Najlepšie párty stany na svadbu, oslavu aj festival: Recenzie, test & Ako vybrať

17.05.2023

Organizujete rodinnú stretnutie, susedskú grilovačku, narodeninovú oslavu alebo dokonca svadbu? Pokiaľ nechcete, aby vás zaskočilo počasie, potom je párty stan presne to, čo potrebujete. Cez deň vytvorí príjemný tieň, v prípade dažďa poskytne prístrešok a večer, keď sa ochladí, zatiahnete bočnice a môžete pokojne pokračovať v oslavách. Záhradné párty stany nájdete vo všetkých veľkostiach, typoch i tvaroch – čo však môže skomplikovať výber toho pravého. Prečítajte si, ako správne vybrať párty stan, a inšpirujte sa naším rebríčkom najlepších párty stanov!

Najlepšie záhradné párty stany

Plánovanie večierku, svadby alebo rodinnej oslavy je náročné samo o sebe. A keďže vám to chceme aspoň trochu uľahčiť, vybrali sme tie najlepšie párty stany. Hľadali sme také, ktoré vás čo najlepšie ochránia pred dažďom aj slnečným žiarením, vydržia silnejšie zafúkanie a budú sa na vašej párty skvele vynímať.

Garthen 757

Veľký záhradný stan Garthen 757 s rozmermi 4×8 metra zaistí priestor aj pre väčšiu skupinu ľudí. To z neho robí ideálny model na svadby, večierky aj firemné akcie. Navyše sa pýši elegantným dizajnom s vkusne riešenými oknami s „mriežkami“, čo znamená, že sa za neho nebudete musieť hanbiť ani pri slávnostných príležitostiach. Ak stan využijete počas horúcich letných dní, oceníte aj bielu farbu, ktorá toľko nepriťahuje teplo.

Konštrukciu párty stanu tvoria oceľové rúrky a plachta vrátane bočníc je vyrobená z polyesteru. Bočné steny je možné pripevniť podľa potreby pokojne iba na jednu zo strán. S ohľadom na jeho veľkosť je zostavenie párty stanu Garthen 757 pomerne jednoduché a intuitívne, ale s váhou takmer 80 kg nie je vhodný na častú montáž a demontáž. 

Klady

 • ideálny pre väčšie akcie
 • vzdušný biely dizajn
 • elegantné okná

Zápory

 • neochráni pred silnejším dažďom

Garthen 1612

Záhradný stan Garthen 1612 s rozmermi 3×6 metrov je praktický stan pre neformálne príležitosti, pri ktorých chcete hosťom zaistiť ochranu pred vetrom a dažďom. Rám stanu tvoria oceľové rúrky, ktorých zloženie je pomocou kĺbov a spojov pomerne intuitívne. Výrobca ale rovno upozorňuje, že konštrukcia nie je určená do silného vetra a dažďa.

Plachta je vyrobená z nepremokavého polyesteru. Za najväčšiu výhodu tohto párty stanu považujeme 6 bočníc, ktoré sú súčasťou balenia - 4 s oknom a 2 bez okna. Môžete si tak sami určiť, akú veľkú časť stanu zakryjete a kadiaľ necháte prúdiť vzduch.

Klady

 • 6 bočníc umožňuje prispôsobenie
 • dobrý pomer cena/výkon
 • jednoduchá montáž

Zápory

 • stan je dodávaný v kartónovej krabici, chýba akákoľvek taška
 • nie je vhodný na častejšie využitie

Blumfeldt Mondo

Záhradný stan Blumfeldt Mondo s rozmerom 3×4 metre sa stane veľmi vkusným doplnkom vašej záhrady. Oceľová konštrukcia sa ľahko skladá a ponúka prispôsobenie šírky – sami si tak môžete určiť, ako veľmi bude plachta stanu na konštrukcii natiahnutá. Rám lemujúci okraj plachty je navyše veľmi elegantný s čistými, ale pôsobivými ornamentmi.

