Ako odstrániť mastnotu v kuchyni? Pomôžu kvalitné odmasťovače aj prírodné prostriedky

Publikácia: 19.09.2022

Mastnota v kuchyni trápi snáď každú gazdinku. Pokiaľ ale budete povrchy čistiť pravidelne, nezmieša sa s veľkým množstvom prachu a pôjde ľahko odstrániť. V opačnom prípade bude upratovanie kuchyne náročnejšie, napriek tomu ho vďaka našim tipom určite zvládnete. A dobrou správou je, že sa nám osvedčili ako kvalitné prípravky z drogérie, tak prírodné prostriedky.

Ako teda odmastiť kuchynskú linku, sporák alebo múry? Veľakrát si vystačíte s obyčajným savom alebo jeho ekologickými alternatívami, napríklad octom, citrónom či jedlou sódou. Postupne si prejdeme všetky možnosti, aby ste zistili, ktorá bude pre vás ideálna.

Sporák bude zase ako nový

Zo sporáka je najskôr nutné odstrániť mriežku a potom ho môžete vyčistiť hubkou so saponátom, drôtenkou alebo jedlou sódou. Tú stačí v malom množstve nasypať na sporák a rozotrieť pomocou rozkrojeného citróna. Prečo práve táto kombinácia? Jedlá sóda pôsobí antibakteriálne a citrón zase dokáže väčšinu povrchov odmastiť a vyleštiť. Je navyše taký jemný, že ho samostatne môžete použiť aj na čistenie varnej dosky. Ale späť ku klasickému sporáku - nakoniec ho len utrite vlhkou handričkou a máte hotovo.

Aj rúru vyčistíte bez námahy

Zatiaľ čo stôl alebo kuchynskú dosku čistíme takmer denne, na rúru často zabúdame. Poďme sa teda pozrieť, ako na to. Na začiatok je dobré si ujasniť, že sčernený tuk by ste nemali zvnútra rúry škrabať. Lepšie ho odstránite neabrazívnymi hubkami a jemným čistiacim prostriedkom. Savo, Sanytol alebo iný prípravok z drogérie ale môžete vymeniť aj za niektorý z prírodných odmasťovačov, napríklad citrón či prášok do pečiva.

Čerstvých pripálenín v inak čistej rúre sa zbavíte veľmi jednoducho – vďaka vode s citrónom⁠. Stačí naliať malé množstvo horúcej vody do zapekacej misy a priliať šťavu z citróna. Pridať môžete aj vylisovaný zvyšok dužiny. Misku potom vložte do prázdnej rúry predhriatej na 160 stupňov a zatvorte dvierka. Počkajte, kým sa začne tvoriť para. Po zhruba 15 minútach rúru vypnite, ale neotvárajte. Mastnota by sa mala rozpustiť. A kým rúra vychladne, ešte ju vytrite mokrou handričkou.

Na sklenené dvierka rúry sa zase osvedčil prášok do pečiva. Nasypte jedno balenie do misky a pridajte vlažnú vodu. Vznikne tak zmes, ktorá má kašovitú konzistenciu. Tú potom naneste na sklo, dôkladne rozotrite a nechajte pôsobiť približne 45 minút. Nakoniec ho dočistite hubkou.

Ako odstrániť zapečenú mastnotu v mikrovlnke

Zvyšky mastných jedál v mikrovlnnej rúre sú veľmi nevzhľadné a často nepríjemne zapáchajú. Máme ale účinné tipy aj na tieto nečistoty, a to pre fanúšikov technológií aj babských rád. Pokiaľ dávate prednosť prostriedkom z drogérie, skúste napríklad hubky Spontex. Vyrábajú sa z extra jemnej oceľovej vlny a sú už napustené saponátom. Veľmi obľúbené sú ale aj nanohubky, ktoré dokážu mastnotu vyčistiť aj bez použitia chemických prostriedkov. Len pozor na drôtenky, ktoré by mohli zničiť sklo a ďalšie časti mikrovlnky.

Z ekologických prostriedkov odporúčame citrón, vďaka ktorému bude rúra aj krásne voňať. Jednoducho ho nakrájajte na plátky a dajte do misky naplnenej vodou. Tú vložte do mikrovlnky a zapnite ohrev na 3 minúty. Potom nádobu vyberte a vnútro mikrovlnnej rúry vytrite utierkou. Podobného efektu ale dosiahnete aj so zmesou citrónovej šťavy a lyžicou octu. Aj ten totiž povrchy odmasťuje a viaže na seba nepríjemné pachy.

Čistenie digestora radšej neodkladajte

Digestor je jedným z najproblematickejších miest, pretože sa na ňom mieša mastnota s prachom. Mali by ste ju teda pravidelne čistiť, a to napríklad krémovým Cifom alebo prekvapivo aj olejom, ktorý je pre odmasťovanie nerezu ideálny. Hodiť sa teda bude aj na úchytky zásuviek z tohto materiálu.

