Ako odstrániť pleseň zo steny a zabrániť jej návratu?

Publikácia: 18.05.2022

Čierna, zelená alebo biela pleseň na stene dokáže potrápiť nielen v starších domoch. Stretnúť sa s ňou môžu aj majitelia nedostatočne vysušených novostavieb alebo obyvatelia panelových domov s malými kúpeľňami. A ako odstrániť pleseň zo steny tak, aby sa nikdy nevrátila?

Pleseň na stene: pohroma, ktorá prichádza nepozorovane

Pleseň na stene je problém nielen estetický, ale aj zdravotný. Môže spôsobovať astmu, alergie alebo kožné problémy, najväčším nepriateľom je v domácnostiach s deťmi a so staršími osobami, ktoré majú slabší imunitný systém. Aby toho nebolo málo, pleseň nie je len jedna. Za pleseň býva často označovaná aj sneť. Pokiaľ teda chcete vedieť, ako sa zbaviť plesne na stene, je potrebné vedieť rozpoznať, s akým nepriateľom bojujete.

  • Čierna pleseň: Vyskytuje sa na extrémne prevlhnutých stenách. Produkuje zdraviu škodlivé mykotoxíny, pri jej odstraňovaní tak treba dbať na bezpečnosť a používať ochranné pomôcky. Na vyčistenie obvykle nefungujú bežné domáce prostriedky typu ocot a jedlá sóda, ale je potrebné použiť chemické prípravky na likvidáciu plesní.
  • Zelená a modrá pleseň: Jedná sa o plesne, s ktorými sa najčastejšie stretnete v kúpeľniach, prípadne iných vlhkých a zle odvetrávaných priestoroch. Je možné ich odstrániť prípravkami s obsahom bielidla.
  • Biela pleseň: Najčastejšie sa vyskytuje v studených a vlhkých priestoroch, najmä pivniciach. Odstránite ju rovnako ako zelenú a modrú pleseň.

Tip redakcie:

Ak narástla pleseň do dramatických rozmerov, napríklad v priestoroch, kde dlho nikto nebýval, je najlepšie sa obrátiť na odbornú firmu, ktorá pleseň odstráni, prípadne vykoná sanáciu stien.

Ako odstrániť pleseň zo steny podľa typu muriva?

Pleseň sa najčastejšie vyskytuje v miestach so zvýšenou vlhkosťou, typicky sa jedná o kúpeľne, kuchyne alebo pivnice. S jej odstránením by ste nemali príliš otáľať, inak môže narásť do naozaj obrých rozmerov. Ešte predtým, než sa začnete plesne zbavovať, pokúste sa nájsť príčinu vzniku a odstrániť ju. Tou býva najčastejšie presakujúca voda zo starého potrubia alebo nadmerná vlhkosť spôsobená bežnou prevádzkou domácnosti a nedostatočným vetraním.

Ako odstrániť pleseň zo steny v menšom rozsahu?

Pokiaľ sa pleseň na stene ešte príliš nerozrástla, môžete na postihnuté miesta nastriekať Savo proti plesni alebo Ceresit Stop plesniam All in one, nechať cca 10 minút pôsobiť a potom zotrieť handričkou alebo jemnou kefkou. Pozor však na to, že Savo má bieliace účinky a nehodí sa na steny s farebnou výmaľbou. Vo väčšom rozsahu je postup zdĺhavejší, rozhodne sa však oplatí ho nasledovať.

Ako odstrániť pleseň zo steny z betónu a tehly v pivnici?

Hrubé betónové a tehlové múry mávajú najčastejšie pivničné priestory, kde sa obvykle vyskytuje pleseň čierna, biela alebo modrastá. Jej odstránenie prebieha v štyroch krokoch:

  • Príprava: Odstráňte od steny všetok starý nábytok, koberce a krabice a skontrolujte, či nie sú tiež napadnuté plesňou. Pokiaľ áno, môžete ich skúsiť vyčistiť, v niektorých prípadoch sa s nimi ale budete musieť rozlúčiť. Na zem položte igelit alebo staré noviny – aj keď nemáte v pivnici luxusnú podlahu, ktorú treba chrániť, ušetríte si prácu s upratovaním.
  • Drhnutie: Zmiešajte peroxid vodíka s vodou (1 diel peroxidu na 3 diely vody) a začnite dôkladne drhnúť postihnuté miesta. Ak je pleseň stará a vo veľkom rozsahu, nechajte roztok nejakú dobu pôsobiť, aby sa vsiakol do steny. Možné je použiť aj kombináciu bielidla a komerčného prípravku na odstránenie plesne.
  • Upratovanie: Vyhoďte igelit s prípadnými zvyškami z drhnutia, presvedčte sa, že ste dôkladne utreli stenu aj podlahu tak, aby nikde nezostal ani kúsok muriva s plesňou. Priestor vyvetrajte a akonáhle si budete istí, že je stena suchá, môžete späť pristaviť nábytok.
  • Záverečné ošetrenie: Proti návratu plesne sa môžete poistiť nielen vetraním, ale aj špeciálnymi protiplesňovými nátermi.

