Sprievodca výberom klimatizácie do bytu aj domu: na čo sa zamerať?

Publikácia: 23.06.2022

Klimatizácia je zariadenie, ktoré slúži na úpravu vzduchu v interiéri. Využiť ju môžete ako v byte, tak v dome. Aj keď sa budeme na nasledujúcich riadkoch sústrediť predovšetkým na klimatizácie do bytu, parametre, ktoré je nutné zohľadniť pri výbere, sú v podstate totožné pre všetky produkty.

Ako si vybrať klimatizáciu?

Klimatizácia udržuje v interiéri stabilnú teplotu, a to bez ohľadu na vonkajšie podmienky. Moderné varianty navyše môžu mať množstvo funkcií a niektoré vedia vzduch v miestnosti aj ohriať. Pokiaľ o nákupe tohto zariadenia uvažujete, mali by ste si hneď na začiatku zodpovedať niekoľko podstatných otázok.

  • Chcem klimatizáciu do domu, alebo do bytu? Pri výbere môže zohrávať dôležitú úlohu práve tento faktor. Nižšie sa zameriame predovšetkým na klimatizácie do bytu.
  • Kam umiestniť klimatizáciu? Táto otázka platí iba pre stacionárne modely, nie mobilné, ktoré je možné používať v rámci celého interiéru.
  • Aká je veľkosť danej miestnosti/miestností? Od tohto parametra sa odvíja výkon, na ktorý by ste sa pri výbere mali zamerať.
  • Na akú svetovú stranu je daná miestnosť orientovaná? Najmä do priestorov orientovaných na juh sa slnko opiera výraznejšie. Preto je potrebné účinnejšie klimatizovanie.
  • Ako často budem klimatizáciu používať? Jedinci, ktorí doma napríklad aj pracujú, budú klimatizáciu využívať pravdepodobne častejšie ako ľudia, ktorí sa doma príliš nezdržujú.
klimatizácia do bytu
Zdroj: Canva

Najprv zvoľte vhodný typ klimatizácie

Ako sme už naznačili vyššie, v súčasnej dobe máte k dispozícii dva základné typy klimatizácií, a to mobilné a stacionárne, medzi ktoré patria aj už spomínané nástenné modely. Nie sú však jedinými variantmi, ktoré sa v interiéri umiestňujú napevno. Aké sú teda jednotlivé typy klimatizácií?

  • Mobilné klimatizácie: Výhoda je jasná - môžete ich premiestňovať, a to nielen v rámci interiéru (pozri nižšie). Navyše sa ľahko inštalujú a bývajú energeticky aj cenovo výhodnejšie. Na druhú stranu budete musieť počítať s vyššou hlučnosťou aj s prítomnosťou hadice, ktorou sa odvádza teplo. Pokiaľ sa pre nich napriek tomu rozhodnete, stačí zvoliť, akú mobilnú klimatizáciu si zaobstaráte.
  • Nástenné klimatizácie: Profi riešenie, ktoré môže chladiť aj niekoľko miestností naraz. Nástenné klimatizácie bývajú úspornejšie pri prevádzke, musíte však počítať s vyššími počiatočnými nákladmi. Navyše ich nemožno prenášať, ich súčasťou však nie je nevzhľadná hadica, pretože sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky či jednotiek.
  • Parapetná klimatizácia: Vhodné sú napr. do miestností so šikmými stenami, kam sa nehodia nástenné zariadenia. Tieto domáce klimatizácie je možné inštalovať na parapet, ale umiestniť ich môžete aj na podlahu. Navyše sa ľahko inštalujú a majú nízke náklady na prevádzku.
  • Kazetové (stropné) klimatizácie: Inštalujú sa na stenu pod strop, a to napr. do stropných podhľadov. Vďaka tomu bývajú úplne nenápadné. Navyše sú dosť tiché. Mohlo by sa síce zdať, že sa náročnejšie ovládajú, na to však jednoducho slúži diaľkový ovládač.
  • Okenné klimatizácie: Nástenné a ďalšie zariadenia (okrem mobilných) sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky. Tú vonkajšiu však nemožno nainštalovať úplne všade. Okenné klimatizácie sa jednoducho inštalujú do okna, na druhú stranu bývajú hlučnejšie a s oknom následne nemožno manipulovať.

