Test vysávačov 2024: Recenzie 7 najlepších modelov & Ako vybrať vysávač

Publikácia: 09.01.2024

V posledných rokoch sa koberce z domácností postupne vytrácajú do ústrania, napriek tomu je vysávač spotrebičom, ktorý by mal mať svoje miesto v každom príbytku. Jeho praktické funkcie oceníte, aj keď sú v obývacej izbe položené iba kusové alternatívy podlahovej krytiny. Že vám tento naozaj funkčný spotrebič chýba alebo vám v poslednom čase vypovedal svoju službu? Prezradíme vám, ktoré modely stoja naozaj za to a ako vybrať vysávač, aby ste ho čo najskôr mohli preniesť cez prah domu.

Najlepšie vysávače: testovanie a recenzie

Trocha inšpirácie nikdy neuškodí. Ešte než sa rozhodnete pre svojho nového pomocníka v domácnosti, pozrite sa na tie najlepšie vysávače. Možno je medzi nimi aj ten, ktorý najlepšie zapadne do chodu vašej domácnosti.

Recenzia Dyson V15 Detect Absolute

Značka Dyson sa špecializuje predovšetkým na akumulátorové tyčové vysávače, ktoré dokáže opatriť pomerne slušným sacím výkonom. Nie je tomu inak ani pri modeli V15 Detect Absolute. Vysávač s príjemnou hmotnosťou 3 kilogramy sa stane pomocníkom, ktorý vás pri upratovaní príliš fyzicky nevyčerpá. Navyše si s ním trúfnete aj na upratovanie pavučín pri strope, pretože vás vysávač nebude obmedzovať svojou hmotnosťou a nemotornosťou.

Oproti iným tyčovým vysávačom sa môžete tešiť na praktický LCD displej, ktorý vám bude v reálnom čase ukazovať počet a veľkosť zachytených častíc. Na displeji sa vám tiež v prípade potreby zobrazí pokyn na vyčistenie filtra.

Filter tohto vysávača patrí medzi špičku na trhu, chváli sa skutočne nízkou priepustnosťou častíc. Viacstupňová filtrácia, ktorá síce nenesie označenie HEPA, patrí medzi najlepšie na trhu, a je tak vhodná aj pre domácnosti, kde žijú alergici.

Výrobca sľubuje, že vysávač V15 Detect Absolute vydrží na jedno nabitie až 60 minút, a to v konštantnom výkone. Treba však tiež zvážiť, pri akom výkone. Na najsilnejšie sanie totiž výdrž klesá. K vysávaču je preto tiež priložená podlahová hubica, ktorá dokáže regulovať výkon vysávača v závislosti od povrchu. 

Z hľadiska údržby je dôležité myslieť na to, že vysávač má bezvreckový zberný mechanizmus, ktorý budete musieť pravidelne vyprázdňovať, niekedy aj počas upratovania. Nebudete si ale musieť lámať hlavu s dokupovaním sáčkov a ani dokupovať filtre, ktoré sú umývateľné.

Víťaz porovnania: Najlepší tyčový vysávač

Dyson V15 Detect Absolute

Zistiť cenu

Klady

 • skutočne ľahký vysávač
 • výkonný
 • jednoduchá údržba
 • LCD displej
 • pomerne tichý
 • efektívna filtrácia

Zápory

 • vysoká obstarávacia cena

Recenzia Miele Complete C3 Cat&Dog Powerline

Výkonný vysávač Miele bol priamo stvorený na to, aby dokázal urobiť prietrž márnemu boju s chlpmi po vašich maznáčikoch. Vďaka účinnej kombinácii výkonu a turbokefy si tento podlahový vysávač poradí s rôznymi povrchmi vrátane kobercov s vysokým vlasom. Preto je tiež efektívna pri vysávaní vlasov a chlpov. Silu sania vysávača si môžete samostatne nastaviť pomocou jednoduchého ovládania. Vysávač tak efektívne využijete naozaj kdekoľvek.

Alergici rozhodne ocenia niekoľkostupňový systém filtrácie, ktorý zahŕňa aj HEPA filtre. Vďaka prepracovanej konfigurácii dokáže vysávač zachytiť až 99,9% jemného prachu. Vysávač navyše tiež dokáže neutralizovať nepríjemné pachy, a tak nie je nutné po každom čistení meniť vrecko.

Tento vysávač je premyslený vrátane malých detailov, ako je navíjanie šnúry alebo nastaviteľná hlavná trubica. Výrobca myslel aj na parkovaciu polohu – pokiaľ vysávač práve nebudete používať, môžete trubicu pripevniť k zadnej alebo bočnej strane vysávača, aby ste o ňu nezakopávali.

Samozrejmosťou sú aj doplňujúce nadstavce, ktoré majú svoje pevné miesto v tele vysávača. Tešiť sa tak môžete na rotačnú turbokefu, hubicu na čalúnenie, úzku hubicu, alebo sací štetec na odstránenie prachu z políc.

Slabším miestom vysávača je však jeho spotreba energie, jeho ročná spotreba je udávaná okolo 43,9 kWh. Väčšina podlahových vysávačov sa pohybuje rádovo o dve desiatky jednotiek nižšie. Druhou slabinou je aj hlučnosť, ktorá sa pohybuje na hrane bežného rozhovoru.

Miele Complete C3 Cat & Dog Powerline
Víťaz porovnania: Najlepší vysávač na zvieracie chlpy

Miele Complete C3 Cat & Dog Powerline

Vypredané

Klady

 • vysoký sací výkon
 • odstráni zvieracie chlpy
 • umiestnenie doplnkových nadstavcov priamo vo vysávači
 • kvalitná filtrácia
 • turbokefa
 • jednoduchá manipulácia

Zápory

 • vyššia spotreba energie

Recenzia Raycop OMNI AIR UV+

Tyčový vysávač 2v1 Raycop Omni Air ocenia predovšetkým tí, ktorí zdieľajú domácnosť s alergikom. Tento prístroj je spojením ultraľahkého tyčového vysávača (neváži ani 2 kilogramy) a ručného UV+ vysávača, ktorý je určený predovšetkým na vysávanie matracov. Hlavica totiž obsahuje pulznú kefu a UV dezinfekčnú lampu, ktorá dokáže likvidovať baktérie aj roztoče.

Podlahová hlavica patrí do kategórie vysoko efektívnych nadstavcov, ktoré obsahujú motorizovanú kefu. Dokáže tak vašu domácnosť zbaviť nielen chlpov po domácich maznáčikoch, ale zvládne si poradiť aj s dlhými vlasmi.

O to, aby sa nečistoty nedostávali znova von do obehu, sa stará kvalitná trojstupňová filtrácia vrátane HEPA filtra. Údržba filtračného systému je pomerne jednoduchou záležitosťou, komponenty sú totiž umývateľné.

Aby ste sa už znovu nedostali do kontaktu s nasiatym odpadom, je na vysávači umiestnené tlačidlo, ktoré jednoducho pri odpadkovom koši stlačíte a nádobku do neho vysypete.

Slabinou vysávača nie je ani tak jeho hlučnosť, ale skôr výdrž batérie. Tá je u akumulátorových vysávačov všeobecne vždy trochu orieškom.

Víťaz porovnania: Najlepší vysávač pre alergikov

Tyčový antialergénny vysávač Raycop OMNI AIR UV+

Zistiť cenu

Klady

 • UV čistenie
 • 2v1
 • ultraľahký model
 • kvalitná filtrácia
 • šikovne vyriešené vyprázdňovanie zásobníka s nečistotou

Zápory

 • slabšia výdrž batérie

Recenzia iRobot Roomba Combo J7+

Firma iRobot je na trhu robotických vysávačov rešpektovaným a známym výrobcom. Svoje vysávače Roomba neustále vylepšuje, aby držali krok s dobou. Tento model nesie navyše ešte označenie Combo, ktoré znamená, že sa jedná o robota, ktorý zvládne aj mopovať podlahu. Znamienko plus v názve napovedá ešte ďalší fakt, a to ten, že tento model má dokovaciu stanicu, ktorá slúži na automatické vyprázdňovanie nečistôt.

