Čo na červy v smetiach a koši? Na týchto 6 spôsobov sa môžete spoľahnúť

Publikácia: 12.08.2022

Keď je váš odpadkový kôš plný potravinového odpadu, darí sa v ňom červom. To platí najmä v teplom počasí, pretože horúco zhoršuje zápach a láka muchy. Práve červy sú larvy múch, ktoré hnijúce jedlo priťahuje ako magnet. Chcete vedieť, ako sa týchto nepozvaných hostí zbaviť? Máme pre vás niekoľko užitočných spôsobov.

Muchy a mušky v domácnosti: Poznáte ich všetky?

Ešte predtým, než sa pustíte do boja s mäsitými larvami, si povieme, s akými muchami sa môžete vo svojej domácnosti stretnúť. Nie všetky totiž kladú vajíčka do odpadu alebo hnijúceho mäsa.

  • Octomilka: Jedná sa o ovocné mušky, ktoré kladú vajíčka najmä do ovocia, ako sú napríklad jablká. Nepohrdnú ani zvyškami jedla, špinavými odtokmi alebo čistiacimi nádobami. Poznávacím znamením sú červené oči.
  • Bzučivka červenohlavá: S obľubou hodujú na fekáliách domácich maznáčikov a mŕtvych zvieratách. Ich telo má dúhovo meniacu farbu. Množí sa v mäse a syre. Sú známymi prenášačmi chorôb.
  • Mucha domáca: Typickým sfarbením je šedá alebo čierna farba, zadoček je žltohnedý či hnedý s chĺpkami. Zbožňujú všetky druhy potravy, odpad aj fekálie. Patria medzi hlavných prenášačov chorôb a dokážu infikovať akýkoľvek priestor. Rozmnožujú sa v rozkladajúcej sa rastlinnej hmote, krmive pre miláčikov aj odpadkovom koši.
  • Mesiarka: Hruď je šedá, brucho svetlé so škvrnami v tvare šachovnice. Pochutnávajú si na ľudskom jedle, exkrementoch i rozkladajúcich sa odpadkoch. Z toho dôvodu sa jedná o známych prenášačov chorôb. Samička kladie larvy do skazeného mäsa, rýb, výkalov zvierat aj do rozkladajúceho sa odpadu v odpadkovom koši.
  • Kútovka: Majú šedé telo, ktoré je husto pokryté chĺpkami. Pôvodne išlo o tropický druh hmyzu, od roku 2011 sa hojne rozšíril aj na Slovensku. Zalietavajú do odpadových drezov, záchodových mís alebo kaluží znečistených organickými látkami. Fungujú ako prenášači bakteriálnych infekcií. Môžu sa množiť v odpadových nádržiach a odtiaľ sa dostávať do domácností. Veľmi dobre odolávajú chemikáliám a vode, a to dokonca aj tej vriacej.
mucha domáca
zdroj: JinYeongKim / Unsplash

Ako sa zbaviť červov v smetiach alebo byte?

Desí vás, keď vidíte, ako sa vo vašom odpadkovom koši plazia červy? Pokiaľ sa ich chcete zbaviť, vyskúšajte ktorúkoľvek zo šiestich nižšie uvedených metód. Pamätajte však, že nekvalitné popolnice a opotrebované nádoby môžu sťažiť celkové čistenie. Možno preto bude nutné vymeniť starý odpadkový kôš za nový.

Insekticídy

Ako prvú pomoc môžete použiť insekticíd alebo repelent proti hmyzu, ako je pyrethrin, ktorý zabíja muchy. Rovnako dobre funguje aj mydlo na riad alebo šampón pre psov.

Roztok nastriekajte na všetky miesta, kde nájdete červy. Nechajte 30 minút pôsobiť, potom nádobu dôkladne vypláchnite.

Bielidlá

Pri veľkých odpadkových košoch je vhodné na červy naliať roztok bielidla zmiešaného s rovnakým dielom vody. Následne nechajte 30 minút pôsobiť, potom nádobu otvorte a vymyte ďalšou dávkou bielidla. Táto metóda je účinná, výpary udusia a zabijú všetkých červov.

Čističe karburátorov

Chemikálie v čističi karburátorov sú silné a dokážu zabiť aj červy. Pretože sa jedná o silný a zároveň jedovatý čistiaci prostriedok, používajte ochranný odev. Postup je nasledovný: zmiešajte jednu šálku čistiaceho prostriedku v 6 litroch horúcej vody a nechajte pôsobiť zhruba jednu hodinu. Výpary z chemikálie si poradia so všetkými červami. Pamätajte však, že tento roztok nie je vhodné miešať s inými čistiacimi prostriedkami.

