Najlepšie digestory / odsávače pár 2024: Test, recenzie & Ako vybrať

Publikácia: 15.09.2023

Zabudnite na staré panelákové digestory, ktoré vedeli maximálne rozháňať vzduch. Dnešné digestory disponujú modernými technológiami a sú skutočne užitočnými pomocníkmi. Avšak aby bol digestor nielen krásny, ale aj funkčný, je nutné vybrať správny typ. A ako vybrať odsávač pár? Prevedieme vás všetkými dôležitými informáciami od typov digestorov a odťahov cez najdôležitejšie parametre výberu až po správne používanie a údržbu.

Najlepšie digestory: testovanie a recenzie

Pri výbere vhodného digestora záleží najmä na veľkosti kuchyne, početnosti varenia, nárokoch na dizajn alebo na celkovom rozpočte. Jeden jediný najlepší digestor teda neexistuje, nezávislé testy a recenzie však môžu byť spoľahlivým vodítkom – my sme pre vás vybrali 11 digestorov, ktoré patria medzi najlepšie hodnotené.

Skosený komínový digestor Elica SHIRE BL/A/90

Elegantný digestor so skleneným čelným panelom z tvrdeného skla nadchne všetkých milovníkov moderného dizajnu, ktorí vyžadujú funkčnosť, kvalitu a vysoký výkon.

Skosený digestor šírky 90 cm je nielen ozdobou kuchyne, ale je tiež veľmi praktický – ani vyššie osoby nebudú mať problém vidieť do hrncov a nehrozí im ani to, že by sa o ňu udreli do hlavy. Priemer odťahového potrubia je 150 mm, čo spoločne s maximálnym sacím výkonom 710 m³/hod. zaručuje čistý vzduch pre stredné až veľké kuchyne.

Po varení navyše môžete digestor zapnúť na plný výkon a zároveň aktivovať funkciu automatického vypnutia, ktorá digestor po 3 minútach vypne – automatické vypnutie je možné aktivovať pre akýkoľvek výkonnostný stupeň, najpraktickejší je ale práve po skončení varenia, keď už nie ste v kuchyni.

Ak nemáte možnosť napojenia digestoru do odťahového potrubia, dokúpite uhlíkové filtre (nie sú súčasťou balenia) a odsávač bude fungovať na recirkulačný režim. Ovládanie je jednoduché dotykové, osvetlenie úsporné LED. Pokiaľ sa vám digestor páči, ale šírka 90 cm je pre vašu kuchyňu príliš, je možné digestor zaobstarať aj v šírke 60 cm.

Víťaz porovnania: Moderný digestor s vysokým výkonom

Elica SHIRE BL A/90

Zistiť cenu
skladom
304,00 €
Do obchodu
skladom
369,00 €
Do obchodu
skladom
369,00 €
Do obchodu

Klady

 • vysoký výkon
 • moderný vzhľad
 • neprekáža pri varení
 • 2× úsporné LED osvetlenie
 • odťah aj recirkulácia
 • dotykové ovládanie
 • pomer kvalita verzus cena

Zápory

 • uhlíkový filter potrebné dokúpiť

Podvesný digestor Mora OP 630 X

Klasický podvesný digestor Mora, ktorý sa vyrába v nerezovom (OP 630 X) a bielom (OP 630 W) prevedení, patrí k najobľúbenejším na našom trhu. Za svoj úspech vďačí nielen tradičnej značke, ktorá sa považuje za preverenú stálicu ponúkajúcu kvalitné produkty, ale aj konštrukciu, ktorá umožňuje hneď 6 možných spôsobov napojenia na odťah.

Okrem jedného horného a 3 zadných vývodov má totiž aj bočný odťah (z oboch strán), čo ju robí ideálnou pre kuchyne, kde sú stúpačky vpravo alebo vľavo od kuchyne - a takých je u nás veľa. Pokiaľ možnosť odťahu nemáte, je možné do digestora vložiť uhlíkový filter.

Čo sa odťahu týka, nemožno očakávať žiadne veľké zázraky, napokon digestor je určený do panelákových kuchýň. Maximálny sací výkon je 183 m³/hod. a priemer potrubia 120 mm, čo znamená, že je digestor vhodný výhradne do malých kuchýň.

Digestor má tlačidlá pre jednoduché ovládanie a sklenenú čelnú lištu, ktorá pomáha zadržať paru, na osvetlenie slúži klasická žiarovka. Inštalácia digestora je možná pod skrinku, ale je možné ju namontovať aj bez nej.

Väčšina užívateľov si digestor chváli, nájdu sa však aj takí, ktorí nie sú spokojní s materiálovým spracovaním. Pri takto lacných digestoroch však naozaj nemožno počítať so špičkovou kvalitou a možno povedať, že dostanete to, za čo zaplatíte.

Víťaz porovnania: Digestor s bočným odťahom

Odsávač pár Mora OP 630 X

Zistiť cenu

Klady

 • 6 možností umiestnenia potrubia
 • odťah aj recirkulácia
 • inštalácia možná bez skrinky

Zápory

 • iba pre malé kuchyne
 • obyčajná žiarovka

Komínový digestor Gorenje WHI629EB

Komínový digestor Gorenje v modernom skosenom tvare presne pasuje do malých až stredne veľkých kuchýň do 30 m², kde je kladený dôraz na atraktívny dizajn a nízku cenu.