Plachta je vyrobená z polyesteru a rovnako ako prídavné bočnice je ošetrená polyakrylovou vrstvou odpudzujúcou vlhkosť a UV žiarenie. Veľmi praktické je aj riešenie bočníc, ktoré môžete ku konštrukcii pripevniť, aj keď ich neplánujete ihneď využívať. Pomocou pásikov ich ľahko uchytíte k nohe stanu a v prípade potreby ich ľahko zatiahnete.

Klady

 • veľmi elegantný dizajn
 • jednoduchá montáž s možnosťou prispôsobenia
 • úprava proti vlhkosti a UV žiareniu

Zápory

 • vyššia cena

Instent PRO

Párty stan Instent PRO je jednoduchý nožnicový stan s ľahkou hliníkovou konštrukciou a odolnou plachtou z polyesteru s PVC poťahom. Jeho najväčšou prednosťou, vďaka ktorej sa dostal až do nášho rebríčka, je vynikajúca vodoodolnosť. Zaisťuje ju vodný stĺpec plachty 2 500 mm doplnený o impregnáciu. Aby bola vodoodolnosť ešte silnejšia, všetky švy stanu sú lepené a utesnené.

Súčasťou balenia sú dve bočnice, ktoré síce ochránia pred dažďom a vetrom, ale nijako neobmedzia priechod svetla a výhľad zo stanu. Obe sú totiž opatrené veľkým oknom, ktoré sa tiahne od jedného kraja až k druhému. Čo však pri tomto stane postrádame, sú bočnice na zvyšné dve strany stanu. V prípade silného vetra alebo dažďa vám tak Instent PRO príliš neposlúži.

Klady

 • praktická taška na kolieskach
 • nízka hmotnosť
 • veľké okná na bočniciach
 • vynikajúca vodoodolnosť

Zápory

 • iba dve bočnice

Instent 58597

Záhradný stan Instent 58597 nepokazí žiadny večierok. Vďaka robustnému nožnicovému rámu z ocele ho ľahko zložíte a jednoducho si nastavíte požadovanú výšku stanu. Plachta z polyesteru s prídavným PVC poťahom zaisťuje ochranu pred dažďom (vodný stĺpec 1 500 mm), dodáva tieň a zároveň necháva vnútro stanu dýchať. Stan môžete doplniť o celkom 4 bočnice - 2 bez okien, zato so zipsom, a 2 s vkusnými zdobenými oknami, ktoré dodávajú stanu nádych elegancie.

Vďaka hmotnosti iba 17,5 kg a taške na kolieskach, ktorá je súčasťou balenia, môžete stan premiestňovať, ako sa vám zapáči. A pokiaľ naopak potrebujete, aby vydržal na jednom mieste dlhšie, môžete ho zaistiť pomocou kolíkov a kotviacich otvorov.

Záhradný párty stan - 3 x 3 m, champagne + 4 bočnice

Záhradný párty stan - 3 x 3 m, champagne + 4 bočnice

Vypredané

Klady

 • dobrá vodoodolnosť
 • nízka hmotnosť
 • praktická taška na kolieskach
 • elegantný dizajn

Zápory

 • nenašli sme

Čo je párty stan

Pod pojmom párty stan si môžete predstaviť stan o rozmere niekoľkých metrov, s ktorým sa bežne stretávate na svadbách, večierkoch, rodinných oslavách, ale aj na festivaloch a veľtrhoch. Jeho základ tvorí konštrukcia, na ktorú je pripevnená odolná, často vodoodolná plachta. Účelom párty stanu je poskytnúť úkryt pred vetrom, slnkom alebo dažďom. Koľko ľudí pred vonkajšími vplyvmi zvládne ochrániť, záleží predovšetkým na jeho tvare a rozmeroch.

Klady

 • ochrana proti rozmarom počasia pri vonkajších akciách
 • cenovo výhodná alternatíva na prenájom vnútorných priestorov
 • možnosť prispôsobenia (pomocou bočníc, osvetlenia a ďalších prvkov)
 • jednoduchá manipulácia a možnosť preniesť stan z miesta na miesto

Zápory

 • neochráni pred extrémnym počasím, ako je silný dážď alebo zima
 • je náchylný k potenciálnym rizikám, ako je požiar alebo odfúknutie
 • obmedzený priestor

Ako vybrať párty stan

Či chcete len trochu pozdvihnúť rodinné stretnutia, alebo chystáte veľkolepú záhradnú svadbu, nenecháme vás v tom samotných. Pripravili sme podrobného sprievodcu výberom párty stanu, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo všetkých dôležitých parametroch a vybrať perfektný stan pre vašu budúcu párty.

