Najlepšie zvlhčovače vzduchu (2024): Testovanie, recenzie a skúsenosti

Publikácia: 15.12.2023

Suchý vzduch dokáže potrápiť nielen počas vykurovacej sezóny, ale aj počas letných horúčav. Keď sa k tomu pridajú zdravotné problémy ako astma alebo alergia, môže byť skutočne nebezpečný. A to nie je všetko, poškodzuje aj nábytok alebo podlahu a taktiež zvyšuje prašnosť v byte. Je teda na čase kúpiť zvlhčovač? Alebo si poradíte aj bez neho? 

Najlepšie zvlhčovače vzduchu: testovanie a recenzie

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup zvlhčovača, môžete vyberať medzi mnohými rôznymi typmi, od elektrických cez ultrazvukové až po najmodernejšie prístroje s nanotechnológiou. Aj také sa do nášho výberu dostali. Niektoré majú navyše funkciu aromaterapie alebo sú spojené s čističkou vzduchu, iné majú extra tichú prevádzku a hodia sa aj na použitie počas noci. Od týchto parametrov sa odvíja aj ich veľkosť a samozrejme aj cena. Záleží, o aký veľký priestor ide, koľko chcete investovať alebo či hľadáte bezpečný zvlhčovač vzduchu pre deti. S nasledujúcimi modelmi ale určite nešliapnete vedľa.

Recenzia TrueLife AIR Humidifier H5 Touch

Výrobky 2v1 alebo 3v1 nie sú vždy ideálne, ale zvlhčovač vzduchu TrueLife AIR Humidifier H5 Touch s aromaterapiou a ionizátorom je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Vďaka hornému plneniu sa ľahko obsluhuje. Využíva ultrazvukovú technológiu, ktorá zaisťuje nízku spotrebu energie a tichú prevádzku.

Maximálna miera hluku je 35 decibelov. Napriek tomu pracuje rýchlo a efektívne a hodí sa aj pre 24-hodinovú prevádzku. Ďalej oceňujeme čistenie vzduchu pomocou záporných iónov a možnosť prevoňať domácnosť alebo kanceláriu akoukoľvek obľúbenou vôňou vďaka funkcii aromaterapie. Veľmi podarený je aj jednoduchý dizajn, ktorý ladí s každým interiérom. Nemáme teda takmer čo vytknúť, snáď jedine písmená na displeji by mohli byť väčšie, aby prístroj vyhovoval aj starším používateľom. Pomer ceny a výkonu je tiež skvelý.

TrueLife AIR Humidifier H5 Touch

Zistiť cenu
skladom
51,89 €
Do obchodu
skladom
51,90 €
Do obchodu
skladom
51,99 €
Do obchodu

Klady

 • účinkuje takmer okamžite
 • tichý, napriek tomu efektívny
 • energeticky nenáročný
 • praktická funkcia ionizátora a aróma difuzéra

Zápory

 • horšie čitateľný displej

Recenzia Clean Air Optima CA-606B

Zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-606B upúta na prvý pohľad svojim štýlovým dizajnom. Patrí k drahším modelom z nášho výberu, ale vzhľadom k vysokej kvalite, nízkej hlučnosti a mnohým doplnkovým funkciám je cena opodstatnená. Prístroj funguje na princípe ultrazvukovej studenej hmly a dosahuje výkon až 480 ml/hod, pritom má veľmi nízku hlučnosť (len zhruba 25 decibelov).

Na rozdiel od mnohých iných zvlhčovačov je vhodný aj pre veľké priestory (až do veľkosti 65 metrov štvorcových). Obsahuje filter na zmäkčenie a čistenie vody a zároveň aj filter s aktívnym striebrom, ktorý ničí baktérie, vírusy a ďalšie škodlivé látky. Vďaka systému Hygrostat môžete nastaviť požadovanú vlhkosť a k dispozícii máte aj ionizátor.

Klady

 • aj pre veľké miestnosti
 • výkonný, ale tichý
 • elegantný vzhľad
 • funkcie pre nastavenie ideálnej vlhkosti

Zápory

 • vysoká cena

Recenzia Truelife AIR Humidifier H3

Okamžité zvlhčenie aj pri minimálnej spotrebe a hlučnosti do 35 decibelov? Air Humidifier H3 si s tým hravo poradí. Optimálna vlhkosť od 40 do 60 % zaistí v každej miestnosti do 45 metrov štvorcových, a to už behom pár minút. Nádobka na vodu má objem 3 litre a zvládne až 24-hodinovú prevádzku. Vďaka technológii OilFlow navyše funguje aj ako aróma difuzér. Jednoducho naplníte zásobník esenciálneho oleja a môžete si užívať vašu obľúbenú vôňu, ktorá jemne prevonia celý byt.

