Najlepšie kuchynské roboty 2024: Test, recenzie a sprievodca výberom

Publikácia: 28.07.2023

Každý milovník varenia alebo pečenia vie, aká zdĺhavá a náročná môže byť príprava niektorých ingrediencií. Čas a energiu vám ušetrí kuchynský robot, ktorý väčšinu práce zvládne za vás. Vďaka nemu pripravíte doposiaľ neobjavené dobroty kulinárskeho sveta. Podľa akých kritérií vybrať nového pomocníka?

Najlepšie kuchynské roboty: testovanie a recenzie

Kuchynské roboty sme vyberali podľa rôznych parametrov. Hlavnú rolu hrali predovšetkým funkcie, výkon či objem nádoby. Ďalej sme sa zamerali na také faktory, na ktoré bežný užívateľ ľahko zabudne, ako je dĺžka záruky, príslušenstvo a kompatibilita s ďalšími prístrojmi. Aké kuchynské roboty sú podľa nás tými najlepšími? Týchto 8 robotov rôznych cenových kategórií vám odporúčame!

Kuchynský robot Bosch MUM5XW40

Pokiaľ hľadáte cenovo dostupnejší a stále veľmi kvalitný kuchynský robot od značky Bosch, potom vás zaujme model MUM5XW40, ktorý ponúka dostatočne veľký príkon o sile 1 000 W, 3D planetárne miešanie, integrovanú váhu, časovač a 7 nastaviteľných rýchlostí miešania, ktoré využijete v nádobe a objemu 3,9 litra.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

V hodnoteniach zákazníci vyzdvihujú hlavne praktickosť pomocníka a rad bezpečnostných funkcií. Robot si vďaka silnému motoru poradí so všetkými ingredienciami, ktoré rovnomerne premieša a rozmixuje. Dodávaný je s bohatým príslušenstvom, takže zvládne strúhanie, krájanie, mixovanie, lisovanie alebo mletie mäsa. Dokúpiť môžete aj ďalšie nadstavce, napríklad na mletie kávových zŕn.

Porovnanie s alternatívami

V porovnaní s inými alternatívami ponúka kuchynský robot Bosch „za málo peňazí veľa muziky“. Jeho výkonné funkcie a kvalitné prevedenie nás naozaj nadchli a s potešením ho odporúčame najmä náročnejším používateľom, ktorí nechcú do spotrebiča investovať väčšie množstvo peňazí.

Víťaz porovnania: Zlatá stredná cesta medzi kuchynskými robotmi

Kuchynský robot Bosch MUM5XW40

Zistiť cenu

Klady

 • priaznivá obstarávacia cena
 • kvalitné prevedenie
 • bezpečnostné funkcie
 • výkon a objem misy
 • 3D planetárne miešanie
 • bohaté príslušenstvo
 • integrovaná váha, časovač, multifunkčné rameno

Zápory

 • občas nestabilný

Kuchynský robot Lauben Kitchen Machine 1200WT

Kuchynský robot značky Lauben disponuje príkonom 1 200 W a vďaka 8 kalibrovaným rýchlostiam je schopný bravúrne zvládnuť základné úkony, ako je miešanie, šľahanie, miesenie cesta alebo mletie mäsa. Miska z nerezovej ocele ponúka objem 5 litrov, navyše je v balení mixovací pohár z tvrdeného skla s vekom na pridávanie ingrediencií v priebehu mixovania. Robot pripraví ako ťažké cestá, tak polievky alebo smoothie.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Odborníci aj používatelia vychvaľujú bohaté vybavenie prístroja, ktoré vám umožní ľahko zvládnuť prípravu rôznych pokrmov. Pre rozmanitosť možností si navyše môžete zaobstarať nadstavce na výrobu rôznych druhov cestovín, ako sú lasagne, fettuccine alebo špagety.

Zvlášť oceňovaný je medený motor s vysoko záťažovými kovovými prevodmi, ktorý pracuje nesmierne tichým spôsobom. A značka neprehliadla ani bezpečnostné prvky – istotu pri používaní správneho nadstavca vám poskytnú farebné indikátory.

Elegantný dizajn tohto výrobku je doslova majstrovský, čo potvrdzuje aj prestížne ocenenie IF Design. Vybrať si môžete z bieleho a čierneho prevedenia.

Jediným mínusom je menší sekáčik, kvôli ktorému budete orechy či bylinky pripravovať dlhšiu dobu, a vyššiu hmotnosť. Robot váži 7,5 kilogramu, odporúčame ho teda ponechať na kuchynskej doske, aby bol vždy ľahko prístupný.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ hľadáte kuchynského robota, ktorý vás spoľahlivo podporí pri príprave rôznych pokrmov a zároveň nechcete minúť veľké množstvo peňazí, vrelo vám odporúčame prístroj od značky Lauben, ktorý sa navyše stane aj krásnym doplnkom interiéru.

Víťaz porovnania: Najlepší kuchynský robot pre bežné potreby

Lauben Kitchen Machine 1200WT kuchynský robot

Zistiť cenu

Klady

 • zaujímavé vybavenie
 • priaznivá obstarávacia cena
 • rozšírené bezpečnostné prvky
 • prestížne ocenenie dizajnu
 • celokovové prevody
 • spoľahlivý medený motor

Zápory

 • vyššia hmotnosť

Kuchynský robot Lauben Kitchen Machine 1200BC

Výkonný kuchynský robot Lauben Kitchen Machine 1200BC s príkonom 1 200 W, tichým chodom a vysoko záťažovou celokovovou prevodovkou zvládne klasickú prípravu cesta (miešanie, šľahanie, miesenie) alebo mletie mäsa v mise s objemom 5,5 litra. Vďaka technológii EffectiMix a planetárnemu spôsobu miešania navyše docieli perfektne rovnomerný výsledok.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Prednosťou robota je multifunkčnosť - zvládne ako prípravu cesta, tak prípravu pokrmov či nápojov. V balení sú priložené všetky potrebné nadstavce vrátane pohára s vekom na prípravu smoothie alebo sekáčika na spracovanie orechov a byliniek. Zvlášť oceníte kuchárku s overenými receptami, na ktorých sa naučíte zaobchádzať s prístrojom. Spotrebič je funkčný do takej miery, že s ďalšími nadstavcami zvládnete pripraviť vlastné cestoviny (nadstavec sa musí dokúpiť).

Vďaka oceneniu IF Design sa robot stane pýchou každej kuchyne. Ak by ste mali problém s ovládaním, výrobca pripravil inštruktážne video, v ktorom nájdete odpovede na všetky svoje otázky.