Ako vybrať párty stan?
zdroj: Depositphotos

Využitie

Väčšina párty stanov je pomerne univerzálna. Napriek tomu sa oplatí vedieť, na čo stan budete najčastejšie používať, a podľa toho vybrať ten pravý. 

 • Rodinné stretnutie – Pri výbere párty stanu na rodinné stretnutie záleží na tom, akú veľkú rodinu budete hostiť. Zamerajte sa na to, koľko ľudí sa má do stanu vojsť posediačky, a podľa toho vyberajte.
 • Svadba – Na párty stane na svadbu nešetrite. Mal by byť nielen dostatočne priestranný, ale aj elegantný a vzdušný. Veľkosť stanu vyberte podľa počtu svadobčanov a nezabudnite stan ozdobiť – napríklad vkusnými svetielkami alebo inými dekoráciami.
 • Firemné akcie – Na firemnej akcii kúpte odolný a kvalitný párty stan, ktorý vás nezradí ani v prípade nepriaznivého počasia. Zvoľte veľký, priestranný stan. Nemusíte sa trápiť dekoratívnymi prvkami, ako sú volány alebo ozdobná konštrukcia, ale uistite sa, že v stane bude príjemne aj pri uzavretí bočníc. 
 • Detská oslava - Na detskú oslavu môžete zvoliť párty stan s farebnou plachtou alebo zaujímavým tvarom. To najdôležitejšie je ale bezpečnosť. Skontrolujte, že stan nemá nikde ostré hrany, a zabezpečte všetky spoje a kĺby stanu, aby sa s nimi deti nemohli pokúsiť manipulovať. Celý stan pevne zaistite proti prevráteniu alebo odfúknutiu.
 • Komerčný stánok – Komerčný stánok má upútať pozornosť a zároveň byť funkčný. Zvoľte jednoduchý nožnicový stan, ktorý na festivale či veľtrhu rýchlo zmontujete a demontujete. Vyberte párty stan s bočnicami, aby ste mohli schovať organizačné zázemie alebo zásoby tovaru.

Umiestnenie

Nekupujte párty stan „len tak“. Vždy myslite na to, kam ho budete umiestňovať. Máte veľkú záhradu? Malý dvorček, navyše v neobvyklom tvare? Bude stan stáť na trávnatom povrchu, alebo na betóne? Pri výbere párty stanu si urobte jasno v niekoľkých veciach:

Koľko miesta máte?

Pred kúpou stanu si prejdite miesto, na ktorom bude stáť, a starostlivo premerajte rozmery. Myslite aj na to, kde zhruba budú nohy konštrukcie, a uistite sa, že sa v priestore dá bez problémov prechádzať.

Na akom povrchu bude stáť?

Je veľký rozdiel v tom, či párty stan postavíte na trávniku, na pláži alebo na tvrdom povrchu. Niektoré stany sa upevňujú pomocou kolíkov, ktoré sa zapichnú do zeme – a to na betónovom podklade skrátka nepôjde.

Bude v otvorenom priestore?

Pokiaľ plánujete stan použiť na otvorenom priestranstve, ako je pláž, lúka a podobne, nezabudnite, že vietor je vždy silnejší ako na záhrade za domom. Poobzerajte sa po stane, ktorý môžete proti vetru zabezpečiť, napríklad pomocou závažia.

Bude stáť na verejnosti?

Ak je váš párty stan určený na verejnú akciu, skontrolujte všetky pravidlá a povolenia. Uistite sa, že váš stan nepresahuje povolené rozmery, že nebude zasahovať, kam nemá, a podobne.

Rozmery

Veľkosť párty stanu je pravdepodobne to najdôležitejšie, čo musíte zvážiť. Pokiaľ viete, na akú udalosť stan kupujete a koľko ľudí dorazí, bude výber oveľa jednoduchší. Pozrime sa na rôzne rozmery párty stanov, a to vrátane toho, koľko ľudí sa do nich zmestí a na aké typy akcií ich najlepšie využijete.

