Ako zariadiť garsónku v paneláku, ktorá má iba 25 metrov štvorcových?

20.09.2022

Garsónka je často jediné dostupné bývanie pre mladé páry, seniorov či single osoby. V dnešnom článku vám poradíme, ako si s ňou poradiť a vyťažiť z malého priestoru maximum úžitku. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, ako vybaviť garsónku a zariaďovanie pre vás bude zaujímavou kreatívnou hrou, na konci ktorej bude váš vysnívaný domov.

Čo je to garsónka?

Garzónka alebo hovorovo garsónka je označenie pre najmenšie možné bývanie. Často sa za ňu mylne označujú aj byty 1+1, garsónka je však iba jedna miestnosť s príslušenstvom, tzn. 1+kk. Minimálny rozmer garsónky je normou stanovený na 16 m² - čo rozhodne nie je veľa. Najčastejšie potom majú garsónky 20 alebo 25 m². Aj z malého priestoru je však možné vytvoriť útulné bývanie, v ktorom budete mať všetko potrebné. Ako na to napovedia nasledujúce tipy, ako zariadiť garsónku.

Ako zariadiť garsónku?

Kupujte viacúčelový nábytok

Sedačka, kreslo, konferenčný stolík, taburet alebo posteľ. Čo majú spoločné? Môžu mať v sebe zabudovaný úložný priestor, vďaka ktorému využijete miesto hneď dvakrát – a to pri garsónke rozhodne oceníte.

Sklápajte, vysúvajte a rozkladajte

Podobne ako viacúčelový nábytok, aj nábytok sklápací, vysúvací či rozkladací patrí k nevyhnutnému základnému zariadeniu garsónky. Skvelým príkladom je napríklad stôl, ktorý môže byť súčasťou skrinky a v prípade potreby sa len vyklopí alebo vysunie.

Inštalujte posuvné dvere

Otvoriť v garsónke dvere často znamená zabrať cenný priestor, čo zhorší aj celkový pohyb po miestnosti. Pokiaľ navyše garsónka slúži pre dvoch, je situácia ešte horšia. Posuvné dvere a dvierka sú teda rozhodne praktickým riešením.

Vyhnite sa tmavým farbám

Tmavé farby môžu v garsónke vyzerať prekvapivo dobre, istotou sú však svetlé odtiene. Ideálne sa držte jednej hlavnej farby (biela, slonová kosť, svetlo šedá a pod.), ktorú doplníte o pár farebných doplnkov.

Priestor dostatočne osvetlite

Aj keď sa jedná o malý priestor, je vhodné použiť viac zdrojov osvetlenia. To navodí útulnú atmosféru a navyše tým rozdelíte priestor na zóny. Vyhnite sa veľkým závesným lustrom a stavte na vstavané svetlá, ktoré splynú s priestorom.

Vybudujte jednu multifunkčnú stenu

Otvorené police pôsobia vzdušne, ale môžu vyzerať neusporiadane, o prachu ani nehovoriac. Elegantnejším riešením je vybudovať pozdĺž celej jednej steny nábytkovú stenu, v ktorej môže byť nielen úložný priestor na oblečenie, ale aj vstavaná televízia, pracovný či jedálenský stôl alebo posteľ.

Zaveste miesto obrazov zrkadlá

Medzi najlepšie vychytávky do garsónky patria jednoznačne zrkadlá, ktoré opticky zväčšia priestor. Môžete ich dať do dekoratívnych rámov a zavesiť miesto obrazov, urobiť zrkadlové dvere skríň alebo do rohu postaviť vysoké zrkadlo so schovaným vešiakom.

Zaobstarajte si úložné boxy a organizujte

Ako lacno zariadiť garsónku, aby vyzerala útulne a usporiadane? Všetky voľne pohodené veci zarovnajte do krabíc, škatuliek a úložných boxov, uprataný a dobre zorganizovaný priestor vyzerá vždy väčší a lepšie sa v ňom dýcha.

Využite priestor pod stropom

Máte veľa knižiek? Namontujte pod strop police a získate úložný priestor, ktorý bude zároveň dekoráciou. Police môžete samozrejme využiť aj na ďalšie veci, napríklad na boxy so sezónnymi vecami.

Nízky sedací nábytok zvýši priestor

Malá garsónka a zároveň nízky strop? Voľte nižší a subtílnejší sedací nábytok, ktorý opticky zvýši priestor, a navyše pôsobí útulne. Pozor však na to, že z nižších kresiel a sedačiek sa horšie vstáva, toto riešenie teda nie je vhodné pre staršie osoby.

Závesné skrine pôsobia vzdušnejšie

Pri garsónke sa obvykle počíta každý milimeter, pokiaľ ste však sami, doma príliš veľa času netrávite a vecí máte minimum, môžete si dovoliť použiť závesné skrine, ktoré výrazne odľahčia priestor. 

Pri spaní v obývačke nepodceňte kvalitný matrac

Posteľ patrí medzi najväčšie kusy nábytku, a tak sa riešeniu spania v garsónke obvykle venuje najviac pozornosti, zvlášť, keď v nej žije pár. Nech už zvolíte akékoľvek riešenie, nezabudnite na jednu vec, ktorá sa najmä v mladom veku podceňuje – kvalitný matrac.

Poschodie na spanie

Poschodie na spanie je veľmi efektívnym využitím priestoru - zmestí sa pod neho posedenie, pracovňa, kuchynka či úložné priestory. Obľúbené je nielen v garsónkach, ale aj v detských a študentských izbách. Nevýhodou je, že strop garsónky musí byť vysoký minimálne 290 cm.

Rozkladacia pohovka

Ak garsónka slúži iba vám a s priateľmi a rodinou sa stretávate mimo svojho domova, môžete pohovku úplne vynechať a zaobstarať si namiesto nej iba štandardnú posteľ. Pokiaľ však nejaké posedenie chcete, je rozkladacia pohovka vhodnou univerzálnou voľbou.

Vyvýšená posteľ

Ak nemáte dostatočne vysoký strop pre poschodie na spanie, urobte kompromis a kúpte si vyvýšenú posteľ, pod ktorou bude veľa úložného priestoru na objemnejšie alebo sezónne predmety.

Sklápacia posteľ

Ak chcete elegantné a čisté riešenie, zvoľte sklápaciu posteľ, ktorá je súčasťou nábytkovej steny. Pri tomto riešení treba počítať s tým, že posteľ bude na vyklopenie do priestoru potrebovať miesto. Hodiť sa vám tak môže sedačka či konferenčný stolík na kolieskach, ktoré sa ľahko premiestnia a tým uvoľnia potrebné miesto.

Vysúvacia posteľ

Ďalším riešením, ako mať plnohodnotnú posteľ a zároveň ušetriť miesto, je posteľ vysúvacia z vyvýšeného pódia. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je nutné zároveň s posteľou riešiť aj priestor, kam sa posteľ vysúva.

Autor článku