A dobrou správou je aj to, že tento zvlhčovač zoženiete za priaznivú cenu. Snáď jedinou nevýhodou, ktorá sa v recenziách často opakuje, je hlučnosť. Nie je vysoká, ale používateľom zvyknutým na nočný režim do 25 decibelov môže vadiť.

TrueLife AIR Humidifier H3

Zistiť cenu
skladom
40,90 €
Do obchodu
skladom
42,79 €
Do obchodu
skladom
50,74 €
Do obchodu

Klady

 • okamžitý účinok
 • dlhá výdrž
 • výhodná cena

Zápory

 • vydáva monotónny zvuk, ktorý nie je každému príjemný

Recenzia Philips Series 2000 HU2510/10

Prečo si vybrať tento zvlhčovač od značky Philips? Dôvodov je hneď niekoľko. A nejde len o spoľahlivosť samotnej značky a krásny nadčasový dizajn. Poteší vás aj najmodernejšia technológia NanoCloud, ktorá vytvára extra jemnú hmlu, ktorú okom vôbec nevidíte. Môžete si ale byť istí, že zničí až 99% baktérií a vírusov. Malým obmedzením je výkon 10 wattov a nádržka na vodu s objemom dva litre. Dokonalý efekt teda dosiahnete len v stredne veľkých miestnostiach do 31 metrov štvorcových.

Niektorí používatelia sa potom sťažujú na filter s kratšou životnosťou alebo nedostatočne dlhý kábel. Vzhľadom na kvalitné prevedenie, tichú prevádzku a antibakteriálne vlastnosti ale môžeme výrobok odporučiť.

Philips Series 2000 HU2510/10

Zistiť cenu
skladom
69,90 €
Do obchodu
skladom
69,99 €
Do obchodu
skladom
69,99 €
Do obchodu

Klady

 • pokročilá technológia Nanocloud proti baktériám
 • štýlový vzhľad
 • tichý režim

Zápory

 • filter s obmedzenou životnosťou
 • krátky kábel

Recenzia Airbi TWIN W

Ďalším ultrazvukovým zvlhčovačom 3v1 je Airbi Twin, ktorý má výkon až 300 ml/hod. Hodí sa teda aj do väčších miestností. Okrem základnej funkcie zvlhčenia si môžete užívať aj príjemnú aromaterapiu a ionizátor sa zase postará o to, že budete dýchať čistejší a kvalitnejší vzduch.

Na výber máte z automatického aj manuálneho režimu, čo znamená, že nastavíte jeden z troch stupňov alebo zvolíte požadovanú vlhkosť, ktorú bude prístroj počas prevádzky udržiavať. Okrem toho nechýba ani praktický časovač, prehľadný LCD displej alebo pohodlné diaľkové ovládanie. A za zmienku stojí aj minimalistický vzhľad a možnosť voľby bieleho alebo čierneho prevedenia. Výhod je naozaj viac ako dosť. Vytkli by sme iba náročnejšie plnenie nádobky na vodu.

Ultrazvukový zvlhčovač Airbi TWIN - biely

Ultrazvukový zvlhčovač Airbi TWIN - biely

Vypredané

Klady

 • zvlhčenie, ionizácia aj aromaterapia v jednom
 • možnosť automatického nastavenia
 • pre miestnosti do 45 metrov štvorcových

Zápory

 • zložitejšie plnenie nádržky

Recenzia Ardes U20

Moderný dizajn a vysoký výkon, to sú hlavné výhody zvlhčovača Ardes U20, ktorý má spotrebu iba 39 wattov, napriek tomu u vás doma vytvorí efekt ako v prírode po letnej búrke. A to vďaka inovatívnej ultrazvukovej metóde a funkcii ionizátora, ktorá vytvára zdraviu prospešné záporné ióny.

Samozrejmosťou je automatické nastavenie ideálnej vlhkosti alebo digitálny merač teploty a vlhkosti. Vzhľadom k nádržke s veľkosťou 4,5 litra a štyrom úrovniam výkonu ho odporúčame aj do väčších miestností. Drobným nedostatkom je absencia diaľkového ovládania a zložitejšie plnenie.

