Ako skladovať pneumatiky s diskami aj bez nich: Kompletný sprievodca
Správne skladovanie pneumatík je kľúčom k ich dlhej životnosti. Ak nechcete vystavovať letné či zimné obutie svojho vozidla rýchlemu opotrebovaniu a riziku poškodenia, vyhnite sa nasledujúcim chybám, ktoré pneumatikám škodia.
Pamätajte tiež, že pri skladovaní pneumatík je nutné dbať aj na bezpečnosť. Pneumatika je vyrobená z vysoko zápalného materiálu, pri horení ktorého sa uvoľňuje veľké množstvo tepla a splodín, čo môže mať za následok skutočnú katastrofu.
Čo sa v článku dozviete?
Kde pneumatiky skladovať?
Úplne nevhodným miestom na uloženie pneumatík je vonkajšie prostredie, a to bez ohľadu na počasie či ročné obdobie. Nielenže im škodí nadmerná vlhkosť, ale aj pôsobenie UV lúčov a prudké zmeny teplôt.
Pre pneumatiky je najvhodnejšie čisté, tmavé a teplotne stabilné prostredie bez prístupu prebytočnej vlhkosti. Ponúka sa teda skladovanie pneumatík v garáži, v pivnici alebo v sklade. Je ale nutné dodržať niekoľko základných podmienok, ktoré sú kľúčové na udržanie ich životnosti.
Aké podmienky pri skladovaní dodržať?
Pneumatiky je pred skladovaním vždy nutné dôkladne očistiť. Z dezénu je potrebné odstrániť akékoľvek nečistoty, kamienky a cudzie telesá. Po umytí nechajte pneumatiky riadne uschnúť. Ak nebudete pneumatiky vešať, ale ukladať, uložte ich do igelitových, prípadne vákuových vriec, ktoré zabránia prístupu UV lúčov, vzduchu a vlhka. Rovnako si nezabudnite pneumatiky označiť kriedou (LZ = ľavá zadná, PP = pravá predná).
Čo sa týka vhodného prostredia na uloženie pneumatík, je nutné dodržiavať niekoľko nasledujúcich zásad:
- Pneumatiky skladujte na tmavom mieste bez prístupu svetla: UV žiarenie je totiž pre starnutie pneumatík najrizikovejším faktorom, navyše môže spôsobiť ich prehriatie a následné poškodenie.
- Pneumatiky skladujte v chlade: Ideálna je teplota okolo 15-20 °C. Výrazne nižšie teploty môžu spôsobiť tvrdnutie gumy, vyššie teploty naopak spôsobujú jej predčasné starnutie.
- Udržujte v miestnosti sucho: Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť napríklad plesne či iné poškodenia.
- Pneumatiky skladujte na rovnej ploche: Naklonením pneumatík pri ich skladovaní môžu vzniknúť mnohé nerovnosti či poškodenia.
- Pneumatiky chráňte pred stykom s chemikáliami: Tie môžu narušiť ich povrch.
- Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách: V prípade potreby ich dofúknite – predídete tým vzniku deformácií pneumatiky.
- Použite špeciálne ochranné obaly na pneumatiky: Ich použitie výrazne predĺži životnosť pneumatík.
Ako skladovať pneumatiky bez diskov?
Uskladnenie pneumatík sa tiež líši podľa toho, či sú upevnené na ráfiku, alebo nie.
Správne uskladnenie pneumatík bez diskov je obzvlášť dôležité najmä z toho dôvodu, že sú viac vystavené vonkajším vplyvom a môžu sa tak ľahšie poškodiť. Skladujte ich preto ideálne na zemi – vo vertikálnej polohe. Ak nechcete pneumatiky ukladať priamo na zem, kúpte si stojan či regál na pneumatiky.
Rovnako je možné použiť špeciálny držiak, ktorý sa dotýka iba dvoch bodov pneumatík, čo výrazne pozitívne ovplyvňuje ich kondíciu. Takto uskladnené pneumatiky najlepšie raz za mesiac otočte asi o 90 stupňov. Nikdy ich neuskladňujte do vodorovnej polohy na seba, ani ich nevešajte na stenu – zvýšili by ste tým riziko ich deformácie!
Ako skladovať pneumatiky s diskami?
Kompletné kolesá, teda pneumatiky obuté na ráfiku, sa skladujú odlišne. Také pneumatiky je možné naskladať na seba (do stĺpca), čím znížite riziko poškriabania diskov. Aj v takom prípade platí, že by ste ich mali aspoň raz za mesiac pootočiť či preskladať.
Najšetrnejším spôsobom, ako uskladniť celé kolesá, je ich zavesenie za ráfiky tak, aby na pneumatiky nebol vyvíjaný zbytočný tlak. Na takéto uskladnenie pneumatík slúžia špeciálne držiaky či popruhy na stenu.
Aká je životnosť pneumatík pri správnom skladovaní?
Podľa výrobcov si pneumatiky zachovávajú svoje pôvodné technické vlastnosti po dobu 5 rokov, avšak iba v prípade, že sú dodržiavané bezchybné podmienky ich skladovania.
Najdlhšie je potom možné používať pneumatiky po dobu 10 rokov od výroby. Pri prepočte na kilometre je to zhruba 50 000 až 100 000 km. Potom je nutné pneumatiky vymeniť!
Ďalšie spôsoby predĺženia životnosti pneumatík
Na trhu dnes existujú špeciálne prípravky, ktoré sú určené na ochranu pneumatík pred vonkajšími vplyvmi počas ich skladovania. Také prípravky môžu výrazne predĺžiť životnosť pneumatík a udržať ich v ideálnom stave po dlhšiu dobu.
Prípravkov na ochranu pneumatík je niekoľko typov, líšia sa predovšetkým svojim zložením a účinkami. Niektoré prípravky sú na báze prírodných olejov či voskov a slúžia na výživu a hydratáciu gumy. Iné zase fungujú na obsahu špeciálnych látok, ktoré zvyšujú odolnosť voči slnečnému žiareniu, teplote a vlhkosti.
Pred použitím takého prípravku si pozorne prečítajte návod na použitie a postupujte podľa pokynov výrobcu. Niektoré prípravky sa nanášajú na celý povrch pneumatiky, zatiaľ čo iné stačí naniesť iba na boky pneumatík alebo len na ráfiky.
Ďalším spôsobom, ako chrániť pneumatiky pred poškodením počas skladovania, sú špeciálne ochranné fólie. Tieto fólie sú vyrobené z tenkej vrstvy plastu či gumy a slúžia na ochranu pneumatík pred vlhkosťou, prachom a ďalšími škodlivými vplyvmi. Fólie sa obvykle nasadzujú na celú plochu pneumatiky a sú vhodné na dlhodobé skladovanie.
Prípravky a fólie na predĺženie životnosti pneumatík môžu byť pri ich skladovaní šikovnými pomocníkmi, vždy však dbajte na kvalitu aj správne použitie.