Univerzálne čističe

Bežný čistiaci prostriedok, ktorý v domácnosti používate, je tiež účinným insekticídom. Zmiešajte jeden diel čistiaceho roztoku so štyrmi dielmi vriacej vody a následne tento roztok nalejte na červy. Podobne fungujú aj čistiace prostriedky na toalety alebo laky na vlasy či antiperspiranty, ktoré je však nutné nastriekať opakovane, aby došlo k úplnému vyhubeniu červov.

Prírodné prostriedky

Hoci chemikálie pôsobia rýchlo, sú toxické a môžu spôsobovať mnoho zdravotných problémov. Ich použitiu sa však môžete úplne vyhnúť. Existujú prírodné metódy, ktoré si s červami v kuchyni hravo poradia. Tu sú niektoré z nich:

  • Po odstránení odpadkov nalejte do odpadkového koša veľké množstvo vriacej vody, ktorú necháte v nádobe asi 30 minút. Voda pri vysokých teplotách zabije červy a odstráni zostávajúce vajíčka. Pokiaľ sa chcete vyhnúť poškodeniu nádoby, používajte kvalitné plastové odpadkové koše.
  • Kremelina má insekticídne a čistiace vlastnosti, a navyše je netoxická. Pri použití v odpadkovom koši červy vysuší a zabije ich. Kúpite ju v akýchkoľvek domácich potrebách alebo železiarstvach.
  • Ďalším účinným riešením je škoricový prášok zmiešaný s vodou. Tento roztok dokáže larvy účinne zabiť. Červy totiž neznesú vôňu škorice. Prestupujúca vôňa zabraňuje zamoreniu aj v budúcnosti.
  • Ocot pridaný do horúcej vody v pomere 1:2 funguje ako silný čistiaci roztok. Ten nielen vydezinfikuje váš odpadkový kôš, ale aj ho deodorizuje. Vydrhnite vnútorný povrch odpadkového koša roztokom, potom nádobu na odpadky vypláchnite a nechajte ju dôkladne vyschnúť.

Kuchynská soľ

Aj keď vás to možno prekvapí, kuchynská soľ na červy naozaj funguje. Ak chcete vytvoriť ešte silnejšieho zabijaka červov, zmiešajte ju s limetkou. Táto zmes červy vysuší a zabije ich.

Pripraviť si môžete aj zmes z rovnakých dielov hydroxidu vápenatého a soli, ktorú nasypete na miesta, kde sa červy množia. Ak zistíte, že počiatočné množstvo nie je účinné, pridajte viac zmesi.

Prevencia

Akonáhle sa červov zbavíte, je čas dodržiavať preventívne opatrenia. Tu je niekoľko tipov:

  • Nevyhadzujte odpadky priamo do vášho koša. Namiesto toho použite plastové vrecká na odpadky. To je nevyhnutné najmä pre kuchynský odpad, ktorý obsahuje zvyšky potravín, odrezky kostí, mäso atď. Muchy dokáže zadržať aj pevný kovový odpadkový kôš s vekom.
  • Čistite svoj odpadkový kôš roztokom octu a vody každý týždeň. Pred použitím nádobu vysušte. Uistite sa, že používate odpadkový kôš s vekom, aby sa muchy a červy nedostali von.
  • Potrite nádobu na odpadky esenciálnym olejom. Použite bobkový list, mätu piepornú a ďalšie podobné oleje. To pomáha odpudzovať muchy. Niekoľko kvapiek oleja môžete pridať aj do fľaštičky s rozprašovačom a roztok potom následne nastriekať na vnútorný povrch nádoby.
  • Do nádoby na odpadky umiestnite niekoľko balíčkov oxidu kremičitého. Ide o absorpčný materiál, ktorý zvládne udržať nádobu bez vlhkosti. Táto metóda zabráni červom zamoriť váš odpadkový kôš. Tiež sa uistite, že vrecia na odpadky, ktoré používate, nie sú deravé.
  • Odpudzovať červy pomáhajú aj naftalínové guličky, pretože obsahujú insekticídy. Môžete ich niekoľko umiestniť do odpadkového koša, pamätajte však, že sú toxické, takže ich používajte iba v prípade, že všetko ostatné zlyhalo.

Autor článku