Ardes U20

Zistiť cenu
skladom
62,22 €
Do obchodu
skladom
68,82 €
Do obchodu
skladom
70,39 €
Do obchodu

Klady

 • štýlový vzhľad
 • nízka spotreba
 • aj pre väčšie priestory

Zápory

 • chýba diaľkové ovládanie
 • nepraktické plnenie nádobky

Recenzia Concept ZV1010 Perfect Air

Do malých bytov je ako stvorený zvlhčovač od značky Concept na studenú paru. Má výkon len 12 wattov, ale vďaka ultrazvukovej technológii je dostatočne účinný bez toho, aby spotreboval príliš veľa energie. Napriek tomu ho odporúčame maximálne do miestností s veľkosťou 20 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj nádobka, ktorá má objem iba 1,2 litra. Našťastie vás na vyčerpanie vody včas upozorní senzor.

Navyše ide o prístroj s aróma difuzérom, ktorý vzduch nielen zvlhčí, ale aj krásne prevonia. Samozrejme len v prípade, že doň nakvapkáte esenciálny olej. Treťou funkciou je potom osvetlenie, ktoré ponúka až 7 farebných režimov. Pokiaľ teda hľadáte zvlhčovač vzduchu pre deti, v tomto prípade nešliapnete vedľa. Cena je priaznivá a zodpovedá nižšiemu dosahu aj výkonu. 

Concept ZV1010 Perfect Air

Zistiť cenu
skladom
31,90 €
Do obchodu
skladom
39,90 €
Do obchodu
skladom
41,49 €
Do obchodu

Klady

 • multifunkčný produkt
 • nízka spotreba
 • efektné svetlo
 • skvelá cena

Zápory

 • len do malých priestorov
 • nižší výkon

Prečo zvlhčovať vzduch?

Čím viac je vzduch suchší, tým viac prachu sa v byte tvorí. A to zle znášajú hlavne ľudia s dýchacími ochoreniami, astmatici či alergici. Navyše dochádza aj k vysychaniu dreveného nábytku a podláh.

Aká je ideálna vlhkosť v byte či dome

Najprv si ujasnime pojmy – absolútnu a relatívnu vlhkosť. Absolútna vlhkosť označuje skutočné množstvo vody v gramoch na meter kubický vzduchu. Častejšie ale narazíte na relatívnu vlhkosť, ktorá sa udáva v percentách a predstavuje pomer vodnej pary vo vzduchu. Mala by sa pohybovať medzi 40 až 60 %, pričom v lete býva obvykle nižšia ako v zime.

Aké problémy spôsobuje príliš suchý vzduch, už vieme. Čo keď je ale vlhkosť vzduchu naopak veľmi vysoká? Potom dochádza k vzniku a množeniu plesní, ktoré ohrozujú nielen vybavenie bytu, ale hlavne jeho obyvateľov.

Aká je ideálna vlhkosť v spálni

Ľudia žijúci v bytoch aj domoch najčastejšie riešia, ako zvlhčiť vzduch v spálni. Pritom sa odporúčaná vlhkosť v tejto miestnosti nijako zásadne nelíši od zvyšku interiéru, pohybovať by sa teda mala okolo 50 %. Ide skôr o to, že spánkom trávime veľa času a na správny odpočinok potrebujeme naozaj kvalitný vzduch.

Aká je ideálna vlhkosť v spálni
zdroj: Canva

 

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Existuje mnoho rôznych typov elektrických zvlhčovačov, ale vďaka nášmu prehľadnému rozdeleniu sa v nich ľahko zorientujete. Môžete sa tak zamerať na dôležité parametre, ako sú rozmery zvlhčovača, výkon, spotreba energie, hlučnosť alebo ďalšie požadované funkcie.

Typ zvlhčovača

Pri nedostatku priestoru vám bude stačiť malá nádoba na vodu, zatiaľ čo do veľkých miestností odporúčame zvlhčovač s maximálnym výkonom. V spálni zase oceníte čo najtichšiu prevádzku prístroja. A pokiaľ bývate uprostred veľkomesta, trpíte alergiou alebo máte malé deti, najlepším riešením bude kombinovaná čistička vzduchu so zvlhčovačom.

Na trhu nájdete aj teplé zvlhčovače, ktoré v interiéri zvýšia teplotu, alebo modely so zabudovaným vlhkomerom pre dokonalú kontrolu relatívnej vlhkosti. Tie technologicky najvyspelejšie prístroje sa samy zapnú, len keď je to potrebné.