Zanesený filter môže dokonca spôsobiť požiar. Niekoľkokrát do roka ho teda umyte v umývačke. Pokiaľ je na ňom ale veľmi zaschnuté mastnoty, ponorte ho radšej do roztoku vody a jedlej sódy. A keď ani to nepomáha, ešte ho vydrhnite kefkou alebo hubkou.

odmastenie rúry

Na drevo buďte opatrní

Aby sa na drevenej podlahe, pracovnej doske alebo nábytku nevytvorili škvrny, používajte radšej jemné odmasťovače. Skúsiť môžete ale aj napríklad lakový benzín alebo riedidlo. Len pozor na to, že ide o horľavé látky. Vyhnite sa im teda v blízkosti otvoreného ohňa či zdrojov tepla.

A ak chcete obmedziť chemikálie na minimum, môžete skúsiť odstrániť mastnotu žehličkou. Jednoducho na zašpinené miesto priložte kúsok čistej látky a niekoľkokrát po ňom prejdite horúcou žehličkou, aby sa mastnota do textílie vsiakla. Zvyšok potom vymyjete riedidlom alebo len sódou.

Ako odstrániť mastnotu zo steny?

Prskajúci olej alebo vyliata omáčka sa môžu dostať aj na stenu, ale nebojte sa, aj tieto mastné fľaky pomerne ľahko odstránite. Pokiaľ preferujete klasické čistiace prostriedky, určite vyskúšajte savo. V opačnom prípade odporúčame ocot alebo jedlú sódu. Aby ste ale omylom nepoškodili maľbu, skúste prípravok najprv použiť na menšej ploche.

Savo

Pokiaľ dávate prednosť osvedčeným čistiacim prostriedkom, odporúčame savo. Pomocou rozprašovača ho nastriekajte na handričku a ten na fľak priložte. Nesnažte sa ho ale utierať, pretože by ste mohli poškodiť maľbu. Keď teda škvrna na prvýkrát nezmizne, len na ňu pritlačte handričku znova.

TIP: Nezabudnite na gumové rukavice, aby ste si nepodráždili pokožku na rukách.

Chleba

Možno to znie trochu zvláštne, ale s mastnými fľakmi si poradia aj guličky z chleba. Tuk sa do nich vsiakne a múr bude znova krásne čistý. Na väčšie škvrny ich ale budete potrebovať viac, aby ste sa mastnoty skutočne zbavili a len ju neroztierali okolo.

Jedlá sóda

Medzi najlepšie prírodné odmasťovače patrí aj jedlá sóda. Keď ju teda zmiešate s teplou vodou, odstráni aj mastné škvrny zo steny. Potrebovať budete 1,5 lyžice sódy a štvrť litra vody. Dôkladne premiešajte a naneste na mastný fľak. Nechajte pôsobiť minimálne 10 minút, prípadne aj dlhšie, pokiaľ škvrna nezmizne. Buďte ale opatrní, aby ste nezotreli aj maľbu.

Mastný obrus, utierka, alebo dokonca koberec?

Nakoniec nesmieme zabudnúť na textilné materiály. Ani tým sa totiž mastnota v kuchyni nevyhýba. Pokiaľ teda dôjde k nehode, nerobte chybu a nesnažte sa fľak utrieť. Radšej skúste odstrániť lyžičkou alebo tupým nožom zvyšok hmoty a následne nasypte na škvrnu jedlú sódu, kukuričný škrob alebo detský púder. Po 15 minútach ho odstráňte a až potom môžete obrus alebo utierku dať do práčky. Ešte predtým ale na škvrnu naneste kvalitný prací gél a vyperte, ako ste zvyknutí. Sušičku určite nepoužívajte, vysoké teploty by mohli škvrnu ešte zvýrazniť.

Koberec sa čistí horšie, ale aj ten samozrejme môžete zachrániť. Na začiatku postupujte rovnako ako pri iných tkaninách. Lyžičkou odstráňte zvyšok jedla a potom na miesto nasypte prášok z mastenca alebo jedlú sódu a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Následne ho vyluxujte a použite prípravok na čistenie kobercov. A nakoniec miesto ešte utrite vlhkou handričkou.

Zabráňte usadzovaniu mastnoty

Aby ste nemuseli riešiť, ako odstrániť starú mastnotu, skúste usadzovaniu mastnoty predchádzať. Napríklad dvierka kuchynskej linky a varnú dosku radšej dočista utrite každý týždeň. Bude vám stačiť mäkká handrička a klasický saponát. Je to oveľa jednoduchšie, než odstraňovať roky zašlú špinu.

TIP: Pri varení si pravidelne umývajte ruky. Vďaka tomu sa mastnota nedostane na dvierka linky a nebudete ju musieť zložito odstraňovať.

Autor článku