Párty stany 2×2 metre

Malé párty stany o rozmere 2×2 m sa hodia na menšie rodinné stretnutia, oslavy narodenín alebo napríklad piknik. Často sa s nimi stretnete aj na výstavách alebo trhoch, kde zastrešujú malý stánok. Pohodlne sa v ňom posadí 4-5 ľudí, napríklad na rodinný obed.

Párty stany 3×3 metre

Stan 3×3 metre je o niečo väčší, ale stále relatívne malý. Do takého stanu sa zmestí 9-12 ľudí, a je tak perfektný pre veľké rodinné oslavy alebo ako stánok na festival.

Párty stany 3×4 metre

O niečo väčší stan pojme až 16 stojacich ľudí. V kľude v ňom usporiadate menšiu svadbu, veľkú susedskú grilovačku alebo iné väčšie stretnutie.

Párty stany 3×6 metrov

Vo veľkom párty stane 3×6 metrov, ktorý pojme 18–24 ľudí, si môžete užiť svadbu či firemný večierok alebo ho napríklad využiť ako organizačné zázemie koncertu alebo závodu.

Párty stany 4×6 metrov

Párty stan s veľkosťou 4×6 metrov má už skutočne mnoho využití. Posadí sa v ňom 24 ľudí, takže sa hodí na svadby, firemné akcie aj na záhradky reštaurácií.

Koľko osôb sa zmestí do párty stanu podľa jeho rozmerov?

Rozmer párty stanu Počet stojacich osôb Počet sediacich osôb
3 x 2 m 10  5
3 x 3 m 12 6
3 x 4 m 20 10
3 x 6 m 32 16
3 x 8 m 44 22
3 x 10 m 56 28
3 x 12 m 68 34
4 x 4 m 21 12
4 x 6 m 40 20
4 x 8 m 48 24
4 x 10 m 60 30
4 x 12 m 70 38
6 x 4 m 40 20
6 x 6 m 60 30
6 x 8 m 80 40
6 x 10 m 100 50
6 x 12 m 120 60
6 x 14 m 140 70
6 x 16 m 160 80
6 x 18 m 180 90
6 x 20 m 200 100
6 x 22 m 220 110
6 x 24 m 240 120

Typ konštrukcie

Typ konštrukcie rozhoduje o tom, ako stabilný párty stan bude, koľko toho vydrží, a hlavne ako rýchlo ho dokážete postaviť. Rozlišujeme tri základné typy konštrukcií párty stanov:

Rúrkové párty stany

Základ rúrkového párty stanu tvoria kovové trubky, ktoré sa vzájomne spájajú pomocou kĺbov. Rúrkový stan je pomerne ľahký na zloženie aj rozloženie a zároveň vydrží aj miernu nepriazeň počasia.

Nožnicové párty stany

Nožnicový párty stan je tvorený kovovými podperami, ktoré sa pri stavbe roztvárajú a pri demontáži opäť zmršťujú - ako nožnice. Nožnicové stany bývajú pomerne robustné a stabilné. Ich rozloženie je veľmi jednoduché, ale väčšinou si vyžaduje viac osôb.

Nafukovacia párty stany 

Nafukovacie párty stany sú vyrobené z PVC materiálu. Jednoducho sa nafúknu a vyfúknu pomocou kompresora, a ich montáž aj demontáž sú tak obvykle otázkou niekoľkých minút.

Materiál konštrukcie

Konštrukcia párty stanu môže byť vyrobená z rôznych materiálov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale najmä odolnosťou, stabilitou a tiež hmotnosťou. Či hľadáte stan na občasné využitie, alebo ho plánujete využívať každý víkend, materiál konštrukcie je dôležitý parameter.

Oceľová konštrukcia

Oceľ je medzi konštrukciami párty stanov obľúbenou voľbou, pretože zaručuje pevnosť a odolnosť. Udrží stan na mieste aj vo vetre a daždi, takže pokiaľ sa na konštrukciu naozaj potrebujete spoľahnúť, zvážte oceľ. Oceľová konštrukcia má dve nevýhody – okrem toho, že je pomerne ťažká, má aj sklony ku korózii. Pokiaľ máte párty stan s oceľovou konštrukciou, dávajte si pozor na vlhkosť a ošetrite konštrukciu antikoróznym náterom.