Upozorňujeme: U nástenných klimatizácií je možné naraziť na označenie „split“ a „multi-split“. V prvom prípade sa zariadenie skladá z vnútornej jednotky, vonkajšej jednotky a spojovacieho potrubia pre chladivo, v druhom prípade môže dané zariadenie z jednej vonkajšej jednotky obsluhovať až štyri vnútorné jednotky. To má pozitívny vplyv na náročnosť inštalácie, rovnako ako na počiatočnú investíciu.

Ako vybrať mobilnú klimatizáciu?

Ak vyberáte zariadenie do bytu, ideálnym riešením môže byť práve mobilná klimatizácia, ktorú je možné premiestňovať v rámci interiéru. Môže teda bez problémov fungovať ako stolná klimatizácia, ktorú môžete mať umiestnenú prakticky kdekoľvek. Navyše si ich možno jednoducho zabaliť a vziať si ich so sebou treba na chatu či chalupu. Uplatnenie teda môže mať skutočne široké. Pri výbere prenosnej klimatizácie by ste sa mali zamerať v podstate na rovnaké parametre ako pri všetkých ostatných zariadení, aj keď viac zohľadniť by ste mali rozmery a hmotnosť (viď nižšie), čo môže mať vplyv na náročnosť manipulácie.

Výber klimatizácie do bytu a podstatné parametre

Parametrov, ktoré je možné pri výbere domácej klimatizácie zohľadniť, existuje celý rad. Niektoré sú však dôležitejšie ako iné. Zohľadniť teda môžete napr. design či obstarávaciu cenu, ale pozornosť by ste mali venovať predovšetkým chladiacemu výkonu, energetickej triede, hlučnosti, rozmerom, hmotnosti a prietoku vzduchu.

Chladiaci výkon

Vyššie už sme uviedli, že pri výbere stacionárnej i mobilnej klimatizácie je v prvom rade nutné zohľadniť veľkosť miestnosti, v ktorej bude dané zariadenie (najčastejšie) používané. Od toho sa totiž odvíja skutočnosť, na aký výkon by ste sa mali pri výbere toho najvhodnejšieho produktu zamerať.

Veľkosť miestnosti Výkon klimatizácie
do 50 m³ 2 kW
50 až 90 m³ 3,5 kW
90 až 125 m³ 5 kW
125 až 170 m³ 7 kW

Upozorňujeme: Ako je zrejmé, výkon sa udáva v kilowattoch a pri výbere vhodnej domácej klimatizácie budete musieť poznať objem miestnosti v metroch kubických. Niekedy je však možné naraziť aj na vyjadrenie výkonu v BTU, čo je britská tepelná jednotka. Platí, že 1 kilowatt je zhruba 3 412 BTU za hodinu.

Energetická trieda

Rovnako ako pri ďalších domácich spotrebičoch sa aj v rámci klimatizácií do domu či do bytu jednotlivé zariadenia líšia spotrebou energie. Túto hodnotu pritom nájdete na energetickom štítku, pričom sa pohybuje od A+++ (najúspornejšie) po G (najmenej úsporné modely). Nižšia spotreba energie má pozitívny vplyv na životné prostredie, rovnako ako na finančné náklady počas prevádzky.

Hlučnosť

Niektoré domáce klimatizácie môžu mať hlučnosť iba 20 dB. To však platí iba pre vysoko kvalitné nástenné modely, ktoré sú zabudované do steny a umožňujú nočný režim. Väčšina zariadení produkuje hluk okolo 40 dB. Ako sme už spomenuli vyššie, najhlučnejšie sú prenosné klimatizácie, ktoré všeobecne majú hlučnosť nad 50 dB, čo však stále zodpovedá bežnému pouličnému hluku. Niektoré produkty ale môžu byť ešte výrazne hlasnejšie.

Rozmery a hmotnosť

Hmotnosť je v tomto sortimente produktov dosť variabilná. Niektoré mini klimatizácie môžu vážiť menej ako 10 kg, existujú ale aj varianty, ktorých hmotnosť sa blíži 100 kg. S ťažkými mobilnými klimatizáciami sa môže horšie manipulovať, ťažké nástenné modely zase nutne musia mať špičkové uchytenie. Rozmery sú tiež dosť rozdielne, pričom v tomto ohľade záleží iba na vašich požiadavkách.