Úskalím výrobku je jeho vyššia hmotnosť, ktorá prevyšuje 13 kilogramov. Preto ho odporúčame umiestniť na kuchynskú linku, kde bude pripravený na okamžité použitie.

Porovnanie s alternatívami

V porovnaní s inými kuchynskými robotmi ponúka prístroj Lauben Kitchen Machine 1200BC viacero funkcií aj nadstavcov. Jediným mínusom je väčšia váha, ktorá však nie je na závadu v prípade, že sa nechystáte prístroj často premiestňovať.

Víťaz porovnania: Dizajnová pýcha kuchýň

Lauben Kitchen Machine 1200BC kuchynský robot

Zistiť cenu

Klady

 • dizajnové prevedenie
 • príslušenstvo
 • obstojný výkon
 • dostatočný objem misky
 • kuchárka v balení
 • prestížne ocenenie designu
 • planetárny systém miešania

Zápory

 • vyššia hmotnosť

Kuchynský robot Eta 0028 90061

Náročných užívateľov poteší celokovový robot značky Eta, ktorý zvládne najrôznejšie úkony spojené s prípravou obľúbených pokrmov. S motorom s výkonom 1 200 W, ktorý navyše obsahuje stabilizátor na udržanie nastavených otáčok aj pri veľkom zaťažení, a 8 rýchlosťami pripravíte aj ťažké cestá. Nerezová misa s objemom 5,5 litrov ponúka dostatočný priestor na výrobu 2,5 kilogramov cesta naraz.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Robot 0028 90061 zvládne rýchlo a efektívne šľahať, mixovať alebo miesiť, vďaka čomu si poradí aj s ťažšími cestami. Ďalej vie strúhať, miešať, mlieť a drviť. Aby toho nebolo málo, dokáže plniť údeniny, vytvoriť mäsové guličky alebo strojové pečivo.

V balení obdržíte nutnú výbavu vrátane skleneného mixéra s objemom 1,4 litra. Dokúpiť si samozrejme môžete aj ďalšie príslušenstvo, ako je zmrzlinovač či brúska na nože. Vďaka planetárnemu systému miešania a možnosti nastaviť optimálnu výšku nadstavcov sa nemusíte obávať, že by cesto nebolo rovnomerne pripravené.

Užívatelia oceňujú kuchárku ako darček aj predĺženú záruku. Menšie problémy vidia v hlučnosti pri maximálnych otáčkach, ktoré sa pohybuje okolo 83 decibelov. Zároveň musíme upozorniť na vysokú hmotnosť (14 kilogramov) a väčšie rozmery výrobku (šírka 39 centimetrov), kvôli ktorým je lepšie prístroj ponechať na kuchynskej linke.

Porovnanie s alternatívami

Kuchynský robot Eta 0028 90061 GRATUS MAX ponúka funkcie na profesionálnej úrovni. Pokiaľ patríte medzi náročných užívateľov, ktorí chcú za svoju investíciu získať viac, než očakávali, Eta Gratus MAX je rozhodne vhodnou voľbou.

Víťaz porovnania: Najlepší pre profesionálnych kuchárov

ETA 0028 90061

Zistiť cenu

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • dostatočný výkon
 • rôzne výšky nadstavcov
 • neobvyklá multifunkčnosť
 • záruka na 10 rokov
 • planetárny systém miešania

Zápory

 • vyšší hluk pri maximálnych otáčkach
 • vyššia obstarávacia cena
 • veľké rozmery
 • vyššia hmotnosť

Kuchynský robot Kenwood KMX 750 RD

Výkonný kuchynský robot Kenwood KMX 750 RD s príkonom 1 000 W ocenia predovšetkým používatelia, ktorí trávia v kuchyni veľa času. So 6 nastaviteľnými rýchlosťami, pulznými funkciami a 3 druhmi výstupov vytvoríte veľké množstvo jedál i dezertov. S planetárnym systémom miešania pripravíte dokonalé cestá.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Užívatelia vyzdvihujú jednoduché využitie výrobku a jednoduchú údržbu. V balení nájdete klasické príslušenstvo, ako je šľahacia metla, hnetací hák či K-Metla, s ktorou pripravíte cestá. Samozrejmosťou je aj špachtľa a ochrana proti striekajúcej vode. Rovnako kladne hodnotia nerezovú misu s pohodlným držadlom, v ktorej vyšľaháte až 3 kilogramy cesta.

Zaujímavé sú aj funkcie, ako funkcia miesenia, vďaka ktorej získate kontrolu nad spracovaním jemných zmesí bez toho, aby ste stratili vzduch. Pokiaľ zakúpite ďalšie nadstavce, budete môcť mixovať, krájať na plátky, tvoriť špirály, sekať, mlieť alebo váľať cestoviny či lisovať šťavu.

Nevýhodou je nestabilita výrobku. Pri menšej záťaži a väčších otáčkach hrozí poskakovanie po kuchynskej linke.

Porovnanie s alternatívami

Kuchynský robot Kenwood KMX 750 RD má celokovovú robustnú konštrukciu, extra výkonný motor a tri kovové metly. V balení získate základné príslušenstvo ako šľahací a hnetací hák. Aj preto výrobok odporúčame náročnejším cukrárom alebo pekárom.

Víťaz porovnania: Pre náročných cukrárov

KENWOOD KMX 750 RD

Zistiť cenu

Klady

 • dostatočný výkon
 • príprava veľkého množstva cesta
 • planetárny systém miešania
 • celokovová konštrukcia
 • objemná nádoba z nerezu

Zápory

 • obsahuje len základné príslušenstvo
 • horšia stabilita

Kuchynský robot Bosch MUM5XW20

Kuchyne nie sú nafukovacie a ak musíte šetriť miestom, veľké kuchynské spotrebiče môžu prekážať, praktický a skladný robot so šírkou iba 28 cm však tento problém hravo vyrieši. Kuchynský robot Bosch MUM5XW20 s motorom 1 000 W ponúka stabilný výkon, ktorý si poradí s akýmikoľvek ingredienciami, zvlášť vďaka 3D planetárnemu systému miešania (zvládne pripraviť až 2,7 kilogramov piškótového cesta).