Digestor šírky 60 cm nezaberá príliš veľa miesta a vďaka jej skosenému tvaru uvidíte lepšie do hrncov, navyše nehrozí, že by ste sa o ňu udreli, čo ocenia najmä vyššie osoby. Ovládanie je jednoduché - tlačidlové s možnosťou nastaviť 3 stupne výkonu, pričom maximálny odťah je 429 m³/hod. v prípade napojenia do komína.

Pokiaľ by ste použili uhlíkový filter, je treba počítať s tým, že sa výkon zníži. Čo sa týka tukových filtrov, môžete očakávať účinné zachytávanie nečistôt vďaka vylepšeniu polyuretánovou penou, ktorá eliminuje až 98% tukových a ďalších častíc.

Po naštudovaní parametrov a prečítaní recenzií možno povedať, že ak máte stredne veľkú kuchyňu a nie ste nároční, budete s digestorom Gorenje WHI629EB spokojní. Pokiaľ potrebujete vyšší výkon za priaznivú cenu, odporúčame designovo rovnaký model Gorenje WHI6SYB, ktorý má odťah až 650 m³/hod. Ak chcete naozaj spoľahlivý výkon a perfektnú kvalitu, odporúčame digestor Elica SHIRE BL/A/90.

Víťaz porovnania: Lacný dizajnový komínový digestor

Komínový digestor Gorenje WHI629EB

Zistiť cenu

Klady

 • moderný vzhľad
 • neprekáža pri varení
 • úsporné LED osvetlenie
 • vylepšené tukové filtre
 • nízka cena

Zápory

 • priemerný výkon

Komínový digestor Klarstein Zugspitze 60

Digestor Klarstein Zugspitze so šírkou 60 cm sa hodí do všetkých malých kuchýň, kde je požadovaný moderný vzhľad za rozumnú cenu.

Odsávač má 3 výkonnostné stupne, ktoré sa ovládajú tlačidlami vpredu, maximálny výkon je 310 m³/hod., čo znamená skôr horší priemer, pokiaľ ale nemáte veľkú kuchyňu alebo kuchyňu spojenú s obývacím priestorom, bude pre vás jej výkon dostačujúci. Digestor je možné napojiť na odťahové potrubie 150 mm, prípadne s pomocou redukcie menšie. Prípadne je možné dokúpiť (nie je súčasťou balenia) uhlíkový filter pre recirkulačnú prevádzku. Na osvetlenie slúži jedno úsporné LED osvetlenie.

Užívatelia sú s digestorom vcelku spokojní a pochvaľujú si tichý chod a dostatočný výkon, niektorí ale spomínajú, že je výkon malý – tu je ale nutné upozorniť, že názor na výkon je subjektívny a súvisí s veľkosťou miestnosti aj frekvenciou varenia, preto by ste pri výbere digestora mali dbať na to, aby výkon zodpovedal veľkosti vašej kuchyne.

Víťaz porovnania: Lacný komínový digestor pre malé kuchyne

KLARSTEIN ZUGSPITZE 60 DIGESTOR 10032681

Zistiť cenu

Klady

 • elegantný dizajn
 • odťah aj recirkulácia
 • úsporné LED osvetlenie
 • nízka cena

Zápory

 • iba pre malé kuchyne
 • uhlíkový filter nie je súčasťou

Vstavaný digestor Amica SIO 655 BG

Výkonný a minimalistický, tak by sa dal stručne charakterizovať vstavaný digestor Amica SIO 655 BG, ktorý je plne zabudovaný do skrinky, takže nijako nenarušuje vzhľad kuchyne.

Okrem vzhľadu nadchne aj sací výkon s maximálnou silou 462 m³/hod., čo je na vstavaný digestor už vcelku slušné. Spoločne s odťahovým potrubím priemeru 150 mm, ktoré zaisťuje ľahký priechod pár, to znamená, že je odsávač vhodný až pre stredne veľké kuchyne.

Stupne výkonu sú celkom 3, ovládanie je bezdotykové pomocou gest, pričom senzory sú umiestnené zospodu digestora – treba povedať, že tento spôsob ovládania nemusí vyhovovať každému a bude si naň treba zvyknúť, najmä preto, že naň neuvidíte. Počas varenia budete mať dostatok svetla vďaka dvom úsporným LED pásikom, po varení môžete zapnúť časovač s automatickým vypnutím, ktorý sa postará o odtiahnutie všetkých zvyškových pár.

Cena digestora je o niečo vyššia ako u iných vstavaných, výsuvných a podstavných digestorov určených do menších až stredných kuchýň, jej výkon je ale tiež výrazne lepší (a dizajn tiež), čo potvrdzujú aj recenzie užívateľov, ktorí si najviac chvália silný odťah a tichý chod.

