkoch na podporu spánku používa najmä kvôli svojim upokojujúcim účinkom a schopnosti pomôcť stabilizovať náladu.
 • Chmeľ – Chmeľ sa síce najčastejšie využíva na výrobu piva, ale vďaka svojim sedatívnym účinkom je tiež obľúbenou zložkou prípravkov na spanie.
 • Mučenka pletná – Mučenka je rastlina, ktorá dobre funguje proti úzkostiam a poruchám spánku.
 • CBD – CBD alebo kanabidiol je nepsychoaktívna zlúčenina, ktorá sa nachádza v rastline konope. Pôsobí na endokanabinoidný systém tela, zmierňuje úzkosť a pomáha lepšie zaspať.

Aký je rozdiel medzi práškami na spanie bez predpisu a liekmi na predpis

Medzi práškami na spanie na predpis a bez predpisu existujú dva hlavné rozdiely. Prvá je samozrejme ich dostupnosť. Prášky na spanie bez predpisu si môžete sami kúpiť v lekárni alebo na e-shope. Lieky na spanie na predpis, ako je napr. Xanax, Neurol, Lexaurin, Diazepam alebo Frontin, vám musí predpísať váš lekár na základe vyšetrenia, diagnózy a s ohľadom na váš zdravotný stav a ďalšie predpísané lieky.

Druhý veľký rozdiel je v ich účinnosti. Voľnopredajné lieky na spanie sú síce o niečo šetrnejšie a majú menej vedľajších účinkov, ale zároveň ich účinky bývajú slabšie ako pri liekoch viazaných na predpis.

Ako vybrať prášky na spanie

Typ

Pri výbere prášku na spanie vezmite do úvahy aj to, v akej forme sa užíva. Nemá to síce zásadný vplyv na jeho účinnosť, ale pokiaľ vám typ prášku nebude vyhovovať alebo pre vás jeho užívanie nebude ľahké, je dosť možné, že ho skrátka užívať prestanete. A to by bola škoda.

Kvapky na spanie

Kvapky na spanie sú tekutiny, ktoré sa užívajú buď samostatne, alebo zmiešané s vodou alebo čajom. Obsahovať môžu rôzne bylinné extrakty, melatonín, valeriánu lekársku alebo esenciálnu aminokyselinu L-tryptofán a ďalšie látky.

Klady

 • rýchle vstrebávanie
 • ľahko sa odmeriavajú a môžete si prispôsobiť ich dávkovanie
 • ideálny pre tých, ktorí majú problém prehltnúť prášok

Zápory

 • môžu mať nepríjemnú chuť
 • ich dávkovanie môže byť zdĺhavé

Tabletky na spanie

Tabletky sú silným tlakom stlačené do určitého tvaru, sú tvrdé a ťažko sa lámu. Ich výhodou je ľahké prenášanie a používanie na cestách. Navyše sa skladujú oveľa lepšie ako kvapky alebo sirupy, čo zvyšuje ich trvanlivosť.

Klady

 • jednoduchá aplikácia
 • majú dlhšiu trvanlivosť
 • ľahké skladovanie

Zápory

 • ťažko sa prispôsobuje dávka
 • ich účinok trvá dlhšie

Kapsule na spanie

Kapsule typicky obsahujú guličky alebo prášok účinných látok v pevnom obale. Samotné puzdro kapsule môže byť vyrobené zo želatíny alebo z vegetariánskych rastlinných alternatív, čo uľahčuje užívanie ľuďom, ktorí majú alergie na niektoré prísady v tabletách alebo sirupoch. Ďalšou výhodou je rýchlejší účinok ako pri tabletkách a ľahké prehĺtanie.

Klady

 • dobre sa prehĺtajú
 • rýchlo sa vstrebávajú

Zápory

 • nie je možné upraviť dávku
 • sú drahšie

Čaje na spanie

Čaje na podporu spánku sú vyrobené z bylín, ako je napríklad harmanček, levanduľa alebo valeriána lekárska, ktoré majú na organizmus upokojujúci a uspávací účinok. Ich nevýhodou je miernejší účinok ako u iných foriem liekov na spanie, čo môže byť nepraktické pre ľudí s vážnejšími poruchami spánku.