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Kvalitné prevedenie robotu napovedá, že vydrží dlhé desaťročia. Vďaka príslušenstvu sa stane praktickým pomocníkom pri varení aj pečení. V balení nájdete základné metly a šľahače na prípravu cesta, ďalej odšťavovač, mlynček na mäso, krájač, kotúč na strúhanie či mixér z umelej hmoty s objemom 1,25 litra na prípravu krémových pokrmov či koktailov. Pokiaľ príslušenstvo nebudete potrebovať okamžite, uložíte ho do užitočnej taštičky.

Kuchynský robot Bosch sa ľahko ovláda na LCD displeji, ktorý mu prepožičiava luxusný vzhľad. Integrované prvky ako váha či ukazovateľ času napomôžu k ešte ľahšej práci.

Porovnanie s alternatívami

Pri porovnaní s inými produktami môžeme povedať, že robot od značky Bosch vychádza ako víťaz na každodenné používanie. Jediným sklamaním je pre nás materiál, ktorý bol zvolený na výrobu tela, ktorým je plast. S prihliadnutím na jeho parametre ho odporúčame nenáročným používateľom, ktorí si chcú uľahčiť prácu v kuchyni.

Víťaz porovnania: Praktický pomocník pre náročných

BOSCH MUM5XW20

Zistiť cenu

Klady

 • zaujímavé prevedenie
 • kompletná výbava
 • kompaktné rozmery
 • ľahké ovládanie
 • 3D planetárny systém miešania

Zápory

 • hlavným materiálom je plast
 • vyššia obstarávacia cena

Kuchynský robot Eta Gratus Smart 0028 90025

Značka Eta ponúka celý rad kuchynských robotov, z ktorých sme ako ďalší vybrali tento. Gratus Smart 0028 90025 je celokovový pomocník s príkonom 1 200 W, ktorého motor je tichý a zvládne akúkoľvek úlohu. Vďaka plynulej regulácii otáčok zvolíte vhodnú rýchlosť a intenzitu spracovania surovín, prípadne vyberiete jeden z 8 prevodových stupňov. Okrem toho môžete zvoliť aj funkciu PULSE s maximálnymi otáčkami. Samozrejmosťou je predĺžená záruka 10 rokov na motor.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov 

Odborníci poukazujú na funkčnosť výrobku, ktorý všeličo prebral od svojich profesionálnych konkurentov. Tým myslíme šľahaciu metlu s predĺženou pracovnou časťou, ktorá planetárnym systémom miešania premieša všetky suroviny efektívne. Výšku každého nadstavca môžete zmeniť podľa potreby alebo množstva surovín. Výmenu častí (za nové diely) zvládnete sami a vďaka bezpečnostným poistkám nedôjde k zraneniu.

Okrem klasického príslušenstva (hnetací hák, šľahacia a miešacia metla) je súčasťou robota aj kľúč pre optimálne nastavenie výšky všetkých nadstavcov. Ďalej je v balení mixér s objemom 1,4 litra, ktorý je vyrobený z odolného skla a pohltí všetky vône aj pachy, vtláčadlo pre posun väčších kusov surovín a uvoľňovací kľúč.

Porovnanie s alternatívami

Kuchynský robot vo svojom cenovom rozpätí predbehne všetkých svojich konkurentov najmä svojim spracovaním, pretože na ňom nenájdete žiadny plast. Je teda dosť pravdepodobné, že ho budete môcť jedného dňa venovať svojim deťom či vnúčatám. Pokiaľ vidíte jeho výbavu ako nedostatočnú a chcete od robota viac, môžete si vybrať už spomínaný model ETA Gratus MAX.

ETA 0028 90025
Víťaz porovnania: Kuchynský robot pre ďalšiu generáciu

ETA 0028 90025

Vypredané

Klady

 • obstarávacia cena
 • kvalitné celokovové prevedenie
 • predĺžená záruka na motor
 • bezpečnostné prvky vrátane kľúčov
 • dostatočné vybavenie
 • servisná linka k dispozícii
 • planetárny systém miešania

Zápory

 • pre niekoho nedostačujúca výbava
 • nové príslušenstvo pri zlej manipulácii dokonale nezapadne

Kuchynský robot SILVERCREST® KITCHEN TOOLS SKM 600 C2

Značka Silvercrest nezaháľa a ponúka cenovo veľmi dostupný kuchynský robot s príkonom 600 W. V mise s objemom 5 litrov pripravíte rôzne cestá pomocou základného príslušenstva (t.j. hnetací hák, metla na šľahanie, metla na miešanie s nepriľnavou povrchovou úpravou). Okrem toho nechýba ochrana proti striekaniu, ktorá má otvor na doplňovanie. 

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Ako sa zhodujú zákazníci aj odborníci, prevedenie robota predbehne cenovú kategóriu. Prístroj je skladný (váži iba 3,5 kilogramov) a tvorí ho z veľkej časti hliník a plast, príslušenstvo je z nerezovej ocele. Hoci by sa to na prvý pohľad nemuselo zdať, robot zvládne aj prípravu ťažších ciest (do 1,2 kilogramu). K dispozícii je 8 rýchlostí, a to vrátane funkcie turbo.

Prístroj disponuje bezpečnostnými prvkami, zvlášť musíme spomenúť prísavky na nožičkách, vďaka ktorým zostane stáť na mieste aj pri vysokých otáčkach. Pochváliť musíme aj zaujímavé moderné prevedenie, ktoré zaujme v každej kuchyni.

K robotu nemožno bohužiaľ prikúpiť ďalšie príslušenstvo. Hodí sa teda skôr pre pekárov alebo cukrárov.

Porovnanie s alternatívami

Kuchynský robot Silvecrest je v pomere cena/kvalita jasnou voľbou pre začiatočníkov alebo občasných užívateľov. Za nízku obstarávaciu cenu získate pomocníka, ktorý ponúka dostatočne objemnú misku a kvalitne prevedené príslušenstvo.

Klady

 • nízka obstarávacia cena
 • zrozumiteľný manuál
 • objemná miska
 • kvalitne spracované nadstavce
 • zaujímavý dizajn

Zápory

 • nemožno kúpiť ďalšie príslušenstvo
 • skôr na pečenie (nie je multifunkčný)

Semifinalisti, ktorí sa nedostali do výberu

Pri tvorbe rebríčka sme otestovali mnoho produktov, avšak do finále sa mohli dostať iba tie najlepšie. Napriek tomu nás štvorica kuchynských robotov zaujala do takej miery, že ich tu musíme spomenúť. Možno vás upútajú rovnako ako nás a drobné nedostatky prehliadnete.

