Švehla obyčajná - Ako sa zbaviť tzv. rybeniek v domácnosti ľahko a rýchlo?

18.10.2022

Zahliadli ste uprostred noci strieborné záblesky? Nebojte sa, u vás doma nestraší, ale bývajú tu švehle obyčajné, nazývané tiež rybenky. Tento hmyz, ktorý svojím tvarom pripomína rybu so striebornými šupinami, je síce neškodný, napriek tomu dokáže narobiť poriadnu paseku. Pýtate sa, čo sú rybenky, ako sa ich zbaviť a ako predchádzať ich výskytu?

Čo sú rybenky?

Švehla obyčajná tzv. rybenka je bežný škodca, o ktorom možno ani netušíte, že ho máte doma. Tento článkovec pritom môže dosiahnuť dĺžku až dvoch centimetrov. Povrch jeho tela je plochý a pokrývajú ho striebrošedé šupinky, vďaka čomu pripomína rybu. Rybenky žijú vo vlhkom prostredí a sú aktívne predovšetkým v noci. Dožívajú sa ôsmich rokov a za svoj život nakladú niekoľko sto vajíčok, ktoré kladú predovšetkým do malých prasklín či štrbín, preto ich ľudia nevidia. Po vyliahnutí sú rybenky plne sformované, avšak nie sú rovnako veľké ako dospelí jedinci.

Rybeniek sa nemusíte obávať, pretože nehryzú ani neštípu ako iní škodcovia. Rovnako nie je preukázané, že by prenášali choroby. Faktom však zostáva, že ich výkaly alebo zvyšky kože môžu byť pre citlivejších ľudí alergénom. Ak ste teda alergickí na roztoče, je možné, že budete rovnako alergickí na rybenky. Hlavným indikátorom je svrbenie, kašeľ alebo tvorba hlienov.

Ako sme už spomínali, rybenky ľuďom neškodia, zato môžu poškodiť časti vašej domácnosti – oblečenie, knihy či potraviny. V domácnostiach ich priťahujú predovšetkým sladké látky (polysacharidy), ktoré sa nachádzajú v knihách, vláknach kobercov, lepidlách či farbách, ďalej potraviny obsahujúce škrob, sacharidy či bielkoviny (napr. múka, cereálie či psie granule).

švehla rybenka
zdroj: Canva

Ako sa zbaviť rybeniek?

Aby ste poznali, že sa u vás doma zabývali rybenky, nemusíte práve zahliadnuť strieborný tieň či vyzlečenú kožu. Stačí iba sledovať nápadné indície, ako sú zrnká na ťažko dostupných miestach, ktoré pripomínajú čierne korenie, žlté škvrny na oblečení či knihách alebo drobné poškodenia na vybavení domu. V takýchto prípadoch je možné vyskúšať nižšie uvedené pasce na rybenky, ktoré zaručene fungujú.

Sklenená pasca na rybenky

Vhodné pre kuchyne, spálne a pivnice

Obľúbenou potravou rybeniek sú potraviny obsahujúce škrob. Pripravte si sklenenú nádobu bez zatvárania, nasypte do nej múku, škrob alebo škrob obsahujúce sypké potraviny. Pohár obaľte páskou a postavte na miesto, kde sa rybenky vyskytujú. Škodcovia sa zachytia pod povrchom pásky a zahynú.

Výhody:

praktickosť
jednoduchá príprava

Nevýhody:

odstránenie mŕtvych rybeniek
pre efektívnosť nutné opakovať

Aromatické bylinky

Vhodné pre celý domov

Tento tip využijete v každej miestnosti svojho domova. Bylinky ako levanduľa či vanilka rybenky totiž zaručene odpudia. Tam, kde máte podozrenie na ich výskyt, rozmiestnite vrecká so sušenou levanduľou. Nahradiť ju môžete aromatickými levanduľovými olejmi, pričom stačí každý deň nakvapkať niekoľko kvapiek do príslušných miest. Pre lepší výsledok pridajte pri vytieraní podlahy trochu oleja aj do vody, taktiež nezabudnite utrieť nábytok či dlaždice v miestnosti.

Skúsiť môžete aj pravé vanilkové struky. Struk pozdĺžne rozrežte a nakrájajte na malé kúsky. Tie rovnako ako levanduľu rozmiestnite do miest, kde sa rybenky vyskytujú.

Výhody:

ľahké na prípravu
využitie v celom domove

Nevýhody:

drahé
rybenky iba odpudzuje

Cédrový olej

Vhodný pre celý domov

Cédrový olej je všestranný pomocník. Pomáha nielen pri ochoreniach, ale aj v boji proti škodcom, ako sú rybenky. Jeho nevýhodu pocítia predovšetkým ľudia s alergiami či citlivou pokožkou, preto pred jeho použitím vyskúšajte, ako na vás pôsobí.