Klady

 • majú celkovo upokojujúci účinok
 • ľahko sa konzumujú

Zápory

 • ich príprava a konzumácia je zdĺhavá
 • môžu mať nižšiu účinnosť ako iné formy

Oleje na spanie

Oleje sú relatívne novou formou liekov na spanie. Na ich výrobu sa obvykle používajú rastlinné extrakty s obsahom kanabinoidov, ako je napríklad CBD. Medzi ich výhody patrí predovšetkým to, že sú veľmi rýchlo a účinne vstrebávané do tela. Rovnako môžu mať protizápalové a upokojujúce účinky, dokážu tak zmierniť rôzne bolesti alebo úzkosť.

Klady

 • majú aj ďalšie priaznivé účinky
 • je možné ich využiť aj do aromadifuzérov
 • nemajú mnoho vedľajších účinkov
 • rýchla účinnosť

Zápory

 • niekomu môže vadiť ich chuť alebo vôňa

Sirupy na spanie

Sirupy sú prášky na spanie vo forme tekutiny. Zvyčajne sa konzumujú zmiešané s vodou alebo iným nápojom. Sú vhodné pre osoby, ktoré majú problém s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl. Medzi ďalšie výhody patrí rýchla účinnosť, ľahké dávkovanie a minimálne vedľajšie účinky.

Klady

 • ľahká konzumácia aj pre deti
 • je možné prispôsobiť dávku
 • rýchla účinnosť
 • minimálne vedľajšie účinky

Zápory

 • môžu obsahovať pridaný cukor
 • nemusia každému chutiť
 • ich dávkovanie je zdĺhavejšie, mnohokrát lepí

Prípravky na spanie vo forme prášku

Prášok na spanie sa pomocou odmerky nasype do pohára s vodou, kde sa rozpustí, a následne sa vypije. Výhodou je ľahké prehĺtanie, rýchle vstrebávanie a nízke riziko vedľajších účinkov.

Klady

 • môžete si prispôsobiť dávku

Zápory

 • nepraktický na cesty
 • zaberie veľa miesta
 • niekomu môže vadiť chuť prášku

Dávkovanie

Pri výbere prášku na spanie zvoľte taký, ktorý vám bude vyhovovať dávkovaním. Pokiaľ sa vám ťažko prehĺtajú tablety, zvoľte prášok či kvapky, a ak chcete naopak rýchlu a jednoduchú aplikáciu, vyberajte medzi tabletkami a kapsulami.

Dávajte tiež pozor na obsah jednotlivých zložiek. Niektoré doplnky stravy na podporu spánku využívajú zbytočne vysoké dávky jednotlivých zložiek, aby vám pomohli dosiahnuť požadovaný účinok čo najrýchlejšie. To ale môže byť na úkor vedľajších účinkov a ďalších problémov.

Pri prášku na spanie je vždy lepšie začať s nižšou dávkou a vyskúšať, ako sa po nej cítite. Pokiaľ máte stále problém so zaspávaním, môžete postupne dávku navyšovať – nikdy ale neprekračujte maximálnu povolenú dávku, ktorú udáva výrobca!

Certifikáty

Kvalitu prášku na spanie vám zaručí certifikácia udelená nezávislou treťou stranou, ako sú rôzne laboratóriá, výskumné ústavy, ale aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín alebo Štátny zdravotný ústav.

Značka

Lieky na spanie GS Dormian

Spoločnosť GS je zameraná na vývoj a výrobu liekov, zdravotníckych pomôcok a doplnkov stravy. Veľkú pozornosť venuje výskumu a vývoju, takže prípravky GS zaručujú najvyššiu kvalitu a účinnosť. GS vyrába rad liekov na spanie Dormian, ktoré pomáhajú znížiť vnútorné napätie a rýchlejšie zaspať.