Kuchynský robot Sencor STM 7900

Kuchynský robot Sencor STM 7900 ponúka vysoko výkonný motor s príkonom 1 500 W, ktorý je zabudovaný do robustného oceľového tela s kovovými prevodmi. V balení je k dispozícii bohaté príslušenstvo, ktoré uľahčí varenie (v balení sú 4 nerezové strúhadlá, mäsomlynček) aj pečenie (štyri nadstavce na prípravu dokonalých ciest) alebo prípravu smoothie. Zvlášť musíme oceniť formičky na pečivo, ktorými disponuje menšie množstvo iných robotov. Vďaka objemu nádoby o 6 litroch pripravíte veľké množstvo surovín naraz.

Kladom je tiež záruka 6 rokov na motor. Celkovo tento prístroj ocenia predovšetkým náročnejší používatelia, ktorí trávia veľa času v kuchyni.

Kenwood Titanium Chef Baker XL

Multifunkčný kuchynský robot Kenwood Titanium Chef Baker XL si poradí s najrôznejšími surovinami a uľahčí vaše varenie aj pečenie. Vďaka integrovanej váhe ušetrí váš čas aj energiu pri ďalšom umývaní riadu. Produkt sa pýši misou s uchom s objemom 7 litrov a náhradnou menšou misou s objemom 5 litrov, v ktorých dokonale vypracujete cesto. Veľký (šírka 37 centimetrov) a ťažký (váha 13,7 kilogramov) prístroj s príkonom 1 200 W si nájde svojich priaznivcov predovšetkým medzi náročnými pekármi a cukrármi.

Kuchynský robot Bosch MUM58259

Všestranný kuchynský robot Bosch MUM58259 s príkonom 1 000 W si poradí s rôznymi cestami v nádobe s objemom 3,9 litra. V balení nájdete štedré príslušenstvo, ktoré sa hodí na pečenie, strúhanie, úpravu mäsa či odšťavenie. Z robotu vyťažíte všetko prikúpením ďalších dielov. Na predĺženie životnosti motora je vhodné využiť jeho pozvoľný nábeh, čím zabránite jeho zašpineniu cestom alebo múkou. Zvlášť oceňujeme menšie rozmery a tichý chod aj pri záťaži. Drobnejšou nevýhodou je nestabilita pri vyšších otáčkach.

Kuchynský robot Sencor STM 6359BK

Tento obľúbenec medzi nenáročnými kuchármi je vytvorený z robustnej konštrukcie, v ktorej je uložený motor s príkonom 1 000 W. Robot Sencor STM 6359BK  zvládne prípravu sladkých aj slaných pokrmov, a to vrátane výroby klobás či iných mäsových pochutín, mletia mäsa alebo výrobu cukroviniek a vytvorenia smoothie. Všetky potrebné nadstavce získate za rozumnú vstupnú investíciu, čomu zodpovedá aj kvalita prevedenia.

Prečo si kúpiť kvalitný kuchynský robot

Mletie mäsa, príprava kysnutého cesta alebo šľahanie smotany... zoznam ďalších zdĺhavých kuchynských aktivít by mohol pokračovať donekonečna. Aj preto milovníci varenia a pečenia vsádzajú na kuchynský robot.

Prečo investovať do jeho kúpy? Dôvodov je hneď niekoľko!

 • Viacúčelovosť
  Kvalitný kuchynský robot okrem sladkých dezertov alebo pokrmov zvládne množstvo ďalších úkonov, ako je príprava smoothie, mletie mäsa alebo strúhanie zeleniny. Preto nahradia rôzne kuchynské spotrebiče a pomôcky na prípravu surovín.
 • Zníženie fyzickej námahy
  Kuchynský robot vykoná všetku ťažkú prácu za vás, čo je obzvlášť užitočné pre osoby s obmedzenou fyzickou zdatnosťou alebo zdravotnými obmedzeniami.
 • Jednoduchšie pečenie a varenie
  Pokiaľ nie ste skúsený kuchár, kuchynský robot vám pomôže s presným dodržiavaním receptov a odmeriavaním správneho množstva ingrediencií. Vďaka tomu budú vaše pokrmy vždy podarené.
 • Konzistencia a kvalita
  Kuchynský robot zaistí konzistentné výsledky. To znamená, že všetky pokrmy budú vždy chutiť a vyzerať rovnako. Robot nepodlieha únave alebo nedbalosti, takže zvládne udržať vysokú kvalitu jedál.
 • Šetrenie času a energie
  Do robota iba vložíte ingrediencie, pridáte vhodnú metlu a zapnete požadovanú rýchlosť miešania. Zatiaľ čo sa kuchynský robot venuje svojej práci, vy sa zameriate na ďalšiu prípravu jedla alebo napríklad na upratovanie kuchyne.
 • Kreatívne experimentovanie
  S kuchynským robotom môžete jednoducho experimentovať s novými receptami a ingredienciami a tak objavovať nové chute a pokrmy.
 • Menej neporiadku
  Vďaka pokročilým technológiám a dobre uzavretým systémom môžete neporiadok pri varení a pečení obmedziť na minimum.

Ako vybrať kuchynský robot

Než sa rozhodnete zaobstarať kuchynského robota, ktorý bude dokonale zodpovedať vašim potrebám, mali by ste zvážiť niekoľko kľúčových kritérií, na ktoré sa teraz zameriame. Konkrétne sa budeme sústrediť na typ robota, materiál, dizajn, rozmery, ovládanie a funkcie.

Ako vybrať kuchynský robot
zdroj: Depositphotos

Typ robota

Zvažujete investíciu do kuchynského robota a pýtate sa sami seba, či by pre vás nemohol byť iný typ kuchynského spotrebiča lepší? Rovnakú otázku sme si položili aj my, a preto sme pripravili menšieho sprievodcu, ktorý vám pomôže lepšie pochopiť rôznych kuchynských pomocníkov a ich parametre.

Multifunkčný kuchynský robot

Multifunkčný kuchynský robot je prvou voľbou pre milovníkov varenia a pečenia. Tieto spotrebiče sa väčšinou skladajú z tela, do ktorého sa vkladá misa, a ramena, ku ktorému sa pridáva metla. Podľa funkčnosti sa potom pridáva ďalšie príslušenstvo. Aj lacnejšie modely zvládajú šľahanie, miešanie alebo miesenie, pričom s dokonalejším prevedením sa rozrastá škála ich funkcií.

Jednou z nevýhod týchto kuchynských robotov je ich veľkosť a váha. Kvôli tomu nie sú ľahko skladné a pre niektorých užívateľov môže byť ich časté vyberanie z ťažko dostupných miest ťažké.

