Mach v trávniku: Prečo vzniká a ako ho zlikvidovať?

Publikácia: 08.08.2022

Perfektne zelený trávnik je ozdobou každého rodinného domu. Čo keď sa v ňom ale objavia škvrny na kráse v podobe machu? Najskôr sa uistite, či nerobíte niektorú z chýb v starostlivosti o trávnik, následne pristúpte k likvidácii machu. A aké sú ony najčastejšie chyby a ako odstrániť mach z trávnika? Poradíme v nasledujúcom článku.

Mach v trávniku upozorňuje na nevhodnú starostlivosť

Machov existuje približne 10 000 druhov v 700 rodoch, čím sa radí medzi druhý najpočetnejší rastlinný druh - a tiež najstarší. Typický je pre nich plytký koreňový systém, ktorý sa uchytí kde môže, najmä na tienistých a vlhkých miestach s kyslou pôdou.

Oficiálne sa mach medzi burinu neradí, ak sa však objaví v pestovanom okrasnom trávniku, považujeme ho za ňu a chceme sa ho zbaviť – a dobrá správa je, že mach sa vďaka plytkým koreňom odstraňuje lepšie ako niektoré druhy buriny s hlbokými koreňmi.

A kedy sa mach v trávniku objaví? Väčšinou vtedy, pokiaľ trávniku nie je venovaná dostatočná starostlivosť a mach tak dostáva ideálne podmienky pre rast. Aké sú to?

mach v trávniku
zdroj: Canva

Najčastejšie dôvody, prečo máte mach v trávniku

Obvyklým odporúčaním, ktoré dostanete, akonáhle sa mach objaví vo vašom trávniku, je prevápniť. To však nemusí vždy pomôcť, a to preto, že prítomnosť machu môže mať viac príčin – ich znalosť je kľúčová na to, aby ste mach dokázali zlikvidovať a zabrániť jeho návratu. A aké teda sú najčastejšie dôvody, prečo sa mach v trávniku objaví?

1. Nízky trávnik

Jednou z najčastejších príčin rastu machu a buriny je príliš nízko pokosený trávnik. Nízky trávnik je totiž oslabený, neudržuje potrebnú vlahu a nemá šancu zhustnúť, čím dáva priestor ostatným (nežiaducim) rastlinám. Problém ale môže byť aj vo vysokom trávniku, ideálne je teda udržiavať porast s výškou 3 – 5 cm.

2. Nedostatok živín

Rastu machu zabráni zdravý a hustý trávnik. Aby vám taký vyrástol, je potrebné dopĺňať dusík a ďalšie živiny. Najlepšie sú špeciálne hnojivá na trávnik, ktoré sa uvoľňujú postupne a hnojenie tak stačí vykonávať zhruba trikrát za rok.

3. Nadmerná vlhkosť

Nadmerné zalievanie, zhutnená či ílovitá pôda alebo nerovný terén, to všetko môžu byť príčiny toho, prečo je váš trávnik nadmerne vlhký alebo sa v ňom po daždi tvoria kaluže, následkom čoho je vznik machového porastu, ktorý tieto podmienky doslova miluje.

Nadmerné zalievanie eliminujete ľahko, na zhutnenú či ílovitú pôdu pomôže prevzdušnenie. Ak máte nerovný terén, zasypte inkriminované miesta a povrch vyrovnajte. Ak ani tieto kroky nepomôžu a pôda sa stále drží na povrchu alebo pod ním, bude treba vybudovať odvodňovací systém.

4. Tieň

Pod stromami, okolo kríkov alebo pri stene, kde je tieň, sú ideálne podmienky na rast machov. Jednou z možností je prerezanie vetiev, druhou premena trávnika na okrasný záhon – tu môžete prítomnosť machu obrátiť vo váš prospech a využiť ho na peknú dekoratívnu skalku.

5. Hutná pôda

Ak organizujete časté párty alebo sa na záhrade hrajú deti = po trávniku sa viac chodí, behá alebo priamo dupe, dochádza k zhutneniu pôdy. V málo prevzdušnenej pôde nemá tráva šancu rásť do potrebnej hĺbky, čím sa oslabuje a dáva priestor machu.

