Ako zvlhčiť vzduch v spálni aj celom byte?

Publikácia: 19.01.2023

Suchý vzduch dokáže potrápiť nielen počas vykurovacej sezóny, ale aj počas letných horúčav. Keď sa k tomu navyše pridajú zdravotné problémy ako astma alebo alergia, môže byť skutočne nebezpečný. A to nie je všetko, poškodzuje aj nábytok alebo podlahu a taktiež zvyšuje prašnosť v byte. Je teda na čase kúpiť zvlhčovač? Alebo si poradíte aj bez neho?

Prečo zvlhčovať vzduch?

Čím suchší vzduch je, tým viac prachu sa v byte tvorí. A to zle znášajú hlavne ľudia s dýchacími ochoreniami, astmatici či alergici. Navyše dochádza aj k vysychaniu dreveného nábytku a podláh.

Aká je ideálna vlhkosť v byte či dome?

Najskôr si ujasnime pojmy – absolútnu a relatívnu vlhkosť. Absolútna vlhkosť označuje skutočné množstvo vody v gramoch na meter kubický vzduchu. Častejšie ale narazíte na relatívnu vlhkosť, ktorá sa udáva v percentách a predstavuje pomer vodnej pary vo vzduchu. Mala by sa pohybovať medzi 40 až 60 %, pričom v lete býva obvykle nižšia ako v zime.

Aké problémy spôsobuje príliš suchý vzduch, už vieme. Čo keď je ale vlhkosť vzduchu naopak veľmi vysoká? Potom dochádza k vzniku a množeniu plesní, ktoré ohrozujú nielen vybavenie bytu, ale hlavne jeho obyvateľov.

Aká je ideálna vlhkosť v spálni?

Ľudia žijúci v bytoch aj domoch najčastejšie riešia, ako zvlhčiť vzduch v spálni. Pritom sa odporúčaná vlhkosť v tejto miestnosti nijako zásadne nelíši od zvyšku interiéru, pohybovať by sa teda mala okolo 50 %. Ide skôr o to, že spánkom trávime veľa času a na správny odpočinok potrebujeme naozaj kvalitný vzduch.

zvlhčovač vzduchu
zdroj: Canva

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu?

Existuje mnoho rôznych typov elektrických zvlhčovačov. Vďaka nášmu prehľadnému rozdeleniu sa v nich ale ľahko zorientujete. Môžete sa tak zamerať na dôležité parametre, ako sú rozmery zvlhčovača, výkon, spotreba energie, hlučnosť alebo ďalšie požadované funkcie.

Pri nedostatku priestoru vám bude stačiť malá nádoba na vodu, zatiaľ čo do veľkých miestností odporúčame zvlhčovač s maximálnym výkonom. V spálni zase oceníte čo najtichšiu prevádzku prístroja. A pokiaľ bývate uprostred veľkomesta, trpíte alergiou alebo máte malé deti, najlepším riešením bude kombinovaná čistička vzduchu so zvlhčovačom.

Ďalej na trhu nájdete aj teplé zvlhčovače, ktoré v interiéri zvýšia teplotu, alebo modely so zabudovaným vlhkomerom pre dokonalú kontrolu relatívnej vlhkosti. Tie technologicky najvyspelejšie prístroje sa samy zapnú, len keď je potreba.

Typy zvlhčovačov vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač

Pomocou ultrazvukových vĺn sú vodné kvapky „rozbíjané“ na miniatúrne kvapôčky. Tento druh zvlhčovačov patrí medzi studené, ktoré v miestnosti nedvíhajú teplotu a nemajú horúci povrch. Ich prevádzka je spravidla tichá a spotrebuje len minimum energie. Problém môže nastať snáď iba s vodou v nádržke. Aby sa v nej nemnožili baktérie, určite ju ošetrite vhodným prípravkom.

Parný zvlhčovač vzduchu

Pri týchto modeloch sa vodná para odparuje varom. Na to potrebujú aj 10× vyšší výkon ako ostatné zvlhčovače. Horúca para navyše nie je ideálna do rodín s deťmi, ktorým by mohla ublížiť. Je ale zas pravda, že varom prirodzene odstránite väčšinu mikroorganizmov.

Zvlhčovač vzduchu s prirodzeným odparom

Ako vyplýva z trefného anglického názvu air washer, jedná sa vlastne o „práčku vzduchu“. Filtrácia je totiž vykonávaná cez odparovaciu kazetu alebo vodný kúpeľ. A až takto upravený vzduch je púšťaný von. Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparom tak vyčistia aj mechanické nečistoty. Nemusíme sa obávať, že by vzduch zvlhčili až príliš, akonáhle zvlhčovač dosiahne ideálne hodnoty, sám sa vypne.

čistička vzduchu
zdroj: Unsplash

Ako zvlhčiť vzduch bez zvlhčovača?

Sušenie bielizne

Veľmi praktickým riešením je sušenie mokrej bielizne vo vnútri bytu, ideálne priamo pri kúrení. Odparovaná voda vlhkosť v miestnosti okamžite zvýši. Pokiaľ nemáte na sušiak miesto, alebo si nechcete kaziť estetický dojem domácnosti, skúste niektorý z ďalších spôsobov.