Ultrazvukový zvlhčovač

Pomocou ultrazvukových vĺn sú vodné kvapky „rozbíjané“ na miniatúrne kvapôčky. Tento druh zvlhčovačov patrí medzi studené, ktoré v miestnosti nedvíhajú teplotu a nemajú horúci povrch. Ich prevádzka je spravidla tichá a spotrebuje len minimum energie. Problém môže nastať snáď iba s vodou v nádržke. Aby sa v nej nemnožili baktérie, určite ju ošetrite vhodným prípravkom. 

Klady

 • tichá prevádzka
 • nízka spotreba
 • nezvyšuje teplotu v miestnosti

Zápory

 • pokiaľ nedisponuje ohrevom alebo antibakteriálnym zariadením, je potrebné pravidelne vylievať vodu
 • vyššia cena

Parný zvlhčovač vzduchu

Pri týchto modeloch sa vodná para odparuje varom. Na to potrebujú aj 10× vyšší výkon ako ostatné zvlhčovače. Horúca para navyše nie je ideálna do rodín s deťmi, ktorým by mohla ublížiť. Je ale pravda, že varom prirodzene odstránite väčšinu mikroorganizmov.

Klady

 • ničí mikroorganizmy
 • rozumná cena

Zápory

 • nebezpečenstvo obarenia, najmä u detí
 • vyššia spotreba

Zvlhčovač vzduchu s prirodzeným odparom

Ako vyplýva z trefného anglického názvu air washer, jedná sa vlastne o „práčku vzduchu“. Filtrácia je totiž vykonávaná cez odparovaciu kazetu alebo vodný kúpeľ. A až takto upravený vzduch je púšťaný von. Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparom tak vyčistia aj mechanické nečistoty. Nemusíte sa obávať, že by vzduch zvlhčili až príliš, akonáhle zvlhčovač dosiahne ideálne hodnoty, vypne sa sám.

Klady

 • odstraňuje aj mechanické nečistoty
 • ideálna hodnota zvlhčenia

Zápory

 • nenašli sme

Zvlhčovač vzduchu so studeným odparom

Zvlhčovač so studeným odparom nevysušuje teplotu v miestnosti a šetrí energiu, napriek tomu funguje veľmi efektívne. Princíp spočíva v odparovaní vody ventilátorom, a to buď pomocou diskovej alebo doskovej technológie. Prvý z nich využíva rotujúce kotúče, ktoré odolajú aj veľmi tvrdej vode. Druhý typ pracuje s kazetami s vrstvou zo savého materiálu.

Klady

 • nezvyšuje teplotu
 • energeticky nenáročný
 • odstraňuje aj väčšie prachové a peľové čiastočky

Zápory

 • pomalší proces zvlhčovania
 • vyššia cena
Ako zvlhčiť vzduch bez zvlhčovača
zdroj: Unsplash

 

Veľkosť miestnosti a zvlhčovací výkon

Dá sa povedať, že čím väčší priestor potrebujete zvlhčiť, tým vyšší výkon potrebujete. Do hry ale vstupujú aj ďalšie faktory ako výška stropu alebo teplota. Odporúčané hodnoty teda vyzerajú zhruba takto:

Plocha podlahy pri výške stropu 2,5 m Minimálny zvlhčovací výkon
malé miestnosti do 15 m2
(detské izby, spálne atď.)
200 ml/h
stredne veľké miestnosti do 30 m2
(obývacie izby)
350 ml/h
veľké miestnosti do 70 m2
(obývacie izby s kuchynským kútom, haly, kancelárie)
550 ml/h
veľmi veľké miestnosti nad 70 m2
(veľké obytné a kancelárske priestory)
700 ml/h

Hlučnosť

Tento parameter vás bude zaujímať hlavne v prípade nočnej prevádzky zvlhčovača. Myslite teda na to, že moderné ultrazvukové varianty sú výrazne tichšie ako zvlhčovače na horúcu paru. A ak vás zaujímajú konkrétne hodnoty hluku, nemali by byť vyššie ako 30 decibelov.

Hmotnosť a veľkosť

Ďalej sa zamerajte na veľkosť a hmotnosť prístroja. Pokiaľ ho budete často prenášať z miestnosti do miestnosti, určite uvítate ľahší model. Väčším zvlhčovačom by potom nemali chýbať ani kolieska alebo madlá.

