Recenzia Philips Sonicare ProtectiveClean 5100: Test, hodnotenie a skúsenosti

Publikácia: 01.02.2024

Klady

 • vynikajúca kvalita čistenia
 • 3 režimy čistenia
 • kontrola tlaku
 • funkcia časovača
 • ľahké ovládanie
 • skvelá výdrž batérie

Zápory

 • nemožno nastaviť intenzitu čistenia

Philips HX6859/29 Sonicare 5100

Zistiť cenu
skladom
103,36 €
Do obchodu
skladom
121,39 €
Do obchodu
skladom
129,00 €
Do obchodu

Hľadáte zubnú kefku, ktorá odvedie väčšinu práce za vás? A ešte k tomu lepšie, ako by ste to zvládli vy sami? Jednou takou je elektrická zubná kefka Philips Sonicare ProtectiveClean 5100. Aby sme zistili, čo je pravdy na jej ohromujúcich parametroch, rozhodli sme sa ju poriadne otestovať. Prečítajte si, ako si v našom teste viedla.

Obsah balenia a technické parametre

Základné balenie kefky Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je pomerne bohato vybavené. Obsahuje telo kefky, jednu hlavicu, nabíjačku a cestovné puzdro. Pokiaľ zvolíte o niečo drahší variant, k tejto výbave obdržíte ešte UV sterilizátor, ktorý môže zároveň slúžiť aj ako nabíjačka.

Názov parametru Hodnota
Typ kefky Sonická
Určenie Pre dospelých
Počet pohybov/min 62 000
Počet režimov 3
Funkcie Časovač, Tlakový senzor, Indikátor batérie, BrushSync
Batéria Nabíjacia, lítium-iónová
Prevádzková doba (od plného nabitia do vybitia) 14 dní 
Recenzia Sonická kefka Philips Sonicare 5100

Dizajn a spracovanie

Dizajn zubnej kefky ProtectiveClean 5100 je na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Telo má typický zaoblený tvar bez akéhokoľvek zahnutia, s ktorým sa stretávame u manuálnych kefiek. Pokiaľ nie ste na elektrické kefky zvyknutí, môže pôsobiť trochu robustne. V skutočnosti ale pri používaní nijako mohutným dojmom nepôsobí a veľmi %lahko sa drží aj ovláda.

Povrch kefky tvorí hladký matný plast, pri ktorom vás možno na prvý pohľad napadne, že bude pri čistení kĺzať z ruky. Aj napriek tomu, že nie je vybavený žiadnymi protišmykovými prvkami, tomu tak nie je. Jediná časť tela, ktorá sa materiálom odlišuje, je ostrovček s pogumovanými tlačidlami na ovládanie. Výhodou je, že ich vďaka tomu ľahko nahmatáte aj pri čistení, ak napríklad potrebujete kefku vypnúť o niečo skôr.

Pri nákupe kefky Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 budete mať na výber zo štyroch farebných prevedení – bielej, ružovej, modrej a čiernej. Náhradné hlavice, ktoré sa naň nasadzujú, však výrobca dodáva iba v bielej a čiernej farbe, a tak je u ružovej a modrej varianty potrebné počítať s tým, že vám nemusí celá kefka stopercentne ladiť. My sme v tomto prípade testovali čiernu variantu, ktorá je síce veľmi elegantná, ale zároveň je u nej potrebné venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému čisteniu.

Recenzia Philips Sonicare 5100

Ovládanie

Ovládanie kefky je veľmi intuitívne. Všetky funkcie obstaráte pomocou dvoch tlačidiel uprostred tela. Tým hornú kefku zapnete alebo vypnete a pomocou spodného tlačidla si vyberiete režim čistenia. Máte na výber celkom z troch:

 • Clean – Základná voľba, ktorá slúži na dôkladné vyčistenie zubov.
 • White – Režim white sľubuje efektívnejšie odstránenie povrchových škvŕn a bieliaci účinok, a navyše predlžuje čas čistenia o 30 sekúnd.
 • Gum care – V tomto režime dostanete nad rámec čistenia zubov ešte minútu navyše v nižšej intenzite, ktorú môžete využiť na masáž ďasien.
Recenzia Philips Sonicare 5100

Hlavné funkcie

Prejdime k tomu hlavnému, teda funkciám zubnej kefky. ProtectiveClean 5100 patrí medzi kefky Philips k strednej triede. Jeho najbližšími príbuznými sú kefky 4300, nad ktorou má navrch vďaka ponuke troch režimov, a 6100, ktorý ho naopak prevyšuje svojou možnosťou nastaviť intenzitu čistenia. V praxi si ale s režimami clean, white a gum care vystačíte aj bez prispôsobenia intenzity.