Ako ostatné robotické vysávače aj tento obsahuje najrôznejšie senzory. Oproti ostatným má však Roomba navyše kameru, ktorou sníma svoje okolie a zhotovuje fotografie. V prípade, že narazí na prekážku, odošle jej fotografiu do vášho telefónu, aby ste vyhodnotili, či je prekážka dočasná, alebo trvalá.

Jedinečnou vlastnosťou tohto robotického vysávača je jeho schopnosť sa samostatne vyprázdniť do stanice Clean Base. Zásobník so špeciálnym vreckom v nej činí zhruba dva litre a podľa výrobcu pojme až 30 dávok z vysávača. Na potrebu vysypania vás upozorní stanica sama pomocou indikátora.

U robotických vysávačov by vás tiež malo zaujímať rozhranie, cez ktoré je možné robota ovládať. Príjemné je, že mobilná aplikácia je v tomto prípade nielen intuitívna, ale aj v češtine.

I ROBOT ROOMBA COMBO J7+
Víťaz porovnania: Robotický vysávač s pohodlnou údržbou

I ROBOT ROOMBA COMBO J7+

Vypredané

Klady

 • prepína sací výkon podľa povrchu
 • vyhýba sa prekážkam
 • predná kamera
 • samostatné vyprázdňovanie zásobníka
 • funkcia mopovania
 • rozhranie v češtine

Zápory

 • vyššia cena
 • iba jedna metlička na metenie neporiadku
 • občas hlási chybu, aj keď nie je dôvod

Recenzia Xiaomi Robot Vacuum S10+

Robotický vysávač Xiaomi v modernom bielom prevedení sa stane vašou nenahraditeľnou pravou rukou pri každodennom upratovaní, či už po ňom budete chcieť vysávať, alebo mopovať. Pre maximálnu efektivitu upratovania vysávač disponuje slušným výkonom, ktorý je možné ešte regulovať v rámci 4 polôh.

Robotický vysávač Xiaomi vás veľmi príjemne prekvapí aj svojim mopovacím výkonom. Dokáže si totiž poradiť aj so škvrnami, ktoré vzniknú bežnou každodennou prevádzkou. Zásobník na vodu by si však zaslúžil získať väčší objem.

Aby sa z vysávača nedostával neporiadok von, je vybavený kvalitným HEPA filtrom. Vďaka laserovému navádzaniu a kamere obstojí robot aj v priestore, kde nebude dostatok osvetlenia. Príjemnou funkciou robota je aj jeho schopnosť samostatného vyprázdňovania do stanice, takže nebudete musieť riešiť časté vysypávanie jeho zásobníka.

Ovládanie robota je možné cez jednoduché virtuálne rozhranie, avšak pre plné využitie jeho potenciálu musíte prehryznúť, že toto rozhranie nepodporuje slovenčinu ani češtinu.

Víťaz porovnania: Najlepší robotický vysávač s mopom

Xiaomi Robot Vacuum S10+

Zistiť cenu
skladom
296,89 €
Do obchodu
skladom
308,90 €
Do obchodu
skladom
322,00 €
Do obchodu

Klady

 • cenovo dostupný
 • kvalitné mopovanie
 • laserové navádzanie
 • samovyprázdňovanie
 • HEPA filtrácia

Zápory

 • aplikácia nie je v slovenčine ani češtine

Recenzia Silvercrest 18 V

Pokiaľ hľadáte výkonný ručný vysávač za rozumný finančný obnos, mohol by vás zaujať ručný vysávač Silvercrest. Hoci sa jedná o vysávač na akumulátorový pohon, dokáže vyvinúť pomerne zaujímavý sací výkon. Navyše v spojení s turbokefou sa jedná o veľmi efektívnu upratovaciu synergiu.

Na vysávači môžete prepínať medzi dvoma rýchlostnými stupňami na pomalé a rýchle vysávanie. Pokiaľ budete mať prepnuté na rýchlosť pomaly, bude sa predpokladaná doba prevádzky pohybovať okolo tridsať minút, pri vyššom stupni rýchlosti to bude približne o desať minút menej. Výhodou tohto malého spotrebiča je aj možnosť suchého aj mokrého vysávania.

Rozhodne vás tiež poteší široká ponuka príslušenstva, ktorú dostanete už s kúpou samotného vysávača. Námatkovo sa jedná napríklad o turbo kefu, hubicu na škáry, hubicu na mokré vysávanie a ďalšie.

Víťaz porovnania: Najlepší ručný vysávač

SILVERCREST® Aku ručný vysávač 18 V

Zistiť cenu

Klady

 • slušný výkon
 • dostatočná kapacita batérie
 • mnoho príslušenstva
 • možnosť mokrého vysávania
 • rotačná kefa

Zápory

 • náročnejšia údržba filtrov

Recenzia ETA Avanto 3519 90000

Praktický a výkonný, tak by sa dali zhrnúť hlavné prednosti vysávača ETA Avanto. Tento model vyniká kvalitnou filtráciou, ktorá samozrejme obsahuje aj vysoko účinné HEPA filtre. Efektivitu filtračného systému podporuje aj kvalitný a odolný sáčok ETA Hygienic, ktorý bezpečne udrží prach a nečistoty. V prípade naplnenia vrecka vás navyše vysávač upozorní, že je potrebné ho vymeniť.

Aj napriek tomu, že má motor nižší príkon, stále tento spotrebič disponuje značným sacím výkonom. Ten navyše môžete jednoducho a intuitívne ovládať podľa typu čisteného povrchu.

Vďaka dlhému napájaciemu káblu má vysávač slušný akčný rádius, a tak sa nebudete musieť pri upratovaní príliš často zdržiavať prepojovaním napájacieho kábla.

Vysávač je dodávaný so štedrým prídelom najrôznejšieho príslušenstva, takže pre vás nebude takmer žiadny povrch prekážkou. V tomto širokom príslušenstve totiž nechýba ani špeciálna hubica na zvieraciu srsť alebo štrbinová hubica pre zle dostupné miesta. 

Víťaz porovnania: Najlepší vysávač v pomere cena/výkon

Vysávač podlahový ETA Avanto 3519 90000

Zistiť cenu
skladom
119,00 €
Do obchodu
skladom
136,68 €
Do obchodu
skladom
139,99 €
Do obchodu

Klady

 • indikátor plnosti vrecka
 • kvalitná filtrácia
 • široké príslušenstvo
 • nízka spotreba
 • nízka hlučnosť
 • dlhý napájací kábel

Zápory

 • hlučné kolieska

Ako vybrať kvalitný vysávač

Vysávač je domáci spotrebič, ktorý bude pomerne často v permanencii. A najmä pokiaľ máte doma alergika, bude pre vás tento výber náročnou disciplínou. Nechajte sa preto inšpirovať nasledujúcim sprievodcom, ktorý vás zoznámi s kritériami výberu vysávačov.

Najlepšie vysávače
zdroj: Kowon vn / Unsplash

Určenie vašich potrieb

Aby bolo vaše upratovanie čo najhladšou záležitosťou, je pri výbere vysávača potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, ktoré môžu v tomto procese zohrať zásadnú úlohu. Do svojej voľby by ste totiž určite mali premietnuť typ podlahy, veľkosť plochy, ale aj to, či sa v domácnosti pohybujú domáce zvieratá.