Veľkosť nádržky

Obsluhu prístroja vám uľahčí väčšia nádržka, do ktorej nemusíte tak často dopĺňať vodu. Na druhú stranu ale počítajte s vyššou hmotnosťou. Za zlatú strednú cestu sa dá považovať nádobka s veľkosťou 5 litrov, ktorá váži približne 5 kg a je určená na 8 hodín prevádzky.

A dobrou správou je aj to, že sa pomerne ľahko dá zabrániť jej znečisteniu. Stačí používať destilovanú alebo vychladenú prevarenú vodu.

Funkcie a vlastnosti

Dnešné smart zvlhčovače vzduchu majú veľa prídavných funkcií. Uľahčia vám tak používanie a zaručia bezproblémovú prevádzku aj čo najvyšší výkon pri minimálnej spotrebe. Užívatelia chvália predovšetkým bezpečnostné funkcie, reguláciu doby prevádzky alebo možnosť pridať vonné esencie.

Nastaviteľná úroveň vlhkosti

Zvlhčovač vzduchu nemusí po celý čas pracovať naplno. Veľakrát stačí nastaviť výkon na 75 % alebo požadovanú hodnotu vlhkosti v miestnosti (napríklad 55 %). Šetríte tak nielen zvlhčovač, ale predovšetkým spotrebovanú energiu.

Časovač a automatické vypnutie

Potrebujete, aby bol časovač v prevádzke len obmedzenú dobu? Pri variantoch s časovačom to nastavíte jedným klikom.

Tichá prevádzka na použitie v spálni

Plánujete zvlhčovač používať aj v noci? Potom určite voľte model, ktorý umožňuje tichú prevádzku a nebude vás ani vaše deti rušiť zo spania.

Indikátor prázdnej nádoby

Táto bezpečnostná funkcia má väčšinou podobu svetelnej diódy alebo krátkeho zvuku, pomocou ktorých vás upozorní, aby ste včas doplnili vodu. Zabraňuje tak poškodeniu prístroja.

Vlhkomer

S touto funkciou máte zase o starosť menej. Prístroj sleduje vlhkosť v miestnosti za vás a pomôže vám s rozhodovaním, kedy zvlhčovanie zapnúť, respektíve vypnúť.

Teplomer

Vlhkosť súvisí aj s teplotou v miestnosti. Parné zvlhčovače navyše môžu teplotu zvyšovať. Verzie s teplomerom ale majú všetky tieto parametre pod kontrolou.

Ionizátor

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom vytvára záporné ióny, ktoré napomáhajú zhlukovaniu nečistôt, a tak zlepšujú kvalitu vzduchu. Vďaka tomu sa vám bude lepšie a príjemnejšie dýchať.

Diaľkové ovládanie

Nechce sa vám chodiť cez celú izbu? Zaobstarajte si zvlhčovač s diaľkovým ovládaním. Vďaka tomu ho zapnete, nastavíte aj vypnete priamo z pohodlia gauča.

Displej

Veľmi užitočný je aj displej, vďaka ktorému máte prehľad ako o prevádzke zvlhčovača, tak o aktuálnej vlhkosti alebo teplote vzduchu.

Aróma difuzér

Zvlhčovač vzduchu a aróma difuzérom môže nahradiť aj bytové vône alebo vonné sviečky. Stačí do nádobky s vodou pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Len pozor na to, či váš model túto funkciu podporuje.

Filtrácia a kvalita vzduchu

Niektoré modely sú vybavené aj antibakteriálnym filtrom na čiastočné čistenie vzduchu. Oceníte ich najmä v prípade, že nemáte doma čističku vzduchu, ale stretávate sa s prašnejším prostredím alebo s alergiou. Len myslite na to, že bude potrebné filter raz za čas vymeniť.

Energetická náročnosť

Rozhodujúcim kritériom pri výbere je aj spotreba energie. Myslite teda na to, že zvlhčovače produkujúce sterilnú horúcu paru sú energeticky náročnejšie ako napríklad varianty so studeným odparom alebo ultrazvukové modely.

Dizajn

Nezabúdajte na to, že zvlhčovač vzduchu budete mať stále na očiach. Pri nákupe teda zohladnite farbu aj celkový štýl, ktorý bude ladiť s interiérom danej miestnosti alebo najlepšie celého bytu. Ideálne sú neutrálne svetlé farby, ale aj čierna a sivá.

