Vyhľadávač nábytku a dekorácií

Infrasauna: Výhody, ako ju vybrať a čo očakávať od používania?

Barbora Jašíková
08.03.2023

Infrasauny sú úplne bezpečné a zdraviu prospešné prístroje, ktorých žiarenie nemá nič spoločné s UV žiarením alebo snáď s nukleárnym žiarením. Infračervené (inak nazývané tepelné) žiarenie je žiarenie s vlnovou dĺžkou výraznejšou, než je vlnová dĺžka viditeľného svetla. Infračervené lúče teda nevidíme, ale vnímame ich ako teplo. Toto žiarivé teplo zahrieva telesá bez toho, aby ohrievalo okolitý vzduch. 

Čo je infrasauna?

Infrasauna je zariadenie na liečbu a relaxáciu, ktoré dohromady so saunou disponuje aj výhodami slnečného kúpeľa. Infračervený lúč je jej hlavným zdrojom energie. Ten dokáže preniknúť až 40 mm hlboko do ľudskej kože, následne rozhýbe bunkové tkanivá tela, zrýchli krvný obeh a vyženie z tela toxíny. Týmto spôsobom má sauna mimoriadne veľký vplyv na zdravie.

Infrasauny je vhodná pre ľudí, ktorí hľadajú spôsob, ako si užiť relaxáciu a podporiť svoje zdravie. Môže byť užitočná na zmiernenie svalového napätia, zníženie stresu a úzkosti a zlepšenie cirkulácie krvi. Celkovo dokáže podporiť detoxikáciu a metabolizmu alebo zmierniť bolesti kĺbov a svalov.

Infrasauna môže byť prospešná aj pre osoby, ktoré trpia artritídou, alebo majú problémy s dýchacími cestami, ako sú napríklad astma alebo alergia.

Sauny sa vyrábajú pre určitý počet osôb: 

 • Infrasauna pre jedného
 • Infrasauna pre 2 osoby
 • Infrasauna pre 3 osoby 
 • Infrasauna pre 4 a viac osôb
 • Infrasauna na mieru

Pokiaľ nemáte doma príliš veľa miesta, môžete využiť aj malé infrasauny. Najmenšie infrasauny sú iba pre jednu osobu, pričom si aj tu skvele oddýchnete v sede a v dokonalom prostredí z kvalitného dreva.

Účinky infrasauny

V ľudskom tele sa neustále hromadia jedy, ktoré infrasauny vedia odbúrať. Infračervené teplo posilňuje potné žľazy, ktoré čistia a detoxikujú pokožku, a znižuje tlak, pretože uvoľňuje svaly a telo. Špecialisti na masáže využívajú infračervené teplo na výraznejšie a hlbšie zapojenie masáže.

 • Prospieva pokožke: Infračervené teplo zrýchľuje krvný obeh, ničí nečistoty, chemické látky a odstraňuje odumreté kožné bunky.
 • Znižuje hmotnosť: Súčasťou termoregulačnej funkcie ľudského tela je potenie v dôsledku zvýšenia srdcovej frekvencie a zrýchlenia tráviaceho systému. Telo sa začne zbavovať nadbytočnej vlhkosti, solí a podkožných tukov. Tuky sú z tela odvádzané pri teplote 42 stupňov Celzia, kedy sa telo potí a vylučuje z neho deštruktívne látky.
 • Zmierňuje bolestí a zotavuje rany a poranenia. 

Infrasauny sú vhodné pre tých, ktorí nemajú čas na cvičenie alebo nemôžu cvičiť kvôli rôznym zraneniam. Zároveň zlepšujú imunitný systém a chránia pred infekciami. Výskumy tiež ukázali, že môžu mať pozitívny vplyv na telo pri prechladnutí.