Tip redakcie:

Betón, cement, tehla alebo kameň sú porézne murivá, pleseň tak nie je len na ich povrchu, ale aj vo vnútri. Preto je dôležité nechať čistiaci prostriedok nejaký čas pôsobiť - vsiaknuť do steny a zlikvidovať pleseň aj zvnútra.

Ako odstrániť pleseň zo steny z betónu a tehly v obytných miestnostiach?

Odstránenie plesne je takmer rovnaké ako v predchádzajúcom prípade, pridáva sa iba jeden krok – pred samotným drhnutím treba oškrabať maľbu a omietku. Pred škrabaním sa uistite, že ste dôkladne zakryli nábytok a elektroniku, ktorú by mohol jemný prach z omietky nenávratne poškodiť. Tiež sa hodí mať po ruke čisté utierky či handry, ktoré použijete na rýchlu pomoc v prípade rozliatia čističa na podlahu či inam.

Tip redakcie:

Keďže vo vzduchu budú pri drhnutí lietať spóry plesní a budete používať chemické prostriedky, chráňte sa pri čistení okuliarmi, respirátorom a gumovými rukavicami. Pokiaľ je to možné, vetrajte.

Ako odstrániť pleseň zo steny zo sadrokartónu?

Ak je sadrokartónová stena napadnutá plesňou iba na povrchu, zbavíte sa plesne rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcich prípadoch. Pokiaľ však vidíte, že je stena vypuklá a drobí sa, je viac než pravdepodobné, že pleseň prerástla dovnútra. V tomto prípade je najlepším riešením, ako sa zbaviť plesne, kompletná výmena sadrokartónu.

Ako sa zbaviť plesne na stene bez chémie?

Veľké plochy porastené plesňou sa bez čistenia chemickými prostriedkami najskôr nezaobídu, na menšie poškodenie však môžete skúsiť babské rady, ako sa zbaviť plesne bez chémie.

  • Alkohol: 100% lieh zrieďte vodou (1:1), nastriekajte na stenu, nechajte pôsobiť podľa potreby, potom utrite čistou handričkou a nechajte uschnúť.
  • Ocot: Účinný na sadrokartónové steny. Nie je nutné ho riediť, stačí nastriekať na stenu, nechať hodinu pôsobiť, potom utrieť čistou handričkou a vysušiť.
  • Jedlá sóda: Je známa pre svoje prírodné dezinfekčné účinky. 1 ČL zmiešajte s 2 hrnčekmi vody, nastriekajte na stenu, hubkou alebo kefkou odstráňte pleseň, utrite čistou teplou vodou a nechajte uschnúť.
  • Tea tree olej: Hodí sa na ošetrenie tapiet a múrov s výmaľbou. 1 ČL zmiešajte s 2 hrnčekmi vody, nechajte podľa potreby pôsobiť, utrite a nechajte uschnúť.

Tip redakcie:

Pri rozhodovaní o výbere čistiaceho prostriedku vezmite do úvahy nielen rozsah poškodenia steny, ale aj možné bieliace účinky jednotlivých prípravkov.

Prevencia je základ alebo Ako zabrániť vzniku plesne

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť plesne na stene, je včas zabrániť tomu, aby vôbec vznikla. Znamená to predovšetkým odstránenie vlhkosti, ktorá je živnou pôdou pre plesne. 

Základom je pravidelné vetranie, pri novostavbách počas prvej zimy za sprievodu výdatného vykurovania – zaplatíte síce viac na energiách, investície sa však vrátia v podobe zdravšieho prostredia a lepšej kondície stavby.

Ak má váš dom či byt sklony k tvorbe plesní, snažte sa čo najviac eliminovať pary, tzn. v kuchyni používajte digestor, v kúpeľni vetrák a na sušenie bielizne kúpte sušičku. Nestavajte nábytok príliš tesne k stene a pravidelne kontrolujte priestory za ním. Nezabudnite ani na škáry pri dlažbe a rôzne rohy a zákutia, napríklad záhyby pod parapetom.

Účinnými pomocníkmi sú sušiče a odvlhčovače vzduchu rôznych typov od kompaktných až po vysoko efektívne profesionálne prístroje.

Autor článku