Prášky na spanie Advance

Česká značka Advance vyrába najrôznejšie doplnky stravy, ktoré distribuuje nielen na slovenskom trhu, ale aj v ďalších európskych krajinách. Na podporu relaxácie a spánku sú určené najmä prípravky Modin a Calmin, ktoré pomáhajú regulovať náladu, zmierňovať úzkosť a odbúravať stres.

Prípravky na spanie CBD STAR

Značka CBD STAR bola u nás jednou z prvých, ktoré sa zaoberali výrobou CBD produktov. Zakladá si na čisto prírodnom zložení s kanabionidy, ktoré napomáhajú telu i mysli k relaxácii, upokojeniu, odbúraniu stresu a lepšiemu spánku.

Prášky na spanie Barny's

Kanadská značka Barny's sa zaoberá výrobou potravinových doplnkov pre dospelých aj pre deti. Ponúka širokú škálu produktov na podporu imunity, zdravia, kostí a tiež na upokojenie a lepší spánok. Značka Barny's je vo svete považovaná za záruku kvality.

Prášky na spanie NatureVia

Značka NatureVia vyrába doplnky stravy z čistých prírodných zdrojov. Kladie dôraz na kvalitné suroviny a dôkladné vedecké štúdie. Na upokojenie a lepší spánok vyrába prípravok Sleepnox forte, a to v niekoľkých veľkostiach balenia. 

Cena

Ceny voľnopredajných liekov na spanie sa pohybujú od desiatok eur až po stovky. Záleží na veľkosti balenia, zloženia, ale samozrejme aj na kvalite.

Pri výbere prášku na spanie podľa ceny sa zamerajte na nasledujúce:

 • Spočítajte si cenu za jednu dávku.
 • Spočítajte si, ako dlho vám balenie za danú cenu vydrží.
 • Nekupujte veľké balenie, pokiaľ nemáte produkt vyskúšaný.
 • Nešetrite. Keď ide o zdravie, neváhajte si za kvalitu priplatiť.

Môžu mať lieky na spanie nejaké nežiaduce účinky?

Lieky a prírodné prípravky na spanie môžu mať vedľajšie účinky. Líšia sa podľa toho, čo produkt obsahuje a akým spôsobom funguje, ale aj podľa toho, akú vysokú dávku užívate alebo či zároveň beriete iné lieky. Pri liekoch na spanie na predpis sa nežiaduce účinky objavujú o niečo častejšie ako pri voľnopredajných prípravkoch.

Nežiaduce účinky práškov na spanie môžu byť:

 • ospalosť nasledujúci deň
 • točenie hlavy
 • nevoľnosť a zvracanie
 • sucho v ústach
 • zažívacie problémy
 • problémy s pozornosťou a pamäťou

Kedy nepoužívať prášky na spanie

V niektorých situáciách nie je vhodné užívať prášky na spanie – buď vôbec, alebo aspoň nie bez súhlasu lekára.

Kto by sa mal vyhnúť liekom na spanie?

 • tehotné a dojčiace ženy
 • seniori
 • deti
 • osoby, ktoré užívajú iné lieky (antidepresíva, opioidy...)
 • ľudia s alergiou na niektorú zo zložiek

Najčastejšie otázky o práškoch na spanie

Aké sú príčiny nespavosti? 

 Nespavosť, či už krátkodobá, alebo dlhodobá, môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Tie najčastejšie sú:

 • stres a úzkosť
 • depresia
 • chronická bolesť
 • niektoré lieky ako stimulanty, beta-blokátory alebo kortikosteroidy
 • hlučné prostredie, nepohodlná posteľ, nepohodlné pyžamo
 • nepravidelný spánkový režim
 • užívanie návykových látok, napríklad alkoholu alebo drog

Čo pomáha na nespavosť?