Pre túto pascu budete potrebovať aromalampu. Do vody, ktorá sa odparuje, nakvapkajte pár kvapiek oleja. Pokiaľ máte vonný difuzér, naplňte ho štedrou dávkou oleja. Nádoby nechajte na potrebných miestach. Vytvoriť môžete aj špeciálny postrek, kedy do teplej vody stačí naliať trochu oleja.

Výhody:

jednoduchá príprava
efektívne
bezpečný

Nevýhody:

nevhodné pre alergikov
nutné ďalšie pomôcky ako difuzér či aromalampa
cédrový olej je drahý

Sušené bobkové listy

Vhodné pre kúpeľne a kuchyne

Sušené bobkové listy obsahujú oleje, ktoré rybenky odpudzujú. Vytvoríte z nich účinný repelent, ktorý odoženie každého škodcu. Najprv musíte zistiť, v akých miestach sa rybenky s istotou vyskytujú (rohy miestnosti, pod umývadlom, za práčkou). Potom nechajte niekoľko sušených bobkových listov na spomínaných miestach. Keďže sušené bobkové listy rybenky iba odoženú, odporúčame pridať aj ďalšiu pascu, ktorá hmyz eliminuje.

Výhody:

jednoduché na prípravu
rýchle
cenovo dostupné

Nevýhody:

rybenky nezabije, iba odženie
nutné opakovať

Zemiaková pasca

Vhodné pre celý domov

Keď sa povie zelenina plná škrobu, každého hneď napadnú zemiaky. Stačí na hrubom strúhadle nastrúhať jeden alebo dva veľké zemiaky a následne ich rozložiť na papier na pečenie alebo tácku. Zmes najlepšie večer umiestnite do miestností, v ktorých sa rybenky ukrývajú. Hmyz by sa mal do pasce cez noc zavŕtať. Pokiaľ sa tak stane, celú pascu odneste do kontajnera či popolnice ďaleko od vášho domova.

Výhody:

cenovo dostupné
ľahké a rýchle na prípravu

Nevýhody:

nutná starostlivá likvidácia

Účinná chémia

Nedarí sa vám odohnať rybenky? Nevadí vám použiť chemické prípravky v domácnosti? Potom vyskúšajte prostriedky z drogérie. Z ponuky si môžete vybrať rôzne druhy pascí presne podľa vašich potrieb.

Najčastejším spôsobom likvidácie sú lepivé pasce. Tento lacný prípravok nie je toxický a stačí ho nalepiť blízko miest, kde sa rybenky vyskytujú. Po pár dňoch pasce skontrolujte a vyhoďte všetky, na ktorých sa hmyz uchytil.

Rovnako, ak nie lepšie, účinkuje jed v podobe bômb či sprejov, ktorý okrem rybeniek ničí aj iných škodcov. Pred jeho použitím zvážte, či je bezpečný pre vás a ďalších členov vašej domácnosti. Užívajte ho s rozvahou av obmedzenej miere.

Výhody:

účinné
rýchle
proti opakovaným domácim prípravkom finančne nenáročné
niektoré spôsoby sú netoxické
ničí aj iný hmyz

Nevýhody:

nebezpečné pre použitie v obytných miestnostiach domu - spálňa, obývacie izby
nevhodné pre domácnosti s deťmi či domácimi miláčikmi
nutné dbať na bezpečnostné opatrenia

Odborná pomoc pre beznádejné prípady

Pokiaľ sa vám v celej domácnosti rozmohli rybenky a nechcete ju zaťažovať prebytočnou chémiou, najlepším riešením je zavolať deratizačných odborníkov. Privolaná firma vo vašom domove použije špeciálny postrek a položí pasce, ktoré nie sú škodlivé ako pre vás, tak pre deti či domácich miláčikov. Zároveň účinne zahubí dospelých jedincov rybeniek aj ich vajíčka.

Hlavnou výhodou tejto metódy je, že sa počas procesu nemusíte zo svojho domova vzďaľovať. Počítajte však s tým, že kompletná likvidácia zaberie v niektorých prípadoch až 6 týždňov a zahŕňa niekoľko návštev odborníkov.

Výhody:

účinné
neohrozí žiadneho člena domácnosti
bez práce

Nevýhody:

nákladné
časovo náročné

švehla rybenka
zdroj: Depositphotos

Ako predchádzať výskytu rybeniek?

Výskytu rybeniek predídete pravidelným upratovaním - vyhadzujte potraviny, ktoré sú prešlé alebo v štádiu rozkladu, z času na čas preplachujte odpady umývadiel, vaní či spŕch a upratujte aj ťažko dostupné miesta. Pravidelne vetrajte a do miestností, kde pravidelné vetranie nie je možné, pridajte odvlhčovače vzduchu.

Vďaka týmto jednoduchým krokom zo svojho domova vytvoríte pre rybenky aj iných škodcov nehostinnú pustinu.

Autor článku