Typ podlahy

Na efektívne upratovanie je samozrejme dôležité zvážiť typ podlahy, ktorý budete s vysávačom najčastejšie upratovať. Tu sa môžete pozrieť, aké požiadavky by ste mali mať na vysávač v závislosti od vašej podlahy.

Drevené a laminátové podlahy

Drevená aj laminátová podlaha môže byť náchylná na poškriabanie viac ako iné povrchy. Váš nový vysávač by tak mal mať určite mäkšie pogumované kolesá, aby za sebou nenechával ryhy. Pri klasickom vysávači sa tiež hodí mať možnosť nastaviť výšku sania pri hlavnej hubici. Niektoré vysávače tiež môžu mať špeciálny nadstavec určený na drevené podlahy.

Dlažba a vinylové podlahy

Pokiaľ sa bude váš vysávač pohybovať po dlažbe alebo vinyle, mal by mať podobne ako pri drevených podlahách nastaviteľnú výšku sacej hubice. Na tomto type podláh sa tiež dobre osvedčili vysávače, ktoré majú nastaviteľnú kefu.

Koberce

Pre koberce sa viac než pre ktoré iné povrchy hodia vysávače, ktoré majú elektrickú rotačnú kefu. Len ten totiž dokáže z vlákien koberca spoľahlivo vyčesať všetky nečistoty vrátane zvieracích chlpov. Pokiaľ chcete vykonávať skutočne hĺbkové čistenie, mali by ste sa tiež zamerať na to, aby bol sací výkon vysávača čo možno najvyšší.

Veľkosť domácnosti

Výber nového vysávača by ste rozhodne mali prispôsobiť ploche, ktorú budete chcieť vašim novým pomocníkom čistiť.

Malé domácnosti

Pod pojmom malé domácnosti si môžete predstaviť napríklad dvojizbový byt. Veľmi obľúbené sú v týchto podmienkach tyčové vysávače, a to najmä vďaka svojim kompaktným skladovacím rozmerom. Pre ľahkú ovládateľnosť je dobré hľadať vysávače bezdrôtové, nebudete sa tak na menšom priestore zamotávať do kábla. Avšak pri výbere dajte pozor na výdrž batérie.

V malých priestoroch môže byť zaujímavou voľbou aj robotický vysávač, ktorý zvláda automatizované upratovanie a tiež nezaberie príliš skladovacieho priestoru.

Stredné domácnosti

Ak hľadáte vysávač do väčšieho bytu alebo menšieho domčeka, tak hľadajte vysávač, ktorý bude disponovať väčším objemom na uloženie vysatých nečistôt. Podobne ako pri menších domácnostiach môžete siahnuť po tyčovom vysávači. Nemusíte však tak striktne lipnúť na tom, aby bol vysávač bezdrôtový. Aj keď vám ušetria starosti s hľadaním zásuvky, v stredne veľkom byte už hrozí, že ho v polovici upratovania budete musieť ísť nabiť.

Pokiaľ máte v danom priestore viac typov podláh, pozrite sa po modeloch, ktoré budú disponovať nadstavcami pre rôzne povrchy. Týmito nadstavcami väčšinou disponujú modely klasických vysávačov, ktoré sú vhodné pre koberce aj tvrdé povrchy.

Dobrou voľbou je samozrejme aj robotický vysávač, ktorý oceníte pre možnosť automatického upratovania. Pokiaľ však máte doma viac typov podláh, hľadajte medzi týmito vysávačmi taký, ktorý dokáže prepínať sanie v závislosti od povrchu.

Veľké domácnosti

Do skutočne veľkých bytov alebo viacposchodových domov by ste mali hľadať vysávač s veľkou kapacitou zásobníka na nečistoty. Obľúbenou voľbou do týchto priestorov sú predovšetkým klasické vysávače, ktoré okrem dobrej kapacity zásobníkov môžu poskytovať aj vysoký sací výkon na hĺbkové čistenie. Okrem toho poskytujú celú plejádu najrôznejších nadstavcov, a tak s nimi vysajete prakticky ktorýkoľvek povrch.

Obľúbenou voľbou pre priebežné každodenné upratovanie sú aj v tomto prípade robotické vysávače. V prípade veľkých domácností sa oplatí vyhľadávať modely, ktoré dokážu mapovať priestor.

Prítomnosť domácich zvierat

S výberom tiež môže výrazne zamiešať to, či s vami v domácnosti žijú alebo nežijú zvieratá. Vysávač by si mal byť schopný poradiť aj s nečistotami, ktoré vyplývajú z vášho spolužitia s miláčikmi. Pozrite sa na nasledujúce body, ktoré vám môžu pomôcť vybrať vysávač, ktorý sa dokáže vysporiadať aj so zvieracími chlpmi.

 • vyberajte vysávač s vysokým sacím výkonom
 • zamerajte sa na vysokú účinnosť HEPA filtra, predovšetkým ak máte v domácnosti alergikov
 • zvážte vyššiu kapacitu zásobníkov na nečistoty
 • ak máte bojazlivejšieho maznáčika, zvážte vysávač s nízkou hladinou hluku

Typ vysávača

V súčasnej dobe si možno vybrať z niekoľkých druhov vysávačov, z ktorých každý má svoje pre aj proti. Starou známou istotou je klasický vysávač, atraktívnejšou alternatívou je tyčový vysávač a robotická alternatíva je najviac praktická.

Klasické vysávače

Klasické podlahové vysávače sa vyznačujú stabilným sacím výkonom po celú dobu upratovania. Vďačia za to pripojeniu do elektrickej siete, takže nekolíše miera nabitia ich akumulátora. Ľahko s nimi vyčistíte viac rôznych povrchov, pretože bývajú obvykle dodávané s rôznymi nadstavcami.

Niet divu, že sa klasické vysávače stali neoddeliteľnou súčasťou takmer každej slovenskej domácnosti. Vďaka oddelenej hubici od vlastného tela vysávača sa totiž môžete dostať aj do horšie prístupných miest ako pod nábytok, alebo do kútov. Obľúbenou voľbou sú aj u chovateľov domácich miláčikov, pretože spravidla disponujú pomerne vysokým sacím výkonom, a tak dokážu pohodlne odstrániť zvieracie chlpy z podlahy aj nábytku.

Tieto vysávače sú oproti iným typom náročnejšie na údržbu, je nutné u nich pravidelne kontrolovať stav filtrov a pravidelne ich meniť. Rovnako ich priestorová náročnosť hrá skôr proti nim – ani nie tak rozmery samotného vysávača ako nutnosť uchovávania ich príslušenstva.

Konkurencia u týchto typov vysávačov je skutočne veľká, a tak iste budete mať z čoho vyberať.

Klasické vysávače

Klady

 • vhodné pre rôzne povrchy
 • stabilný sací výkon
 • väčšinou dostatočne silné na efektívne čistenie zvieracích chlpov
 • dobrý dosah

Zápory

 • objemnejšie
 • nutné mať priestor na skladovanie nadstavcov
 • niekomu nemusí vyhovovať napájanie pomocou kábla
 • náročnejšia údržba

Tyčové vysávače

Stále väčšej a väčšej obľube sa tešia tyčové vysávače. Táto popularita pramení hneď z niekoľkých rôznych faktorov. Jednak z toho, že sú tieto vysávače veľmi ľahko skladovateľné, jednak z toho, že sú k dostaniu v prevedení s akumulátorom alebo klasicky na kábel, ale aj preto, že ponúkajú množstvo pridružených funkcií.

Možno ste počuli o tyčových vysávačoch 2v1 alebo dokonca 3v1. Tieto tyčové vysávače majú väčšinou pridaný ručný vysávač, ktorý môžete v prípade potreby vybrať z tela vysávača. Nájsť u nich môžete aj funkciu mopovania alebo parného čistenia.