Hliníková konštrukcia

Hliníková konštrukcia párty stanov si vás získa svojou nízkou hmotnosťou, vďaka ktorej je upratovanie aj preprava stanu hračka. Hliník je navyše odolný proti korózii a hrdzi, takže je dobrou voľbou pre vonkajšie akcie. Hliníkové konštrukcie ale samozrejme nie sú také odolné a robustné ako oceľové. 

Kombinácia ocele a hliníka

Konštrukcie, ktoré sú vyrobené z hliníka aj ocele, prinášajú to najlepšie z oboch materiálov. Hlavnú časť konštrukcie tvorí hliník a zaisťuje nízku celkovú hmotnosť, zatiaľ čo oceľové prvky sa starajú o to, aby konštrukcia párty stanu bola stabilná a odolná.

Materiál plachty

Plachta hrá veľkú rolu. Chráni totiž priestor párty stanu pred vetrom, dažďom aj slnečným žiarením, a preto by ste aj jej materiálu mali venovať pozornosť. Najčastejšie sa stretnete s týmito materiálmi:

Polyester

Polyester je pevná a odolná tkanina, ktorá sa u párty stanov bežne používa. Je ľahký a vzdušný, takže ho oceníte najmä pri vonkajších akciách. Navyše je pomerne odolný voči vlhkosti, UV žiareniu aj plesniam.

Polyetylén

Polyetylén je ľahký a odolný plastový materiál, ktorý sa ľahko čistí a udržuje. Nie je ale tak odolný voči vonkajším vplyvom ako napríklad polyester.

PVC

PVC je syntetický plastový materiál, ktorý sa často používa na plachty párty stanov hlavne kvôli svojej pevnosti a odolnosti. Ponúka navyše vysokú odolnosť voči vode aj slnečnému žiareniu, takže vonku vydrží aj niekoľko dní v kuse, dokonca aj v zime. Jedinou nevýhodou plachiet z PVC je ich vyššia cena.

Okrem samotného materiálu môže mať plachta stanu rôzne „vylepšenia“ v podobe povrchových úprav. Napríklad:

 • UV ošetrenie - UV povrchová úprava chráni stan proti škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Dlhodobé vystavenie slnečným lúčom môže totiž spôsobiť vyblednutie či zoslabenie materiálu.
 • Protiplesňová úprava – Najmä ak párty stan používate vo vlhkom prostredí, hrozí mu vznik plesne. Protiplesňová úprava bráni rastu mikróbov, plesní aj hniloby.
 • Nehorľavá úprava – Počas párty sa môže stať čokoľvek. Preto sa oplatí zaobstarať plachtu s nehorľavou úpravou, ktorá môže zabrániť vzniku požiaru.
 • Vodoodolná impregnácia – Niektoré materiály sú vodoodolnejšie ako iné, ale žiadnemu neuškodí vodoodolná povrchová úprava. Odpudzuje vodu a nezadržuje vlhkosť, takže môžete stan pokojne používať aj v daždivom počasí.

Dizajn

Pokiaľ budete párty stan používať častejšie, potom by sa vám mal tiež vizuálne páčiť. Vyberajte teda aj podľa dizajnových prvkov:

 • Farba – Párty stany zoženiete takmer v akejkoľvek farbe, aj keď najčastejšie narazíte na modrú, červenú, bielu či čiernu klasiku. Nezabudnite, že tmavé stany priťahujú teplo a môžu postupom času vyblednúť, zatiaľ čo svetlé stany sa vám ľahšie zašpinia.
 • Tvar – Párty stan nemusí byť iba štvorcový alebo obdĺžnikový. Pokiaľ vám to priestor dovolí, môžete si zaobstarať aj párty stany v tvare kopuly, teepee alebo viacuholníka.
 • Ozdobné okraje – Niektoré párty stany môžu mať ozdobné prvky, ako sú volániky alebo vrúbkované okraje, ktoré im dodávajú štýl a eleganciu.
 • Steny – Dizajnovým, ale zároveň praktickým prvkom párty stanu môžu byť odopínacie steny. Hodí sa najmä pri predajných alebo organizátorských stánkoch, kedy šikovne zakryjú neporiadok.
 • Okná – Ak používate steny párty stanu, okná sú skvelým prvkom, ktorý dovnútra púšťa prirodzené svetlo a umožňuje ľuďom v stane vidieť von.
 • Háčiky na zavesenie svetiel – Máločo je romantickejšie ako párty stan ozdobený drobnými svetielkami. Na druhú stranu je máločo také zdĺhavé ako prevliekanie reťaze so svetielkami okolo konštrukcie pod plachtou. Niektoré párty stany preto majú háčiky alebo pútka na zavesenie svetielok – či už pozdĺž okrajov, alebo uprostred.

Hmotnosť

Hmotnosť stanu môže byť dôležitá, obzvlášť pokiaľ s ním budete často manipulovať. Pokiaľ vám záleží na tom, aby párty stan nebol príliš ťažký, venujte pozornosť týmto trom faktorom:

 • Materiál konštrukcie – Konštrukcia je väčšinou najťažšia časť stanu. Ako sme už spomínali, oceľ je najťažším variantom, zatiaľ čo hliníková konštrukcia je ľahká a ľahko prenosná.
 • Materiál plachty - Plachta je tiež pomerne veľká časť stanu, ktorá niečo váži. Záleží na jej hrúbke aj veľkosti, ale všeobecne sú najťažšie plachty z PVC.
 • Veľkosť – Čím väčší párty stan, tým vyššia hmotnosť. Malé stany s rozmermi 2×2 metre môžu vážiť 10–20 kg, zatiaľ čo od väčších stanov s rozmermi 4×6 metrov môžete čakať aj 80 kg.

Vodoodolnosť

Pri vonkajšom použití párty stanu sa aj pri sebelepšom plánovaní môže stať, že zaprší. Často je to tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo sa párty stan vôbec kupuje. Pokiaľ počítate s dažďom, venujte pozornosť vodoodolnosti stanu. Určuje ju niekoľko aspektov.

 • Materiál plachty – Materiál plachty rozhoduje o vodoodolnosti najviac. Pokiaľ vám ide o to, aby ste v prípade dažďa zostali v suchu, hľadajte stany s PVC plachtou. Nezabudnite tiež na možnosť extra impregnácie, ktorá vodoodolnosť posilní.
 • Švy – Švy môžu byť najväčšou slabinou. Práve pri daždi sa spozná ich kvalita. Pred kúpou si overte, že má párty stan kvalitné, riadne utesnené švy.
 • Tvar – Aj tvar stanu môže mať vplyv na jeho odolnosť voči dažďu. Po špicatých alebo vydutých stanoch voda steká lepšie ako po tých, ktoré majú takmer rovnú strechu.
 • Dizajnové prvky – V prípade dažďa oceníte stan s odopínacími stenami, ktoré môžete ku konštrukcii v okamihu pripevniť. Zabráni tak prenikaniu dažďa do priestoru stanu z boku. Niektoré stany sú dokonca vybavené jednoduchými odkvapmi, ktoré vodu odvádzajú preč od stanu.
 • Vodný stĺpec – Rovnako ako pri kempingových stanoch, aj pri tých záhradných meriame vodoodolnosť podľa vodného stĺpca. Hodnota vodného stĺpca udáva, akému tlaku vody materiál odolá, kým ním začne prenikať voda. Čím vyšší vodný stĺpec, tým vodoodolnejší stan. Pokiaľ vášmu stanu hrozí dážď, mal by vodný stĺpec materiálu byť aspoň 1 500 mm. A pre skutočne spoľahlivú ochranu aj v silnom daždi siahnite po plachte s vodným stĺpcom 3 000 mm a viac.

