Najlepšie tieniace plachty pre rok 2024: Recenzie, tipy na testovanie a nákup

Publikácia: 12.05.2023

Bez slnečného žiarenia by sme nemohli žiť. V letných mesiacoch je ale slnko aj v našich podmienkach veľmi silné a musíme pred ním chrániť seba aj svoje záhrady, terasy, pergoly alebo karavany. Pomerne jednoduchý a cenovo dostupný spôsob predstavuje tieniaca plachta, niekedy nazývaná aj ako slnečná clona. Ako funguje, čím sa jednotlivé varianty líšia a podľa čoho vyberať? To všetko vám prezradíme a zároveň pridáme aj tipy na TOP produkty.

Najlepšie tieniace plachty podľa porovnania

Po niekoľkých týždňoch testovania tieniacich plachiet sme dospeli k záveru, že najlepšie plachty musia byť z odolného materiálu, dostatočne veľké, ľahko udržiavateľné a odolné proti plesniam. Niektoré zo šiestich testovaných nás prekvapili aj ďalšími bonusovými vlastnosťami. Pozrite sa na výsledky. 

Obdĺžniková tieniaca plachta Dekorhome

Obdĺžniková tieniaca plachta Dekorhome poskytuje až 90% ochranu pred UV žiarením. Je vyrobená z polyetylénu s vysokou hustotou (100% HDPE), proti ktorému nemajú slnečné lúče takmer žiadnu šancu. Pritom je plachta priedušná, a tak nehrozí prílišné zvyšovanie vlhkosti vzduchu, teda ani plesne.

Výhodou je aj to, že plachtu môžete upevniť priloženými lankami a spojovacími prvkami. Len pozor na veľkosť, táto plachta má rozmery iba 2,5 × 2 metre. Hodí sa teda iba pre malé priestory. Tam ale zapadne skvele a kúpite ju za rozumnú cenu.

Klady

 • chráni pred 90% slnečných lúčov
 • vysoká priedušnosť
 • lanká a spojovacie prvky v balení
 • široký výber farieb

Zápory

 • len pre malé priestory

Obdĺžniková tieniaca plachta Dekorhome

V ponuke e-shopov nájdete aj extra veľké tieniace plachty, ako je napríklad obdĺžniková tieniaca plachta Dekorhome s rozmermi 6 × 8 metrov. Zrejme vás neprekvapí, že je z našej recenzie najdrahšia. A zároveň by vás to nemalo ani odradiť, najmä v prípade, že potrebujete pred slnkom ochrániť časť záhrady, strešnú terasu, detské ihrisko alebo iné väčšie priestory.

Táto slnečná plachta je vyrobená zo 100% HDPE alebo polyetylénu s vysokou hustotou, ktorý zabráni prieniku až 90% lúčov. Zároveň vďaka tomu odolá aj vetru.

Klady

 • chráni pred 90% slnečných lúčov
 • odolná voči poveternostným vplyvom
 • ideálna pre veľké priestory, ako sú ihriská a záhrady

Zápory

 • vysoká cena
 • nevhodná na menšie balkóny

Ochranná plachta proti slnku Livarno

TOP produktom v najnižšej cenovej kategórii je táto obdĺžniková tieniaca plachta na terasu, balkón aj ďalšie miesta od značky Livarno. Vyrába sa z polyesterového vlákna, ktoré poskytuje ochranu na úrovni 60+. A to je pri najlacnejších verziách pomerne slušný výkon.

Veľkostne ide o stredne veľké zatienenie, ktorého rozmery sú 2 × 3 metre. Pochváliť musíme aj trojuholníkovú variantu, ktorá bráni zadržiavaniu vody, a tak aj nežiaducemu prehýbaniu. Samozrejmosťou sú napínacie laná, štyri pružiny a štyri karabínky. Toto sa Lidlu naozaj podarilo!