Multifunkčné kuchynské roboty

Ručný šľahač

Ručný šľahač je multifunkčným kuchynským doplnkom, ktorý slúži predovšetkým na šľahanie či na miesenie. Jeho prednosťou je ľahkosť, skladnosť a jednoduché použitie na prípravu sladkých dezertov alebo dokončenie slaných pokrmov (kaša a pod.).

Mínusom je nutnosť držať ručný šľahač po celú dobu prípravy ingrediencií, čo môže byť po dlhšej dobe namáhavé.

Ručný šľahač

Stolný mixér

Stolný mixér je všestranným spotrebičom, ktorý vám umožní pripraviť rôzne pokrmy. Vďaka nemu ľahko zvládnete prípravu sladkých ciest aj vyšľahanie krémových omáčok alebo polievok.

Stolný mixér tvorí základňa s motorom a ovládacou doskou, na ktorú dosadá nádoba podobajúca sa džbánu s uzáverom v hornej časti a otvorom, do ktorého je možné aj počas mixovania pridávať suroviny.

Stolné mixéry

Tyčový mixér

Tyčový mixér je ideálny pomocník na prípravu omáčok a polievok, lepšie modely so sekáčikom alebo mixovacou nádobou ponúkajú ďalšie možnosti využitia. Prednosťou spotrebiča je jeho skladnosť. Základný model (t.j. telo mixéra a mixovaciu nohu) ľahko schováte do šuplíka medzi iné kuchynské vybavenie. Nevýhodou je nižšia variabilita využitia.

Tyčový mixér

Smoothie maker

Smoothie maker na prvý pohľad pripomína stolný mixér, ale líšia sa v mixovacích nádobách, ktoré majú v prípade smoothie makera podobu fľaše. Ako je z názvu tohto spotrebiča zrejmé, jeho hlavnou úlohou je príprava smoothie a ďalších nápojov, ale aj mixovanie polievok alebo sekanie.

Mixér na smoothie

Mlynček na mäso

Moderné mlynčeky na mäso majú pramálo spoločného s tými, ktoré sme vídávali u našich babičiek. Tento pomocník zvládne pripraviť okrem mäsa aj paštéty či údeniny alebo pomelie zeleninu alebo ďalšie potraviny v rôznom stupni hrubosti. Na trhu sú k dostaniu ručné mlynčeky na mäso, ktorých obsluha je namáhavejšia, alebo elektrické mlynčeky na mäso, ktoré väčšinu práce zvládnu za vás.

Nevýhodou mlynčekov na mäso je ich nízka variabilita, pretože sa hodia skôr pre jednu špecifickú činnosť.

Mlynček na mäso

 

Robot s ramenom alebo bez

Pri hľadaní klasických kuchynských robotov sa môžete stretnúť s variantom s ramenom aj bez ramena. Teraz si podrobnejšie rozoberieme rozdiely medzi týmito dvoma typmi a pomôžeme vám nájsť tú pravú variantu pre vaše potreby.

Robot s ramenom

Robot s ramenom, tiež známy ako kitchen machine, je v základnom prevedení ideálny na prípravu cesta, teda miešanie, šľahanie alebo miesenie. Pokročilejšie modely, ktoré sú dodávané s viacerými nadstavcami, dokážu vykonávať rôzne úkony, ako je strúhanie, mixovanie a mletie.

Rozdiel medzi týmito dvoma typmi spotrebičov je viditeľný už v ich konštrukcii. Robot s ramenom má väčšie telo, kam sa vkladá misa na šľahanie, s vyklápacím ramenom, do ktorého prednej časti sa umiestňujú rôzne nadstavce.

Klady

 • multifunkčné využitie
 • jednoduché použitie
 • stabilita
 • bezpečnosť

Zápory

 • vyššia váha a veľkosť
 • nutné nadstavce a misu umývať aj počas prípravy

Robot bez ramena

Robot bez ramena (food procesor) je spotrebič, ktorý používatelia volia pre jeho všestranné funkcie. Tento typ robota zvládne strúhať, sekať, krájať, mixovať a šľahať, a vďaka tomu môže nahradiť viac jednoúčelových spotrebičov.

Je dôležité zdôrazniť, že robot bez ramena nie je ideálny na pečenie. Hoci si síce poradí aj s prípravou cesta, menšia kapacita misy znamená, že nebude schopný ušľahať veľké množstvo cesta naraz.

Robot bez ramena je ľahko zameniteľný so stolným mixérom, pretože tieto spotrebiče majú často podobný vzhľad. V tele tohto robota je skrytý motor, ktorý sa ovláda nastavením rýchlosti v spodnej časti. V mixovacej nádobe je možné pozorovať nože, ktoré spracovávajú suroviny.

Klady

 • multifunkčné využitie
 • bezpečnosť
 • nižšia váha
 • ľahké skladovanie
 • údržba

Zápory

 • menšia miešacia misa
 • niektoré prístroje majú minimum rýchlostí

Príkon a výkon

Od tohto parametra sa odvíja sila motora spotrebiča. To znamená, že čím vyšší príkon bude kuchynský robot mať, tým náročnejšie úlohy zvládne. Svojho pomocníka preto vyberajte podľa toho, na aké účely ho hodláte využívať.

 • Slabšie kuchynské roboty - Majú výkon od 600 do 1 000 W. Zvládnu prípravu rôznych piškótových ciest alebo miesenie menších dávok, avšak s tuhšími cestami budú mať problémy.
 • Výkonnejšie kuchynské roboty - Ich výkon sa pohybuje okolo 1 000 W a viac. Klasickú prípravu cesta zvládnu rýchlejšie a lepšie ako slabšie roboty, a navyše si poradia aj s ťažšími cestami na chleba či pizzu.

Materiál

Kuchynské roboty sa obvykle vyrábajú z kombinácie kovu a plastu. Toto zloženie ovplyvňuje ich váhu, design, údržbu, cenu a spracovanie. V menšej miere sa využívajú ďalšie materiály, ako je sklo.

Kov

Kov predstavuje veľmi pevný materiál, ktorý zaisťuje dlhú životnosť výrobku. Pri lacnejších modeloch sú kovové iba miešacie metly a misa, zatiaľ čo u drahších robotov tvoria kov vnútorné prevody a ďalšie dôležité súčasti.

Jeho nevýhodou je váha, ktorá sa pohybuje okolo 12 – 15 kilogramov. Avšak pri kvalitných robotoch, kde prevláda kov, je ich odolnosť takmer nesmrteľná a dokážu prežiť aj pády.