Bezpečnosť

Na bezpečnosť treba myslieť aj pri párty – alebo skôr najmä pri párty. Počas večierkov je rizík všade okolo až až a párty stan by nemal byť jedným z nich. Venujte preto pozornosť týmto bezpečnostným faktorom:

 • Stabilita – Aj keď by sa o stan nikto opierať nemal, pravdepodobne sa to stane. Uistite sa, že to stan ustojí.
 • Ochrana proti požiaru – O nehorľavej úprave plachty sme sa už zmieňovali. Okrem toho je potrebné dodržiavať aj základné protipožiarne pravidlá. Pokiaľ grilujete, tak rozhodne nie pod stanom. A pozor na ohorky! 
 • Kapacita – Výrobca vždy uvádza, pre koľko osôb je stan určený. Prekročenie tohto počtu môže zvýšiť riziko úrazu a ďalších komplikácií.
 • Ventilácia – V prípade uzavretého stanu je treba dbať na ventiláciu. Vydýchaný vzduch skôr či neskôr spôsobí zdravotné komplikácie. Zaistite otvorené okno, dvere stanu alebo nechajte jednu stenu aspoň pozdvihnutú.
 • Pozor na konštrukciu – Pred použitím stanu skontrolujte, že z konštrukcie nič netrčí a nie je nikde príliš ostrá. Pokiaľ má stan možnosť prispôsobenia výšky jednotlivých nôh, zaistite mechanizmus tak, aby sa k nemu nikto (obzvlášť deti) nedostal a nepriškrípol si v ňom prst.

Značka

Medzi párty stanmi nájdete najrôznejšie značky - od tých outdoorových, ktoré okrem párty stanov zvládajú aj tie turistické, až po výrobcov hobby a záhradného vybavenia. Dali sme pre vás dohromady prehľad najobľúbenejších značiek, ktorých párty stany sú preverené tisíckami osláv a záhradných večierkov.

Párty stany Garthen

Značka Garthen sa špecializuje na záhradné vybavenie a príslušenstvo. Vyrába párty stany na outdoorové použitie, od malých záhradných stanov až po väčšie párty stany pre viac osôb. Medzi najobľúbenejšie párty stany pre bežné domáce využitie sa radí najmä cenovou dostupnosťou a jednoduchou manipuláciou. 

Cena

Určite máte predstavu o tom, koľko chcete za párty stan minúť. Pokiaľ pre neho máte časté využitie, oplatí sa investovať vyššiu čiastku. Verte, že cena kvalitného záhradného stanu sa vám vráti - tie lacnejšie by ste totiž museli dosť možno každú sezónu nahrádzať. Pokiaľ ale párty stan využijete párkrát za sezónu na výnimočné rodinné stretnutie, potom si vystačíte s obyčajným, lacnejším modelom. 

Párty stany do 80 €

Lacné párty stany do 80 € sa hodia na občasné použitie pri rodinných stretnutiach alebo oslavách. Najlepšie poslúži v príjemnom počasí bez dažďa a silnejšieho vetra.

Párty stany od 80 do 200 €

Väčšina párty stanov na domáce využitie sa nachádza práve v tejto kategórii. Vydržia aj nepriaznivé počasie a bývajú pomerne stabilné aj pri častejšom používaní.

Párty stany od 200 do 600 €

V tejto kategórii nájdete odolné väčšie stany s oceľovou alebo hliníkovou konštrukciou. Pokiaľ hľadáte kvalitný stan pre domáce použitie, v tejto kategórii si rozhodne vyberiete. Ak však potrebujete veľký stan na profesionálne využitie, pravdepodobne sa budete musieť poobzerať vo vyššej cenovej kategórii.

Párty stany nad 600 €

V najdrahšej kategórii párty stanov pátrajte v prípade, že hľadáte stan na profesionálne využitie - na svadby, festivaly, firemné akcie a ďalšie veľké udalosti. Nájdete tu veľké párty stany s odolnou konštrukciou a kvalitnou vodoodolnou plachtou.

Najčastejšie otázky pri výbere párty stanu

Aký je rozdiel medzi párty stanom a stanovou halou?

Párty stan je prenosná konštrukcia, ktorá má za úlohu poskytnúť dočasné prístrešie počas vonkajších akcií, ako sú svadby, večierky a festivaly. Párty stan je obvykle vyrobený z ľahkých materiálov, ako je polyester alebo PVC, a je možné ho ľahko zostaviť a rozobrať. Oproti tomu stanová hala je trvalejšia konštrukcia z odolnejších materiálov, ako je oceľ alebo hliník, ktorá slúži na komerčné alebo priemyselné účely, ako je skladovanie alebo výroba.