Hlavné pole pôsobnosti tyčových vysávačov sa nachádza na tvrdých hladkých povrchoch. Pokiaľ u vás doma prevažujú, rozhodne môžete tyčový vysávač zvážiť. Zvládnu samozrejme aj údržbu kobercových plôch, ale nie tak efektívne ako klasické vysávače.

Nezabudnite venovať pozornosť aj ich hmotnosti, pretože ich budete pri väčšine upratovaní držať iba v jednej ruke. Príliš ťažký model by vás tak mohol obmedzovať v pohybe.

U týchto vysávačov vznikajú často problémy s výkonom, ktorý nemusí byť zďaleka tak vysoký ako pri klasických vysávačoch, a tiež problémy so zásobníkom na nečistoty.

Tyčové vysávače

Klady

 • možnosť pridaného ručného vysávača
 • možnosť mopovania alebo parného čistenia
 • výber z akumulátorovej alebo klasickej verzie napájania
 • ľahká skladovateľnosť

Zápory

 • otázka dostatočného sacieho výkonu
 • väčšinou menší zásobník na nečistoty
 • menšia účinnosť na kobercoch

Chcete sa o tyčových vysávačoch dozvedieť viac?

Prečítajte si aj náš článok: Najlepšie tyčové vysávače: TOP 13 vysávačov a sprievodca výberom

Ručné vysávače

Iste ste zažili, že sa vám niekde niečo rozsypalo, ale nechcelo sa vám kvôli tomu vyťahovať celý vysávač. Pre tieto situácie sú tu malé a praktické ručné vysávače. Svojimi kompaktnými rozmermi sú predurčené na to, aby sa dostali prakticky kamkoľvek, či už do záhybov vašej pohovky, alebo zložitých zákutí vášho automobilu.

Hoci sú ručné vysávače praktickým pomocníkom, ich minimalistické rozmery sú vykúpené spravidla menším sacím výkonom alebo kratšou výdržou batérie. Tieto vysávače sú totiž vyrábané výhradne ako akumulátorové modely, ktoré vydržia v prevádzke zhruba 30 minút.

Oceniť ich môžete aj v prípade, že máte doma malé dieťa, ktoré sem-tam niečo rozleje alebo rozsype. Tie kvalitnejšie ručné vysávače totiž dokážu vysať aj tekutinu.

Ručné vysávače

 

Klady

 • praktické rozmery
 • dostane sa aj do zložitejších priestorov
 • ľahko po ruke

Zápory

 • slabší výkon
 • menšia výdrž akumulátora na jedno nabitie

Robotické vysávače

Pokiaľ vo vašej domácnosti prevažujú hladké povrchy, môžete si prácu uľahčiť pomocou robotického vysávača. Niektoré modely však nemajú problém ani s kobercami, dokážu totiž identifikovať zmenu povrchu a prispôsobiť mu svoj sací výkon.

Tie najlepšie robotické vysávače si dokážu zmapovať plochu vašej domácnosti, a tak sú s pribúdajúcim počtom upratovaní efektívnejšie a efektívnejšie. Upratovanie robotickému vysávaču môžete naplánovať na určitú dobu, prípadne ho môžete spustiť aj na diaľku cez mobilnú aplikáciu.

Pokiaľ máte v domácnosti schody alebo priestor, kam nechcete vysávač pustiť, môžete tiež využiť virtuálne steny alebo iné systémy zábran.

Pokiaľ potrebujete upratať väčšiu plochu, musíte počítať s tým, že budete musieť častejšie vyprázdňovať vnútorný zásobník na neporiadok.

Robotické vysávače

 

Klady

 • šetrí váš čas
 • ovládanie cez aplikáciu
 • automatické nabíjanie
 • u niektorých tiež možnosť mopovania

Zápory

 • pohon na akumulátor
 • malá kapacita zásobníka na neporiadok
 • nižší sací výkon oproti iným typom

Zaujíma vás, ako vybrať robotický vysávač?

Prečítajte si aj náš článok: Najlepšie robotické vysávače 2024: Test, recenzie a porovnania

Priemyselné vysávače

Už na prvý pohľad ich rozoznáte od bežných vysávačov, a to najmä vďaka ich robustnej konštrukcii. Priemyselné vysávačeurčené pre veľké plochy a zvládajú aj hrubú špinu na stavbe. Preto sú obvykle vybavené oveľa vyšším sacím výkonom ako vysávače na bežné domáce využitie. Oproti bežným vysávačom majú navyše väčšiu kapacitu zásobníkov na prach a nečistoty. Tieto vysávače sú tiež často vhodné na mokré i suché vysávanie, a tak mimo zberu nečistôt zvládnu napríklad aj tepovanie kobercov alebo čalúnených plôch.

Vzhľadom na ich určenie medzi nimi nenájdete kompaktné dizajnové kúsky a rozhodne tiež nečakajte, že sa bude jednať o energeticky úsporné spotrebiče.

Priemyselné vysávače

Klady

 • vysoký výkon
 • suché aj mokré vysávanie
 • veľký objem zbernej nádoby
 • pevná konštrukcia

Zápory

 • väčšie rozmery
 • vyššie energetické nároky
 • vyššie obstarávacie náklady

Výber podľa typu zásobníka

Typy vysávačov bývajú obvykle k dispozícii v rôznych prevedeniach, pričom najviac možností výberu máte pri klasických podlahových vysávačoch. Medzi tri najčastejšie konfigurácie patria bezvreckové, vreckové alebo vodné zásobníky.

Vreckové vysávače

S týmto typom sa stretol takmer každý. Princíp je jednoduchý. Do určeného priestoru sa pripne vrecko, ktoré sa priebežne plní nečistotami. Po čase je nutné ho vyhodiť a vložiť nový. Ak ste priaznivci skôr ekologickejšieho smeru, potom je možné v prípade vreckového vysávača kúpiť aj taký, v ktorom bude vrecko vhodné na znovupoužitie.

Dalo by sa povedať, že zo všetkých možností sú vreckové vysávače najlepším riešením pre alergikov. Vrecko totiž funguje čiastočne ako filter a účinnejšie zadržuje alergény. V tomto ohľade je však nutné podotknúť, že by alergici mali vyhľadávať skôr vysávače s jednorazovými vreckami. Všeobecne sú vreckové vysávače tiež menej hlučné ako iné typy.

Treba tiež myslieť na to, že vreckové vysávače treba pravidelne udržiavať a meniť ich vrecká. Pri preplnenom sáčku sa totiž tiež znižuje sací výkon celého prístroja. Pokiaľ na to nechcete myslieť, môžete si tiež zaobstarať vysávač s indikátorom plnosti sáčku.

Aký objem vrecka vybrať?

Pri výbere vreckového vysávača by ste mali vziať do úvahy objem zásobníka na nečistoty. Mal by byť proporcionálny k veľkosti vašej domácnosti, aby ste ho nemuseli meniť príliš často alebo aby ste si nemuseli zaobstarať vysávač, ktorý vám zaberie príliš skladovacieho priestoru.

 • menšie domácnosti do 50 m² - ak žijete v takto malej domácnosti, bude vám stačiť, keď bude mať vysávač zberný objem do 2,5 litra
 • stredné domácnosti do 100 m² - v prípade strednej veľkosti vášho príbytku by ste sa mali zamerať na vysávač s kapacitou vrecka okolo 3 až 4 litrov
 • veľké domácnosti nad 100 m² – pri tejto veľkosti domácnosti by ste mali hľadať vysávače s objemom vrecka od 4 litrov vyššie

Klady

 • dobrý sací výkon
 • hygienická likvidácia odpadu
 • jednoduchá údržba
 • tichšie ako iné typy vysávačov

Zápory

 • nutné dokupovať vrecká

Bezvreckové vysávače

Pokiaľ pravidelne zabúdate kupovať jednorazové vrecká, riešením pre vás môže byť vysávač so zbernou nádobkou, odkiaľ po skončení upratovania obsah jednoducho vysypete. Navyše niektoré bezvreckové vysávače umožňujú aj mokré vysávanie.