Príslušenstvo

Základom sú už spomínané filtre. Niektoré zvlhčovače vyžadujú ich výmenu, u iných si vystačíte s pravidelným čistením. Ďalej môžeme za príslušenstvo považovať aj čistiace roztoky alebo drobné náhradné diely, ktoré sa líšia podľa jednotlivých modelov.

Značka

Zvlhčovače vzduchu zoženiete u známych svetových značiek, ako je Philips, Xiaomi alebo Sencor, ale aj u výrobcov špecializujúcich sa na inteligentnú domácnosť. Medzi tie patrí napríklad Concept. Ďalšou kategóriou sú potom značky zamerané na zdravý životný štýl, napríklad TrueLife alebo Beurer.

Zvlhčovače vzduchu Concept

Pokiaľ hľadáte kvalitný ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s nízkou spotrebou, určite si vyberiete z ponuky značky Concept. Práve tieto vlastnosti totiž patria k ich najväčším výhodám. Veľa modelov zároveň disponuje prídavnými funkciami od arómy difuzéra cez plazmu až po UV lampu. 

Zvlhčovače vzduchu Beurer

Nemecká firma Beurer sa zameriava na elektroniku a ďalšie produkty pre lepšiu kvalitu našich životov. A to platí aj v prípade zvlhčovačov, ktoré spravidla pracujú s modernou ultrazvukovou alebo duálnou technológiou pre maximálny efekt. Ich cenové rozpätie je pomerne široké, ale vyberú si zákazníci s obmedzeným rozpočtom aj tí, ktorí hľadajú to najlepšie medzi zvlhčovačmi. 

Zvlhčovače vzduchu ETA

Ak dávate prednosť lokálnejším značkám, potom vám odporúčame české zvlhčovače vzduchu ETA. Sú nielen kvalitné a spoľahlivé, ale dajú sa zohnať aj za pomerne priaznivé ceny. Medzi najpredávanejšie patria ultrazvukové varianty.

Zvlhčovače vzduchu Klarstein

Nemeckú kvalitu ponúka aj značka Klarstein, ktorú spoznáte aj podľa elegantného dizajnu a mnohých inovatívnych prvkov. Také sú nielen kuchynské roboty alebo kávovary, ale aj zvlhčovače v nadčasovom dizajne a s praktickými funkciami.

Zvlhčovače vzduchu Philips

Chytrou technológiou odparovania sa pýši snáď každý zvlhčovač vzduchu Philips. Holandská značka je skrátka lídrom v inováciách a zároveň zaručuje aj vysokú kvalitu a dlhú životnosť výrobkov. Investícia do drahšieho modelu z jej produkcie sa teda určite oplatí. 

Zvlhčovače vzduchu Sencor

Istotu skvelých cien máte u zvlhčovačov od japonskej značky Sencor. Kompromisy v kvalite pritom robiť nemusíte, ale samozrejme nie je možné čakať tak vysoký výkon ako pri rádovo drahších modeloch. 

Zvlhčovače vzduchu TrueLife

Cieľom TrueLife je vyrábať elektroniku pre zdravie celej rodiny. Nie je teda žiadnym prekvapením, že má v ponuke aj množstvo vysoko hodnotených zvlhčovačov. Často spájajú funkciu zvlhčovača s ionizáciou a aromaterapiou. 

Zvlhčovače vzduchu Xiaomi

Čínska značka Xiaomi nevyrába len chytré telefóny, ale napríklad aj slúchadlá, fény alebo práve zvlhčovače vzduchu. Cena je skôr nižšia a kvalita priemerná. Náročným používateľom teda radšej odporúčame iné značky. 

Cena

Väčšina zvlhčovačov z nášho výberu patrí do najvyššej cenovej kategórie, ale to neznamená, že by lacnejšie verzie boli zlé. Len môžu mať vyššiu spotrebu, nižší výkon a menej praktických funkcií, ktoré by ste pri prevádzke mohli postrádať. Ak teda máte obmedzený rozpočet, rozhodne sa ich nevzdávajte. V opačnom prípade chcite pre seba a svoju rodinu to najlepšie. Predsa len ide o investíciu do kvality vzduchu, ktorý zásadným spôsobom ovplyvňuje vaše zdravie.