Plast

Plast je lacný a ľahký materiál, ktorý je zároveň veľmi krehký. Spotrebiče určené pre nenáročných užívateľov alebo občasných cukrárov majú vnútorné prevody z plastu, čo ovplyvňuje ich životnosť, najmä ak sú vystavené náročnejším úkonom alebo nedostatočnej starostlivosti.

Sklo

Sklo sa využíva na výrobu nádob mixérov alebo robotov bez ramien. Hlavným dôvodom je ľahké čistenie, pretože sklenené nádoby je možné jednoducho umyť ručne alebo v umývačke riadu. Sklenené nádoby sú však náchylné na rozbitie, a to ako počas práce, tak aj pri umývaní v umývačke. 

Dizajn

Kuchynský robot je robustný spotrebič, ktorý pravdepodobne umiestníte na kuchynskú linku alebo poličku. Preto nezabúdajte na estetiku výrobku! Vyberať môžete z klasických variantov (čierna, biela verzia) alebo sa odviazať a zvoliť odvážnejšie farby v matnom či lesklom prevedení, ktoré osviežia, modernizujú alebo zútulnia vašu domácnosť.

Rozmery a hmotnosť

Kuchynské roboty sú veľké prístroje, čo zároveň znamená, že sú aj relatívne ťažké. Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledujúce charakteristiky:

 • Menšie prístroje - Disponujú nižším výkonom, šírka nepresahuje 30 centimetrov, váha je okolo 5 kilogramov.
 • Väčšie prístroje - Ponúkajú vyšší výkon, majú šírku presahujúcu 40 centimetrov a ich váha sa pohybuje od 10 do 20 kilogramov.

Pri výbere spotrebiča je potrebné vziať zvláštny ohľad na rozmery a hmotnosť prístroja. Pokiaľ máte malú kuchyňu, príliš veľký robot vám môže prirobiť starosti a sťažiť tak jeho umiestnenie. Na správne fungovanie je navyše nutné nájsť miesto blízko elektrickej zásuvky. Pokiaľ môžete robota umiestniť iba na polici, ťažký prístroj pravdepodobne nevyužijete tak často, ako by ste si priali. Ďalej sa tiež zamyslite nad tým, kam budete ukladať ďalšie príslušenstvo, ktoré k robotu patrí.

Objem misy

Objem misy je dôležitým faktorom, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Všeobecne platí, že čím väčšia misa je, tým viac surovín alebo cesta pripravíte. Pri kúpe príliš malého spotrebiča nie je možné pripraviť cesto v požadovanom množstve naraz, čo môže byť komplikáciou.

Ako vybrať objem misy tak, aby spĺňal vaše požiadavky? Dôležité je vziať do úvahy druh jedál, ktoré budete najčastejšie pripravovať, a taktiež počet členov vašej domácnosti. Na jednu osobu pripadá 1 liter, teda pre štvorčlennú domácnosť vyberte minimálne misu o 4 litroch. Pokiaľ často pečiete, zvoľte rovnaký objem.

Na trhu sú dostupné nasledujúce rozmery:

 • Do 3,5 litra – Táto veľkosť sa väčšinou nachádza pri robotoch bez ramena alebo pri najmenších modeloch s ramenom.
 • Od 4 do 5,5 litra – Priemerná veľkosť nádob u väčšiny robotov pre bežných užívateľov.
 • Od 6 do 8 litrov – Rozmery, ktoré nájdeme u profesionálnych robotov, ideálne na náročnejšie použitie.

Spôsob miešania

Pri výbere kuchynského robota sa stretnete s dvoma základnými spôsobmi miešania.

Planetárny spôsob miešania

Planetárny spôsob miešania je charakteristický najmä pre robotov s ramenom. Metly sú umiestnené v dolnej časti ramena, ktoré sa nachádza vpredu. Po nastavení požadovanej rýchlosti sa nadstavec otáča okolo svojej osi (ako planéty) a zároveň opisuje kruh. Vďaka tomu sa cesto rovnomerne premieša. Po každom kroku alebo po dokončení miešania je vhodné zotrieť steny misy stierkou, pretože sa tu môžu hromadiť nepremiešané kusy múky.

Stredový spôsob miešania

Tento typ miešania je typický pre roboty bez ramena. V ich mixovacích nádobách sú umiestnené nože, ktoré spracovávajú suroviny stredovým spôsobom. Pri mixovaní väčšieho množstva nemusia nože všetko dokonale zachytiť a na stenách zostávajú nespracované zvyšky.

Ovládanie

Ovládanie predstavuje ďalší dôležitý parameter, ktorý rozlišuje jednotlivé modely podľa užívateľskej náročnosti. Väčšina robotov sa ovláda jednoducho kolieskom, kde je možné ľahko nastaviť stupeň rýchlosti. Naopak drahšie modely prichádzajú s tlačidlami alebo disponujú pokročilejším ovládaním pomocou dotykovej obrazovky.

Tlačidlá

Tlačidlá predstavujú jednoduchý spôsob ovládania. Stačí jediný stisk a prístroj sa zapne, môžete zvoliť požadovanú rýchlosť miešania alebo vybrať z rôznych režimov (napr. pečenie chleba, šľahanie atď.). Pokročilejšie funkcie sú výsadou prepracovanejších modelov.

Dotyková obrazovka

Dotyková obrazovka je elegantne zabudovaná do tela prístroja. Na jej povrchu je možné jednoducho ovládať základné funkcie, ako je zapnutie alebo vypnutie prístroja, a tiež vybrať požadovaný režim miešania.

Hlasové ovládanie

V menšom množstve kuchynských robotov nájdete revolučnú možnosť hlasového ovládania. Tieto pokročilé prístroje sa prepájajú s telefónom cez Wi-Fi a následne je možné zadávať príkazy a režimy prostredníctvom Google Assistant.

Bezpečnosť

Kuchynské roboty sú vybavené radom bezpečnostných prvkov, ktoré chránia užívateľov pred zranením, a každý model by ich mal obsahovať. Základnými bezpečnostnými prvkami sú:

 • Protišmykové nožičky – Prístroj bude pevne stáť aj pri najvyšších otáčkach, nemusíte sa obávať posúvania po linke alebo páde.
 • Bezpečnostná poistka – Prístroj sa nezapne, pokiaľ jeho časti nie sú správne zostavené. Nemusíte sa báť, že by na vás zle umiestnený šľahač „vystrelil“.
 • Poistka proti prehriatiu motora – Ak prístroj príliš zaťažíte a dôjde k prehrievaniu, sám sa vypne.

