Najlepšie záhradné hry nielen pre deti: Užite si leto vo veľkom štýle!

Publikácia: 10.08.2022

Či už chcete tráviť čas s rodinou alebo priateľmi, vonkajšie hry sú skvelým spôsobom, ako zabaviť deti a zhromaždiť svojich blízkych. Preto sme pre vás dali dohromady zoznam tých najlepších záhradných hier, ktoré si toto leto môže užiť naozaj každý – od Turn Ballu, kroketu a hádzacích krúžkov až po obrovský mlyn s figúrkami, kolkami a skákacím panákom. Samozrejme sme nezabudli ani na tých, ktorí sa chystajú na výlet alebo potrebujú záhradnú hru na svadbu či inú akciu. Užite si leto vo veľkom štýle!

Na čo si dať pozor pri výbere záhradnej hry

Pri výbere záhradných hier existuje niekoľko aspektov, ktoré by ste mali zvážiť. A nejedná sa iba o to, ako zábavné hry budú. Na čo si teda dať pozor?

Pre aké vekové kategórie je hra vhodná?

Ak sú vaše deti staršie ako 10 rokov, potom sa vás tento problém príliš netýka. Mladším deťom však môžu niektoré hry pripadať príliš ťažké alebo nepraktické pre ich malé ručičky. Vždy si preto overte, či je hra vhodná pre ich vekovú kategóriu – pokiaľ nie, môžu byť sklamané, v horšom prípade si môžu aj ublížiť.

Pre koľko hráčov je hra určená?

Ak si chcete zaobstarať hru pre celú vašu rodinu, odporúčame sa vyhnúť hrám iba pre dvoch hráčov. Jedine tak si zahráte naozaj všetci a predídete zbytočným hádkam. Za pozornosť stojí aj fakt, či hra skutočne pojme viac hráčov, než uvádza. Niektoré hry pre dvoch až štyroch hráčov je možné ľahko hrať v tímoch, kde sa každý vystrieda.

Aké hry sú pre moju záhradu najvhodnejšie?

Pre malé záhrady alebo terasy sú ideálne statické hry ako stavebnica Jenga, kolky alebo Turn Balll, pretože na ich hranie nepotrebujete veľa miesta. Pokiaľ máte väčšiu záhradu, priestor je samozrejme menší problém, ale mali by ste tiež zvážiť tvar a štýl vašej záhrady – niektoré hry vyžadujú určitú plochu trávnika a iné nebudú fungovať, pokiaľ sa vaša záhrada nachádza vo svahovitom teréne.

Najlepšie záhradné hry, ktoré je možné tento rok kúpiť

1. Ruské kolky

Táto drevená verzia kolkov nielen dobre vyzerá, ale je aj tou najlepšou zábavou. Navyše je vhodná pre telesne postihnutých, seniorov či úplne malé deti.

ruské kolky

Ako hrať

Usporiadajte kolky podľa priloženého návodu a vrhnite guľu tak, aby sa zhúpla a opísala oblúk. Tá pri spätnom zhupnutí musí zozadu naraziť do stojacich kolkov. Úlohou hráča je zhodiť čo najviac figúrok - rovnako ako je to u klasických kolkov alebo pri bowlingu. Za každú zrazenú figúrku získava hráč jeden bod.

Vhodné pre

Hrajte sólo alebo sa rozdeľte do tímov, využite hru na večierkoch alebo sa zahrajte so svojou rodinou. Záleží len na vás! Hra bude skvele fungovať na terase, záhrade aj príjazdovej ceste. Váha jednej kolky je iba 776 g, váha gule 585 g – ľahko ich tak uchopia deti aj seniori.

