Ako opraviť žalúzie? Máme riešenie pre poškodenú retiazku aj silónovú strunu

Publikácia: 09.11.2022

Ani tie najlepšie vnútorné žalúzie nevydržia večne. Neprospieva im usadený prach ani pôsobenie slnečného žiarenia. A ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, je riziko poškodenia samozrejme vyššie.

Závadám teda predchádzajte šetrným zaobchádzaním a pravidelným čistením. A keď už k poruche dôjde, nezúfajte. Väčšinou nie je potrebné meniť celé žalúzie, stačí nahradiť niektorú z rozbitých súčiastok. Pri horizontálnych žalúziách ide najčastejšie o ovládaciu retiazku, silónové vedenie alebo lamely. Profesionálna oprava žalúzií však môže vyjsť draho. Pokiaľ teda chcete ušetriť, skúste to radšej svojpomocne.

Rozpojená alebo pretrhnutá ovládacia retiazka

Najčastejšie sa pokazí guličková retiazka na žalúzie, ktorá zaisťuje ich naklápanie, spúšťanie aj vyťahovanie. Pri obyčajnom rozpojení retiazok jednoducho navlečte späť do prevodu a spojte novou spojkou. Akonáhle sa ale pretrhne, musíte ju vymeniť. Kratšia retiazka by totiž neumožňovala sťahovať a vyťahovať žalúzie v plnom rozsahu.

Postup opravy našťastie nie je nijako náročný. Najskôr vyberte základovú dosku z horného profilu, vyberte z nej ozubené koliesko a retiazku opatrne vytiahnite. Potom koliesko vložte späť a navlečte novú retiazku, spojte ju univerzálnymi spojkami a máte hotovo. Len nezabudnite vyskúšať, či idú žalúzie bez problému ovládať.

žalúzie
zdroj: Ruan Richard Rodrigues / Unsplash

Prasknutá silónová struna

Medzi nenáročné opravy žalúzií patrí aj výmena silónového vedenia, ktoré drží žalúzie na svojom mieste, a to hlavne pri otváraní a zatváraní okna. Bez demontáže to ale nepôjde.

Najprv si teda zistite, ako zložiť žalúzie, aby ste ich nepoškodili. Začnite tým, že zo zasklievacej lišty vytiahnete napínacie kolíky silónovej struny, odstráňte bočné krytky a odskrutkujte skrutky od okenného rámu. Lamely pritom stále pridržujte pri hornom profile. Potom už môžete žalúzie položiť na akúkoľvek rovnú plochu. Pokiaľ nemáte väčší stôl, dajte ich opatrne na podlahu. Len dávajte pozor, aby sa vám jednotlivé lamely neprehádzali. Prípadne pomôže obyčajný povrázok. Prasknutý vlasec na žalúzie odistite, vytiahnite a nahraďte novým. Ten vždy navliekajte koncovkou dolného profilu a na dolnú časť vlasca navlečte napínací kolíček.

Následne priskrutkujte žalúzie späť k oknu. Koniec vodiaceho silónu zasuňte do otvoru v spodnej lište a pripevnite napínacím kolíčkom. Za prečnievajúcu časť silónu zatiahnite, aby ste ho napli a opäť zaistite kolíčkom. Nakoniec ho skráťte na 10 cm a vsuňte do profilu. Vráťte bočné krytky a môžete otestovať, či všetko správne funguje.

Tip: Neviete, kde kúpiť na žalúzie náhradné diely? Väčšinu z nich zoženiete vo veľkých hobby marketoch. A ak nie, zapátrajte v špecializovaných e-shopoch.

Poškodené lamely

Ďalšou častou závadou je skrivenie alebo polámanie samotných lamiel. Tie sa môžu pri vinylových, hliníkových a textilných žalúziách líšiť, nebojte sa teda požiadať o pomoc odborníka, ktorý poradí s výberom správnej lamely a prípadne ju aj opraví. Ak ste zruční, pokojne sa do toho pustite sami. Ani v tomto prípade sa však nevyhnete demontáži žalúzií, ale potom už bude výmena veľmi jednoduchá.

Pretrhnutá textilná páska

Zdá sa vám, že žalúzie nefungujú správne? V tom prípade by ste mali skontrolovať textilnú pásku. Tá je umiestnená na oboch stranách žalúzie a napomáha k tomu, aby sa lamely správne vyťahovali. Keď sa začne strapkať, alebo dokonca trhať, sťaží pohyb lamiel a tie sa môžu rôzne kriviť. Bude teda nutné ju vymeniť na oboch stranách. Ako taká oprava žalúzie prebieha?

Najprv odmontujte horný profil žalúzie a vysuňte z neho bočnú prevodovku na strane retiazky. Potom sa zamerajte na kladku, snímte z nej krytku a pomocou skrutkovača otočte obe jej časti proti sebe (vždy to ide iba jedným smerom). Teraz už môžete starú pásku vymeniť za novú. Potom kladky otočte proti sebe, aby ste pásky zaistili. Potom do nich vsuňte ovládací drôt. Oprava je hotová a žalúzie by mali opäť dokonale fungovať.

Ako závadám predchádzať?

Pozornosť by ste mali venovať aj tomu, ako umyť žalúzie a zabrániť usadzovaniu prachu. Na začiatok použite vysávač, ktorý nastavte na čo najnižší výkon a opatrite špeciálnym mäkkým nástavcom. Ten žalúzie zbaví väčšiny nečistôt. A ak ho doma nemáte, vystačíte si s bežnou handričkou z mikrovlákna.

Potom prichádza na rad dôkladnejšie umývanie. Buď môžete čistiť každú lamelu zvlášť, alebo ich utierajte celé – smerom zhora nadol. Drevené horizontálne žalúzie by ste mali zatiahnuť, zatiaľ čo vinylové alebo hliníkové radšej otočte smerom dole, aby sa neprekrývali. Potom žalúzie otočte a postup opakujte.

Demontáž zrejme potreba nebude. Vykonáva sa len pri výrazne znečistených žalúziách, ktoré je nutné umyť vo vode so saponátom alebo mydlom a jedlou sódou. A ak by ste predsa len žalúzie dávali dole, vždy dodržujte vyššie uvedený postup.

Autor článku