LIVARNO home Ochranná plachta proti slnku

LIVARNO home Ochranná plachta proti slnku

Vypredané

Klady

 • priaznivá cena
 • odolnosť voči vetru a dažďu
 • praktický trojuholníkový tvar

Zápory

 • nižší stupeň ochrany

Priedušná obdĺžniková slnečná clona Blumfeldt

Vďaka jednoduchému systému natiahnete slnečnú clonu Blumfeldt behom pár minút. Napriek tomu veľmi dobre drží, je pevná, priedušná a vodeodolná. Nemusíte sa preto obávať, že by sa pod strechou držalo teplo a vlhkosť.

Podľa nášho testovania plachta odolá aj poveternostným podmienkam a zaujímavé je, že aj keď meria 3 × 4 metre, dá sa zložiť do pomerne malej a kompaktnej tašky. Vzhľadom na priemernú cenu ju teda môžeme odporučiť. V balení nájdete lanká, ktoré sú vhodné skôr na krátkodobé uchytenie. Na trvalé upevnenie budete potrebovať skôr karabíny alebo upínacie háčiky.

Klady

 • pevný a odolný materiál
 • vhodná aj na väčšie terasy a balkóny
 • ideálny na cesty
 • vodoodolný materiál

Zápory

 • nenašli sme

Štvorcová tieniaca plachta Dekorhome

Preferujete väčšie zatienenie a štvorcový tvar? Potom pre vás bude táto plachta proti slnku ako stvorená. Má rozmery 5 × 5 metrov, a napriek tomu sa cenovo vyrovná niektorým stredne veľkým variantom.

Vyrába sa z oxfordskej látky, ktorá je potiahnutá ochrannou polyuretánovou vrstvou. Vďaka tomu vydrží ako nová niekoľko rokov a navyše spoľahlivo odolá nielen UV žiareniu, ale aj vetru, vlhkosti a plesniam. V balení nájdete lanká, ktorými plachtu ľahko a rýchlo pripevníte. Veľmi vám to uľahčia nerezové očká umiestnené vo všetkých štyroch rohoch.

Klady

 • dlhá životnosť
 • precízne spracovanie
 • praktický model v jednoduchom dizajne

Zápory

 • nie každému vyhovuje štvorcový tvar
 • nehodí sa na malé balkóny

Trojuholníková tieniaca plachta Blumfeldt

Pokiaľ je vašim favoritom nepremokavá tieniaca plachta, kúpte si tento model od značky Blumfeldt. Je vyrobený z pevného polyesterového materiálu, ktorý spája precízne prevedený dvojitý šev. Bez preháňania teda môžeme povedať, že je to celoročná tieniaca plachta, ktorá odolá všetkým rozmarom počasia.

Pozor ale na správne pripevnenie, nie je nijako zložité, len si vyžaduje trochu zručnosti. V balení sú iba lanká, ktoré ľahko uchytíte do nerezových očiek v rohoch. Pokiaľ ju ale plánujete využívať len na jednom mieste, radšej prikúpte ďalšie upínacie háčiky a karabíny. Každá zo strán meria 4 metre. Cena je tak vzhľadom na veľkosť a kvalitu skôr priemerná. 

Blumfeldt Trojuholníková slnečná clona, 4 × 4 × 4 m

Blumfeldt Trojuholníková slnečná clona, 4 × 4 × 4 m

Vypredané

Klady

 • celoročné využitie
 • jednoduchá inštalácia
 • upevňovacie lanká súčasťou balenia

Zápory

 • nie každému vyhovuje trojuholníkový tvar
 • nevhodná na balkóny a malé terasy

Ako vybrať tieniacu plachtu?