2. Turn Ball

Potrebujete kompaktnú loptovú hru, ktorá nebude obťažovať susedov a nezničí žiadne rastliny? Nehľadajte nič iné ako túto najpredávanejšiu záhradnú hru, ktorá nadchne celú rodinu.

turn ball

Ako hrať

Turn Ball sa tiež niekedy označuje ako Swingball, Tether Ball alebo jednoducho Indiánsky tenis. Jedná sa o pohybovú hru pre dvoch hráčov, ktorá obsahuje stabilnú konštrukciu, lano s loptou a dve pálky. Celý princíp spočíva v tom, že musíte udrieť do lopty, aby obletela tyč, a mohol ju zasiahnuť protivník. Niektoré verzie bývajú vylepšené o špirálu, po ktorej sa lano s loptou namotáva. Prvý, kto sa dostane na ktorýkoľvek koniec, v závislosti od vašej pozície, vyhráva!

Vhodné pre

To najlepšie na tejto záhradnej loptovej hre je, že si ju môžete zahrať sami. Trénujte a buďte pripravení na súpera alebo zamestnajte svoje deti nekonečnými hrami, pri ktorých sa nebudú nudiť. Navyše je to skvelý spôsob, ako rozvíjať koordináciu ruka-oko.

3. Kroket

Najpopulárnejšia záhradná hra vo Veľkej Británii? Jednoznačne kroket! Že ste ešte nemali tú česť si ju zahrať? Možno práve nadišiel ten pravý čas. Táto hra sa stala synonymom pre sofistikované záhradné párty najmä pre dospelých - skvele si totiž bude rozumieť s pohárom alebo dvoma vášho obľúbeného nápoja. V ponuke ale samozrejme nájdete aj kroket v detskej verzii.

kroket

Ako hrať

Kroket je vlastne taká kombinácia golfu, biliardu a šachovej stratégie. Celá hra spočíva v tom, že sa drevenou palicou posúvajú gule cez bránky smerom k obracaciemu kolíku a späť k štartovaciemu kolíku. Vyhráva tá strana, ktorej gule prejdú v určenom poradí cez všetky bránky a zasiahnu kolík.

Vhodné pre

Jedná sa o nadčasovú záhradnú hru, po ktorej budete siahať rok čo rok. Je vhodná pre všetky príležitosti, či už ide o lenivé letné popoludnie strávené na záhrade alebo oslavu s priateľmi. Užiť si ju môžete v páre aj v tíme.

4. Krúžky

Hľadáte záhradnú hru, ktorú si hostia môžu zahrať na vašej svadbe alebo akcii? Táto prenosná hra Krúžky bude ideálna! Krásne zabalená a v klasickom drevenom prevedení bude vyzerať ako elegantný doplnok, a navyše sa bude hodiť k akejkoľvek farebnej schéme.

krúžky hra

Ako hrať

Kompletná sada obsahuje 1 lakovaný kríž, 5 cieľových kolíkov, 5 hádzacích krúžkov z jutového lana a návod na použitie. Pred začiatkom si nastavte vzdialenosť od terča - ak budete hrať s dospelými, môžete kríž umiestniť do väčšej vzdialenosti, užijete si tak aspoň viac zábavy. Pokiaľ však budete hrať s deťmi, odporúčame kríž posunúť o trochu bližšie.

Následne si rozdeľte krúžky tak, aby mal každý hráč zhodný počet krúžkov. Hráč s najväčším počtom bodov vyhráva.

Vhodné pre

Hra pre neobmedzený počet hráčov, pri ktorej sa nebudete musieť zdržiavať a čakať na víťaza, je najlepšia pre veľké oslavy alebo akcie. Vďaka jednoduchým pravidlám si ju môžu vyskúšať hostia všetkých vekových kategórií a schopností.

5. Mlyn s figúrkami

Populárnu hru mlyn, ktorej cieľom je vyradiť kamene spoluhráča, hrali ľudia už okolo roku 1 400 pred n. l. Môžete ju tiež poznať pod názvami Nine Men's Morris, Nine Man Morris, Mill, Mills, Merels, Merelles alebo Merrills, ktoré pochádzajú z angličtiny. Možno, že aj vy ju máte doma v doskovom prevedení. Čo ak vám ale povieme, že si ju môžete zahrať aj na záhrade?

mlyn s figúrkami

 

Ako hrať

Každý hráč má na začiatku hry pred sebou deväť kameňov, ktoré sa pohybujú po dvadsiatichštyroch priesečníkoch. Cieľom hry je zobrať protihráčovi všetky jeho kamene, alebo mu zabrániť v ďalších ťahoch. Hra začína s prázdnou hernou doskou. Obaja hráči postupne pokladajú svoje kamene na hernú plochu. Pokiaľ sa hráčovi podarí umiestniť tri kamene vedľa seba v jednom z radov, má „mlyn“ a môže odobrať jeden zo súperových kameňov.

