Recenzie 3D plánovače kúpeľní Siko: Test a hodnotenie

Publikácia: 06.03.2024

Klady

  • intuitívne používanie
  • návrh kúpeľne môžete skutočne zrealizovať
  • možnosť prispôsobenia tvaru a veľkosti miestnosti
  • funguje plynule bez zasekávania
  • možnosť odborného poradenstva zadarmo

Zápory

  • aplikácia nie je 100% v slovenčine
  • pri niektorých produktoch chýbajú obrázky, čo sťažuje orientáciu

Chystáte sa na rekonštrukciu kúpeľne? Alebo vás len zaujíma, ako by vyzerala v tmavšom prevedení alebo s novým sprchovacím kútom? Potom si nenechajte ujsť vychytávku, ktorú na svojich stránkach úplne zadarmo ponúka známy český predajca kúpeľňového vybavenia SIKO. V 3D plánovači si totiž môžete navrhnúť vlastnú kúpeľňu snov, od podlahových dlaždíc až po dávkovač mydla - a potom ju pokojne rovno realizovať! Zaujíma vás, ako plánovač funguje, čo ponúka a či sa ľahko používa? Prečítajte si našu recenziu!

História spoločnosti Siko

Hoci patrí spoločnosť SIKO (ktorej názov vznikol zo slov Stavebná Izolácia, Keramika a Obklady) k najväčším vo svojom odbore, je tiež, ako jej zakladatelia pyšne zdôrazňujú, rodinnou firmou. Jej zakladateľka Jaroslava Valová ju založila v roku 1991, teda v období, keď vznikal jeden podnik za druhým, a na jej vznik padli všetky rodinné úspory. Teraz už ale vieme, že Valovým sa taký risk vyplatil.

V Čimeliciach, odkiaľ rodina pochádza, čoskoro vyrástla prvá malá predajňa SIKO, ktorú nasledovala pobočka v Kraliciach pri Brne. Syn zakladateľky potom začal budovať franšízy aj v ďalších českých mestách, objavovali sa ďalšie a ďalšie pobočky, ale skutočným prevratom bola až megapredajňa v Prahe. V tej chvíli už bola do chodu firmy zapojená naozaj celá rodina Valových.

Spoločnosť SIKO sa skrátka neustále vyvíja, prispôsobuje svojim zákazníkom a zlepšuje sa. Okrem kúpeľní sa vo veľkom zaoberá aj kuchyňami. Veľmi osviežujúci je aj prístup firmy k životnému prostrediu a spotrebe vody, na ktorú majú jej produkty veľký vplyv a ktorú sa snažia pomocou inovatívnych technológií a designov znížiť.

A to najzaujímavejšie? Spoločnosť SIKO napriek pôvodu svojho názvu nikdy nevyrábala ani nepredávala stavebné izolácie.

Čo je plánovač kúpeľní Siko

Plánovač kúpeľní Siko je jednoduchá aplikácia, ktorú spoločnosť zadarmo ponúka na svojich webových stránkach. Umožní vám vybrať si kúpelňové produkty, ktoré vás zaujmú, a zostaviť si z nich 3D model vlastnej kúpeľne. Celý návrh môžete neskôr do posledného detailu zrealizovať, či už sami, alebo za pomoci konzultanta.

Okrem samotného 3D plánovača ponúka SIKO aj ďalšie služby, ktoré vám k vysnívanej kúpeľni pomôžu.

Tabuľka dispozičného riešenia kúpeľne

Na webe nájdete jednoduchú tabuľku pre dispozičné riešenie kúpeľne, v ktorej sú uvedené odporúčané minimálne vzdialenosti a montážne výšky jednotlivých predmetov v kúpeľni. Pokiaľ ste rekonštrukciu kúpeľne nikdy samostatne neriešili, poskytne vám tento pomocník dobrý odrazový mostík.

Grafický návrh kúpeľne

A pokiaľ máte len základnú predstavu o tom, ako by vaša kúpeľňa mala vyzerať, a neveríte svojej predstavivosti natoľko, aby ste si miestnosť skúsili sami navrhnúť, SIKO sa o to zvládne postarať za vás. Stačí, keď pomocou kontaktného formulára odošlete zhrnutie svojich predstáv a ideálne priložíte aj vlastný náčrt. Dizajnér spoločnosti potom spoločne s vami predstavy doladí a vy sa budete o pár dní neskôr môcť tešiť na grafický návrh na mieru. Bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie domova.