Moderné bezvreckové vysávače využívajú tzv. cyklónovú technológiu. Tieto vysávače fungujú na princípe odstredivej sily, kedy sa zo vzduchu postupne oddeľujú nečistoty do zbernej nádoby.

Pri výbere cyklónového vysávača je nutné postrážiť najmä kvalitu tesnenia. Nedostatočné tesnenie totiž môže spôsobiť únik vzduchu a tým narušiť efektivitu cyklónu.

Aký objem zbernej nádoby vybrať?

U tohto typu vysávačov sa môžete riadiť totožným kľúčom ako pri vreckových vysávačoch. Myslite najmä na to, že čím väčší objem zbernej nádoby, tým viac priestorovo náročný váš vysávač bude. Môžete preto zvoliť objem 1,2 až 2 litre, ktorý by mal stačiť v prípade, že po každom upratovaní vysypete zásobník s nečistotami.

Klady

 • nie je nutné dokupovať vrecká
 • niektoré modely umožňujú mokré vysávanie
 • pri správnej údržbe majú stabilný sací výkon

Zápory

 • náročnejšia údržba
 • nutné častejšie meniť filter
 • nemusí pohlcovať prach tak dobre ako vreckové vysávače

Vodné vysávače

Niektoré vysávače umožňujú zachytávanie nečistôt do vody, ktorá dobre pohlcuje prach aj mikroorganizmy. Vodné vysávače tak môžu byť dobrou voľbou pre alergikov. Výhody vodnej zbernej nádoby však môže nepatrne zatieniť jeden nedostatok, ktorým je spravidla nižší sací výkon. Oproti iným vysávačom je totiž nutné z bezpečnostného hľadiska zaistiť, aby nedošlo k nasatiu vody do motora vysávača.

Mnoho z týchto vysávačov môže tiež fungovať multifunkčne na mokré aj suché vysávanie, ale nie je to pravidlo. Väčšina týchto vysávačov je však podstatne hlučnejšia ako iné typy a taktiež sú horšie skladné. Pri upratovaní je potrebné vodu pravidelne meniť zhruba po dvadsiatich minútach, čo môže pôsobiť rušivo.

Klady

 • efektívne zachytáva alergény a nečistoty
 • nie je nutné dokupovať vrecká
 • stabilný sací výkon
 • niektoré modely je možné použiť na suché aj mokré vysávanie

Zápory

 • vyššia hmotnosť
 • nutnosť častejšie meniť vodu
 • nižší sací výkon

Typ sania a výkon vysávača

Medzi technickými kritériami by ste sa mali zamerať predovšetkým na výkon vysávača. Je totiž hlavným ukazovateľom toho, ako bude vysávač pri upratovaní efektívny.

Typ sania

Možností máte pri výbere typu sania hneď niekoľko. Môžete si vybrať vysávač na suché sanie, alebo iba na mokré sanie, ale aj kombinovaný vysávač so suchým aj mokrým saním. Čo presne to ale znamená?

Suché sanie

Je základným typom sania, ktoré u vysávača očakávate. Toto sanie je určené na odstraňovanie každodenných nečistôt a prachu.

Mokré sanie

V prípade, že vysávač ponúka aj možnosť mokrého sania, získate pomocníka, ktorý dokáže hĺbkovo čistiť koberce alebo tepovať pohovku pomocou vody a čistiaceho prostriedku. Okrem toho by takýto vysávač mal zvládnuť aj povysávať tekutinu vyliatu na podlahu.

Výkon

Výkon by mal patriť k najdôležitejším kritériám pri výbere nového vysávača. Výkon závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad sila motora, účinnosť filtrácie, ale napríklad aj šírka hadice. Nie vždy však výrobca uvádza presnú hodnotu výkonu, väčšinou býva uvádzaný iba príkon. Sací výkon však predstavuje väčšinou zhruba 20 až 35 % príkonu.

Hodnota príkonu je ukazovateľom spotreby elektrickej energie. Maximálna hodnota príkonu bola zastropovaná na 900 wattoch, preto sa výrobcovia preorientovali na typy vysávačov, ktoré dokážu docieliť vyšší sací výkon pomocou svojej konštrukcie.

Samotný sací výkon je navyše pomerne komplikovanou veličinou, ktorú môže každý výrobca merať podľa svojho. Niektorí výrobcovia za účelom lepšieho výsledku merajú sací výkon blízko pri tele vysávača, a tak sú výsledky pomerne skreslené.

Filtračný systém

Spoločne s konštrukciou vysávača má svoj diel práce na celkovom výkone vysávača. Je preto nutné, aby filtračný systém dobre tesnil. U niektorých vysávačov taktiež nájdete umývateľné filtre, ich údržba je však pomerne náročná, a tak je lepšie voliť skôr vyberateľné filtre. Obvykle môžu vysávače mať až tri stupne filtračného systému.

 • Vrecko: Ak ste sa rozhodli pre vreckový vysávač, tak získate jednu filtračnú vrstvu, ktorá by sa mala starať o minimalizáciu množstva prachových častíc, ktoré sa môžu dostať do motora vysávača. Spravidla lepšie si v tomto ohľade vedú vrecká jednorazové ako vrecká na viac použití. Na trhu sú tiež k dostaniu vrecká s označením HEPA, ktoré by sa mali kvalitatívne priblížiť účinnosti HEPA filtrov.
 • Vstupný filter: Dodatočnú ochranu motora pred prachovými časticami tvorí vstupný filter. Zvyčajne ho treba pravidelne meniť.
 • Výstupný filter: Posledným a nemenej dôležitým filtrom je výstupný filter. Ten minimalizuje množstvo prachových častíc, ktoré sa dostanú z vysávača von späť do vzduchu. 

HEPA filtre

Najmodernejší filtračný systém výstupnej filtrácie predstavujú HEPA filtre. Tieto filtre sú zhotovené zo sklených mikrovlákien a je možné ich rozdeliť ešte do niekoľkých podkategórií. Predtým boli všetky tieto filtre súhrnne označované ako HEPA a bolo k nim pridávané poradové číslo. Čím vyššie číslo, tým väčšia bola filtračná kvalita.

Tento systém bol rozdelený do troch označení EPA, HEPA a ULPA podľa miery ich efektivity.

Najnižšiu efektivitu vykazujú filtre označené ako EPA, hodnota efektivity sa môže pohybovať od 85 do 99,5 %. Strednú triedu v tomto ohľade predstavujú filtre označované ako HEPA a najvyššia ULPA, tu sa ich účinnosť líši v rade desatín.

Čím vyššia účinnosť, tým vyššia investícia vás bude čakať. Táto hodnota je však zásadne dôležitá predovšetkým pre alergikov.

Dajte si tiež pozor na to, aby HEPA filter vo vysávači vôbec bol. Niektorí výrobcovia sa snažia ušetriť na nákladoch tým, že do vysávača dajú iba HEPA sáčok, ktorý sa však svojou účinnosťou nemôže porovnávať s plnohodnotným HEPA filtrom.

Príslušenstvo a nadstavce

Najmä klasické vysávače vám môžu ponúknuť celý rad rôznych nadstavcov a príslušenstva. Pokiaľ máte obmedzený úložný priestor, hľadajte klasický vysávač s integrovaným úložným priestorom pre najčastejšie používané nadstavce.

Príslušenstvo

S akým príslušenstvom sa môžete najčastejšie stretnúť?

 • vrecká
 • filtre
 • vôňa
 • náhradná hadica
 • náhradné rúrky

Nadstavce

Rôzne druhy nadstavcov sa vám môžu hodiť hlavne vtedy, keď sa budete stretávať s rôznymi druhmi povrchu.