Pri výbere tieniacej plachty treba brať do úvahy niekoľko faktorov, ako je materiál, odolnosť proti UV žiareniu a možnosť upevnenia. Dôležité je tiež zvoliť správnu veľkosť, aby plachta dokonale zapadla na miesto, kde ju chcete použiť. Ak hľadáte plachtu na vonkajšie použitie, vyberte takú, ktorá je odolná voči poveternostným vplyvom a zároveň nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Ako vybrať tieniacu plachtu?
zdroj: Depositphotos

Typ tieniacej plachty

Tieniace plachty môžu byť nielen skvelou ochranou pred slnečným žiarením, ale aj veľmi podareným estetickým prvkom vašej záhrady či terasy. Použiť ich môžete ako alternatívu k markíze alebo pergole. Aké druhy je možné zvoliť?

Rolovacie tieniace plachty

Sú vyrábané z kvalitných materiálov, ktoré sa bežne využívajú pri plachetniciach. Vďaka tomu sú extrémne odolné voči poveternostným vplyvom a rýchlemu opotrebovaniu.

Pevné tieniace plachty

Materiál týchto plachiet je pevne pripevnený ku kotviacim bodom a je navrhnutý tak, aby znášal náročné klimatické podmienky. Tieto plachty ponúkajú nielen ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom a vetrom. Ich štandardizovaný vzhľad umožňuje jednoduchú inštaláciu a výmenu. Hodí sa pre menšie terasy a balkóny.

Polohovacie tieniace plachty

Sú kotvené do špeciálnych stĺpikov alebo priamo do fasády pomocou stĺpikov. Na získanie tieňa je možné ich nakláňať a polohovať. K dispozícii sú v rôznych farbách.

Rozmery a variabilita

Od typu tieniacej plachty je to len krôčik ku konkrétnemu tvaru a rozmerom. Podľa nákupného správania zákazníkov možno povedať, že väčšina používateľov kupuje strednú alebo menšiu veľkosť. Tomu zodpovedá tieniaca plachta 2 × 3 metre alebo štvorcový či trojuholníkový variant s dĺžkou jednej strany okolo troch metrov. Na veľké strešné terasy, záhrady alebo ihriská je lepšia väčšia veľkosť, konkrétny výber ale samozrejme záleží vždy na vás.

Štvorcové tieniace plachty

Sú ideálne na použitie na otvorených priestranstvách, kde ich možno ľahko upevniť k pevnej konštrukcii. Najčastejšie sa predávajú v rozmeroch 3 × 3 metre alebo 4 × 4 metre, čo umožňuje pokryť stredne veľké plochy, ako sú terasy, skleníky alebo foliovníky.

Obdĺžnikové tieniace plachty

Sú vhodné na použitie nad jedálenským stolom alebo vonkajším posedením. Zohnať ich môžete v rozličných rozmeroch, aby sa presne prispôsobili veľkosti vašej plochy. Nevýhodou je, že majú tendenciu hromadiť vodu, kvôli čomu sa môžu prehýbať a výnimočne aj zničiť.

Trojuholníkové tieniace plachty

Trojuholníkové tieniace plachty víťazia z hľadiska dizajnu aj dobrého vrstvenia, čo znamená, že ich môžete použiť aj niekoľko naraz. Sú skvelým riešením pre rohy záhrad alebo menšie terasy.

Umiestnenie

Pri výbere tieniacej plachty je nutné prihliadať nielen na typ a rozmery, ale aj na miesto, kde plachtu plánujete použiť. Najčastejšie môžete naraziť na tieto druhy plachiet.

Tieniace plachty na terasu

Poskytujú tieň nad vonkajším posedením na terase. Obvykle sú vyrobené z odolných materiálov, ako je polyester alebo akryl. K dispozícii sú v rôznych tvaroch a veľkostiach, vrátane štvorcových, obdĺžnikových a trojuholníkových. Tieniace plachty na terasu môžu byť pripevnené k budove alebo k samostatným stĺpom.

Tieniace plachty na balkón

Sú navrhnuté tak, aby poskytovali tieň pre balkónové priestory, to znamená, že patria k najmenším typom tieniacich plachiet – obvykle majú tvar trojuholníka alebo obdĺžnika. Dajú sa pripevniť k okolitým múrom alebo k samostatným stĺpom.

