Ako zatepliť podkrovie? Ide to aj svojpomocne a s obmedzeným rozpočtom

Publikácia: 07.09.2022

Iste dobre viete, že teplý vzduch stúpa nahor. Izolácia podkrovia je teda jednou z najúčinnejších metód, ako v dome udržať príjemnú teplotu pri čo najnižších nákladoch. Môžete sa do toho pustiť sami alebo si vziať na pomoc profesionálov. S odhadom ceny, voľbou materiálu aj celým postupom vám radi poradíme.

Zateplením môžete veľa ušetriť

Izolácia strechy a zateplenie podkrovia patrí medzi najúčinnejšie možnosti, ako dlhodobo udržať teplo v dome. Pokiaľ celú akciu zvládnete zrealizovať ešte pred zimou, rozhodne sa vám to oplatí. Ceny energií totiž stále stúpajú a práve týmito časťami domu uniká veľké množstvo tepla. Ideálny čas je práve teraz, na prelome leta a jesene. V podkroví už nie je neznesiteľné horúco, ale zároveň budete mať hotovo pred prvými mrazmi.

Na koľko izolácia strechy vyjde

Celkové výdavky sa odvíjajú nielen od typu a kvality materiálu, ale aj od rozlohy podkrovia a prípadnej odmeny remeselníkovi. Najlacnejšie vás vyjdú sklolaminátové dosky a rolky, aj za ne však zaplatíte minimálne 1 600 až 2 000 eur.

Začnete od podlahy, a to doslova

Čas, peniaze aj námahu vám ušetrí zateplenie drevenej podlahy. A nemusí byť nijako zvlášť zachovaná. Aj starú podlahu môžete bez problémov narovnať a zaizolovať. Slúžia na to tepelnoizolačné dosky, ktoré sa umiestňujú na podklad upravený sadrokartónom a parotesnou fóliou. Potom už sa len spojA špeciálnym lepidlom a po jeho vytvrdnutí je možné položiť novú nášľapnú vrstvu.

Vyberte vhodný materiál

Najčastejšie sa používa sklolaminát, prípadne fúkaná izolácia z celulózových alebo minerálnych vlákien. Výhodou celulózy je, že dokonale pokryje celý priestor a dostane sa aj do menej dostupných miest. Zatiaľ čo so sklenou vatou ušetríte, lepšie sa s ňou pracuje av prípade potreby ju veľmi jednoducho odstránite

Čo ďalšie budete potrebovať

  • parotesniacu fóliu
  • rošt
  • sadrokartón alebo OSB dosky či preglejku
  • nožnice
  • špeciálne tekuté lepidlo
  • lepiacu a tesniacu pásku
  • sponkovačku
  • AKU vŕtačku

Postup

Pokiaľ ste šikovní a máte s podobnou prácou skúsenosti, zateplenie strechy určite zvládnete svojpomocne. Navyše vám to zaberie iba 3 až 4 dni. V opačnom prípade si radšej dohodnite odborníkov.

  1. Ešte než sa pustíte do práce, dohodnite si konzultáciu so statikom. Ten určí nosnosť aj celkový stav podkrovia a na základe toho presne určí, ako ho spevniť.
  2. Potom pripravte samotnú strechu, ktorá musí zaistiť dokonalú ochranu domu pred poveternostnými podmienkami. Nezabudnite ju teda skontrolovať a prípadne aj opraviť.
  3. Vytvorte kotviaci rošt, do ktorého sa izolácia vsadzuje. Väčšinou sa robí z drevených lát či oceľových profilov a má horizontálne aj vertikálne prvky.
  4. Rozmerovo musí byť o niekoľko centimetrov menšia ako výplň, vďaka tomu všetko ešte lepšie utesníte.
  5. Až vo štvrtom kroku aplikujte izolačný materiál, ktorý vkladajte do jednotlivých polí roštu. Najlepšie bude izolácia držať, ak budete postupovať zdola nahor.
  6. Nakoniec prichádza na rad parotesniaca fólia. Vďaka tej neprenikne do konštrukcie vlhkosť z interiéru. Aby ale fungovala dokonale, utesnite ju kvalitnou lepiacou páskou.
  7. Nakoniec sa zamerajte na strešné otvory, rohy a ďalšie detaily. V týchto častiach buďte obzvlášť opatrní, izoláciu zdvojujte a pripevňujte lepiacou páskou.
  8. Potom už zostáva len estetická úprava pohľadovej vrstvy. Okrem sadrokartónu môže byť podkrovie z OSB dosiek alebo aj z preglejky. Hlavné je stmeliť spoje, porovnať povrch a použiť vhodný náter.

Pozor na bezpečnosť

Kvôli skleneným vláknam, prachu a ďalším nečistotám používajte pri práci v podkroví ochranu dýchacích ciest. Vaše oblečenie by malo mať dlhé rukávy aj nohavice. A pre istotu si vezmite aj ochrannú prilbu, pretože nikdy neviete, kde narazíte na vyčnievajúce klince alebo iné ostré predmety. Opatrní buďte aj pri pohybe! Chodiť by ste mali iba po stropných trámoch a používať preglejkové nosné dosky.

TIP: Pri zatepľovaní miest, kadiaľ vedú elektrické rozvody a káble, požiadajte radšej o asistenciu elektrikára.

Autor článku