 • hubica na tvrdé podlahy (niekedy nazývaná ako parketová)
 • malá hubica pre ľahké čistenie neprístupných záhybov
 • turbokefa na upratovanie po domácich maznáčikoch
 • štrbinová hubica na čistenie úzkych priestorov
 • hubica na mokré čistenie
 • tepovací nadstavec na čistenie textilných plôch

Úroveň hlučnosti

Výber vysávača podľa úrovne hlučnosti je kľúčovým kritériom najmä pre tých, ktorí bývajú v byte alebo v radovom domčeku. Hladina hluku býva podobne ako u iných spotrebičov uvádzaná v decibeloch (dB). Všeobecne nájdete tichšie modely skôr medzi vysávačmi klasickými.

Pokiaľ hľadáte vysávač, ktorý by nemal v bytovom dome rušiť vašich susedov, skúste sa porozhliadnuť medzi modelmi, ktoré budú mať úroveň hluku pod 70 dB. Aj napriek tomu je však odporúčané, aby ste upratovanie plánovali vhodinách, v ktorých nebudete potenciálne rušiť svojich susedov.

Aj keď bývate v dome, nemusí vám byť vyššia zvuková hladina vysávača príjemná. Vyberajte preto vysávače v hlukovej hladine medzi 70 a 75 dB.

Hmotnosť a manipulácia

Celkový dojem z používania vysávača zásadne ovplyvňujú najmä dva faktory. Tými sú jeho hmotnosť a obtiažnosť manipulácie.

Hmotnosť

Hmotnosť je kategória, ktorú by ste mali zohľadniť predovšetkým pri výbere tyčového vysávača. Zo všetkých modelov je to totiž prakticky jediný, ktorý máte permanentne v ruke.

Za ľahké tyčové vysávače sa považujú tie, ktoré vážia do 6 kilogramov, tie najťažšie modely sa pohybujú v hodnotách nad osem kilogramov.

Všeobecne samozrejme platí, že čím menší vysávač, tým nižšia hmotnosť. Hmotnosť zvyšuje aj výkon vysávača. Preto medzi najťažšie modely patria priemyselné vysávače, ktoré sa bez problémov môžu svojou váhou pohybovať nad 12 kilogramov.

Manipulácia

Pre ľahký pohyb s vysávačom je tiež dôležité to, aký poddajný bude pri manipulácii. Zásadný vplyv na to má dĺžka a navíjanie prívodnej šnúry.

Pokiaľ ste vybrali vysávač do siete, je dôležité, aby ste nezvolili prístroj s príliš krátkou šnúrou. Je veľmi nepríjemné, keď pri upratovaní musíte riešiť neustále znovuzapájanie vysávača do prúdu. Voľte preto aspoň 5 metrov dlhý kábel.

Pre ľahkú manipuláciu je tiež dobré voliť vysávače s otočnou hlavicou, ale aj s kolieskami, ktoré umožnia ľahké otočenie prístroja o 360 stupňov.

Pokiaľ sa budete s vysávačom pohybovať v členitejšom prostredí vrátane vyšších prahov, určite oceníte prístroj s väčším priemerom koliesok. Vďaka tomu dokáže tieto prekážky prekonávať ľahšie.

Napájanie

Napájanie je zásadným kritériom, ktoré okrem manévrovateľnosti môže poznamenať aj celkový výkon vysávača. Mali by ste preto v tomto ohľade urobiť zodpovedné rozhodnutie. Pokiaľ stále váhate môžete si zaobstarať aj vysávač s kombináciou oboch pohonov.

Napájanie zo siete

Vysávače napájané zo siete vyžadujú pripojenie k elektrickej sieti, vďaka čomu poskytujú konzistentný výkon. Oproti akumulátorovým vysávačom majú sieťové vysávače aj vyšší výkon.

U týchto vysávačov je potrebné postrážiť dĺžku kábla, aby bola minimálne 5 metrov. V tomto ohľade sa objavuje ešte pojem akčný rádius, ten však započítava do tohto rozmeru aj dĺžku hadice vysávača.

Akumulátorové napájanie

Vysávač napájaný akumulátorom má prakticky neobmedzený akčný rádius. Daňou za túto manipulačnú slobodu je však nižší a kolísavý výkon týchto spotrebičov. So znižujúcim sa nabitím akumulátora totiž môže klesať výkon vysávača.

Tieto vysávače je tiež nutné pravidelne nabíjať a myslieť na to, aby boli nabité pred začatím upratovania. Pri výbere sa zamerajte na dostatočnú kapacitu akumulátora, pretože doba chodu akumulátorového vysávača sa môže pohybovať od 15 minút až do 4 hodín. 

Údržba a čistenie

Jednoduchosť údržby a čistenia je tiež záležitosť, ktorej by ste pri výbere svojho nového vysávača mali venovať pozornosť.

Čistenie zásobníka na nečistoty

Všeobecne platí, že najjednoduchšie na údržbu sú vreckové vysávače. Výmena vrecka v prípade jeho naplnenia je jednoduchá a rýchla záležitosť. Navyše je to úkon, ktorý budete vykonávať iba raz za čas.

Pri všetkých ostatných typoch vysávačov budete musieť tento zásobník čistiť pravidelne po každom upratovaní.

Výmena filtrov

Klasické modely vysávačov s jednorazovými filtrami sú veľmi jednoduché na údržbu, výmenu filtra väčšinou stačí realizovať raz za pár mesiacov. Vždy ale záleží aj na frekvencii upratovania.

Ak máte model so zabudovaným HEPA filtrom, budete musieť byť pri výmene opatrnejší, avšak meniť filter budete menej často ako pri obyčajnom filtri. Výmena postačí zhruba raz za pol roka až rok, opäť záleží na frekvencii upratovania.

Čistenie kefového valca

Pri bežnej prevádzke sa na kefový valec namotávajú vlasy, prípadne aj chlpy domácich maznáčikov. Je preto nutné ich pravidelne čistiť. Vyberajte modely, ktoré majú ľahko prístupný kefový valec. Modely s horšie dostupným kefovým valcom totiž môžu byť na údržbu časovo náročnejšie.

Značka

Pri orientácii na širokom poli ponuky vysávačov vám môže ako vhodný odrazový mostík pomôcť ponuka známych značiek. Pozrite sa na najznámejšie značky vysávačov.

Vysávače Bosch

Nemecká firma Bosch je známa svojim kvalitným náradím, ale aj množstvom domácich spotrebičov, ako sú napríklad chladničky alebo práčky. V ich ponuke však nájdete aj pestrú škálu vysávačov v rôznych cenových reláciách.

Aj napriek tomu, že sa značka pôvodne špecializovala skôr na priemyselné vysávače určené na údržbu dielní, ponúka teraz aj vysávače určené výhradne na domáce použitie. Či už preferujete vysávač sáčkový, alebo cyklónový, určite si v ponuke značky Bosch vyberiete. Navyše pri niektorých modeloch sa dočkáte aj predĺženej záruky výrobcu na motor. 

Vysávače Concept

Concept je pôvodne česká značka, ktorá svojimi koreňmi siaha do východočeskej Chocne. Hoci sa postupne rozrastala a stala sa európsky známou značkou, aj naďalej si drží charakter rodinnej firmy. Napriek jednoduchším domácim spotrebičom, ako sú rýchlovarné kanvice alebo šľahače, sa postupom času firma nebála pustiť aj do väčších spotrebičov, ako sú napríklad chladničky.

V súčasnej dobe tak v portfóliu firmy nájdete aj robotické vysávače s funkciou mopovania, ale aj klasické podlahové vysávače, tyčové vysávače, rovnako ako menšie modely ako ručné alebo okenné vysávače.