Funkcie

Pokročilejšie modely kuchynských robotov ponúkajú aj množstvo dodatočných funkcií, ktoré výrazne uľahčujú prácu.

 • Integrovaná váha – Moderné prístroje disponujú integrovanou váhou, ktorá vám umožní ľahko zvážiť suroviny priamo v miske. Tým ušetríte čas aj riad, pretože nemusíte používať samostatnú váhu.
 • Pulzný spínač a regulácia rýchlosti – Túto užitočnú funkciu využijete pre krátke a intenzívne úkony. Robot sa zapne na krátku dobu s vysokým výkonom a vďaka postupnému zvyšovaniu rýchlosti šetrí motor.
 • Časovač (a ďalšie funkcie) – Väčšina moderných kuchynských robotov je vybavená časovačom, ktorý vám umožní presne stanoviť dobu varenia či miešania. Mnohé z týchto prístrojov sa ovládajú cez displej, čo zvyšuje ich užívateľskú prívetivosť.
 • Tepelná úprava potravín – Ako zaujímavý bonus ponúkajú niektoré kuchynské roboty funkciu tepelnej úpravy potravín priamo v pracovnej miske. To zahŕňa napríklad rozohriatie masla alebo čokolády. Celý proces prípravy jedál sa tak stáva ešte jednoduchším.

Príslušenstvo

K niektorým robotom je v základe dodávané aj príslušenstvo, ako sú metly na šľahanie alebo miesenie cesta a ďalšie pomôcky:

 • Doplnková misa – Lepšie kuchynské roboty sú dodávané aj s ďalšou doplnkovou misou, ktorá vám ušetrí čas a zbytočné umývanie riadu.
 • Plastový kryt – Tento kryt sa umiestňuje na misu a zabraňuje zbytočnému špliechaniu alebo prášeniu pri miešaní ciest. Kryt má v sebe otvor na metlu a dosypávanie ingrediencií.
 • Kryt na misu na skladovanie – Na skladovanie v chladničke sa hodí kryt, ktorým jednoducho uzavriete obsah v mise.
 • Kľúč k utiahnutiu nadstavcov – Niektoré nadstavce, ako sú balónové metly alebo miešacie metly, umožňujú nastaviť ich dĺžku tak, aby sa čo najviac priblížili mise, ale nedotýkali sa jej. Priložený kľúč slúži na uľahčenie tohto nastavenia. Avšak aj bez kľúča je možné nadstavce daného robota upraviť.
 • Stierka – Stierku oceníte na miešanie cesta a jeho presun do formy alebo inej nádoby.

Ďalšie príslušenstvo ku kuchynským robotom môžete dokúpiť, najlepšie od rovnakého výrobcu, aby všetky doplnky boli kompatibilné.

Značka

Kuchynským robotom sa venuje celý rad značiek. Od veľkých hráčov na poli elektroniky, ako je Bosch alebo Klarstein, cez kuchynské roboty Lidl až po úzko zameraných výrobcov, ktorí sa venujú výhradne retro prístrojom, ako je značka Smeg.

Kuchynské roboty Bosch

Prístroje od značky Bosch patria medzi klasiku. Užívatelia si môžu vybrať modely s ramenom alebo bez neho, v rôznych cenových kategóriách. Najlacnejšie modely štartujú na 100 € a ponúkajú niekoľko rýchlostných stupňov a základné nadstavce. S vyššou cenou sa rozširuje aj ponuka, a tak si vyberú ako začiatočníci, tak pokročilí používatelia či profesionáli. 

Kuchynské roboty Klarstein

Kuchynské roboty Klarstein sú cenovo dostupnými produktami, ktoré za menšiu vstupnú investíciu ponúkajú vysokú kvalitu. Za základný model zaplatíte zhruba 120 €. Vybrať si samozrejme môžete aj z pokročilejších zariadení.

Kuchynské roboty Sencor

Za málo peňazí, veľa muziky, takto by sme jednoducho mohli predstaviť kuchynské roboty Sencor. Aj najlacnejšie modely ponúkajú širokú škálu príslušenstva, obstojný výkon a zaujímavé farebné prevedenie, vďaka ktorému sa stane pýchou akejkoľvek kuchyne.

Kuchynské roboty Kenwood

Svetoznáma značka Kenwood vyrába kuchynské roboty profesionálnej úrovne, ktoré sú obvykle väčších rozmerov. Zakúpiť môžete aj menšie spotrebiče, ich výkon a príslušenstvo je však v porovnaní s drahšími modelmi slabšie.

Kuchynské roboty Concept

Značka Concept sa zameriava predovšetkým na väčšie spotrebiče, ktoré zvládnu množstvo náročných úkonov. V balení je k dispozícii mnoho príslušenstva. Za zmienku stojí futuristický dizajn všetkých modelov (lacnejších aj drahších). 

Kuchynské roboty Tefal

Pre značku Tefal sa rozhodujú predovšetkým pokročilejší používatelia, ktorí kuchynský robot využívajú na dennom poriadku. Tefal sa špecializuje na kvalitne a rozmanito spracované kuchynské roboty, food procesory alebo roboty s možnosťou varenia. Za pokročilého pomocníka si však budete musieť priplatiť. Navyše musíme upozorniť, že Tefal väčšinu prístrojov vyrába v klasickom nerezovom prevedení.

Kuchynské roboty Eta

Eta je ďalšou cenovo dostupnou značkou, ktorej spotrebiče zakúpite už od 100 €. Najlacnejšie kuchynské roboty disponujú základným príslušenstvom, drahšie modely zastanú pokročilé úkony a vyrovnajú sa tak drahším značkám.

Kuchynské roboty Berlingerhaus

Berlingerhaus sa zameriava na výrobu robotov s ramenom aj bez neho. Produkty majú mimoriadny výkon a misy ponúkajú objem až 6 litrov. S vybavením rastie aj priemerná cena výrobkov, a tak lepší model zakúpite od 200 € vyššie.

Cena

Cenové rozpätie kuchynských robotov je široké. Nenároční užívatelia nájdu vhodný spotrebič už za 80 €, náročnejší si budú musieť priplatiť. Čo môžete očakávať od ktorej cenovej relácie?