S odobratými kameňmi už nie je možné hrať. Hráči musia najskôr odoberať zo súperových kameňov tie, ktoré nie sú súčasťou „mlynu“. Potom, čo je rozmiestnených všetkých osemnásť kameňov, môžu ich hráči začať presúvať. Kamene sa presúvajú po priamkach na vedľajšiu voľnú pozíciu. Pokiaľ hráč nemá kam svoj kameň presunúť, prehráva.

Vhodné pre

Gumová dlažba je pružná, nešmýka sa, skvele tlmí zvuky aj vibrácie a je extrémne odolná. Ide teda o bezpečnú a zábavnú outdoorovú aktivitu pre deti i dospelých.

6. Skákací panák

Len ťažko by sme hľadali niekoho, kto by nepoznal klasického skákacieho panáka. Jedná sa o detskú vonkajšiu hru rozšírenú takmer po celom svete, ku ktorej vám postačil rovný asfaltový alebo betónový povrch a kúsok kriedy. Tentoraz však pre vás máme niečo trochu iné. Gumovú dlažbu v tvare panáka, ktorá vám vydrží dlhé roky!

skákací panák

Ako hrať

Gumový skákací panák má obvykle osem polí. Vašou úlohou je skákať po jednej nohe z čísla na číslo a späť, a to bez toho, aby ste šliapli na zem. Pre väčšie deti a dospelých potom existuje variant s kameňom. Ten treba hodiť na panáka a číslo, na ktoré padne, následne preskočiť. Pri ceste späť kameň zoberiete, ale nesmiete sa pri tom dotknúť zeme viac ako jednou nohou! Môžete teda skákať po všetkých políčkach, okrem toho, kde leží váš kameň.

Ak ste zvládli panáka preskákať bez jedinej chyby, odovzdajte kameň ďalšiemu hráčovi. V prípade, že sa vám to nepodarilo - šliapli ste na zem alebo čiaru, vypadávate.

Vhodné pre

Ideálne pre osoby v rozmedzí 0 až 99 rokov, ktoré milujú pohyb a srandu. Inštalácia pomocou spojovacích kolíkov je veľmi jednoduchá, zvládne ju teda naozaj každý. Materiál je opatrený protišmykovým povrchom, je odolný voči oteru a je možné ho pokladať na drevené aj betónové podlahy.

7. Vodná šmykľavka

V horúcom letnom dni je na prvom mieste nášho zoznamu najlepších záhradných hier vodná šmykľavka. Áno, môžete sa cákať v bazéne alebo sa kropiť s tými najlepšími vodnými pištoľami, ale nič neprekoná zábavu a vzrušenie z tejto báječnej hry.

vodná šmykľavka

Ako hrať

V našich detských rokoch sme si všetci vystačili s pruhom igelitu a kamarátom, ktorý držal hadicu, zatiaľ čo ostatní sa bavili. Táto verzia je však oveľa prepracovanejšia – meria úctyhodných 549 cm a vďaka pripojovaciemu ventilu k nej hravo pripojíte záhradnú hadicu, čo znamená, že šmykľavka bude neustále mokrá. Vodotrysk v spodnej časti navyše postrieka každého, kto sa skĺzne.

Vhodné pre

Šmykľavka je vhodná pre deti od 5 do 12 rokov. Vybrať si môžete kúsky s jednou, dvoma alebo troma sklznými plochami, takže vám nič nebráni usporiadať si preteky.

Autor článku