Tieniace plachty na pergole

Hodia sa nielen pre pergoly, ale aj pre ďalšie typy vonkajších stavieb. K dispozícii sú v rôznych tvaroch a veľkostiach, vrátane štvorcových a obdĺžnikových. Tieniace plachty na pergolu môžu byť pripevnené priamo k pergole alebo k samostatným stĺpom. Obvykle poskytujú väčšiu tieňovú plochu ako iné typy tieniacich plachiet.

Tieniace plachty na plot

Predstavujú ideálnu ochranu pred slnečným žiarením aj zvedavými pohľadmi susedov. Pripevniť ich môžete ako k plotu, tak k voľne stojacim samostatným stĺpom. Veľmi dobre odolávajú vetru a poveternostným podmienkam. Pokiaľ vám nepríde tieniaca plachta na plot dostatočne atraktívna, vyskúšajte novinku posledných rokov – recyklovateľné pásy z vrstveného PVC a textilných vlákien, ktoré sa zapletajú medzi očká plotu.

Materiál

Tieniace plachty sa vyrábajú z rôznych materiálov a výber závisí predovšetkým od vášho rozpočtu, umiestnenia a plánovaného použitia. Aby sme vám túto voľbu čo najviac uľahčili, prinášame rozdelenie na dva najčastejšie typy.

 • Polyester: Kvalitný polyester s povrchovou úpravou chráni pred slnkom a zároveň prepúšťa dostatok vzduchu. Tento materiál je schopný dosiahnuť veľmi vysoké napätie, čo znamená, že sa neprevesí. Tieniace plachty vyrobené z polyesteru sú vhodné pre rôzne vonkajšie prostredie a sú pomerne odolné voči poveternostným vplyvom.
 • Polyetylén: Vysokohustotný polyetylén vyniká slnečnou ochranou, ktorá dosahuje viac ako 90%. Avšak, tento materiál nezaručuje takú priedušnosť ako polyester a môže zadržiavať teplo. 

Značka

Na trhu dnes existuje mnoho značiek, ktoré ponúkajú rôzne typy plachiet. Ponuku je možné rozdeliť podľa ceny, originality a kvality.

 • Tieniace plachty Lidl a Jysk sú cenovo dostupné a vyrábajú sa v niekoľkých obľúbených farbách – od smotanovej cez béžovú až po hnedú. Tieto plachty sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú praktické a cenovo dostupné riešenie.
 • Tieniace plachty Dekorhome a Blumfeldt sa hodia pre tých, ktorí si potrpia na originalitu a precízne spracovanie.
 • Tieniace plachty Sail alebo SolariA patria k najluxusnejším variantom slnečných plachiet. Samozrejmosťou je vysoká kvalita materiálov aj perfektné spracovanie, vďaka tomu poskytujú tieto plachty nielen tienenie, ale aj výrazný estetický prvok pre exteriér. 

Cena

Do tieniacej plachty môžete investovať pár desiatok eur, ale aj stovky eur. Vstupné náklady sa vždy odvíjajú od typu, ktorému dáte prednosť. Ak ste si na základe vyššie uvedených informácií urobili obraz o tom, aká tieniaca plachta je vhodná práve pre vás, prinášame vám teraz praktickú ukážku, čo si v danej cenovej kategórii môžete zakúpiť.

Tieniace plachty do 40€

Tieto plachty sú spravidla menších rozmerov a môžu mať obmedzené funkcie, ako napríklad horizontálne tienenie. Obvykle bývajú vyrobené z polyesteru a majú iba základnú povrchovú úpravu proti slnečnému žiareniu. Využijete ich pre vonkajšie posedenie a balkóny.

