Jesenné trvalky oživia vašu záhradu tónmi žltej, červenej aj fialovej

Publikácia: 07.10.2022

Aj v septembri a októbri môže vaša záhrada hrať všetkými farbami. Postarajú sa o to trvalky kvitnúce na jeseň. Väčšinu z nich ale musíte zasadiť už na jar alebo začiatkom leta, len tak stihnú krásne vykvitnúť. Medzi najznámejšie druhy patria astry, chryzantémy či sasanky. A vedľa nich sa budú vynímať aj ďalšie nenáročné kvety, ktoré znesú prvý mráz. Typickým príkladom je echinacea alebo pakost.

Astra novoanglická a novobelgická

Žiadny záhradník si nevie predstaviť koniec sezóny bez astier. Ich sezóna trvá od začiatku septembra až do konca októbra. Dorastajú do výšky cez 1 meter a majú skutočne bohaté kvetenstvo. Aj keď sú jednotlivé úbory celkom malé, vytvárajú mohutné trsy v bielych, ružových, červených a fialových odtieňoch. Bez preháňania ich teda môžeme označiť za kráľovné jesene.

astra
zdroj: Pinterest

Hviezdnica krovitá

Jedným z mnohých druhov astier je aj hviezdnica krovitá, ktorá dosahuje stredný vzrast (40 až 50 cm). Jej kvetenstvo trvá od augusta do októbra a podporiť ho môžete miernym zostrihaním počas jari. Ružové kvety so žltým terčíkom tvoria mohutné úbory. Budú sa teda vynímať na každej záhrade, najlepšie v kombinácii s trávami alebo rozchodníkmi. Celkovo ide o veľmi nenáročné kvety, ktoré nemajú vysoké nároky na slnečné žiarenie ani vlhkosť.

Hviezdica
zdroj: Pinterest

Echinacea žiarivá

Táto trvalka z čeľade hviezdicovitých vyžaduje minimálnu starostlivosť, napriek tomu bude ozdobou každej záhrady. A to vďaka bohatým žltým kvetom so zlatistým podtónom a výške okolo 50 až 80 cm. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde ju pôvodní obyvatelia používali ako liečivú rastlinu. Dariť sa jej ale bude aj v našich podmienkach. Len potrebuje slnečné stanovište a vlhkú pôdu. Bezprostredne po výsadbe teda nezabúdajte na výdatnú zálievku.

echinacia
zdroj: Pinterest

Chryzantéma

Bez chryzantém by záhrada na jeseň nebola zďaleka taká pestrá. Majú totiž obrie kvety, ktoré hrajú všetkými farbami. Vyberať môžete z odtieňov žltej, oranžovej, ružovej aj červenej. Aby sa však stali skutočnou pýchou vášho záhonu, musíte im venovať dostatočnú starostlivosť. Vysádzajú sa na jar a patria k rastlinám náročným na vlhkosť. V letnej horúčave vyžadujú výdatnú zálievku a pred chladom by ste ich mali chrániť vrstvou mulča. Vďaka tomu dorastú až do výšky 70 cm a budú kvitnúť ešte v novembri.

chryzantéma
zdroj: Pinterest

Rozchodník (Sedum)

Stále častejšie vídame na jeseň aj rozchodník. Táto vďačná a dlhoveká trvalka je vysoká len asi 30 cm, ale na prvý pohľad zaujme veľmi hustým súkvetím v rôznych odtieňoch. Typickou farbou je červenohnedá, ale stretnúť sa môžete aj so svetloružovými alebo sýtočervenými úbormi. Rozchodníku vyhovujú štrkovité a piesočnaté pôdy, a tak sa mu bude dariť na záhone aj na skalke. Výsadbu odporúčame naplánovať na jar.

rozchodník
zdroj: Pinterest

Sviečkovec biely a ružový

Pokiaľ sa vám páčia biele kvitnúce trvalky, pestujte sviečkovec. Ide o trsovito rastúci kvet, ktorý dokonale vynikne na záhonoch s trávami. Jej jemné kvety môžete obdivovať od júna až do októbra. Stačí ju zasadiť do rovnomerne vlhkej pôdy a zaistiť jej dostatok slnečného svitu. Farebnejším variantom je sviečkovec ružový, ktorý si vyžaduje podobné podmienky. Oba druhy majú výšku okolo 50 až 70 cm.

sviečkovec biely a ružový
zdroj: Pinterest

Helénium jesenné

Najznámejšie trvalky kvitnúce na jeseň dopĺňa aj helénium jesenné. Jeho domovinou je Severná Amerika a u nás sa stal populárnym iba v posledných rokoch. Má žiarivé oranžovožlté kvety, a tak vynikne samostatne aj v kombinácii s menej výraznými trvalkami. Výška jednotlivých kultivarov sa veľmi líši, meria zhruba od 50 do 150 cm. Najvyššie rastliny teda môžete vysádzať k plotom. V každom prípade ale vyberte slnečné stanovište s vlhkou pôdou.

helénium jesenné
zdroj: Pinterest

Phlox záhradný

Pestujete radi menej známe kvety? Z jesenných trvaliek sa k nim radí napríklad phlox záhradný. Pochádza z USA, kde si ju obľúbili aj menej skúsení záhradníci. Má totiž nádherné kvety v tónoch ružovej, karmínovej aj fialovej a jej sezóna trvá od júna až do konca septembra. Zaistiť ju musíte iba dostatočnú závlahu, na slnečný svit ani teplotu nie je príliš náročná.