Odparovač na kúrení

Zrejme si pamätáte keramickú alebo plastovú nádobu s vodou, ktorú dávali na kúrenie už naše babičky. Išlo vlastne o predchodcov súčasných zvlhčovačov, takzvaných odparovačov. Zaobstarať si ich ale môžete aj dnes, a to v modernom dizajne, vďaka ktorému môžu slúžiť aj ako dekorácia.

Aromalampa

Ďalšou možnosťou, ako zvlhčiť vzduch bez zvlhčovača, je použitie klasickej aromalampy. Tá vzduch osvieži a zároveň prevonia. Stačí do vody pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Rozprašovač

Veľmi ľahké je zvlhčovanie vodou. Keď ju nalejete do fľaše s rozprašovačom, vytvoríte jemnú hmlu, ktorá celý priestor zvlhčí a osvieži. Ide o ideálny spôsob, ako zvlhčiť vzduch v lete. Len myslite na to, aby sa vlhkosť nevsiakla tam, kam nemá.

Varenie miesto pečenia

Pokiaľ budete jedlo variť alebo dusiť, relatívna vlhkosť v byte sa zvýši. Pečenie v rúre naopak vzduch vysušuje. Pokiaľ teda práve pripravujete pokrm, u ktorého si môžete vybrať spôsob prípravy, zvoľte prvú možnosť.

Voda v hrnci

V hrnci môžete variť aj bylinkové čaje alebo iné nápoje, ktoré prospejú vášmu zdraviu a ešte vytvoria požadovanú vlhkosť. Nezabudnite použiť pokrievku a po dosiahnutí bodu varu ju zložiť, aby sa voda mohla postupne odparovať.

Otvorená kanvica aj umývačka riadu

Keď budete umývačku nechávať zatvorenú, vlhkosť môže zbytočne skrátiť jej životnosť. Odporúčame ju hneď po ukončení programu otvoriť. Rovnaké je to s varnou kanvicou.

Používajte naparovaciu žehličku

Väčšina z nás dnes už používa naparovacie žehličky alebo parné generátory, čo je v bytoch so suchým vzduchom prínos. Len tak ďalej!

Nezatvárajte sprchu

Ak vám to priestor dovolí, pri sprchovaní sa nezatvárajte. Vlhkosť sa tak nebude držať iba v kúpeľni, ale dostane sa do celého bytu. Výhodou je, že sprchovací kút alebo box nebude plesnivieť a vám sa bude lepšie dýchať.

Nevypúšťajte vaňu

Po kúpeli tiež môžete nechať vodu vo vani. Odparovať sa bude pokojne aj niekoľko hodín, tým zvlhčí vzduch pekne postupne. Len pozor na bezpečnosť vašich detí a domácich maznáčikov.

Izbové rastliny

Rastliny v kvetináči nielen krásne vyzerajú, ale aj čistia a detoxikujú vzduch. Niektoré dokonca dlho po zaliatí zadržiavajú vodu, a tak zvyšujú vlhkosť v miestnosti. Patria k nim napríklad populárne monstery alebo rododendrony. Menej výrazného efektu dosiahnete aj s kvetmi vo váze alebo aj samotnou vázou.

Udržujte optimálnu teplotu

Najsuchší je vzduch v prekúrených miestnostiach. Hneď ako teplota presiahne 24 °C, relatívna vlhkosť sa môže dostať až na kritickú hranicu 20 %. Skúste sa preto vysokých teplôt vyvarovať, prospejete tým vášmu zdraviu a znížite spotrebu energie.

Primerane vetrajte

Okná by ste mali otvárať dokorán iba na krátku dobu. Vždy ale záleží na tom, aké je vonku práve počasie. Keď mrzne, alebo je naopak horúco, vlhkosť v byte tým príliš nezvýšite. Naopak po daždi je vzduch najčistejší a vetranie má najväčší zmysel.

Ako vyrobiť zvlhčovač vzduchu?

 Na záver pre vás máme trochu netradičný tip, ako doma zvlhčiť vzduch. Čo tak si vyrobiť vlastný zvlhčovač vzduchu? Ako na to?

Budete potrebovať:

  • misku, pohár alebo inú nádobu
  • handričku
  • dostatočne dlhú špajľu
  • trochu vody
  • malý ventilátor

 Postup:

Narovnajte špajľu cez okraj misky. Látku preložte napoly a prehoďte ju cez špajľu dovnútra nádoby. Potom prilejte vodu tak, aby bola spodná časť handričky ponorená. Voda sa bude postupne odparovať a zvlhčí celú handričku. Pokiaľ teda za nádobu umiestnite ventilátor a
nastavíte ho na najnižší výkon, vodná para bude rovnomerne cirkulovať po celej miestnosti. A keď sa vám tento vynález osvedčí, môžete si ho vyrobiť do každej miestnosti. Nechajte si pritom záležať aj na estetickom prevedení a položte ho napríklad na skriňu, policu alebo konferenčný stolík.

Autor článku