Na čo sa zamerať pri výbere a nákupe solárnej plachty na bazén?

Publikácia: 26.07.2022

Chcete vodu v bazéne udržať príjemne teplú a zároveň ochrániť bazén pred nečistotami? Práve toto vedia solárne fólie. Ako presne funguje, z čoho je vyrobená a na čo sa pri jej výbere zamerať? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky ohľadom solárnych plachiet nájdete v tomto článku.

Čo je to solárna plachta?

Solárna plachta na bazén je dnes už neoddeliteľnou súčasťou základného bazénového príslušenstva. Medzi to radíme napríklad filtráciu, bazénovú chémiu, solárny ohrev, schodíky, ale aj bazénové vysávače alebo solárne sprchy. V podstate ide o kvalitné bublinkové fólie, ktoré slúžia ako podporný prostriedok na ohrev vody. Solárna plachta na bazén je zároveň aj krycou fóliou, a tak chráni vodu v bazéne pred znečistením.

Z čoho sú solárne plachty vyrobené?

Bazénové solárne plachty sú najčastejšie vyrobené z polyetylénu (PE), ktorý má skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Tento materiál navyše dobre znáša pomerne vysoké teploty a je netoxický. Jeho nevýhodou je fakt, že mu príliš nesvedčia teploty pod bodom mrazu. Na trhu môžete nájsť aj solárne fólie vyrobené z polyvinylchloridu alebo PVC. Tie ale odborníci nepovažujú za príliš kvalitné.

Každá solárna plachta je v podstate vyrobená z dvoch fólií, ktoré sú k sebe prilepené. Jedna strana plachty je vždy hladká, tá druhá je pokrytá vzduchovými bublinkami. Práve vďaka týmto bublinkám sa udrží plachta na vodnej hladine a nepotopí sa.

Ako záhradné plachty fungujú?

Solárne plachty alebo bublinkové fólie na bazén bojujú na niekoľkých frontoch. Cez deň pomáhajú s ohrevom vody v bazéne a počas noci spomaľujú jej ochladzovanie. Solárne plachty zamedzujú odparovaniu vody z bazéna, takže ju potom nemusíte tak často dopúšťať.

Bazénová solárna plachta dokáže využívať slnečné lúče na ohrev vody v bazéne. Jednoducho povedané, fólia vstrebe teplo zo slnečného žiarenia a odovzdá ho vode. Neznamená to však, že vám solárna plachta zaistí výkonný ohrev vody. Účelom solárnej plachty je skôr zníženie nákladov na ohrev iným zariadením, napríklad tepelným čerpadlom alebo solárnym panelom, a udržanie teploty v bazéne v čase, keď sa práve nepoužíva.

Farby solárnych plachiet

Na trhu dnes nájdete solárne plachty v niekoľkých farbách. Väčšinu ponuky tvoria predovšetkým tie v modrej a čiernej farbe. Čierne solárne plachty fungujú ako akási bariéra. Kumulujú v sebe získané teplo a prepúšťajú ho len pár centimetrov pod hladinu. Obľúbené sú preto predovšetkým v krajinách, v ktorých panujú skutočne vysoké teploty a majitelia bazénov sa snažia udržať vodu čo najviac studenú. Čierne solárne plachty majú o niečo kratšiu životnosť, pretože sú viac namáhané teplom.

Solárna plachta by v ideálnom prípade mala byť priehľadná, aby napomáhala ohrevu vody v celom bazéne, nielen na jeho povrchu. Transparentná fólia prepustí oveľa väčšiu porciu slnečného žiarenia. Slnečné lúče totiž prepúšťajú až ku dnu, čím výrazne urýchľuje ohrev vody v bazéne.

Na čo sa zamerať pri výbere solárnej plachty na bazén?

Tvar plachty a rozmery

Pri výbere vhodnej solárnej plachty na váš bazén sa zamerajte na jej tvar a rozmery. Solárna plachta by mala pokrývať aspoň 90 % hladiny. Nikdy by nemala prečnievať cez okraje bazéna. Na trhu dnes nájdete solárne plachty v rôznych tvaroch – okrúhle, oválne, štvorcové aj obdĺžnikové. Pre skutočne rozmerné bazény sa plachty vyrábajú zvarením menších dielov na požadovanú veľkosť. Používa sa buď teplovzdušné alebo kvalitnejšie ultrazvukové zváranie.

Tvar solárnej plachty si v prípade potreby môžete jednoducho upraviť nožnicami tak, aby čo najviac zodpovedal tvaru a rozmerom vášho bazéna. Pred zastrihnutím ju umiestnite na hladinu a nechajte ju pár hodín nahriať. Bude sa vám s ňou potom lepšie pracovať.

Hrúbka či sila fólie

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere je rozhodne hrúbka solárnej plachty. Solárne plachty sú bežne vyrábané v hrúbkach od cca 120 do 500 mikrónov. Sila fólie má výrazný vplyv na funkčnosť a životnosť plachty. Napríklad veľmi tenká solárna plachta s hrúbkou 180 mikrónov vydrží zhruba dva roky. Oproti tomu najsilnejšie fólie s hrúbkou 500 mikrónov vám môžu slúžiť aj 12 rokov.

UV ochrana

Pri výbere dajte pozor aj na to, či solárna plachta obsahuje účinný UV stabilizátor. Aj tento parameter má vplyv na životnosť fólie.

Výhody solárnych plachiet

  • Zníženie nákladov ohrevu.
  • Zvýšenie teploty vody o pár stupňov Celzia.
  • Udržanie teploty vody v priebehu noci alebo chladných dní.
  • Ochrana pred nečistotami.
  • Zníženie nákladov na bazénovú chémiu.

Ako položiť solárnu plachtu na bazén?

Ako sme už písali vyššie, solárna plachta je z jednej strany pokrytá bublinkami. Práve táto strana sa pokladá smerom dole na hladinu. Hladká strana plachty teda smeruje vždy nahor. S plachtou zaobchádzajte vždy opatrne, podporíte tak jej životnosť. Pri skutočne silných a rozmerných fóliách sa odporúča používať špeciálny navijak na solárnu plachtu.

Autor článku