Tieniace plachty od 40 do 200€

Najčastejšie sa jedná o plachty z vysokohustotného polyetylénu. Môžu byť väčších rozmerov, čo umožňuje pokryť terasy, záhrady alebo iné vonkajšie priestory. Obyčajne nechýba ochrana proti UV žiareniu.

Tieniace plachty od 200 €

Plachty nad 200 € sú odolné voči plesniam a hmyzu a rovnako sú vodoodolné, čo znamená, že poskytujú spoľahlivú ochranu proti dažďu a vlhkosti, a to bez ohľadu na to, aký intenzívny alebo trvalý dážď je. Hodí sa pre komerčné využitie alebo pre majiteľov väčších nehnuteľností, ktorí potrebujú kvalitnú a dlhodobú ochranu proti slnku. 

Najčastejšie otázky pri výbere tieniacej plachty

Ako tieniace plachty fungujú?

Na rozdiel od slnečníkov chránia tieniace plachty celý vybraný priestor. Stačí ich správne upevniť k streche, plotu, stĺpu alebo inému kotviacemu bodu. Zároveň sa vyrábajú z technologicky vyspelejších materiálov, ktoré ponúkajú vysokú UV ochranu, ale mnohokrát aj priedušnosť a vodoodolnosť. A veľmi dôležité je aj to, že v priestore nepôsobí rušivo. Naopak, môžete si vybrať nenápadné a elegantné verzie, vo farbách, ktoré priťahujú čo najmenej slnečného žiarenia. Aj preto im slnečníky pomaly ustupujú nielen v komerčných prevádzkach, ale hlavne pri domoch a bytoch.

Môžem nechať tieniacu plachtu vonku aj počas zimy?

Niektoré tieniace plachty sa označujú ako celoročné, a tak by mali odolať aj nízkym teplotám, vetru a dažďu. Skladať ich teda nemusíte, pokiaľ nie sú hlásené extrémne mrazy a silné sneženie. Najnebezpečnejšie je práve väčšie množstvo snehu, ktoré môže zatienenie extrémne zaťažiť.

Zabráni tieniaca plachta dažďu?

Áno, ale je potrebné vybrať nepremokavý materiál, teda skôr kvalitnú tkaninu s povrchovou úpravou ako HDPE. Takú tieniacu plachtu môžete nechať na mieste aj počas daždivých dní. Mali by ste ju ale zavesiť šikmo, aby sa v nej nehromadila voda. Slnečné clony z menej odolných materiálov je lepšie pred búrkou alebo prehánkou schovať.

Ako nainštalovať tieniacu plachtu?

Najprv si starostlivo zmerajte vybraný priestor. Vedľa plochy určenej na zatienenie nechajte ešte miesto pre napínače, ktorými plachtu pripevníte k streche alebo inej konštrukcii. Stačiť bude asi 50 cm. Ďalšou možnosťou je tieniaca tkanina, ktorá sa väčšinou upevňuje na plot, prípadne k bazénu a môže slúžiť aj ako ochrana vášho súkromia.

Ako udržiavať tieniacu plachtu?

Každú plachtu je dôležité pravidelne čistiť od nečistôt a prachu, aby ste ju udržali v dobrom stave a aby nedošlo k tvorbe plesní. Odporúčame používať mäkkú kefu alebo handričku a vodu s malým množstvom jemného čistiaceho prostriedku.

Po montáži nezabudnite plachtu pravidelne kontrolovať a upravovať napínanie podľa potreby, aby ste predišli opotrebovaniu a predĺžili jej životnosť. Pokiaľ neplánujete tienenie používať dlhšiu dobu, plachtu zbaľte a uskladnite na suchom a chladnom mieste.

Ako dlho vydrží tieniaca plachta?

Väčšina používateľov sa zhoduje, že kvalitné tieniace plachty majú životnosť päť i viac rokov. Menej ako na použitom materiáli často záleží na poveternostných podmienkach v danej lokalite. A dôležitú úlohu samozrejme zohráva aj to, ako sa o tieniacu plachtu staráte. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.