Základnou funkciou, ktorú využijete pri každom čistení, je časovač. Kefka sama meria 2 minúty (prípadne 2,5 alebo 3 minúty, podľa zvoleného režimu), ktoré sú na poriadne vyčistenie zubov potrebné. Po 30 sekundách vás dokonca krátkym zabzučením pravidelne upozorní, že je čas prejsť na ďalší úsek úst.

Veľkou výhodou pre správnu starostlivosť o ústnu dutinu je tlakový senzor. Ten za vás stráži, či zuby príliš netlačíte – čo je úplne bežný problém, obzvlášť pokiaľ novo prechádzate na sonické kefky a máte pocit, že je „veľmi jemný“. Keď pritlačíte viac, než je potrebné, začne počuteľne pulzovať, aby vás na to upozornil.

Skvelou funkciou je aj BrushSync. Táto technológia pomocou mikročipu v hlave kefky monitoruje, do akej miery sú opotrebované štetinky hlavice. Hneď ako rozpozná, že je nutné hlavicu vymeniť, upozorní vás na to zapípaním a rozsvietením kontrolky.

Recenzia Sonická kefka Philips 5100

Batéria a nabíjanie

Zubná kefka je vybavená lítium-iónovou batériou, ktorá by mala pri čistení dvakrát denne vydržať nabitá 14 dní. A tu musíme uznať, že výrobca splnil, čo sľúbil. Máme dokonca za to, že sa pri čistení dvakrát denne blíži skôr trom týždňom – a to aj po niekoľkých mesiacoch používania!

Na to, že sa blíži vybitie batérie, vás kefka upozorní zapípaním a zmenou farby kontrolky zo zelenej na oranžovú. Navyše vám dá vedieť s dostatočným predstihom a potom vás upozorňuje po každom ďalšom vyčistení. Od prvého pípnutia do úplného vybitia batérie to obvykle trvá niekoľko dní.

Kefka sa nabíja nasadením na špeciálny nabíjací stojan, ktorý mu poskytuje dostatočnú stabilitu. My sme nabíjačku používali ako stojan aj v čase keď sa nenabíja, pretože kefka z neho skrátka nikdy nevypadáva. Čo vám však nedokážeme povedať, je doba nabíjania. Kontrolka batérie začne pri nabíjaní pomaly preblikávať, čo sa ale nezmení ani úplným nabitím. Väčšinou preto nechávame kefku nabíjať cez noc, kedy máme istotu, že sa nabije na maximum – inak to totiž nemožno poznať.

Recenzia Philips Sonicare 5100

Dojem z čistenia zubov

Celkový dojem z čistenia zubov s kefkou ProtectiveClean 5100 je jednoducho fantastický. 62 000 kmitov dokáže ústa dôkladne vyčistiť a vďaka senzoru tlaku neexistuje šanca, že by som podráždili ďasná. Po vyčistení budete mať pocit, že sa kefka skutočne dostala aj do horšie prístupných miest a medzizubných priestorov a že sú zuby znateľne hladšie a čistejšie. Kefka je navyše pomerne tichá, teda aspoň v porovnaní s inými modelmi.

Pokiaľ na sonické kefky nie ste zvyknutí, potom oceníte funkciu easy start, ktorou rad ProtectiveClean disponuje. Vďaka nej sa frekvencia kmitania počas prvých 14 dní používania pomaly zvyšuje, než sa dostane na spomínanú hranicu. Vaše ústa tak majú čas si na tento štýl čistenia postupne zvyknúť.

Nadstavce kefky

Sonickú kefku ProtectiveClean 5100 dostanete v základnom balení s hlavicou optimal white, ktorá je prispôsobená na odstraňovanie škvŕn a sfarbenie zubov. Jedna hlavica vám vydrží približne 2–3 mesiace (pokiaľ sa jedná o vašu prvú sonickú kefku, potom skôr menej) a neskôr to už bude na vás. Výrobca však ponúka širokú škálu rôznych typov hlavíc určených pre špecifické potreby vašich zubov - extra jemné štetinky pre citlivé zuby, hlavice na odstraňovanie povlaku, pre starostlivosť o ďasná, pre deti...

Nasadzovanie aj snímanie čistiacej hlavice je pritom veľmi jednoduché a rýchle. Stačí ju nasunúť na nadstavec, ktorý je na to určený. Akonáhle budete počuť kliknutie, budete vedieť, že hlavica je na mieste a nebude pri čistení nikam skĺzavať. Na zloženie hlavice za ňu potom stačí trochu silnejšie zatiahnuť.

