Ako a kedy nastaviť plastové okná a dvere: Praktické tipy a rady

Publikácia: 04.04.2023

Či už máte okná a dvere plastové, hliníkové alebo napríklad drevené, ich pravidelná údržba vrátane odborného nastavenia nie je nikdy na škodu. Všeobecne platí, že v niektorých prípadoch to zvládnete ľahko sami, aj keď nie ste žiadni majstri, inokedy je lepšie obrátiť sa na profesionálnych odborníkov. Každopádne faktom zostáva, že kontrolu nastavenia okien a dverí je dobré si plánovať zhruba raz ročne, aby sa predišlo zbytočným problémom.

Prečo pravidelne nastavovať plastové okná

Správne nastavenie plastových okien je zásadnou podmienkou na to, aby okná fungovali tak, ako majú. Dôležité je to nielen pre tepelne a zvukovo izolačné vlastnosti, ale aj pre samotnú životnosť plastových okien. Keď sa okná pravidelne nastavujú, ich životnosť sa skutočne zvyšuje. S tým sa samozrejme spája aj úspora za opravy plastových okien, ktoré by kvôli odkladaniu nastavenia nasledovali.

Okrem nechceného úniku tepla, ktorý si určite neprajete, je dôležité nastaviť plastové okná aj z úplne prozaického dôvodu. Chceme totiž, aby okná fungovali, priliehali, správne držali, neškrípali, dali sa ľahko a ticho otvárať a zatvárať. Jednoducho aby sme o oknách ani nevedeli.

Kedy nastavovať plastové okná a dvere

Kedy je vhodný čas nechať nastaviť okná a dvere? Najčastejšie to ľudia robia pred zimou, aby sa uistili, že okná aj dvere dobre tesnia, a neprichádzali tak v zime o drahocenné teplo. Plastové okná a dvere však môžete nastavovať kedykoľvek, napríklad hneď po zime v rámci jarného upratovania a kontroly svojho rodinného domu po zimných mesiacoch.

V praxi je častým zvykom, že ľudia začnú riešiť nastavovanie okien a dverí až v momente, keď sa niečo pokazí, teda keď sa dvere nedovierajú, netesnia, alebo keď sa okná zasekávajú. Aj keď by bolo vhodnejšie zabrániť vzniku problémov preventívnym nastavením, obvykle sa tak nedeje.

Ako nastaviť plastové okná

Nastavovanie plastových okien nie je zložitý proces a často postačí iba imbusový kľúč. Avšak, pri plastových oknách sa môže vyskytnúť niekoľko problémov, na ktoré treba dávať pozor. Nižšie si priblížime dva najčastejšie problémy, s ktorými sa môžete pri nastavovaní plastových okien stretnúť.

  • Vyvesené okno. Vyvesené okno je pri plastových oknách celkom časté. Keď je okno dokorán otvorené, zvislé hrany okna a rámu nemusia byť rovnobežné. To znamená, že okno je svojou váhou vyvesené. Čo s tým? Dolný roh okenného krídla môžete priblížiť alebo oddialiť až o 2 mm (od dolného pántu) za pomoci imbusu obvykle na spodnej hrane okenného krídla. Horný roh okenného krídla môžete priblížiť alebo oddialiť až o 2 mm (od horného pántu) otočením imbusu na nôžkach okenného krídla.
  • Zdvihnutie či zníženie okenného krídla. Keď je potrebné zvýšiť alebo znížiť polohu okna v ráme, opäť môžete použiť imbus, ktorým pootočíte na dolnej hrane okenného krídla v blízkosti dolného okenného pántu. Okenné krídlo tak môžete zdvihnúť alebo znížiť až o 3 mm.
Ako nastaviť plastové okná
zdroj: Depositphotos

 

Ako nastaviť plastové dvere

Pri nastavovaní plastových dverí je dôležité postupovať opatrne a s citom. Prvým krokom je odňatie všetkých krytiek, ktoré chránia závesy krídla dverí a nastavovacie skrutky. Následne je treba pripraviť imbusový kľúč s veľkosťou obvykle 5 mm. Nemusíte rozoberať pánty a vyberať dvere.

Potom je nutné za pomoci imbusového kľúča otáčať skrutky v dolnej aj hornej časti dverí podľa potreby. Uistite sa, že pri nastavovaní všetkých skrutiek vykonávate rovnaký počet otáčok.

Okrem nastavenia skrutiek je tiež dôležité nastaviť prítlak dverí. Toto je možné docieliť nastavením uzatváracích bodov. Pokiaľ sú uzatváracie body správne nastavené, dvere by sa mali zatvárať hladko a bez problémov.

Ako nastaviť balkónové dvere

Tak ako plastové vchodové dvere, aj balkónové dvere treba občas nastaviť. Opäť budete potrebovať imbusový kľúč a návod od konkrétneho výrobcu kovania.

Prvým krokom je odstránenie plastových krytiek, aby bolo možné pristúpiť k nastavovacím skrutkám. Tie potom pomocou imbusového kľúča nastavíte podľa potreby – hore, dole, doľava aj doprava.

Postup nastavovania balkónových dverí je podobný ako pri vchodových dverách s tým rozdielom, že záleží na konkrétnom kovaní. Napriek tomu, že je princíp kovania a nastavovania dverí u väčšiny výrobcov podobný, je lepšie sa riadiť konkrétnym návodom od výrobcu, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Kedy zavolať odborníka

Pokiaľ sa na nastavovanie okien a dverí necítite dostatočne skúsene, môžete si kedykoľvek zavolať odborníka. Ideálne je kontaktovať firmu, ktorá vám okná a dvere vyrábala, dodávala či inštalovala. Náklady na odbornú návštevu nie sú príliš vysoké a skontrolovanie kompletného stavu vašich okien a dverí je obvykle záležitosťou niekoľkých minút. Získate tak istotu, že sú všetky prvky vašich okien a dverí v dobrom stave a správne fungujú.

Alternatívou je nájsť slovenského výrobcu okien, ktorý vo vašom okolí prevádzkuje kamennú predajňu. Tu sa môžete osobne poradiť ohľadom nastavovania aj ďalších záležitostí týkajúcich sa okien a dverí, ako je servis, nákup a montáž nových okien a dverí.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.