Vysávače Dyson

Britský výrobca Dyson patrí medzi najznámejších výrobcov bezkáblových tyčových vysávačov. Vysávač Dyson poskytuje pri nízkej hmotnosti pomerne zaujímavý sací výkon. Vysávače sú tiež stavané tak, aby poskytli dostatočnú výdrž na upratovanie vašich priestorov. Bežná doba prevádzky na jedno nabitie sa pohybuje od 40 do 70 minút.

Tyčový vysávač Dyson je na trhu skutočný pojem a zodpovedá tomu aj jeho cena. Pokiaľ stojíte o niektorý z kompaktných a výkonných vysávačov značky Dyson, budete si za kvalitu musieť priplatiť.

Vysávače Electrolux

Pôvodom švédska značka Electrolux je dobre známa vo svete domácich spotrebičov od práčok, chladničiek až po tie menšie spotrebiče, ako sú vysávače alebo rýchlovarné kanvice.

Čo sa týka vysávačov, disponuje mnoho modelov tejto značky HEPA filtrami, ktoré majú zaručovať minimálny únik prachových častíc von z vysávača.

Na výber budete mať z klasických podlahových vysávačov, či už s vreckom alebo bez, ale aj z moderných robotických vysávačov.

Vysávače ETA

Česká značka ETA začala svoju históriu na poli domácich spotrebičov písať už v roku 1943. Samozrejmosťou sa tak pre firmu stala aj široká ponuka vysávačov. Zástancovia rokmi preverenej klasiky si môžu vybrať z ponuky klasických podlahových vysávačov, ktoré sú vyrábané v prevedení so sáčkom aj bez neho. Výhodou vreckových vysávačov je, že ETA pre svoje vysávače vyvinula tzv. Unibag, takže nemusíte riešiť, či ste kúpili zodpovedajúce vrecúško.

Okrem klasických vysávačov však ETA vyrába aj vysávače kompaktnejších rozmerov ako sú tyčové a ručné vysávače. Ak ste priaznivci moderných technológií, tak vás určite zaujmú pozitívne hodnotené robotické vysávače. V ponuke si vyberiete aj v prípade, že hľadáte priemyselný vysávač do náročnej prevádzky, ktorý zvláda aj mokré vysávanie.

Vysávače Hoover

Značka Hoover sa zapísala do svetových dejín tým, že už v roku 1908 predstavila prvý komerčne úspešný prenosný vysávač. Vplyv spoločnosti na vývoj trhu s vysávačmi tiež dobre demonštruje fakt, že v britskej angličtine sa slovo hoover vžilo ako všeobecné označenie pre všetkých vysávačov.

V súčasnej dobe si môžete v sortimente firmy vyberať vysávače rôznych typov vrátane vysávačov na akumulátorový pohon. Klasické podlahové vysávače sú vyrábané v prevedení s vreckom, ale aj ako cyklónové alebo dokonca s vodným filtrom. Ak ste zástancami moderných prístupov k domácim prácam, tak vás poteší, že značka Hoover ponúka aj robotické vysávače.

Vysávače iRobot

Ako napovedá samotný názov, iRobot je značka, ktorá sa špecializuje na robotické vysávače. Je to tiež pionierska značka, ktorá sa rozhodla, že prenesie poznatky z robotiky do bežného života.

Model vysávača Roomba je jedným z najpredávanejších robotických vysávačov na trhu. Tento model totiž priebežne prechádza inováciami, a tak sa môžete tešiť napríklad na inteligentný pohyb, automatické vyprázdňovanie zásobníka s nečistotami, ale aj rozpoznávanie zvieracích exkrementov, ktorým sa vysávač vie vyhnúť, aby ich zbytočne nerozjazdil na podlahe. 

Vysávače Kärcher

Nemecká značka Kärcher je známa predovšetkým svojimi produktmi do náročnej prevádzky dielní a stavieb. Preto v jej portfóliu nájdete predovšetkým priemyselné vysávače, ktoré sa vyznačujú pevnou konštrukciou a vysokým sacím výkonom.

Avšak pozadu nezostal ani v oblasti vysávačov pre domácnosti. Či už ste zástancami klasických podlahových vysávačov, tyčových alebo robotických modelov, určite vám Kärcher má čo ponúknuť. Vo svojich vysávačoch využíva Kärcher aj bezvreckové zásobníky, vrátane modelov, ktoré majú vodnú filtráciu. 

Vysávače Miele

Nemecká firma Miele sa pýši už viac ako storočnou históriou. Od svojich počiatkov sa zameriava na výrobky pre domácnosti a aj v dnešnej dobe sa snaží splniť svoje krédo: Immer besser (vždy lepší). Svoj sortiment firma dodnes orientuje na domácnosti. Výrobky Miele tak môžete vybaviť svoju kuchyňu a práčovňu a môžu sa vám tiež stať zdatným pomocníkom pri upratovaní.

Vysávače Miele nájdete v sáčkovom aj bezvreckovom prevedení. Aj keď je výber typov vysávačov pomerne úzky – na výber máte iba podlahové alebo robotické vysávače – určite má Miele čo ponúknuť.

Vysávače Sencor

Sencor je pôvodne japonskou značkou s viac ako päťdesiatročnou tradíciou, ktorá svoje ťažisko postupom času presunula do Európy. Všeobecne sú spotrebiče značky Sencor známe predovšetkým farebnou rozmanitosťou, ale aj cenovou dostupnosťou.

Vysávače Sencor sú dostupné v mnohých prevedeniach. Či hľadáte klasický vreckový podlahový vysávač, alebo jeho bezvreckovú verziu, alebo namiesto toho dávate prednosť vysávaču tyčovému, Sencor Vám určite má čo ponúknuť. Spokojní tiež budete, ak hľadáte robotický vysávač, ktorý odvedie prácu za vás.

Cena

Vo finálnom rozhodnutí samozrejme zohráva úlohu aj váš stanovený rozpočet. Pozrite sa preto, čo od vysávačov v daných cenových kategóriách môžete očakávať.

Vysávače do 150 €

Pokiaľ hľadáte vysávač do menších alebo stredných priestorov, tak v tejto cenovej kategórii nájdete základné modely tyčových alebo klasických vysávačov, ktoré dokážu vyvinúť pomerne slušnú saciu silu. Na výber budete mať aj z modelov s vreckovým alebo bezvreckovým zásobníkom na nečistoty.

Pokiaľ však hľadáte vysávač s akumulátorovým napájaním, tak ho síce môžete v tejto kategórii zohnať, ale pravdepodobne sa budete stretávať s krátkou výdržou batérie. Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať aj filtrácii, najmä ak máte doma alergika. Zďaleka nie všetky modely sú vybavené HEPA filtráciou.

Vysávače od 150 do 400 €

V strednej cenovej kategórii nájdete celú plejádu klasických podlahových vysávačov v sáčkovom aj bezvreckovom prevedení. Rozhodne si tiež vyberiete z pestrej ponuky tyčových vysávačov a môžete v tomto rozpätí naraziť aj na celkom výkonné robotické vysávače.

Väčšina vysávačov v tejto kategórii by mala mať dostatočný výkon na to, aby si poradila aj s vysávaním kobercov, a väčšina z nich bude tiež disponovať HEPA filtráciou. Tešiť sa tiež môžete na rozsiahlejšie príslušenstvo ako v predchádzajúcej kategórii.

Pokiaľ by ste radi vysávač na akumulátorové napájanie, môžete sa v tomto cenovom rozpätí spoľahnúť na to, že si vyberiete vysávač s celkom slušnou výdržou batérie.

Vysávače nad 400 €

Vysávače v tejto kategórii väčšinou disponujú inovatívnymi technológiami a vysokým sacím výkonom. Prémiové modely známych značiek, ako je napríklad Dyson alebo Hoover, sa však vyšplhajú nad túto cenovú hladinu ešte o poznanie vyššie.