Recenzia Philips Sonicare 5100

Príslušenstvo

Tento model sonickej kefky ponúka Philips v dvoch variantoch – buď ako samostatnú kefku, ku ktorej dostanete iba nabíjačku, hlavicu a cestovné puzdro, alebo o niečo lepšie vybavenú verziu, ktorá obsahuje aj UV dezinfekčnú stanicu. Poďme sa na príslušenstvo pozrieť bližšie.

Cestovné púzdro

Pri cestovaní môže byť sonická kefka trochu mohutná a neskladná. Philips preto pribalil praktické cestovné puzdro, ktoré mu síce neuberá na mohutnosti, ale umožňuje vám prevážať celú kefku pohromade bez toho, aby ste na dne kozmetickej taštičky museli loviť zatúlanú hlavicu.

UV dezinfekčná stanica

Pokiaľ sa rozhodnete trochu si za kefku priplatiť, môžete si ju zaobstarať v balení s praktickou stanicou, ktorá zaisťuje dezinfekciu hlavíc a zároveň slúži ako nabíjačka. Aj k tejto variante však obdržíte klasickú menšiu nabíjačku, a tak sa nemusíte báť, že by ste so sebou pri cestovaní museli voziť celú stanicu.

Väčšinu tejto stanice tvorí čistička, do ktorej môžete vložiť až dve hlavice kefky a nechať ich vydezinfikovať pomocou UV žiarenia. Že čistenie prebieha, spoznáte podľa toho, že sa bok stanice rozsvieti. Celý proces trvá asi desať minút a po skončení sa čistička sama vypne. Bez obáv v nej preto môžete hlavicu nechať aj cez noc, zatiaľ čo na rovnakej stanici stojí vaša kefka a nabíja sa.

Recenzia Philips Sonicare 5100

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ už po sonických kefkách nejakú dobu pokukujete, potom viete, že Sonicare ProtectiveClean 5100 zďaleka nie je jedinou možnosťou. Predstavme si preto aj pár podobných modelov, ktoré sa možno spoločne s ním dostali do vášho hľadáčika.

TrueLife SonicBrush GL UV

Ďalšou skvelou voľbou je kefka SonicBrush GL UV od značky TrueLife. Hoci má nižšiu cenovku ako Philips 5100, zvláda až 80 000 pohybov za minútu, je vybavený štyrmi režimami a batéria vydrží na jedno nabitie až 30 dní. Rovnako ako pri našej hodnotenej kefke, aj pri tejto sa môžete tešiť na UV sterilizátor a cestovné puzdro. Príjemným bonusom je aj pohár, ktorý slúži ako na vyplachovanie, tak ako stojan a nabíjačka. Jedinou nevýhodou môže byť menší výber originálneho príslušenstva, než je to pri veľkej značke, ako je Philips.

TrueLife SonicBrush GL UV

Zistiť cenu
skladom
64,29 €
Do obchodu
skladom
69,49 €
Do obchodu
skladom
103,20 €
Do obchodu

Philips Sonicare 4500 HX6836/24

Z rodiny Philips kefiek je najbližším modelom, ktorý je porovnateľný s ProtectiveClean 5100, model Sonicare 4500. Ponúka 62 000 pohybov za minútu, tlakový senzor, časovač, technológiu BrushSync, ale disponuje iba dvoma režimami čistenia. Kvalita každodenného čistenia je u oboch zubných kefiek porovnateľná. Výhodou ProtectiveClean 5100 je v podstate len väčšie množstvo režimov.

PHILIPS SONICARE 4500 HX6836/24

Zistiť cenu
skladom
80,72 €
Do obchodu
skladom
94,09 €
Do obchodu
skladom
109,99 €
Do obchodu

CURAPROX EASY

Ďalšou porovnateľnou voľbou môže byť hydrosonická zubná kefka CURAPROX EASY. Ponúka tri režimy čistenia, ktoré sa líšia počtom pohybov za minútu – od 22 000 až do 42 000. Nabitý ale vydrží len približne polovicu času a nedisponuje tlakovým senzorom, čo môže pre niekoho predstavovať problém. Pokiaľ uvažujete o tomto modeli od známej švajčiarskej firmy, uistite sa tiež, že vám vyhovuje ich typicky zaoblenejší tvar hlavíc.

Hodnotenie užívateľov

Sonickú kefku Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 si zďaleka nepochvaľujeme len my. Na Alze dosahuje priemerné hodnotenie 4,8/5, na oficiálnom webe Philips 4,9/5 a Heureka.sk dokonca 96%. Na slovenských e-shopoch patrí k najlepšie hodnoteným elektrickým kefkám vôbec.

