Ako vyrobiť solárny panel na ohrev vody a ušetriť rodinný rozpočet?

Publikácia: 29.06.2022

V dobe neustále rastúcich cien a zvyšujúcich sa životných nákladov nie je divu, že stále viac ľudí hľadá spôsoby, ako ušetriť. Jednou z možností je solárny panel na ohrev vody, ktorý využíva slnečnú energiu, ktorá je k dispozícii pre každého zadarmo. Inštaláciu môžete zveriť firme, alebo si vyrobiť solárny panel na ohrev vody svojpomocne z bežne dostupných materiálov.

Aký je rozdiel medzi solárnym panelom a fotovoltaikou?

Solárne termické a fotovoltaické panely sa často zamieňajú, spoločné majú však len to, že využívajú slnečnú energiu a umiestňujú sa na strechy budov či do terénu. Spôsob, akým fungujú, je však odlišný – solárny termický panel premieňa slnečnú energiu na teplo, fotovoltaický na elektrinu. Každý teda slúži na iný účel a nie je možné ich vzájomne nahradiť. Môžu sa však skvele dopĺňať.

Ako funguje solárny panel a kam ho umiestniť?

Už vieme, že solárny termický panel premieňa slnečnú energiu na teplo. A ako to presne funguje? Termálne kolektory absorbujú slnečné žiarenie a odovzdávajú ho médiu, ktorým je obvykle roztok vody a glykolu. Teplonosná kvapalina z kolektora potom ohrieva vodu v zásobníku.

Solárny termický panel funguje najlepšie, keď je umiestnený na juh, juhozápad alebo juhovýchod. Čisto západnú alebo východnú strechu je možné tiež použiť, je však potrebné počítať so stratou výkonu okolo 20 %. Ideálny sklon strechy, na ktorú je možné priamo umiestniť solárny panel, je 15 °. V prípade menšieho sklonu je vhodné panel zdvihnúť.

Solárny termický panel ale nemusí byť iba na streche. Môžete ho umiestniť aj na konštrukciu na pozemok alebo, ak sa jedná o menší systém, ktorý má byť variabilný, na pojazdný vozík.

Solárny panel na ohrev vody svojpomocne verzus s firmou

Premýšľate, že by ste si solárny termický panel inštalovali alebo od základu vyrobili sami? Potom je potrebné vedieť jednu zásadnú vec. Vlastnou výrobou môžete ušetriť za prácu niekoho iného, na druhú stranu ale prídete o možnosť využitia štátnych dotácií, o ktoré je možné žiadať iba v prípade, keď je solárny systém inštalovaný odbornou firmou. Výška štátnej dotácie z programu Zelená domácnostiam je až 1 500 €, čo nie je rozhodne zanedbateľná čiastka.

Ak ide navyše o väčší a zložitejší systém, mohli by ste si neodbornou montážou spôsobiť rad problémov, za nápravu ktorých budete musieť vo finále tak či tak zaplatiť.

Pred výrobou solárneho panelu svojpomocne teda vždy starostlivo zvážte svoje technické schopnosti a znalosti, spôsob využitia aj ďalšie možné alternatívy výroby.

Ako vyrobiť solárny panel na ohrev vody?

Ak sa rozhodnete solárny termický panel, alebo celý systém, vyrobiť sami, máte tri rôzne možnosti:

Výroba panelu od základu

Zahŕňa nákup jednotlivých modulov, ich prepojenie, pripevnenie na podkladovú dosku, umiestnenie do ochranného boxu a napojenie na výmenník a teplovodný systém. Ide o náročnejší proces vhodný predovšetkým pre tých, ktorí sú technicky zdatní.

Inštalácia pripravených dosiek

Znamená nákup kompletného panelu s príslušenstvom a jeho zapojenie. Aj tu je potrebné mať technické znalosti a vedieť, ako panely namontovať a pripojiť. Pozor si dajte na lacné nekvalitné panely nižšej kvality s kratšou životnosťou.