Pre koho sa infrasauna nehodí

Domáca infrasauna vám môže pomôcť, ale je dôležité, aby ste dodržiavali určité pravidlá. Existuje niekoľko prípadov, kedy sa odporúča pôsobenie infračervených lúčov nevyužívať:

 • Ak trpíte akútnou infekciou, horúčkou alebo zápalmi.
 • Ak máte srdcové problémy alebo krvný tlak mimo normy.
 • Ak trpíte poruchou zrážanlivosti krvi.
 • Ak máte prsné implantáty (či iné).
 • Ak ste tehotná.
 • Ak máte kovové kĺbové náhrady.
 • Ak máte rozsiahle telesné alebo kožné poranenia.
 • Trpíte zvýšenou citlivosťou na teplo.

Ak túžite po relaxácii v prírode, zvážte pobyt na chate ďaleko od ruchu mesta.

Ako vybrať infrasaunu

Vyhľadávate wellness pobyty a radi trávite voľný čas uvoľňovaním tela? S infrasaunou si budete môcť užívať liečebné procedúry priamo z pohodlia domova. Vaša počiatočná investícia sa vám mnohonásobne vráti v podobe neobmedzeného súkromného prístupu do vášho wellness sveta. Pri výbere domácej infrasauny alebo fínskej sauny sa zamerajte na dostatočnú kapacitu, druh ohrievača a umiestnenie kabíny.

Ako vybrať infrasaunu
droj: CRYSTALWEED cannabis / Unsplash

Kam umiestniť infrasaunu

Infrasaunu je možné vďaka jej konštrukcii umiestniť prakticky kamkoľvek, kde to priestor dovolí. Jediné, čo potrebujete, je voľný priestor a dostupná zásuvka s napätím 230 voltov, do ktorej sa zariadenie zapojí.

Pri inštalácii sa riaďte informáciami od výrobcu a priloženým návodom. Mali by ste rešpektovať fakt, že infrasauna do bytu skrátka patrí do vnútorných priestorov. Rozhodne by nemala byť umiestnená na mieste, kde mrzne alebo je vystavená nepriaznivým podmienkam.

Príkon a spotreba

O využití energie sauny rozhoduje príkon, ktorý by sa mal pohybovať okolo 1 700 kW. Infrasauny so slabším príkonom sa nahrievajú dlhšiu dobu a sú menej výkonné. Vyšší príkon zase zvyšuje spotrebu. Samozrejme záleží aj na veľkosti sauny - čím väčšia sauna, tým väčšia spotreba.

 • Infrasauna po 1 osobu: Priemerná spotreba je 1,3 kW, cena za 50 minút saunovania vychádza na 0,20 €.
 • Infrasauna pre 2 osoby: Priemerná spotreba je 1,8 kW, cena za 50 minút saunovania vychádza na 0,24 €.
 • Infrasauna pre 3 osoby: Priemerná spotreba je 2,7 kW, cena za 50 minút saunovania vychádza na 0,36 €.

Materiál infrasauny

Požadovanými vlastnosťami pri materiáli sú predovšetkým vysoká izolačná schopnosť, odolnosť a dizajn. Najbežnejším materiálom je stále bežné drevo. Nižšie sa môžete pozrieť na obvyklé dreviny.

 • Hemlock / kanadský jedľovec: Je drevo vyznačujúce sa vysokou húževnatosťou, kvalitou a skvelými ochrannými vlastnosťami.
 • Severský smrek: Jedná sa o lacnejšie drevo so svetlou farbou a malými hrčami.
 • Červený céder: Je vysoko kvalitné a drahé drevo, ktoré sa vyznačuje drevitou vôňou a odolnosťou voči vlhkosti.
 • Abachi: Ide o svetlé drevo, ktoré sa najčastejšie využíva na výrobu lavíc, opierok a podlahových roštov v infrasaune.
 • Osika: Jedná sa o trvanlivé drevo bez hrčí s jemnou kresbou. Dobre absorbuje vlhkosť.
 • Imitácia dreva: Najlacnejší materiál, nemá zodpovedajúce ochranné vlastnosti ani základnú pevnosť.

