Neviete, ako vyriešiť slepý roh v kuchyni? My áno a prezradíme vám to

Publikácia: 16.08.2022

Možno ste už pri zariaďovaní bytu mysleli na to, ako využiť roh v kuchyni. Veľa z nás ale tento problém rieši až pri následnej rekonštrukcii. Napriek tomu nie je nič stratené. Stačí sa inšpirovať našimi tipmi a na vhodné využitie tohto zapeklitého miesta určite prídete. Napríklad z neho vznikne originálny priestor na sedenie, alebo tam umiestnite moderné výsuvné police, či dokonca niektorý z elektrospotrebičov.

Slepý roh v kuchyni trápi mnoho domácností, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je tmavý a zároveň ťažko prístupný. Máme teda tendenciu do neho ukladať veci, ktoré používame len výnimočne a často sa z neho stane skôr odkladisko nepotrebného harampádia. Pritom sa dá premeniť na praktický úložný priestor. Je to síce výzva, ale o to väčšiu radosť budete z výsledku mať. Aké sa ponúkajú možnosti?

1. Slepému rohu sa vyhnite už pri plánovaní kuchyne

Pokiaľ budete dobre plánovať, podarí sa vám využiť každý centimeter miesta. To ale neznamená, že kuchyňa nezostane vzdušná a presvetlená. Kuchynskú linku môžete umiestniť len k jednej stene, prípadne k protiľahlým stenám. Vo väčších priestoroch ju potom elegantne doplní ešte kuchynský ostrovček, ktorý je nielen moderný, ale aj maximálne funkčný.

Náš tip: Nezabudnite venovať pozornosť aj rohovým častiam kuchynského ostrovčeka. Aj tie je možné využiť netradičným spôsobom.

slepý roh
zdroj: Pinterest

2. Vyberte kuchynskú linku s efektnou rohovou skrinkou

Trváte na rohovej linke? Žiadny problém. Zvoľte ale takú, ktorá disponuje elegantne riešenými rohovými skrinkami, ideálne v hornej aj spodnej časti. Ďalej by skrinky mali mať výsuvné dvierka, a to nielen pre vaše pohodlie, ale aj z praktického hľadiska. Ľahšie sa vďaka tomu otvárajú a dlhšie vydržia bez poškodenia. Horné kuchynské skrinky sa často robia aj so sklenenou výplňou. Všetko v nich teda lepšie nájdete a navyše celú linku príjemne oživia. Len pozor na rozbitie.

Náš tip: Pokiaľ máte v domácnosti deti alebo skrátka preferujete pevnejšie materiály, môžete namiesto skla zvoliť rohovú časť v kontrastnej farbe.

slepý roh v kuchyni
zdroj: Pinterest

3. Stavte na otvorené police

Poličky samozrejme môžu byť aj výsuvné a celkovo variabilné. V zásade ide o to, ako využiť roh kuchyne a z tmavého kúta vykúzliť tú najzaujímavejšiu časť miestnosti. Skvele tu totiž vyniknú originálne designové misky, vázy a ďalšie dekorácie. Na optické zväčšenie celej časti odporúčame svetlé farby, samozrejme zladené so zvyškom kuchyne. Okrem bielej, šedej alebo béžovej vyzerá dobre aj svetlé drevo.

slepý roh v kuchyni
zdroj: Pinterest

4. Dajte šancu moderným výsuvným systémom

S ťažko dostupnými miestami v rohoch kuchýň i kúpeľní pomáhajú aj inovatívne výsuvné diely. Predtým boli veľmi nákladné a zohnali ste ich len ťažko, ale dnes už ich predáva väčšina nábytkárskych reťazcov.

Vyrábajú sa z rôznych materiálov od plastu cez chróm až po luxusné drevo. Ani najnovšie technológie teda nebránia tomu, aby ste si design kuchyne vybrali presne podľa svojich predstáv. Odporúčame poličky, ktoré sú odolné a otočné do všetkých smerov. Na nich totiž môžete skladovať skutočne všetko, a to vrátane veľkých hrncov alebo dóz so suchými potravinami.

slepý roh v kuchyni
zdroj: Pinterest

5. Využite priestor nad dverami

V súčasnej dobe sa kuchyne stále zmenšujú. Architekti a bytoví dizajnéri sa teda snažia, aby ani jediný centimeter neprišiel na zmar. Kuchynské skrinky preto čoraz častejšie uvidíte aj v priestoroch nad dverami, pod oknami alebo nad kuchynským pultom. Je pravda, že do týchto miest sa mnohokrát nedostanete bez rebríka alebo aspoň stoličky, ale zase sa vám všetok riad vojde aj do tej najmenšej kuchyne.

slepý roh v kuchyni
zdroj: Pinterest

6. Umiestnite do rohu domáci bar alebo rúru

Domáce bary a chladničky na víno sú v posledných rokoch veľkým trendom. A množstvo menších variantov má ideálnu veľkosť práve do rohu. Prípadne sa vyrábajú aj varianty na mieru. Pokiaľ ale patríte skôr k fanúšikom sladkých dobrôt, nikto nehovorí, že práve tu nebude ideálne miesto pre elektrickú rúru. Milovníci kvalitnej kávy sem zase môžu umiestniť presovač, french press alebo akýkoľvek iný prístroj na prípravu svojho obľúbeného nápoja.

slepý roh v kuchyni
zdroj: Pinterest

7. Vytvorte štýlové posedenie

Toto riešenie odporúčame najmä do kuchýň s vyššie položenými oknami a pekným výhľadom. Ani pre iné typy priestorov ale nie je tabu. V garsónkach vám bez problémov nahradí klasický jedálenský kút a vo väčších bytoch alebo domoch bude plniť skôr funkciu barového pultu.

Nutne ale nemusí mať podobu klasického stola a stoličiek. Existujú aj malé rohové sedačky s úložným priestorom a mnohé ďalšie varianty. Odborníci v kuchynských štúdiách vám určite radi poradia a prípadne vytvoria riešenie na mieru vašim potrebám.

slepý roh
zdroj: Pinterest

Veríme, že vám naše tipy pomôžu v rozhodovaní a možno vás dokonca inšpirujú k rekonštrukcii. Pokiaľ ale stále neviete, ako vyriešiť roh v kuchynskej linke, využite služby plánovacích štúdií alebo bytových architektov.

Autor článku