Kuchynské roboty do 200 €

Do 100 € možno zaobstarať kuchynské roboty, ktoré najviac potešia občasných užívateľov s nenáročnými cieľmi. Ich kvalita je úzko spojená s nízkou obstarávacou cenou, pretože sa na ich výrobu používa predovšetkým plast, čo ovplyvňuje aj ich životnosť. Navyše disponujú motorom s nižším výkonom, takže nie sú vhodné na spracovanie ťažších ciest.

Drahšie kuchynské roboty nad 100 € sú hlavnou voľbou väčšiny užívateľov. Za túto cenu je možné zakúpiť kvalitne spracované modely, ktoré sa vyrábajú ako z plastu, tak aj z kovu. Ich príkon je dostatočne silný (viac ako 1 000 W), a navyše získate aj ďalšie funkcie, ktoré splnia všetky vaše kulinárske sny.

Kuchynské roboty od 200 do 400 €

Nad 200 € už zaobstaráte pokročilejšie prístroje, ktoré majú prepracovanejšie funkcie a ponúkajú širokú výbavu. Vďaka príkonu nad 1 000 W si dokážu poradiť aj s ťažkými cestami.

Kuchynské roboty od 400 do 600 €

Vo vyššej cenovej relácii zaobstaráte naozaj výkonných pomocníkov s príkonom nad 1 500 W, ktoré ponúkajú širokú škálu príslušenstva a funkcií, ktorými nedisponujú lacnejšie modely. Telo robotov je obvykle široké a prevládajúcim materiálom je kov.

Kuchynské roboty nad 600 €

Jedná sa o profesionálne prístroje, ktoré sa využívajú predovšetkým na komerčné účely. Pokročilé spotrebiče sú kvalitne spracované z kovu, od čoho sa odvíja aj ich váha. Vďaka svojej multifunkčnosti nahradí iné spotrebiče a poradí si aj s prípravou teplých pokrmov.

Ako sa starať o kuchynského robota

Po každom použití umyte nádobu, v ktorej ste pripravovali suroviny, použité metly a ďalšie príslušenstvo (napr. ochranu proti striekaniu surovín, ak ju použijete). Príslušenstvo vždy umývajte v ruke. Pred prvým vložením do umývačky riadu skontrolujte odporúčanie výrobcu. Niektorí výrobcovia neodporúčajú mechanické umývanie riadu a varujú pred narušením kvality výrobku.

Telo celého robota pravidelne utierajte vlhkou handričkou, aby na ňom nezostali žiadne kvapky od cesta či usadený prach. Zvlášť kontrolujte miesta okolo chladenia motora, kam sa pri miešaní môžu dostať časti surovín. Ich zanesenie môže mať negatívny vplyv na celkové fungovanie robota.

Ako sa starať o kuchynského robota
zdroj: Depositphotos

 

Najčastejšie otázky pri výbere kuchynského robota

Výber správneho kuchynského pomocníka nie je len tak. Pravdepodobne budete mať množstvo otázok a my sa teraz pokúsime odpovedať na tie najčastejšie.

Aký je rozdiel medzi kuchynským robotom a mixérom?

Stolný mixér je spotrebič, ktorý má svoju hlavnú funkciu obsiahnutú už v názve - mixovanie. Rozmixuje všetko od zeleniny, mäsa alebo orechov, ľahko vytvorí krém alebo nátierky. Jeho telo tvorí nádoba v podobe džbánu, ktorú ľahko odoberiete.

Kuchynský robot (s ramenom alebo bez neho) je prístroj, ktorý všetku prácu vykoná v nádobe alebo mise. Spotrebič zvládne prípravu ciest, vyšľahanie snehu alebo smotany, a navyše aj mixovanie.

Pokiaľ chcete častejšie pripravovať krémové omáčky, polievky, nátierky alebo výživu, potom odporúčame stolný mixér. Na pečenie je lepšie zvoliť kuchynského robota.

Kuchynský robot, alebo food processor?

Kuchynský robot alebo prístroj s ramenom je hlavnou voľbou pekárov a cukrárov. Základné modely zvládnu prípravu rôznych ciest – lepšie modely obsiahnu aj ďalšie úkony (sekanie, mletie, odšťavovanie).

Kuchynský robot bez ramena, teda food processor, volia skôr kuchári, ktorí ho využijú pri varení. Food processor dokáže sekať, mlieť, vytvárať koktaily, smoothie, polievky alebo cesto na palacinky. U ciest pre dezerty však nedokáže pripraviť dostatočné množstvo.

Všeobecne teda platí, že kuchynský robot je lepší na pečenie a food processor sa hodí na varenie.

Čo vie kuchynský robot?

Kuchynské roboty v najjednoduchšom prevedení zvládnu základnú úpravu cesta, teda mixovanie, šľahanie a miesenie. Vyspelejšie modely ponúkajú ďalšie funkcie, ktorými je sekanie, odšťavovanie, mletie, strúhanie či príprava smoothie.

Na vykonávanie týchto úkonov musí byť kuchynský robot schopný „rozumieť“ funkcii, ktorú má plniť. To znamená, že musí mať telo prispôsobené tak, aby mohol byť vybavený ďalšími komponentmi. Informácie o možnostiach kuchynského robota nájdete v návode na použitie. Niektoré špeciálne nadstavce, ktoré umožňujú vykonávanie týchto úloh, sú väčšinou súčasťou balenia. Ostatné príslušenstvo je možné zakúpiť priamo od výrobcu.

Aký robot na kysnuté cesto?

Na kysnuté cesto sa najlepšie hodí kuchynský robot s ramenom a dostatočnou silou a kapacitou na miesenie a miešanie cesta, ktorý doplníte hnetacím nadstavcom. Cesto vypracujete behom pár minút.

Aký robot na chlebové cesto?

Chlebové cesto býva hmotnostne ťažšie a hutnejšie ako iné druhy ciest, preto odporúčame kuchynský robot s ramenom (tiež nazývaný planetárny miešač) s vyšším výkonom a dostatočne veľkou miešacou misou.

Čo je planetárny systém miešania?

Planetárny systém miešania je špeciálny mechanizmus používaný v kuchynských robotoch a miešacích prístrojoch. Tento systém je navrhnutý tak, aby miešací nadstavec vykonával pohyb podobný pohybu planét v našej slnečnej sústave, čo znamená, že krúži v mise a zároveň sa otáča okolo svojej osi. Vďaka tomu sa suroviny rovnomerne premiešavajú a nedochádza k tvorbe hrudiek.

Pokiaľ pracujete s lacnejšími modelmi, odporúčame po ukončení miešania steny misy zotrieť gumovou stierkou, pretože práve na stenách často priľnú kúsky zmesi. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.