Prietok vzduchu

Posledným dôležitým parametrom je prietok vzduchu, ktorý má vplyv na skutočnosť, za ako dlho dôjde k ochladeniu interiéru. Klimatizácia do domu aj do bytu by mala mať túto hodnotu vyššiu ako 500 m³/hod. Existujú však aj modely so vzduchovým prietokom nižším ako 200 m³/hod, ale aj zariadenia s hodnotou mnoho tisíc m³/hod, ktorých obstaranie však pochopiteľne býva finančne náročnejšie.

Sústreďte sa na dodatočné funkcie

Jednotlivé domáce klimatizácie sa líšia nielen vyššie spomínanými parametrami, ale aj dodatočnými funkciami, ktorými sú opatrené. Hoci sa tento aspekt môže prejaviť na cene, pre mnohých záujemcov sú práve tieto vlastnosti pri výbere rozhodujúce. Aké funkcie teda pri klimatizácii existujú?

  • Vykurovanie: V priebehu chladných mesiacov môžu byť niektoré zariadenia aj zdrojom tepla.
  • Odvlhčovanie a zvlhčovanie vzduchu: Takéto klimatizácie sa hodia do príliš vlhkých, resp. príliš suchých miestností. Hodnoty sa udávajú v litroch za hodinu a štandardom je 1 až 2 l/hod.
  • Nočný režim: Ak v noci chcete klimatizáciu zapnutú, ale zároveň nechcete byť rušení hlukom, niektoré zariadenia je možné prepnúť do nočného režimu, ktorý je tichší.
  • Sleep: Vďaka tejto funkcii vedia klimatizácie do bytu znížiť (či zvýšiť) teplotu v miestnosti v priebehu vášho spánku. Ušetríte tak náklady za energiu.
  • Časovač: Umožňuje klimatizáciu nastaviť tak, aby sa sama zapla a následne zase vypla.
  • Automatické vypnutie: Hodí sa v prípade, že chcete odísť a vrátiť sa do klimatizovaného interiéru bez toho, aby sa náklady na prevádzku klimatizácie vyšplhali do „červených čísel“.
  • Pojazdové kolieska: Praktický prvok pri mobilných klimatizáciách, predovšetkým pri tých ťažších.
  • Diaľkové ovládanie: Pri niektorých modeloch praktický pomocník, pri iných (predovšetkým stropných variantoch) absolútne nevyhnutný.
    Čistiace filtre: Vzduch v interiéri môžu účinne čistiť od prachu, bacilov, vírusov, plesní, dymu, teda prvkov, ktoré v žiadnom prípade neprospievajú zdravému životnému prostrediu.
  • Ionizácia: Proces čistenia vzduchu spočívajúci v tom, že je prach v miestnosti nabíjaný zápornými iónmi.

Ako vyčistiť klimatizáciu?

Čistenie klimatizácie je dôležitou činnosťou, ak chcete, aby fungovala bez najmenších problémov. Preto venujte pozornosť pravidelnej údržbe. Pokiaľ sa pýtate, ako vyčistiť klimatizáciu, stačí vedieť, že táto aktivita spočíva predovšetkým v čistení filtrov, k čomu by malo dochádzať minimálne raz za tri mesiace, ale môžete tak robiť častejšie. Sústrediť by ste sa mali tiež na vylievanie kondenzátu, pričom by ste mali tiež pravidelne kontrolovať kondenzátor, a to kvôli zaneseniu. Doplňme, že zanesením filtrov a systému klimatizácie sa znižuje účinnosť a rastie spotreba energie.

Tip na záver: Pýtate sa, akú značku klimatizácie zvoliť? V súčasnej dobe máte k dispozícii široký sortiment produktov. Medzi najzaujímavejšie značky klimatizácií patrí Daikin, Sinclair, Panasonic, VIVAX, NORDline, Midea, Samsung, LG alebo Toshiba. Môžete sa teda zamerať práve na ich výrobky.

Autor článku