Alternatívy z bežne dostupných materiálov

Chcete maximálne ušetriť, ste zruční a radi vyrábate a kutíte? Potom sa môžete pustiť do výroby vlastného solárneho panelu z bežne dostupných materiálov - tipov a návodov, ako vyrobiť solárny panel na ohrev vody, existuje skutočne veľa. Skúsiť môžete napríklad:

Solárny panel z plechoviek

Plechovky od nápojov nemusia skončiť na skládke, ale môžete ich zrecyklovať a vyrobiť z nich solárny panel. Pomôžete nielen sebe, ale aj životnému prostrediu. Využiť možno aj plastové fľaše, tie však nevodia tak dobre ako plechovky, takže výhrevnosť bude nižšia. Na zvýšenie efektu výhrevnosti a lepší estetický dojem môžete plechovky natrieť čiernou farbou.

solárny panel
zdroj: Pinterest

Solárny panel z hadíc

Hadice zoženiete v akomkoľvek hobby markete. Potom ich stačí len zmotať, pripevniť na podkladovú dosku, zakryť, prípadne natrieť na čierno a môžete sa tešiť na teplú vodu. Keďže sú hadice pomerne skladné, je možné ich zmotať pekných pár metrov, čím si zaistíte pomerne slušný prísun teplej vody.

solárny panel z hadíc
zdroj: Pinterest

Solárny panel z flexi potrubia

Hliníkové flexi potrubie je ďalším materiálom, ktorý skvele absorbuje a vedie teplo, navyše sa s ním veľmi dobre pracuje. Nevýhodou je však trochu horší estetický dojem.

solárny panel
zdroj: Pinterest

Solárny panel zo starej chladničky

Presnejšie povedané z medenej mriežky zo zadnej časti chladničky v kombinácii s alobalom, starým oknom, gumovou podložkou (napríklad zo starej rohožky) a potrubím. Zrecyklujete tak hneď niekoľko nepotrebných vecí naraz a ušetríte tak svoje peniaze aj životné prostredie.

solárny panel
zdroj: Pinterest

Jednoduchý solárny ohrev bazéna

Tento spôsob výhrevu vody v bazéne zvládnu aj tí, ktorí sú technikou nepoľúbení – a môže sa jednať aj o zábavný spôsob, ako deťom vysvetliť základné fyzické javy. Stačiť vám na to bude čierna igelitová plachta, ktorú upevníte na obruč a položíte na hladinu.

solárny ohrev bazéna
zdroj: Pinterest

Solárny panel na ohrev vody: najčastejšie otázky a odpovede

Funguje solárny panel na ohrev vody aj bez slnečného svitu?

Solárny panel na ohrev vody potrebuje slnečné žiarenie, takže na zimné obdobie, kedy je svetla menej, je potrebné mať záložné riešenie ohrevu vody v domácnosti.

Aký veľký solárny panel potrebujem pre štvorčlennú domácnosť?

Pre štvorčlennú domácnosť s priemernou spotrebou vody budete potrebovať minimálne 2 kolektory s plochou 2 m² a zásobník na 200 litrov vody.

Aký veľký solárny panel potrebujem k bazénu?

Pri hĺbke bazéna 1,2 - 1,5 metra by plocha solárnych panelov mala byť 60 % z veľkosti vodnej plochy. Dôležitá je ale aj vzdialenosť systému od bazéna, dĺžka a priemer potrubia a výkon čerpadla.

Akú čiastku môže ušetriť solárny panel?

Pri vstupnej investícii 800 € je návratnosť 5 rokov, pričom životnosť solárnych panelov je výrazne dlhšia. Navyše, ak inštalujete solárny systém s firmou a využitím štátnej dotácie, doba návratnosti sa zníži. Okrem toho sa jedná o ekologický systém ohrevu vody, ktorý nijako nezaťažuje životné prostredie.

Autor článku