Užívatelia si na zubnej kefke ProtectiveClean 5100 najčastejšie pochvaľujú:

 • Skvelý pocit dôkladného vyčistenia zubov
 • Špeciálny režim na čistenie ďasien
 • Dlhá výdrž batérie
 • Signalizácia nutnosti výmeny hlavice

Čo používateľom na zubnej kefke ProtectiveClean 5100 vadí:

 • Menej kvalitné cestovné puzdro
 • Pre niekoho sú vibrácie príliš silné

A čo zákazníci o sonickej kefke Sonicare ProtectiveClean 5100 hovoria?

„Dlhá výdrž, skvele čistí, rozdiel je vidieť už po pár dňoch.“ (Heureka.cz)

„Samozrejme najväčší plus je, že za dve minúty sú vyčistené zuby a podstatne lepšie ako za päť minút bežnou kefkou. Odstraňovanie zubného povlaku je neporovnateľné s bežným čistením zubov. Prekvapila ma funkcia, ktorá stráži prítlak kefky. Doteraz som na hlavicu zbytočne tlačil v domnení, že budú zuby lepšie vyčistené, ale nie je to tak. Prítlak stačí podstatne menší. Veľmi necestujeme, a ak áno, tak radšej pribalíme bežnú kefku na jednu noc kvôli miestu. Avšak cestovné púzdra pre kefky sú tiež fajn, takže až niekam vyrazíme, možno ešte prehodnotíme, či si nevziať Sonicare so sebou. Veľká spokojnosť.“ (Heureka.cz)

„Nikdy som nemal po čistení zubov lepší pocit ako po použití tejto sonickej kefky. Rozhodne odporúčam každému.“ (Alza.cz)

„Sonická kefka Philips Sonicare je pre mňa hviezdou medzi sonickými a elektrickými kefkami (potvrdené aj dentálnou hygieničkou). Má tri rôzne nastavenia, vrátane bieliaceho programu, vyzdvihnúť musím aj tlakový senzor, ktorý upozorňuje na zlú manipuláciu s kefkou pri nezdravom tlaku na zuby. Rýchlo sa nabíja a vydrží nabitá veľmi dlho. Za mňa úplná jednotka medzi kefkami, môžem len odporučiť.“ (Philips.cz)

„Zubná kefka je skvelá, pre niekoho možno až príliš silná. Ide asi o zvyk, je to už môj druhý, takže som vedel, do čoho idem. Vydrž batérie úplne skvelá, 15 dní vydrží určite bez problémov.“ (Datart.cz)

Časté otázky

Stále si výberom svojej novej sonickej kefky nie ste istí? Možno vám pomôžu odpovede na najčastejšie otázky, ktoré zákazníci o kefkách Philips majú.

Ako často používať sonickú kefku Philips?

Pri sonickej kefke platia rovnaké pravidlá ako pri akejkoľvek inej. Mali by ste ju používať aspoň dvakrát denne, ráno a večer, a čistenie zubov by malo trvať minimálne 2 minúty.

Ako dlho vydrží hlavica sonickej kefky Philips?

To, ako dlho vám vydrží jedna hlavica kefky Philips, záleží na tom, ako často a akým spôsobom si čistíte zuby. Ako štandardná doba sa uvádza 2–3 mesiace, ale pokiaľ sú štetinky viditeľne rozstrapkané, môže byť potrebné ju vymeniť aj skôr. K tomu dochádza najčastejšie u tých, ktorí si kupujú svoju prvú elektrickú kefku – v porovnaní s manuálnou totiž majú často pocit, že kefka nečistí zuby dokonale, a tak na ňu zbytočne veľmi tlačia. Pokiaľ si chcete udržať prehľad o tom, kedy vymeniť hlavicu kefky, vyberte si model, ktorý vás na to zvládne sám upozorniť.

Záverečné hodnotenie

Sonická kefka Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je jednoducho skvelá voľba – či už sa obzeráte po svojej vôbec prvej sonickej kefke, alebo len hľadáte upgrade tej existujúcej. Je prakticky navrhnutá tak, aby sa pri čistení dobre držala a ovládala, disponuje 62 000 kmitmi za minútu a ponúka hneď tri režimy čistenia, vďaka ktorým je vo svojej cenovej kategórii za hviezdu. Za zmienku stoja aj príjemné bonusy, ako je tlakový senzor, časovač a batéria s obdivuhodnou výdržou.

Naša redaktorka si model 5100 zaobstarala po niekoľkých rokoch používania 4300 a uznáva, že to bolo dobré rozhodnutie. A keďže táto sonická kefka chýbajúce nastavenie intenzity vynahrádza niekoľkými režimami, vlastne jej ani nemáme čo vytknúť.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.