Aký je rozdiel medzi párty stanom a pergolou?

Zatiaľ čo párty stan je dočasná konštrukcia, ktorú je možné ľahko zmontovať a rozmontovať, pergola je trvalá vonkajšia štruktúra vyrobená z kovu alebo z dreva, s ktorou nie je možné hýbať.

Aký je rozdiel medzi párty stanom a altánkom?

Účelom sa párty stan od altánku príliš nelíší – obaja vás pri vonkajších akciách ochránia pred počasím. Párty stan však po akcii ľahko zložíte a upracete, zatiaľ čo altánok je trvalá „stavba“ z dreva alebo kovu, ktorú nie je možné premiestniť. Nenechajte sa pomýliť popisom niektorých párty stanov, ktoré výrobcovia označujú ako altány.

Ako sa chová párty stan v nepriaznivom počasí?

Ochrana pred nepriaznivým počasím je hlavným dôvodom pre stavbu párty stanu. Obvykle je navrhnutý tak, aby odpudzoval vodu a vydržal aj nápor vetra. Vždy ale záleží na veľkosti stanu, jeho stabilite, na kvalite použitých materiálov a na intenzite počasia.

Ako silný vietor párty stany vydržia?

Konkrétna odolnosť párty stanu voči vetru záleží na jeho veľkosti, konštrukcii a stabilite. Väčšina párty stanov by ale mala zvládnuť vietor s rýchlosťou 40–60 km/h.

Je možné k párty stanom dokúpiť samostatné bočnice alebo strechu?

Áno, mnoho výrobcov predáva bočnice aj strechy, ktoré môžete k svojmu párty stanu dokúpiť. Vždy si ale skontrolujte, že kupujete príslušenstvo, ktoré na váš stan pasuje.

Je možné regulovať výšku párty stanu?

Záleží na konkrétnom modeli párty stanu. Veľa stanov umožňuje nastaviť konkrétnu výšku pomocou nastaviteľných tyčí alebo nôh.

Je plachta párty stanu vodoodolná?

Plachty párty stanov by mali byť do určitej miery vodoodolné všetky. Ochrana pred dažďom je totiž zásadnou úlohou párty stanu. Do akej miery sa ale na vodoodolnosť párty stanu môžete spoľahnúť, záleží na použitých materiáloch, prípadne vodoodolnej impregnačnej vrstve na plachte.

Je možné plachtu párty stanu dezinfikovať?

Plachtu párty stanu je možné dezinfikovať. Odporúča sa použiť prípravok špeciálne určený pre daný materiál a vždy ho najskôr otestovať na malom kúsku látky. Včas tak zistíte, ak by dezinfekcia spôsobovala poškodenie alebo vyblednutie látky.

Je možné plachtu párty stanu prať?

Plachtu párty stanu môžete pokojne prať – pokiaľ sa zmestí do práčky. Je ale dôležité použiť jemný prací prostriedok bez aviváže, aby sa materiál nepoškodil. Pokiaľ je plachta opatrená vodoodolnou impregnáciou, nezabudnite ju po praní znovu aplikovať.

Je možné ku konštrukcii stanu pripevniť osvetlenie?

Áno, na konštrukciu párty stanu môžete pripevniť osvetlenie. Rad modelov je vybavený háčikmi, na ktoré môžete osvetlenie priamo zavesiť.

Je súčasťou stanu aj závažie?

Závažie nie je vždy súčasťou balenia párty stanu. Niektorí výrobcovia dodávajú závažie so stanom, niektorí umožňujú si ho dokúpiť a niektorí závažia k stanu nevyrábajú. Pokiaľ sa chystáte stan používať vo veternom počasí, zaistite ho aspoň nejakou formou závažia.

Zmestí sa zložený stan do auta?

To záleží na stane aj aute. Pokiaľ je prevážanie párty stanu v aute kľúčové, venujte pozornosť rozmerom stanu v zloženom stave. Napovie vám, či budete schopní ho vo vašom aute prevážať. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.