Týchto 12 vecí pravdepodobne nečistíte tak často, ako by ste mali

Publikácia: 08.09.2022

Práve ste dokončili upratovanie celej domácnosti a so slastným pocitom z dobre vykonanej práce sa natiahli na gauč… Ale počkať, nezabudli ste na niečo? Nechceme vám kaziť radosť, faktom však je, že existujú veci, ktoré väčšina z nás pri upratovaní zabudne. Ktoré sú to?

Čisté nástroje: základ poriadneho upratovania

Ešte než sa pustíte do upratovania miest, na ktoré sa obvykle zabúda, vyčistite vaše náčinie, tzn. zmetáky, mopy, hubky, handry a ďalšie – obzvlášť ak ich po upratovaní s chuťou zahodíte do kúta.

Vlhké mopy, ktoré maximálne prepláchnite vo vedre alebo opláchnete pod tečúcou vodou, sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré doma rozhodne nechcete. Kupovať nové čisté náčinie pre každé upratovanie nie je nutné ani ekonomické, stačí venovať starostlivosť tomu existujúcemu, tzn. prať na vyšší počet stupňov v práčke, dôkladne sušiť a prípadne aj dezinfikovať.

Ďalšou vecou, ​​na ktorú sa hojne zabúda, sú filtre do vysávača a dôkladné čistenie vysávača samotného (podľa typu), a to ideálne po každom upratovaní – upratujete preto, aby ste sa nečistôt zbavili, nie aby vám zostali doma, však?

Akonáhle bude vaše náčinie pripravené, môžete sa pustiť do poriadneho upratovania, pri ktorom sa zbavíte nečistôt aj z miest a vecí, na ktoré sa obvykle zabúda.

12 vecí, ktoré doma zabúdate čistiť

Je jasné, že nikto z nás nechce tráviť hodiny a hodiny upratovaním, zvlášť po náročnom pracovnom týždni. Aspoň raz za čas by ste ale mali venovať pozornosť nasledujúcim veciam.

1. Bočné, spodné a zadné strany nábytku

Pod pohovku alebo posteľ vysávačom či mopom obvykle zájdeme. Čo ale ostatné miesta, ktoré nie sú také viditeľné? Napríklad spodná strana sedákov stoličiek a jedálenských, odkladacích či konferenčných stolov alebo zadná strana skriniek, za ktorými sa skrýva zaručene najviac neporiadku. Ak žijete navyše v staršom dome, možno nájdete aj nejakú tú pavučinu, do ktorej sa prach usadzuje obzvlášť dobre.

2. Podlahové lišty a medzery medzi kobercom a múrom

Zotrieť podlahu, povysávať koberec a je hotovo. Ale čo podlahové lišty? Skúste sa na ne niekedy pozrieť zblízka, zvlášť, ak ste si vybrali tie profilované, a uvidíte sami, ako rýchlo sa budete ponáhľať pre handru.

Podobne sú na tom aj koberce položené od steny k stene. Utesnenie nie je možné kvôli manipulácii s kobercom, a tak v medzerách medzi kobercom a múrom priľnú čiastočky nečistôt, drobčeky z jedla alebo prach. Oveľa lepšie na tom nebývajú ani menšie koberčeky, pri ktorých máme tendenciu si myslieť, že sa pod ne nemôže nič dostať – verte, že môže.

3. Steny

Áno, aj na zvislých povrchoch priľne prach a špina! Minimálne v kuchyni, kde sa nečistôt usadzuje najviac. V spálni a detskej izbe, v ktorej je viac než žiaduce mať čistý vzduch, by ste sa vysávaniu alebo utieraniu prachu mali venovať pravidelne. Okrem čistejšej domácnosti sa dostaví ešte jeden príjemný efekt – miestnosti sa vám umytím múrov presvetlia.

4. Vypínače

Koľkokrát za deň siahnete na vypínače nielen vy, ale napríklad aj návštevy? Číslo by to bolo rozhodne vysoké, preto na umývanie vypínačov rozhodne nezabúdajte. Aj keď môžu vyzerať čisté, priľne na nich množstvo nežiaducich baktérií.

5. Ovládače a klávesnica

Ovládače od televízie, stereo súprav, alebo klimatizácia sú na tom podobne ako vypínače. Medzi jednoznačne najkritickejšie patrí klávesnica notebookov a stolných počítačov, do ktorých zapadne všeličo.

Okrem pravidelného čistenia odporúčame zaobstarať kryty v podobe tenkých plastových fólií, ktoré zabránia vniknutiu nečistôt dovnútra elektroniky, čím zvýšia nielen hygienu, ale tiež predĺžia životnosť. Ľahko ich totiž utrite bez toho, aby ste sa museli báť vniknutia vody do prístroja.

6. Vrchné hrany rámčekov obrazov a dverí

Potrpíte si na dekorácie a obrázky na stenách? Potom verte, že okrem prvku na zútulnenie domácnosti ste si zaobstarali aj dokonalý lapač špiny, ktorému je potrebné venovať pozornosť. To isté platí o horných hranách dverí, ktoré máme doma všetci bez výnimky.

7. Horné dosky skríň

Ešte horšie ako hrany rámčekov a dverí sú horné dosky skríň, na ktorých veľké plochy sa zmestí nečistôt a prachu naozaj veľa. Obzvlášť to potom platí, ak varíte na plyne alebo fajčíte vo vnútri miestností. Ak budete tieto „šedé zóny“ upratovať pravidelne, ušetríte si veľa námahy pri jednorazovom upratovaní zaschnutého mastného prachu plného špiny.

8. Rastliny

Rastliny dokážu vylepšiť vzduch v miestnosti, pokiaľ sa o ne ale nebudete starať, vzduch vám skôr zhoršia. Nezabudnite ich preto pravidelne utierať či sprchovať, pomôžete im aj sebe.

9. Klimatizačné a ventilačné filtre

Klimatizácia sa v našich domácnostiach začínajú udomácňovať čím ďalej tým viac. Málokto však vie, ako klimatizáciu správne používať a udržiavať. Medzi najdôležitejšie body patrí pravidelná výmena filtrov (najviac nečistôt, vírusov a baktérií zachytí HEPA filter) a umývanie ventilačných mriežok. To isté platí o rekuperačných a ďalších ventilačných systémoch.

10. Podlaha v šatňových skriniach

Zo šatníkovej skrine na vás pri každom otvorení vypadne hromada oblečenia, takže sa logicky pustíte do triedenia a upratovania. Ešte než sa s úľavným výdychom usadíte ku káve, uistite sa, že ste pri ňom nezabudli umyť dna skríň, prípadne zotrieť podlahu či povysávať koberec, ak máte vstavanú skriňu stojacu priamo na podlahe.

11. Rohožka

Aj keď sa vyzúvate vonku, je viac než pravdepodobné, že si cez rohožku nosíte domov veľa neporiadku - a vyčistiť ju samozrejme zabudnete, pretože na ňu nevidíte. Pri ďalšom upratovaní teda nezabudnite otvoriť dvere a venovať pozornosť aj tomu, čo je za nimi.

12. Domáci miláčikovia

Chlpy na všetkom, špina roznášaná na labkách alebo roztoče v kožuchu – to sú veci, s ktorými žijú majitelia domácich miláčikov. Z toho dôvodu odporúčame zvieratká pravidelne kefovať (chlpy tak skončia v kefe a nie na sedačke) či kúpať. Prať tiež môžete ich pelechy a dezinfikovať hračky.

Autor článku