Typ infražiariča

Pri fínskej saune máte v podstate dve možnosti – elektrické kachle, alebo kúrenie drevom. Pri infrasaune je výber žiaričov o niečo zložitejší. Okrem samotného druhu infračerveného žiariča, t. j. infračerveného panelu, by ste sa navyše mali zaujímať o vlnovú dĺžku.

Infražiariče do sauny delíme na keramické, ktoré sa rýchlo zahrievajú a majú životnosť okolo 60 rokov. Nižšia cena je kompenzovaná o niečo vyššou spotrebou. Karbónové sa zahrievajú dlhšie, ale spotrebujú menej energie a lepšie šíria teplo. Posledné sú plne spektrálne infražiariče, ktoré sa zahrievajú okamžite a vstupujú najhlbšie pod kožu.

Rozdelenie infražiaričov podľa vlnovej dĺžky:

 • IR-A (krátka vlna): Tento druh infračerveného žiarenia môže preniknúť hlboko do podkožia a má najvýraznejšie regeneračné účinky, vlnová dĺžka tohto žiarenia je 0,07–1,4 mikrónov.
 • IR-B (stredná vlna): Toto žiarenie nepreniká tak hlboko ako druh A, napriek tomu má niekoľko pozitívnych účinkov, vlnová dĺžka je 1,4–3 mikróny.
 • IR-C (dlhé vlny): Prehrieva povrch kože, takže má iba zahrievací dopad a liečivé účinky sú zanedbateľné, vlnová dĺžka je viac ako 3 mikróny.

Pre ľudské telo je najprirodzenejšie, keď infračervený žiarič môže vyžarovať všetky 3 druhy infračerveného žiarenia. Účinky na telo sú tak najvýraznejšie a jednotlivé druhy žiarenia sa vzájomne dopĺňajú a zlepšujú liečivé účinky.

Cena infrasauny

Cena infrasauny sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako je veľkosť infrasauny, materiál, z ktorého je vyrobená, a funkcie, ktoré ponúka.

Infrasauny do 800 €
V tejto cenovej kategórii je možné nájsť infrasauny pre jednu až dve osoby, s keramickými aj karbónovými ohrievačmi, menšou výbavou a príkonom do 1 400 W.

Infrasauny do 1200 €
Stredná cenová kategória ponúka sauny pre dve až tri osoby s príkonom okolo 2 000 W. Obvykle nechýba onizátor, ozonátor, audio systém alebo LED svetelná terapia.

Infrasauny nad 1200 €
Najdrahšie typy infrasáun ponúkajú rôzne funkcie, ako je napríklad LED svetelná terapia, ozonátor, ionizátor alebo audio systém. Tieto infrasauny majú tiež podlahové kúrenie a bohaté príslušenstvo - ako napríklad lampičku na čítanie, vešiak na župan a poličku na knihy a nápoje. V rámci drahších infrasáun môžete vyberať aj z rôznych dizajnových kúskov.

Ako sa saunovať v infrasaune

Pri používaní infrasauny je dôležité vedieť, ako dlho a ako často ju používať. S infrasaunou nemusíte čakať, kým sa sauna zahreje. Naopak! Môžete sa nahrievať spolu s ňou. Ideálne je navštevovať saunu trikrát týždenne. Takto sa telo regeneruje a uvoľní a potenie a odpočinok budú ďalšou etapou. V infračervenej saune nastane potenie už po 15 minútach.

Z tohto dôvodu sa odporúča doba strávená v saune približne 40 až 50 minút. Obvykle je to dostatočne dlhá doba na to, aby sa telo uvoľnilo a začalo zbavovať odumretých buniek. Iste sa už nemôžete dočkať, až vyskúšate výhody infrasauny.

Najlepšia infrasauna vám vydrží niekoľko rokov a prinesie toľko pohodlia, že už bez nej nikdy nebudete chcieť byť!