Zvlhčovače vzduchu do 25 €

Cenovo najdostupnejšie sú klasické elektrické zvlhčovače, ktoré zoženiete aj za menej ako 20 €. Hodia sa ale skôr do menších miestností, pretože nemajú taký vysoký výkon ako prístroje založené na pokročilejšej technológii.

Zvlhčovače vzduchu od 25 do 50 €

V tejto kategórii nájdete ultrazvukové zvlhčovače, ktoré potešia minimalistickým dizajnom, funkčnosťou a nízkou spotrebou. Postrádajú ale niektoré pokročilé funkcie.

Zvlhčovače vzduchu nad 50 €

Zvlhčovače pre náročných stoja rádovo skôr desiatky eur. Pri častom používaní vo väčších domácnostiach sa ale určite oplatia. A to nielen vďaka vysokému výkonu, ale aj tichej prevádzke alebo zaujímavým doplnkovým funkciám, ako je aromaterapia

Najčastejšie otázky pri výbere zvlhčovača vzduchu

Pokiaľ vyberáte zvlhčovač vzduchu úplne prvýkrát, pravdepodobne máte stále pár doplňujúcich otázok. V nasledujúcej časti sa ich pokúsime zodpovedať.

Kam umiestniť zvlhčovač vzduchu?

Do akej miestnosti zvlhčovač umiestnite, je len na vás. Dôležité je ale to, aby stál v strede daného priestoru a na rovnom povrchu, napríklad na podlahe alebo na nízkom podstavci. Určite ho neodporúčame pokladať na drevené parkety alebo na nábytok. Kvalitné produkty, ktoré vám odporúčame, vlhké škvrny väčšinou nerobia, ale pár kvapiek vody môže uniknúť napríklad pri výmene nádržky. A drevo by sa tak po nejakej dobe mohlo poškodiť. Pokiaľ máte doma plávajúcu podlahu, určite si dokúpte vodoodolnú podložku.

Ako často a ako dlho by mal byť zvlhčovač vzduchu zapnutý?

Ideálna doba prevádzky sa odvíja od niekoľkých faktorov, najmä od aktuálnej vlhkosti vzduchu a veľkosti miestnosti. U drahších zvlhčovačov to za vás vyrieši automatický spínač. V opačnom prípade sa riaďte tým, že v zime môže prístroj bežať nepretržite, ale v lete je nutné viac strážiť aktuálnu vlhkosť. A kedykoľvek máte zvlhčovač zapnutý, obmedzte vetranie na minimum.

Aká voda patrí do zvlhčovača?

Pokiaľ doma nemáte príliš tvrdú vodu, nemusíte ju nijako upravovať. Pre dlhú životnosť zvlhčovača je ale vhodnejšia destilovaná voda alebo prevarená a dostatočne vychladená. A aby ste sa vyhli usadeninám, nezabudnite po niekoľkých dňoch vodu vymeniť.

Ako udržiavať zvlhčovač vzduchu?

Okrem údržby alebo výmeny filtrov a pravidelného doplňovania vody by ste mali raz za čas vyčistiť aj nádržku. Vonkajšie časti prístroja stačí utrieť vlhkou handričkou, ale vnútro je lepšie po dlhšej dobe aj vydezinfikovať, napríklad peroxidom vodíka. Na odstránenie vodného kameňa pomôžu špeciálne prípravky alebo aj prírodné prostriedky.

Ako zvlhčiť vzduch bez zvlhčovača

Na začiatok si možno poradíte aj bez zvlhčovača, možností je hneď niekoľko. Skúsiť môžete napríklad klasický odparovač na radiátor alebo aromalampu či rozprašovač, do ktorých môžete pridať vonný olej.

Sušenie bielizne

Veľmi praktickým riešením je sušenie mokrej bielizne vo vnútri bytu, ideálne priamo pri radiátore. Odparovaná voda vlhkosť v miestnosti okamžite zvýši. Pokiaľ nemáte na sušiak miesto, alebo si nechcete kaziť estetický dojem domácnosti, skúste niektorý z ďalších spôsobov.

Odparovač na kúrenie

Zrejme si pamätáte keramickú alebo plastovú nádobu s vodou, ktorú dávali na kúrenie už naše babičky. Išlo vlastne o predchodcov súčasných zvlhčovačov, takzvaných odparovačov. Zaobstarať si ich môžete aj dnes, a to v modernom dizajne, vďaka ktorému môžu slúžiť aj ako dekorácia.