Plánovač kúpeľní SIKO

Prvé dojmy

Plánovač kúpeľní Siko je na prvý pohľad veľmi intuitívny. Hneď na začiatku ponúka výber medzi plánovaním s registráciou alebo bez nej. Aj keď môžete všetky funkcie bez obmedzenia využiť v oboch verziách, s registráciou získate veľkú výhodu. Budete si totiž môcť svoje návrhy ukladať a kedykoľvek sa k nim vrátiť. To je rozhodne užitočná funkcia, pokiaľ sa nechystáte navrhnúť celú kúpeľňu počas jedného popoludnia. Registrácia je navyše rýchla, jednoduchá a zaberie vám približne dve minúty.

Akonáhle vstúpite do aplikácie, zobrazí sa vám jednoduché rozhranie. Môžete si nastaviť jazyk (okrem slovenčiny aplikácia ponúka aj niekoľko ďalších), upraviť svoj účet alebo zobraziť všetky svoje rozpracované projekty. Máte samozrejme možnosť rovno sa pustiť do projektu, ale nechýba ani videonávod (v angličtine) a užívateľská príručka, pokiaľ si chcete najskôr podrobne naštudovať, ako na to.

Plánovač kúpeľní SIKO

Funkcie a možnosti

Svoju vysnívanú kúpeľňu môžete začať budovať úplne od nuly, alebo si vybrať niektorú zo šablón, ktoré vytvorili ostatní používatelia. Začať s vlastným projektom však nie je nič zložité. Než začnete svoju kúpeľňu vybavovať, nastavte si v editore presný tvar a veľkosť miestnosti. Steny môžete skracovať, predlžovať, rozdeľovať aj pridávať tak, aby ste získali zodpovedajúci obrys vašej skutočnej kúpeľne. Pri vytváraní miestnosti sme však nenarazili na možnosť skosenia stropu, iba steny ako takej.

RECENZIA SIKO

Po upravení dispozície môžete svoju kúpeľňu vybaviť podlahou, pri ktorej máte na výber z množstva materiálov a vzorov, a samozrejme vymaľovať a obložiť múry.

Do kúpeľne môžete tiež vkladať zdroje svetla. Okrem okien je to samozrejme aj umelé osvetlenie. Plánovač vám podľa umiestnenia a intenzity svetla navyše rovno ukáže, aká plocha bude osvetlená, aby vás neskôr nečakalo nepríjemné prekvapenie.

Recenzia Plánovač kúpeľní SIKO

Samozrejmosťou sú aj dvere, pri ktorých si môžete okrem štýlu a veľkosti zvoliť aj smer otvárania.

Recenzia Plánovač kúpeľní SIKO

Akonáhle je miestnosť pripravená, môžete do nej začať umiestňovať nábytok a ďalšie vybavenie, ktoré je v editore zoradené do prehľadných kategórií. Každým kúskom nábytku môžete otáčať a pohybovať a plánovač vás dokonca upozorní, pokiaľ predmet umiestnite tak, že by zasahoval do steny.

Recenzia Plánovač kúpeľní SIKO

Na druhú stranu nás ale nechal umiestniť závesné WC do stredu miestnosti, čo by pri realizácii spôsobilo nepríjemné prekvapenie.

Plánovač kúpeľní SIKO

V plánovači nájdete skutočne veľké množstvo predmetov, ktorými môžete svoju kúpeľňu vybaviť, vrátane radiátorov, skriniek, držiakov na uteráky aj izbových rastlín. Okrem toho je ale v ponuke aj nábytok do kuchyne, obývačky alebo spálne, a tak môžete plánovač využiť na navrhovanie prakticky akejkoľvek miestnosti.

Celý návrh kúpeľne si môžete zobraziť v niekoľkých variantoch – ako nákres z vtáčej perspektívy, po jednotlivých stenách v 2D alebo ako 3D model, ktorý si môžete podľa chuti otáčať, približovať aj odďaľovať.

