8 tipov, ako vyrobiť napájačku pre vtáčiky recykláciou toho, čo máte doma

Publikácia: 03.08.2022

V období letných horúčav, kedy je v prírode nedostatok vody, treba vtákom pomôcť a zaistiť im jej náhradný zdroj – ideálne tak, že na záhradu či balkón umiestnite napájačku pre vtáčiky. Ako by takáto napájačka pre vtáky mala vyzerať a z čoho ju môžete vyrobiť napovieme v nasledujúcich riadkoch.

Prečo je napájačka pre vtáčikov dôležitá?

Voda pomáha vtákom nielen s hydratáciou, ale aj s čistením peria alebo odstránením parazitov. V letných mesiacoch jej je však nedostatok a spoliehať sa nemožno ani na kaluže, ktoré môžu obsahovať olej z áut, ani na rieky a rybníky, ktoré môžu byť kontaminované toxíny a nečistotami.

Vtáky ale nemajú vyhrané ani v zime, zvlášť v extrémnych mrazoch, keď voda zamŕza a nájsť zdroj tekutín môže byť ešte ťažšie ako v lete. Vtedy im môžete vodu v napájacej miske buď pravidelne meniť, vložiť do napájačky nahriatu tehlu (ktorá zároveň poslúži ako bidielko) alebo vyrobiť sofistikovanejšiu napájačku pre vtáčiky s ohrevom.

Napájačka pre vtáctvo sa teda hodí po celý rok. Príjemným bonusom je potom okrem dobrého pocitu z pomoci aj spoločnosť vtákov a pestrý život na vašej záhrade.

Čo by mala napájačka pre vtáčikov spĺňať?

Napájačka pre vtáky by mala byť dostatočne široká na to, aby sa v ňej vtáčiky mohli tiež vykúpať, zároveň by však nemala byť hlbšia ako 8 cm, aby sa v ňom neutopili. Vhodné je umiestniť do napájačky kamene, na ktoré si vtáky môžu stúpnuť. A nielen oni. Napájačka priláka aj drobný hmyz, napríklad včely, ktoré na vodnej hladine nepristanú. Pokiaľ teda chcete, aby napájačka neurobila viac škody ako úžitku, kamene či vetvičky sú naozaj vhodné.

Tip: Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako by mala vyzerať vhodná napájačka pre včely? Pozrite sa na našich 5 tipov, z čoho a ako vyrobiť napájačku pre včely.

Kam umiestniť napájačku pre vtáčikov?

Napájačku je najlepšie zavesiť alebo umiestniť na vyvýšené miesto do tieňa (aby sa voda rýchlo nekazila), z ktorého budú mať vtáky prehľad. Nedávajte misku s vodou pre vtáky do blízkosti kríkov, kde na nich môžu číhať predátori, alebo ku skleneným oknám a dverám, do ktorých môže vták naraziť.

Akú vodu dávať vtáčikom?

Pre vtáky je najprirodzenejšia taká voda, akú pijú v prírode, tzn. dažďová. Ak nemáte možnosť zachytávania vody, môžete im dať vodu z kohútika, do ktorej pridáte trochu soli na doplnenie minerálov.

Zabudnúť by ste nemali ani na pravidelné čistenie napájačky – voda sa ľahko kontaminuje a vtáky potom medzi sebou prenášajú choroby, okrem toho stojatá voda láka komáre. Ak to nie je nevyhnutné, nepoužívajte na čistenie napájačky chemické prostriedky, ktorých zvyšky by mohli vtáky otráviť.

8 tipov, ako vyrobiť napájačku pre vtáčikov

Pre materiál na napájačku pre vtáky nemusíte až na výnimky chodiť ďaleko, stačí sa rozhliadnuť doma a určite nájdete niečo, čo je možné použiť. Aby sme vám pátranie uľahčili, pripravili sme pre vás 8 inšpirácií na napájačky pre vtáčiky, ktoré zvládne vyrobiť každý.

1. Napájačka pre vtáčiky z plastovej misky

Z plastových, prípadne keramických misiek je možné vyrobiť napájačku jednoducúé alebo viacstupňové, ktorá bude slúžiť zároveň ako krmítko. Ak chcete mať čo najmenej práce, stačí vziať misku a postaviť ju na vyvýšené miesto, ak ste zručnejší, môžete misky opliesť vetvičkami alebo nafarbiť (iba zvonku) a následne zavesiť.

napájačka a krmítko pre vtáky
zdroj: Pinterest

2. Napájačka pre vtáčiky z pet fľaše

Napájačka pre vtáčiky z PET fľaše patrí k tým najjednoduchším variantom a zároveň veľmi efektívnym formám recyklácie plastového odpadu. Ak máte veľké barely od vody či mlieka, stačí do spodnej tretiny vyrezať otvory a do dna naliať vodu.

napájačka pre vtáky
zdroj: Pinterest

3. Napájačka pre vtáčiky z betónu

Betónová napájačka pre vtáčikov patrí k o niečo náročnejším projektom, zato vám však vydrží naveky. Betón na DIY projekty zoženiete v každom hobby markete a napájačku z neho vyrobíte za pomoci dvoch misiek (vnútorná miska by mala byť ťažšia). Pokiaľ už sa do výroby pustíte, bola by škoda nevyrobiť aj kvetináče, čím zladíte celú záhradu do jedného štýlu.

napájačka pre vtáky z betónu
zdroj: Pinterest

4. Napájačka pre vtáčiky z kvetináča

Ďalší jednoduchý variant, ktorý ocenia tí menej zruční – stačí otočiť kvetináč dnom nahor, položiť naň misku a behom pár sekúnd máte krásnu napájačku pre vtáčiky.

napájačka z kvetináča
zdroj: Pinterest

5. Napájačka pre vtáčiky z umývadla

Rekonštruujete kúpeľňu? Staré umývadlo nevyhadzujte! Bude originálnou dekoráciou na záhradu a zároveň praktickou a veľkorysou napájačkou a bazénikom pre vtáčiky. Pokiaľ je umývadlo hlbšie, nezabudnite na dno nasypať kamene.

napájačka pre vtáčikov
zdroj: Pinterest

6. Napájačka pre vtáčiky z veka od popolnice

Kamenná napájačka pre vtáčikov pôsobí pekným prírodným dojmom, a to aj keď naň položíte plechové veko od smetného koša – ak by ste chceli niečo estetickejšie, je možné použiť keramické misky. Kamene vyberajte ploché a ideálne ťažšie a väčšie kusy, zvlášť pokiaľ vám po záhrade pobehujú psy a mačky.

napájačka pre vtáky
zdroj: Pinterest

7. Napájačka pre vtáčiky z formy na pečenie

Staré formy na muffiny, bábovku či torty alebo staré hrnce a panvice nemusia skončiť na skládke, stačí zmeniť spôsob ich využitia – napájačka pre vtáčikov je skvelá voľba. Ak používate hlbšie formy, nasypte na dno kamienky.

napájačka pre vtáky
zdroj: Pinterest

8. Napájačka pre vtáčiky z plechového vedierka

Ak sú ručné práce a kreatívna tvorba vaša parketa, môžete sa pustiť do zložitejšieho projektu, a to záhradnej fontánky a napájačky v jednom. Keďže je vedierko veľmi hlboké, nezabudnite na rastliny ako záchytný bod pre včely a bidielko pre vtáčiky.

napájačka pre vtáky
zdroj: Pinterest

Vyberáme z nášho katalógu

Nechce sa vám napájačku pre vtáčiky vyrábať? Prezrite si našu ponuku, v ktorej nájdete napájačky závesné, so stojanom alebo stolné.

Autor článku