Aromalampa

Ďalšou možnosťou, ako zvlhčiť vzduch bez zvlhčovača, je použitie klasickej aromalampy. Tá vzduch osvieži a zároveň prevonia. Stačí do vody pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Rozprašovač

Veľmi ľahké je zvlhčovanie vodou. Keď ju nalejete do fľaše s rozprašovačom, vytvoríte jemnú hmlu, ktorá celý priestor zvlhčí a osvieži. Ide o ideálny spôsob, ako zvlhčiť vzduch v lete. Len myslite na to, aby vlhkosť nevsiakla tam, kam nemá.

Varenie miesto pečenia

Pokiaľ budete jedlo variť alebo dusiť, relatívna vlhkosť v byte sa zvýši. Pečenie v rúre naopak vzduch vysušuje. Pokiaľ teda  pripravujete jedlo, pri ktorom si môžete vybrať spôsob prípravy, zvoľte prvú možnosť.

Voda v hrnci

V hrnci môžete variť aj bylinkové čaje alebo iné nápoje, ktoré prospejú vášmu zdraviu a ešte vytvoria požadovanú vlhkosť. Nezabudnite použiť pokrievku a po dosiahnutí bodu varu ju zložiť, aby sa voda mohla postupne odparovať.

Otvorená kanvica aj umývačka riadu

Keď budete umývačku nechávať zatvorenú, vlhkosť môže zbytočne skrátiť jej životnosť. Odporúčame ju hneď po ukončení programu otvoriť. Rovnako je to aj s varnou kanvicou.

Používajte naparovaciu žehličku

Väčšina z nás už používa naparovacie žehličky alebo parné generátory, čo je v bytoch so suchým vzduchom prínos. Len tak ďalej!

Nezatvárajte sprchu

Ak vám to priestor dovolí, pri sprchovaní sa nezatvárajte. Vlhkosť sa tak nebude držať iba v kúpeľni, ale dostane sa do celého bytu. Výhodou je, že sprchovací kút alebo box nebude plesnivieť a vám sa bude lepšie dýchať.

Nevypúšťajte vaňu

Po kúpeli môžete nechať vodu vo vani. Odparovať sa bude pokojne aj niekoľko hodín, tým zvlhčí vzduch pekne postupne. Len pozor na bezpečnosť vašich detí a domácich maznáčikov.

Izbové rastliny

Rastliny v kvetináči nielen krásne vyzerajú, ale aj čistia a detoxikujú vzduch. Niektoré dokonca dlho po zaliatí zadržiavajú vodu, a tak zvyšujú vlhkosť v miestnosti. Patria k nim napríklad populárne monstery alebo rododendrony. Menej výrazného efektu dosiahnete aj s kvetmi vo váze alebo aj samotnou vázou.

Udržujte optimálnu teplotu

Najsuchší je vzduch v prekúrených miestnostiach. Hneď ako teplota presiahne 24 °C, relatívna vlhkosť sa môže dostať až na kritickú hranicu 20 %. Skúste sa preto vysokých teplôt vyvarovať, prospejete tým vášmu zdraviu a znížite spotrebu energie.

Primerane vetrajte

Okná by ste mali otvárať dokorán iba na krátku dobu. Vždy ale záleží na tom, aké je vonku práve počasie. Keď mrzne, alebo je naopak horúco, vlhkosť v byte tým príliš nezvýšite. Naopak po daždi je vzduch najčistejší a vetranie má najväčší zmysel.

Ako vyrobiť zvlhčovač vzduchu

Na záver pre vás máme trochu netradičný tip, ako doma zvlhčiť vzduch. Čo tak vyrobiť si vlastný zvlhčovač vzduchu? Ako na to?

Budete potrebovať:

 • misku, pohár alebo inú nádobu
 • handričku
 • dostatočne dlhú špajľu
 • trochu vody
 • malý ventilátor

Postup:

Položte špajľu na okraj misky. Látku preložte napoly a prehoďte ju cez špajľu dovnútra nádoby. Potom prilejte vodu tak, aby bola spodná časť handričky ponorená. Voda sa bude postupne odparovať a zvlhčí celú handričku. Pokiaľ za nádobu umiestnite ventilátor a nastavíte ho na najnižší výkon, vodná para bude rovnomerne cirkulovať po celej miestnosti. A keď sa vám tento vynález osvedčí, môžete si ho vyrobiť do každej miestnosti. Dajte si pritom záležať aj na estetickom prevedení a položte ho napríklad na skriňu, policu alebo konferenčný stolík. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.