Užívateľská prívetivosť

Ovládanie celej aplikácie je veľmi jednoduché, intuitívne a plynulé. Akonáhle prídete, buď sami, alebo s pomocou návodov, na to, ako jednotlivé prvky premiestňovať a prispôsobovať, kúpeľňa sa stavia jedna radosť. Jediným výraznejším problémom je však nedotiahnutá jazyková mutácia. Názvy niektorých kategórií nábytku sa z nejakého dôvodu zobrazujú v taliančine a angličtine, pri konkrétnych produktoch je to potom takmer pravidlom. V kombinácii s často chýbajúcimi obrázkami je potom navigácia pomerne náročná. 

Recenzia SIKO

Našli by sa samozrejme aj ďalšie drobné nedostatky, ale vzhľadom na to, že je aplikácia bezplatná, ide skutočne o detaily. Celkovo je prostredie veľmi prívetivé a aj používateľ bez dobrej priestorovej predstavivosti sa vďaka nemu v návrhu kúpeľne zorientuje.

Použiteľnosť v praxi

3D plánovač SIKO nie je len dospeláckou verziou hry The Sims. Všetky produkty, ktoré nájdete v plánovači, nájdete aj v ponuke spoločnosti SIKO. To znamená, že svoj 3D model môžete skutočne zrealizovať, od sprchového kúta až po držiaky na uteráky. Aj preto sa oplatí venovať pozornosť varovaniam o tom, že sa vám v aplikácii prekrývajú predmety, a nastaviť si skutočne presné rozmery miestnosti.

Že je váš návrh využiteľný v praxi, si navyše môžete v spoločnosti SIKO jednoducho overiť, pokiaľ využijete možnosti konzultácie s odborným projektovým poradcom.

Možnosť odborného poradenstva

Pokiaľ máte návrh svojej vysnívanej kúpeľne hotový (alebo ak sa vám návrh nechce vytvárať samostatne), môžete využiť aj služby odborníka. Priamo na webe SIKO si totiž môžete dojednať schôdzku zadarmo s projektovým konzultantom. Odborník vám pomôže vašu kúpeľňu alebo kuchyňu navrhnúť tak, aby dávala technicky aj štýlovo zmysel. Môže pri tom vychádzať z vášho modelu v 3D plánovači, ale pokojne vám projekt pripraví od nuly.

Okrem toho sa konzultant postará aj o ďalšie praktické záležitosti a v podstate zariadi celú rekonštrukciu za vás. Projekt, zameranie, doprava aj montáž, to všetko mu môžete zveriť. SIKO navyše tieto služby ponúka úplne zadarmo bez akýchkoľvek chytákov. Ak uvažujete o rekonštrukcii kúpeľne alebo kuchyne, odporúčame vám túto možnosť využiť.

Záverečné hodnotenie

3D plánovač kúpeľní, ktorý spoločnosť SIKO dáva svojim (potenciálnym) zákazníkom k dispozícii, je praktický pomocník, s ktorým zvládne novú kúpeľňu navrhnúť aj úplný laik s biednou priestorovou predstavivosťou. Oceňujeme, že si môžete rozmery miestnosti skutočne prispôsobiť svojim vlastným potrebám a vložené predmety sa tým pádom zobrazujú tak, ako by vyzerali práve vo vašej kúpeľni.

Aplikácia ponúka dostatok funkcií a možností, aby v nej bolo možné vytvoriť realistický projekt. A to je zároveň najväčšou výhodou celého plánovača – možnosť navrhnúť si kúpeľňu s využitím skutočných produktov predajcu a dotiahnuť ju až k realizácii.

Plánovač má samozrejme aj svoje muchy, pričom tou najväčšou je chyba v jazykovej mutácii a absencia obrázkov v katalógu produktov. Pokiaľ plánujete kúpeľňu vytvoriť s konkrétnymi produktami, a nie len tak pre predstavu, potom vám to môže zabrať zbytočne viac času. Tieto drobnosti sa ale dajú ľahko odpustiť. Už len preto, že na dotiahnutie projektu môžete zadarmo využiť služby projektového konzultanta, ktorý vám pomôže dohľadať tie správne kúsky nábytku, pokiaľ ich v aplikácii nenájdete.

Všetkým, ktorí sa chystajú na rekonštrukciu alebo sa len chcú zasnívať nad predstavou novej kúpeľne, rozhodne odporúčame plánovač vyskúšať!

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.