Vysávače v tejto hladine sú navrhnuté s maximálnym ohľadom na užívateľskú prívetivosť a ľahko sa s nimi manévruje. Vysávače poháňané akumulátorom by mali tiež vydržať značnú porciu času pri upratovaní. Robotické vysávače v tejto kategórii disponujú pokročilým navigačným systémom a môžete sa u nich tiež dočkať automatického vyprázdňovania zásobníka.

Pri najdrahších modeloch môžete samozrejme očakávať rôzne spôsoby zachytávania nečistôt, ale aj najvyššiu kvalitu HEPA filtrácie.

Záruka a servis

Podobne ako iné spotrebiče podliehajú aj vysávače zákonnej záručnej lehote. Napriek tomu niektorí výrobcovia dávajú na svoje výrobky predĺženú záruku. Tá sa najčastejšie vzťahuje iba na určitý komponent, u vysávačov sa jedná najčastejšie o motor. Pokiaľ si všimnete, že výrobca ponúka predĺženú záruku, môžete to obvykle považovať za znamenie toho, že svojmu výrobku skutočne veria, a počítať s tým, že vám výrobok nejakú dobu bude dobre slúžiť.

Všeobecne platí, že rozšírenú záruku, ale aj lepší servis poskytujú známe a zavedené značky. Pred kúpou sa môžete tiež porozhliadnuť, akú rozsiahlu sieť autorizovaných servisov výrobca má, aby ste mali istotu, že v prípade poruchy bude vaša požiadavka riešená v rozumnom časovom horizonte. Mali by ste zvážiť aj to, že renomované značky majú lepšie dostupné náhradné diely.

Environmentálne aspekty

Pokiaľ sú pre vás pri výbere vysávača dôležité aj otázky ekologického charakteru, rozhodne by ste sa mali zamerať na dva kľúčové aspekty. Tými sú spotreba energie, ale aj ekologická odbúrateľnosť použitých materiálov.

Spotreba energie

Vyšší príkon vysávača znamená vyššiu spotrebu energie, ale nemusí nutne znamenať vyšší sací výkon. Ten je totiž vytváraný ďalšími aspektmi, ako je tesnenie alebo celková konštrukcia prístroja. Podľa európskej legislatívy môžu mať podlahové vysávače maximálnu hodnotu príkonu 900 W. Zaujímavé je, že iných modelov vysávačov sa toto obmedzenie zatiaľ netýka. Na základe tejto legislatívy museli výrobcovia upraviť svoje modely, aby boli menej energeticky náročné, ale aby mali tiež podstatne tichšiu prevádzku.

V tomto ohľade vám môže pomôcť orientácia podľa energetického štítku, ktorým je povinne opatrený každý spotrebič. Čím viac sa hodnota na štítku blíži písmenku A, tým je spotrebič energeticky menej náročný.

Odbúrateľnosť a udržateľnosť materiálov

Výrobcovia vysávačov sa snažia vo svojom sortimente ponúkať aj výrobky, ktoré je možné po ich doslúžení ekologicky odbúrať. Niektorí výrobcovia dokonca po doslúžení svoje spotrebiče zbierajú.

Ekologickou voľbou sú aj vysávače, ktoré disponujú celou plejádou náhradných dielov a v prípade poruchy ich možete ľahko opraviť. Čo tiež prispieva k šetrnosti k životnému prostrediu.

Najčastejšie otázky pri výbere vysávača

Pokiaľ ešte stále hľadáte doplňujúce informácie o výbere nového vysávača, pozrite sa na nižšie uvedené otázky, na ktoré sa často kupujúci pýtajú.

Aký je rozdiel medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom?

Rozdiel medzi vreckovým a bezvreckovým vysávačom spočíva v spôsobe zachytávania nečistôt. Vreckový vysávač, ako názov napovedá, zachytáva nečistoty do vrecka. Ten navyše vytvára ďalšiu úroveň filtrácie a znižuje hlučnosť celého prístroja.

Bezvreckový vysávač disponuje zásobníkom na nečistoty, ktorý treba pravidelne vyprázdňovať. Bezvreckové vysávače môžu byť tiež vybavené vodnou filtráciou. Podrobnejšie informácie o týchto typoch vysávačov si môžete prečítať v článku vyššie.

Aký vysávač je najlepší na odstránenie zvieracích chlpov?

Pokiaľ s vami v domácnosti žije maznáčik, mali by ste venovať pozornosť najmä saciemu výkonu vysávača. Orientačne je dobré sa riadiť efektivitou vysávača na koberci. Len tie, ktoré majú dobré výsledky aj na koberci, majú potenciál zbaviť vašu domácnosť srsti zvierat. Spravidla najvýkonnejšie bývajú klasické podlahové vysávače, ktoré často disponujú celou sadou nadstavcov na čistenie rôznych typov plôch vrátane pohoviek.

Je lepšie vybrať vysávač s káblom, alebo akumulátorový?

Každá voľba má svoje pre a proti. Pokiaľ sa pohybujete na skutočne malom priestore, môže pre vás byť lepšou voľbou akumulátorový vysávač, pretože nebudete bojovať s prekračovaním kábla. Za kvalitný akumulátorový vysávač si ale budete musieť viac priplatiť a často nedisponuje takým výkonom ako klasické vysávače do siete.

Aký je najlepší vysávač pre alergikov?

Pre alergikov je zásadným faktorom vyberať podľa kvality filtrácie, aby sa potenciálne alergény nedostali von. Dobre si na tomto poli vedú vreckové vysávače, ktoré umožňujú bezkontaktnú likvidáciu neporiadku. Podobne dobré výsledky vykazujú aj vysávače s vodnou filtráciou.

Pozornosť by ste mali venovať aj kvalite HEPA filtra, ktorý je pre alergikov vo svojej podstate nevyhnutnosťou. Viac o HEPA filtroch sa môžete dozvedieť v článku vyššie.

Ako používať vône do vysávača?

Vône do vysávača sú najpoužívanejšie predovšetkým pri vreckových vysávačoch. Sú k dostaniu v rôznych prevedeniach, a tak sa aj ich aplikácie líšia.

Najjednoduchšie použitie ponúkajú vône, ktoré sa sypú priamo do vrecka na nečistoty. Túto jednoduchosť získate, ak si zaobstaráte granulované alebo perličkové vône. Ďalšou možnosťou sú potom vonné kolieska alebo prúžky, ktoré sa umiestňujú do mriežky filtra pri výstupe vzduchu. Nie sú však také trvanlivé ako predošlé dva typy, ktoré sa sypú priamo do vrecka.

U robotických vysávačov alebo bezvreckových sa vône umiestňujú aj do zásobníka na neporiadok, ale vzhľadom na to, že je potrebné zásobník po každom použití vysypať a vyčistiť, tak s neporiadkom odchádzajú aj vonné prvky.

Ako vyčistiť vysávač?

Každý typ vysávača má svoje špecifiká. Pravidelná údržba je síce činnosťou, ktorá vás môže obťažovať, ale len tak docielite to, aby váš vysávač maximalizoval svoj sací výkon.

 • Pravidelne čistite alebo meňte filtre. Záleží vždy na type filtrov a frekvencii používania, viac sa o filtroch dočítate v článku vyššie.
 • Kontrolujte mieru naplnenia sáčku u sáčkových vysávačov. Pokiaľ bude vrecko preplnené, nebude vysávač disponovať takým sacím výkonom ako keď je vrecko menej plné.
 • Pri bezvreckových vysávačoch po každom čistení vyprázdnite nádobku s odpadom.
 • Pravidelne kontrolujte hlavice a kefy. Na niektoré kefy sa zvyknú namotávať vlasy a chlpy, pre maximálnu efektivitu je dôležité ich pravidelne vyberať.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.