Ako sa zbaviť kuny v podkroví, na záhrade alebo v aute?

Publikácia: 31.10.2022

Kuna skalná, tiež nazývaná ako kuna domáca, je roztomilá malá šelmička. Pokiaľ sa vám ale dostane do domu alebo auta, dokáže veľmi potrápiť. Našťastie existujú osvedčené tipy, ako ju ľahko a rýchlo vyhnať. Čo na ňu funguje na jednotlivých miestach? A dá sa zaistiť, aby sa už nevrátila?

Ako spoznať kunu na povale a iných miestach?

Pokiaľ si nie ste istí, či ide skutočne o kunu, tieto indície vám napovedia:

  • Počujete rôzne zvuky, ako kuna v streche a na povale chodí, behá či hryzie potravu.
  • Je cítiť zápach, ktorý spôsobujú nahromadené zdochliny a zhnitá potrava.
  • Nachádzate trus kuny a v prachu alebo snehu sú vidieť aj jej stopy.
  • Občas objavíte aj poškodené káble alebo izoláciu domu.
Kuna
zdroj: Zdeněk Macháček / Unsplash

Ako sa zbaviť kuny v podkroví?

Najjednoduchšie je umiestniť na pôdu ľudské vlasy alebo chlpy zvierat. Kunám je prítomnosť človeka či inej šelmy nepríjemná, pravdepodobne si teda začnú hľadať nové útočisko. Ďalej do podrovia môžete umiestniť chlórové alebo naftalínové tablety, ktoré kuny odpudzujú svojim zápachom. Podobne funguje aj voda po holení či špeciálne spreje. Všetky tieto prostriedky zoženiete už za pár desiatok eur, a to v hobby marketoch alebo v špecializovaných internetových obchodoch.

Ak ani jedna z uvedených rád nezaberie, vyskúšajte pascu na kuny, ktorú stačí doplniť návnadou v podobe kúska mäsa, vajíčka alebo sušeného ovocia. Dôrazne však odporúčame špeciálne sklopné varianty! Kuny sú u nás chránené a nesmú sa zabíjať. Lapač slúži iba ako prepravka, aby ste šelmu mohli odviezť dostatočne ďaleko (minimálne 10 km).

Veľmi obľúbená je aj ultrazvuková plašička na kuny. Tá pracuje na princípe vysokých ultrazvukových tónov. Najvyššiu účinnosť majú prístroje, ktoré výšku zvuku priebežne menia. Nehrozí teda riziko, že by si naňho kuna časom zvykla. Väčšina typov má dosah rádovo stoviek metrov kubických a funguje aj v členitom teréne.

Kuna
zdroj: Zdeněk Macháček / Unsplash

V aute je kuna obzvlášť nebezpečná

Počas jesene a zimy sa kuny rady schovávajú aj v motore auta, kde je im príjemné teplo. Často sa bohužiaľ stáva, že ho nenávratne poškodia, pretože prehryžú niektoré káble, izoláciu alebo manžety. Ako im v tom zabrániť?

Aj tu môžete ísť modernou cestou a zaobstarať si elektronický odpudzovač priamo do auta, ktorý môže byť akustický alebo ultrazvukový. V prvom prípade jeho zvuk budete počuť aj vy, druhý typ bude rušiť iba zvieratá. Oba odpudzovače sú napájané autobatériou a spúšťajú sa iba po vypnutí motora. Pri inštalácii buďte opatrní a vopred celý priestor dôkladne vyčistite.

Sprej na kuny nie je do auta ideálny, jeho zápach by totiž mohol preniknúť až do interiéru. Niekoľko ďalších možností však ešte máte. Niektorí motoristi si pochvaľujú svietidlá s čidlom, ktoré sa aktivujú, akonáhle sa zviera v aute pohne. Veľakrát tiež postačia vlasy alebo chlpy, ktoré už sme spomínali v súvislosti s kunami na pôde. Pramienok vlasov jednoducho zaveste pod kapotu a pozorujte, či sa šelma presunula inam, alebo bude potrebné skúsiť iný, účinnejší spôsob.

Kuna
zdroj: LubosHouska / Pixabay

Ako sa zbaviť kuny na záhrade?

Okrem podkrovia, pivníc alebo svetlíkov sa kuna často usadí aj v priestore vašej záhrady. Nevítaným hosťom je v stodole, kôlni alebo kurníku, kde ohrozuje sliepky. Zároveň sa rada schováva v rôznych norách a dierach. Ako ju teda nadobro vypudiť?

Na začiatok si pripomeňme, že prirodzeným predátorom kuny je pes. Ak si ho teda zaobstaráte, kuna sa ho bude báť a radšej si nájde bezpečnejšie miesto. Horšie to bude na chatách alebo chalupách, kde psa mať nemôžete. Stavte teda na pasce alebo zvuky a pachy, ktoré kuna neznáša. Zrejme to bude účinnejšie ako pokusy o odchyt, alebo dokonca ochočenie kuny, ktoré niektorí ľudia odporúčajú.

Autor článku