Riešením je pravidelné prevzdušňovanie vertikutátorom, ktorý je možné zakúpiť, niekedy aj zapožičať, v hobby marketoch a záhradníckych potrebách. Vhodné je aj zmiešanie vrchnej vrstvy pôdy s pieskom a kompostovou zeminou.

6. Kyslá pôda

Ako sme spomenuli v úvode, pridanie vápna je najčastejšou radou a riešením. Než sa do jeho aplikácie pustíte, uistite sa, že príčinou vzniku machu je naozaj kyslá pôda, a to otestovaním jej pH.

Vápno pridávajte najlepšie na jeseň – dážď a sneh ho rozpijú a pomôžu jeho rýchlejšiemu vsakovaniu do pôdy. Na účinok vápna si budete musieť počkať až niekoľko mesiacov, pokiaľ nechcete tak dlho čakať, kúpte rýchlo pôsobiace vápno.

7. Časté mulčovanie

Nechať pokosenú trávu na trávniku je obľúbený spôsob kosenia. Všetkého ale veľmi škodí a pokiaľ je vrstva pokosenej trávy príliš silná, nestíha zotlieť, čím vytvára na povrchu trávnika nepriepustnú bariéru, pod ktorou vznikajú ideálne podmienky pre rast machu. Kombinujte teda mulčovanie s kosením do zberného koša alebo hrabaním.

Tip: Je vaším problémom skôr burina ako mach? Prečítajte si 3 osvedčené spôsoby, ako zničiť burinu v trávniku, nie trávu.

3 spôsoby, ako odstrániť mach z trávnika

Ak sa mach v trávniku už príliš rozrástol alebo odstránenie príčin rastu nepomohlo, je na čase pristúpiť k jednému z možných spôsobov, ako zlikvidovať mach v trávniku.

1. Mechanické odstránenie machu

Vďaka plytkým koreňom je mechanické odstránenie relatívne nenáročné. Použiť môžete hrable na mach, prípadne hrable na lístie. Ideálne je začať po daždi alebo zalievaní, kedy je trávnik vlhký a mach sa z pôdy ľahko uvoľní, pomôže tiež svižné hrabanie v rôznych smeroch. Ak je machu viac, je možné použiť vertikutátor.

2. Chemický postrek na mach

Kupujte vždy herbicídy určené na mach, ktoré sú väčšinou založené na báze železa, ktorý mach neznáša, trávniku však pomôže s výživou. Nepoužívajte prípravky na burinu ani iné rastliny, mohli by ste si zničiť trávnik.

Najvhodnejšie pre aplikáciu je vrchol vegetačného obdobia, tzn. jar alebo začiatok jesene, aplikáciu postreku však možno vykonať kedykoľvek.

Chemický postrek vám pomôže rýchlo, efektívne a bez väčšej námahy, myslite však na to, že nejde o dlhodobé riešenie. A pokiaľ sa nebudete o trávnik starať a neodstránite príčiny vzniku machu, problém sa vráti.

3. Domáci postrek na mach

Ak nefandíte chémii, môžete skúsiť domáci postrek na mach. Ten vyrobíte zmiešaním mydla a jedlej sódy s vlažnou vodou. Výsledný roztok sa aplikuje sprejom priamo na mach, pokiaľ však zasiahnete trávu, nemalo by jej to nijako ublížiť.

Mach by mal odumrieť zhruba po 24 hodinách od aplikácie. Následne ho zhrabnete do vreca a vyhodíte – aj z uschnutého machu môžu unikať a roznášať sa spóry, z ktorých vyrastie mach nový.

Dobre udržiavaný trávnik ako najlepšia zbraň proti machu

Najlepším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby sa mach objavil alebo sa vrátil, je prevencia, tzn. celoročná starostlivosť o trávnik, pri ktorej sa pokúsite eliminovať všetky vyššie uvedené príčiny, prečo sa mach v trávniku objavuje. Ideálnou zbraňou je totiž zdravý a hlboko zakorenený trávnik, ktorý je dostatočne hustý na to, aby v ňom mach, prípadne ďalšia burina, nemal šancu rásť.

Autor článku