Peletové kachle: Aké sú ich výhody a nevýhody?

Publikácia: 04.01.2023

V dnešnej dobe existuje niekoľko nových spôsobov, ako sa dá vykurovať domácnosť. Niekto volí tepelné čerpadlo, iní ľudia začali kupovať fotovoltaické panely. Ďalšou možnosťou sú peletové kachle, do ktorých sa sypú drevené pelety. Čo sú peletové kachle, ako fungujú a aká je ich cena? Poznáme odpovede.

Čo sú peletové kachle?

Peletové kachle vydávajú obdobné teplo ako akékoľvek iné kachle na drevo či uhlie. Do takých kachlí je však nutné neustále prikladať a čistiť ich priestory.

Kachle na pelety fungujú inak. Ide o ekologický spôsob, ako vyhriať domácnosť bez väčšej námahy. Peletové kachle spaľujú drevené pelety, čo je vlastne recyklovaný drevný odpad. Pri spaľovaní síce produkujú látky znečisťujúce ovzdušie, v porovnaní s inými kachľami sa ale jedná o oveľa menšie množstvo.

Tieto kachle si môžete predstaviť ako škatuľu v tvare obdĺžnika s centrálne umiestnenou spaľovacou komorou a ventilátorom, ktorý cirkuluje horúci vzduch do miestnosti. Peletové kachle obsahujú násypku na nakladanie peliet a otvor na odvod spalín. Väčšina modelov je samo-osvetľovacích a obsahuje termostat.

Ako peletové kachle fungujú?

Pri peletových kachliach nie je nutné sekať drevo či zložito manipulovať s prístrojom. Stačí naložiť pelety a nastaviť požadovanú teplotu.

Z násypky pelety putujú do spaľovacej komory cez veľký závitový hriadeľ. Teplo vzniká v závislosti od rýchlosti otáčania, ktorá sa nastavuje termostatom. Tento systém zaisťuje nepretržité podávanie peliet do spaľovacej komory pre napájanie plameňa. Zo spaľovacej komory sú ventilátorom a dymovodom odvádzané spaliny.

Teplo je možné využívať na ohrev úžitkovej vody, podlahového kúrenia alebo ohrevu radiátorov.

Potrebujú krbové kachle na pelety komín?

Na vykurovanie bytov, kancelárií či skladov je možné siahnuť po peletových kachliach bez komína. V takom prípade sa kachle odvzdušňujú priamo cez steny.

Väčšina prístrojov však potrebuje odvádzať spaliny do komína. Ich teplota sa pohybuje okolo 200 °C, teda je nižšia ako pri spaľovaní uhlia. Menšie teplo v komíne vedie k vyššej kondenzácii, kedy spaliny môžu byť také studené, že sa okolie komína začne rosiť. Bežný komín z tehál tento nápor nevydrží a o pár rokov bude čas na jeho úpravu.

Pri zaobstaraní krbových kachlí na pelety je nutné komín vyvložkovať. Napriek tomu, že si väčšina majiteľov krbových kachlí myslí, že úpravu zvládnu sami, je lepšie si prizvať firmu. Zle nainštalovaná úprava môže mať fatálne následky.

Sú peletové kachle bezpečné?

Využívanie peletových kachlí je úplne bezpečné. Tieto elektronické zariadenia na svoju činnosť potrebujú zdroj elektrickej energie, čo zaručuje presnejšie riadenie ohňa. Tiež obsahujú bezpečnostné prvky ako poisťovací ventil, čidlá plameňa alebo automatické vypnutie. Na minimalizáciu nebezpečenstva je však potrebná správna inštalácia, vhodné používanie aj udržiavanie.

Peletové kachle samozrejme produkujú skutočný oheň, a tak je nutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ktoré sú rovnaké ako pri využívaní skutočných krbových kachlí na drevo.

Výhody peletových kachlí

Rovnako ako iné moderné prístroje na vykurovanie domácností, aj peletové kachle majú svoje výhody. Aké sú hlavné klady, kvôli ktorým sa oplatí peletové kachle zaobstarať?

  • Cena peletových kachlí: Cena bežných peletových kachlí sa pohybuje v rozmedzí od 1 600 € do 3 300 €. Čiastka za najlepšie peletové kachle sa môže vyšplhať cez 4 200 €. Ich regulovateľný výkon od 2–3 kW z nich tvorí finančne nenákladný spôsob vykurovania malých a dobre zateplených priestorov.
  • Cena drevených peliet: Cena za jeden kilogram drevených peliet sa pohybuje v rozmedzí 0,40 až 0,65 €. Ak ich nakúpite mimo sezónu, tj na jar a v lete, cena bude nižšia. Priemerná česká domácnosť využije počas zimy okolo 4 až 5 ton drevených peliet.
  • Ekologické vykurovanie: Peletové kachle spaľujú ekologicky šetrné palivo, ktoré sa vyrába z recyklovaného dreva. Pri spaľovaní sa uvoľňuje menšie množstvo škodlivín. Nevýhodou môžu byť igelity, v ktorých sa drevené pelety prevážajú. Správnou recykláciou alebo vrátením dodávateľovi netvoria riziko pre prírodu.
  • Bezpečné a jednoduché použitie: Po nastavení termostatu a pridaní dostatočného množstva peliet fungujú kachle samostatne. Nie je potrebné im venovať väčšiu pozornosť, pokiaľ nedôjde na pridanie ďalších peliet. Dobre utesnené kachle nepredstavujú nebezpečenstvo.
  • Riadené teplo: Teplo peletových kachlí sa nastavuje termostatom. Ten upravuje rýchlosť podávača, ktorý riadi veľkosť plameňa a tepelný výkon.

Nevýhody peletových kachlí

Peletové kachle majú aj svoje nevýhody. Aké sú hlavné zápory, na ktoré treba vziať ohľad pred ich obstaraním?

  • Hlučnosť: Väčšina lacnejších modelov peletových kachlí patrí medzi hlučné. Drahšie kachle tento problém zvyčajne nemajú.
  • Skladovanie peliet: Pelety je vhodné skladovať na chladnom a suchom mieste, a to najlepšie v kotolni, pivnici alebo inej technickej miestnosti domu. Každý dom či byt takými priestormi nemusí disponovať.
  • Nakladanie peletových kachlí: Vrecia s peletami bývajú ťažké. Pravidelné prikladanie do peletových pecí môže byť preto ťažké pre staršie osoby či tehotné ženy.
  • Vykurovanie väčších priestorov: Peletové kachle sa hodia najmä do menších priestorov. Vykurovacia sezóna vo väčších domoch môže byť cenovo nákladná.

Kotlíková dotácia 2023

Kúrenie peletovými kachľami patrí k najzdravšiemu, najčistejšiemu a najkomfortnejšiemu spôsobu vykurovania. Na podporu prechodu k ekologickejším zdrojom tepla, teda aj na kúpu peletových kachlí, je možné získať dotáciu v rámci programu Zelená domácnosťiam. 

Kotly na drevené pelety patria do kategórie, na ktorú je možné získať veľmi štedrý príspevok. Na kúpu nového kotla môžu žiadatelia získať až 1 200 €.

Autor článku