Nespavosť je možné riešiť domácou liečbou, pokiaľ nie je závažná alebo má jasné ovplyvniteľné príčiny. Na liečbu nespavosti najlepšie zaberá:

 • Vytvorte si pravidelný spánkový režim. Choďte spať a vstávajte približne v rovnakom čase, aj cez víkendy.
 • Pred spaním relaxujte, napustite si kúpeľ alebo čítajte knižku.
 • Vytvorte v spálni tmavé, chladné a tiché prostredie.
 • Vyhýbajte sa kofeínu, nikotínu a alkoholu, najmä pred spaním.
 • Pravidelne cvičte, ale nie tesne pred spaním.

Ak sa nespavosť nezlepšuje ani pri dodržaní vyššie uvedených tipov a návykov, obráťte sa na lekára.

Ako zlepšiť spánkovú hygienu?

Spánková hygiena je pre kvalitu a dĺžku spánku zásadná. Jej dodržiavanie vám pomôže rýchlejšie zaspať a vydržať spať dlhšie. Vyskúšajte nasledujúce tipy:

 • Dodržujte pravidelný spánkový režim.
 • Vytvorte si upokojujúci rituál pred spaním.
 • Udržujte spálňu temnú, tichú a chladnú.
 • Pred spaním sa nepozerajte na obrazovku televízie, počítača, alebo telefónu a vyhnite sa stimulujúcim činnostiam.
 • Pred spaním nejedzte ťažké jedlá a nepite kofeín.
 • Pokiaľ trpíte úzkosťami alebo stresom, osvojte si meditáciu alebo relaxačné techniky.
 • Nespite počas dňa.
 • Vyhýbajte sa alkoholu, drogám, nikotínu.

Aké sú najlepšie prášky na spanie do lietadla?

Na cestovanie a prekonanie jet lagu používajte prášky na spanie s rýchlym účinkom, ktoré sa používajú na liečbu krátkodobej nespavosti. Ideálne sú prípravky s obsahom ddfenhydramínu, doxylamínu alebo melatonínu.

Aké sú najlepšie lieky na spanie v tehotenstve?

Tehotné ženy by mali každý liek a doplnok stravy, ktorý sa chystajú užívať, konzultovať so svojím lekárom. Pre tehotné ženy môžu byť bezpečné niektoré prípravky s prírodným zložením, ktoré obsahujú napríklad horčík alebo medovku.

Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc?

Pokiaľ trpíte dlhodobou, závažnou nespavosťou, ktorá výrazne ovplyvňuje váš život, mali by ste vyhľadať pomoc odborníka. Lekár vám môže odporučiť doplnky stravy s upokojujúcim účinkom, predpísať lieky na spanie alebo navrhnúť iné možnosti riešenia, ako je napríklad psychoterapia.

Ako dlho by mal trvať spánok?

Hoci sa často uvádza 8 hodín ako ideálna doba spánku, nemusí to platiť vždy. Záleží na vás, vašom veku a biorytme. Všeobecne sa uvádza, že dospelí by mali spať každú noc 7-9 hodín, tínedžeri 8-10 hodín a menšie deti 9-12 hodín.

Ako sa vyhnúť nočným morám?

Medzi základné spôsoby, ako sa vyhnúť nočným morám, patrí pravidelný spánkový režim, vyhýbanie sa ťažkým jedlám a kofeínu pred spaním, vytvorenie príjemného prostredia na spánok, praktizovanie relaxačných techník pred spaním a snaha o odbúranie stresu v osobnom a pracovnom živote. 

Ako zostať počas dňa hore, keď v noci trpím nespavosťou?

Pokiaľ v noci trpíte insomniou, je dôležité vydržať cez deň nezaspať, aj keď sa vám zatvárajú oči. Spanie cez deň totiž nočnú nespavosť iba zhoršuje. Odporúča sa cvičenie, pobyt na čerstvom vzduchu a konzumácia zdravých, ľahkých jedál. Pomôže tiež pravidelný spánkový režim.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.