Phlox
zdroj: Pinterest

Krókus jesenný

Zabudnúť nesmieme ani na cibuľoviny. K nim sa radí najmä krókus jesenný, ktorý vás svojimi fialovými kvetmi poteší ešte pred prvými mrazmi. Rovnako ako krókus jarný sa vysádza na jeseň. Najlepšie sa mu darí v polotieni. V lete by sa nemal vôbec zalievať, ale so začiatkom jesene opäť vodu potrebuje. Akonáhle vykvitne, môžete zálievku obmedziť. Vysoký je len niekoľko centimetrov, preto sa skvele hodí pozdĺž chodníkov alebo pod stromami.

Krókus jesenný
zdroj: Pinterest

Slnečnica vytrvalá

Pre slnečnice ročné nie je jesenná záhrada dostatočne slnečná a teplá. Nastáva teda čas na slnečnice vytrvalé, ktoré dorastajú maximálne do výšky 180 cm a majú aj menšie kvety. To im ale na kráse rozhodne neuberá. Vďaka žiarivo žltej farbe a hviezdnicovitému tvaru budú pýchou každej záhrady. Pritom nevyžadujú žiadnu náročnú starostlivosť, len ich bude nutné včas priviazať k opore.

slnečnica
zdroj: Pinterest

Zlatobyľ obyčajná

Pre tieto krásne žlté trvalky sú typické malé a husté kvety. Výška rastlín sa najčastejšie pohybuje medzi 50 až 100 cm. Po výsadbe sa uchytí veľmi rýchlo, a to takmer v akejkoľvek pôde. Len im v čase rastu zaistite oporu, aby sa dlhé drevité stonky nepolámali. Zlatobyľ kvitne od augusta do októbra a najlepšie sa hodí na zmiešané trvalkové záhony. Len pozor na to, že sa niekedy šíri až príliš rýchlo.

zlatobyľ
zdroj: Pinterest

Sasanka japonská

Ako poznáte, že sa nezadržateľne blíži jeseň? Začína kvitnúť sasanka japonská, ktorá trochu prekvapivo pochádza z Číny. Táto trvalka dosahuje výšku 50 až 150 cm a skvele sa hodí do tieňa a polotieňa, kde sa iným kvetom dariť nebude. Vysoké nároky ale nemá ani na teploty, mnohé kultivary dokonca odolajú mrazu. Najvhodnejšie sú pre sasanku humózne a mierne kyslé pôdy s vyššou vlhkosťou.

sasanka japonská
zdroj: Pinterest

Železník argentínsky (verbena bonariensis)

Túto rastlinu možno poznáte v spojení s magickými až afrodiziakálnymi účinkami. V každom prípade môžete niektoré jej druhy pestovať ako jesenné trvalky. Vyhovovať im bude slnečné miesto a suchšia pôda, pozor teda na premokrenie. Pri správnej starostlivosti má železník nádherné fialové kvety, ktoré lákajú hmyz aj pohľady okoloidúcich. Jeho sezóna trvá od júla až od októbra.

Železník argentínsky
zdroj: Pinterest

Horec

Možno máte horec spojený skôr s balkónovými kvetináčmi, ale nenechajte sa mýliť. Rovnako dobre ho môžete pestovať aj na záhone alebo na skalke. Stačí si vybrať správny druh a venovať mu dostatočnú starostlivosť. Svojimi modrými zvončekovými kvetmi potom bude zdobiť vašu záhradu od júna až do októbra. Potrebuje nevysychavú pôdu s dostatkom výživy. Na zálievku ani slnečný svit ale náročný nie je.

horec
zdroj: Pinterest

Kakost

Tento kvet nie je typický len na obdobie jesene. Patrí skôr medzi dlhodobo kvitnúce trvalky, ktoré majú výšku 20 až 70 cm. Kakost si obľúbite pre jeho nenáročnosť. Dariť sa mu bude aj v pomerne suchej pôde, a tak je okrem záhonov vhodný aj na skalky. Očarí vás krásnymi kvetmi v odtieňoch ružovej a fialovej. Vďaka tomu vynikne aj v skupinovej výsadbe.

Kakost
zdroj: Pinterest

Autor článku