Ako otvoriť zabuchnuté dvere bez kľúča alebo kľučky? Skúste naše tipy

Publikácia: 29.08.2022

Asi každý z nás sa už niekedy dostal do nepríjemnej situácie, kedy sa mu podarilo zabuchnúť dvere od domu, bytu alebo aj auta. Kľúče potom v lepšom prípade ležali na konferenčnom stolíku v obývacej izbe, v tom horšom boli v zámku na druhej strane. Ako sa dá postupovať v prípade podobnej šlamastiky a ako jej následkom čo najlepšie predísť?

Náhradné kľúče

Asi prvá myšlienka bude putovať smerom k susedom alebo rodine, u ktorej máte náhradný kľúč. Jedná sa o najrýchlejšie a najľahšie riešenie, ktoré funguje najmä v prípade, keď neriešite zabuchnuté dvere s kľúčom v zámku.

Otvorenie dverí kartou

Vo filmoch často vídame netradičný spôsob, ako otvoriť dvere bez kľúča, a to konkrétne kartou. To sa však nedá aplikovať na všetky typy dverí a navyše riskujete, že si kartu trvalo poškodíte. Napriek tomu však môžete kartu na otvorenie zabuchnutých dverí použiť - stačí ju šikovne vsunúť do medzery medzi dverami a zárubňou v mieste nad zámkom a postupným posúvaním dole sa pokúsiť strelku vytlačiť. Tým sa dvere otvoria.

Kartu tak možno použiť aj v prípade, že vám vypadla kľučka alebo ste si zabuchli dvere s kľúčom zvnútra. Na správanie strelky totiž nemá prítomnosť kľúča žiadny vplyv. Ak budete dostatočne vytrvalí, do štandardných vchodových dverí sa tak máte šancu dostať.

Lockpicking

Ak ste v zúfalej situácii a potrebujete vedieť, ako otvoriť zámok bez kľúča, môžete to skúsiť pomocou improvizovaného paklíča, existuje variant tzv. lockpickingu alebo vylamovania zámkov. Pre tú je však nutné špecializované náradie, ktoré si možno vyrobiť aj podomácky.

Túto dobrodružnú variantu otvárania zabuchnutých dverí však odporúčame skôr ako kuriozitu než ako jednu z efektívnych možností. Málokto sa totiž na zabuchnutie dverí pripravuje nákupom špecializovaného náradia.

otvorenie zamknutých dverí
zdroj: Zailos / Pixabay

Skúste vŕtačku

Riešite, ako otvoriť dvere so zapadnutou strelkou? Vyskúšať môžete opäť metódu s kreditnou kartou, pretože aj v tomto prípade zvládne tenký predmet strelku odblokovať a vytlačiť ju. Pokiaľ sa vám ani to nepodarí, prichádza na rad vŕtanie.

Z kľučky tak zložíte štítok, aby ste ho zbytočne nepoškodili a v mieste strelky vyvŕtate do vložky otvor cca 6 mm. Tým odhalíte samotný mechanizmus strelky, ktorý potom môžete vhodným tenkým nástrojom postrčiť, a pokúsiť sa tak zapadnutú strelku vrátiť späť na pôvodné miesto. Po navrátení štítku kľuky potom nemusí byť po vŕtaní žiadna stopa.

Zavolajte zámočníkov či hasičov

Horšia situácia nastáva v prípade, že nemáte náhradný kľúč, alebo hľadáte spôsob, ako otvoriť zabuchnuté dvere s kľúčom v zámke. V tomto prípade už budete musieť pravdepodobne zavolať odbornú pomoc zámočníckej firmy.

Tá vám pomôže prakticky vo všetkých prípadoch, keď nemôžete dvere otvoriť. V núdzi môžete tiež vyskúšať linku 150, teda hasičov, ktorí sú schopní takéto dvere otvoriť. Pokiaľ máte k vášmu domu či bytu dohodnuté poistenie domácnosti, je možné tiež kontaktovať asistenčnú službu vašej poisťovne, ktorá vám zámočníka domov sama pošle.

Ako otvoriť bezpečnostné dvere?

Špecifickým prípadom sú bezpečnostné dvere. Tie totiž spravidla nemožno jednoducho otvoriť vďaka špeciálnym bezpečnostným vložkám, s manipuláciou ktorých si hravo poradia odborníci. V prípade týchto dverí je tak kladený dôraz skôr na preventívne opatrenia proti zabuchnutiu bezpečnostných dverí než na samotné rady, ako tieto dvere svojpomocne otvoriť.

Ako predísť nechcenému zabuchnutiu?

V prípade nechceného zabuchnutia dverí potom platí všeobecné pravidlo, ktoré sa dá vztiahnuť prakticky na každý typ problémov – prevencia je základ. Zauvažujte teda o mechanicých možnostiach, ktoré budú predchádzať zabuchnutiu – napríklad s pomocou špeciálnej strelky či poistky proti zabuchnutiu.

Strelka proti zabuchnutiu

Najvhodnejším variantom poistky pre vchodové dvere je špeciálny zámok, ktorého súčasťou je aj strelka proti zabuchnutiu. Tá má spravidla veľmi špecifický tvar, a je možné ju namontovať aj do existujúcich zámkov, ktoré svojou konštrukciou vyhovujú tomuto systému.

V tomto prípade stačí rozobrať pôvodnú vložku, odhaliť strelku a odmontovať ju a na jej miesto namontovať strelku novú. Po kompletizácii tak budete mať dvere zaistené proti nechcenému zabuchnutiu.

Poistka proti zabuchnutiu

Ďalšou možnosťou zaistenia dverí je inštalácia poistky proti zabuchnutiu. Ide o špeciálny mechanizmus ukotvený do zárubne, ktorý vaše dvere v prípade núdze dokáže zadržať.

Pri montáži je potom najprv potrebné si nastaviť ideálnu šírku škáry, ktorá po zarazení dverí zostane (optimálne 4 cm). Podľa toho potom priložíme poistku k hornej časti zárubne a zakreslíme miesta, kde budeme vŕtať. Potom už len stačí poistku proti zabuchnutiu navŕtať do zárubne, v mieste styku s dverami nalepiť vhodnú ochrannú pásku pre prípad nárazu do poistky, dvere s poistkou proti zabuchnutiu máme hotové!

Ak sa chcete vyhnúť riešeniu problémov prameniacich zo zabuchnutých dverí, je vhodné v prvom rade zauvažovať o zodpovednej osobe, ktorej ponecháte náhradný kľúč. V budúcnosti sa tak už nemusí stať, že vás zabuchnuté dvere zaskočia a zamestnajú na niekoľko hodín. A pokiaľ budete mať smolu a podobná situácia aj napriek tomu nastane, vďaka nášmu návodu snáď budete mať lepší prehľad o tom, ako v jednotlivých prípadoch postupovať a problém zabuchnutých dverí čo najefektívnejšie vyriešiť.

Autor článku