Víťaz porovnania: Vstavaný digestor pre stredne veľké kuchyne

Vstavaný odsávač pár Amica SIO 655 BG

Zistiť cenu

Klady

 • odťah aj recirkulácia
 • úsporné LED osvetlenie
 • neruší vzhľad kuchyne
 • časovač s automatickým vypnutím

Zápory

 • ovládanie zospodu nemusí vyhovovať každému

Výsuvný digestor Candy CBT6130/3X

Výsuvný digestor s prednou lištou v nerezovom prevedení ponúka elegantný vzhľad a výkon dostačujúci pre malé kuchyne. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti navyše nezaberá miesto v skrinke, ktorá je tak stále čiastočne využiteľná (priestor zaberá aj potrubie).

Digestor má 2 výkonnostné stupne, pričom maximálna sila odťahu je 329 m³/hod., čo znamená, že nie je vhodná pre veľké kuchyne, ak sa ale bavíme o využití v malej panelákovej kuchyni do 20 m², jeho výkon je dostačujúci. Odsávač môže fungovať aj na recirkulácii, tu však treba počítať so znížením výkonu. Digestor sa zapína automaticky vysunutím čelnej lišty, využiť ale môžete aj mechanické posuvné ovládanie na hornej hrane.

Užívatelia sa zhodujú na tom, že digestor splnil ich predstavy a na rozdiel od iných vstavaných digestorov si pochvaľujú jednoduchú montáž.

Candy CBT6130/3X
Víťaz porovnania: Lacný výsuvný digestor pre malé kuchyne

Candy CBT6130/3X

Vypredané

Klady

 • elegantný vzhľad
 • úsporné LED osvetlenie
 • odťah aj recirkulácia
 • nezaberá miesto v skrinke

Zápory

 • iba do malých kuchýň

Komínový digestor Mora OVG 648 GB

Efektné skosené digestory, ktoré neprekážajú pri varení, sú v posledných rokoch veľkým trendom, takže niet divu, že jednu do svojej ponuky zaradila aj značka Mora.

Komínový digestor OVG 648 GB so šírkou 60 cm je s výkonom 430 m³/hod. vhodný pre malé až stredne veľké kuchyne a vzhľadom na kompaktné rozmery sa zmestí aj do panelákovej kuchyne – napokon do veľkého domu by sme ju neodporučili.

Ak nemáte možnosť napojenia na odťah, je možné dokúpiť uhlíkový filter a fungovať s recirkuláciou, výkon je potom ale maximálne 206 m³/hod., čo už je pomerne málo. Ovládanie je jednoduché tlačidlové, osvetlenie je úsporné LED a návratu pár do miestnosti zabraňuje spätná klapka.

Odsávač pár Mora OVG 648 GB tak ocenia najmä tí, pre ktorých je dôležitý pekný dizajn za priaznivú cenu a ich kuchyňa patrí skôr k menším.

Víťaz porovnania: Lacný skosený digestor pre stredne veľké kuchyne

Mora OVG 648 GB

Zistiť cenu

Klady

 • moderný vzhľad
 • neprekáža pri varení
 • úsporné LED osvetlenie
 • jednoduché ovládanie
 • odťah aj recirkulácia
 • pomer kvalita verzus cena

Zápory

 • uhlíkový filter pre recirkuláciu treba dokúpiť

Výsuvný digestor Electrolux 300 LFP326S

Digestor zabudovaný do skrinky ponúka slušný výkon, elegantný vzhľad, spoľahlivosť a kvalitu preverenej značky za cenu, ktorá zodpovedá vlastnostiam.

Maximálny výkon digestora pri napojení na odťah je 410 m³/hod., čo je vhodné pre malé až stredne veľké kuchyne, kde sa často varí. Pokiaľ možnosť odťahu nemáte, je možné zakúpiť uhlíkové filtre na recirkulačnú prevádzku. Výkonnostné stupne sú 3, ovládanie je klasické tlačidlové, digestor je možné zapnúť tiež vysunutím čelnej lišty.

Výhodou proti lacnejším typom zabudovaných digestorov všetkých typov je nielen vyšší výkon, ale aj dve LED osvetlenia (veľa digestorov má len jedno), takže na prácu dobre uvidíte.

Oproti iným vstavaným digestorom je digestor Electrolux 300 LFP326S o niečo drahší, cena je však vzhľadom na výkon primeraná. Pokiaľ teda varíte častejšie a požadujete kvalitné odsávanie, je rozhodne skvelou voľbou.

Klady

 • pomer kvalita verzus cena
 • dve úsporné LED osvetlenia
 • elegantný dizajn
 • ľahké ovládanie

Zápory

 • uhlíkový filter pre recirkuláciu treba dokúpiť

Výsuvný digestor Mora OT 651 X

Vstavaný digestor Mora s výsuvným čelným panelom, ktorý sa vyrába v nerezovom (OT 651 X) a bielom (OT 651 W) prevedení, sa hodí do menších kuchýň, v ktorých je žiaduca kombinácia elegancie, výkonu a priaznivej ceny.

Digestor má 3 stupne výkonu, najsilnejší je 304 m³/hod. pri napojení na odťahové potrubie. Odsávanie sa samo spustí pri vytiahnutí digestora, ovládať ho ale môžete aj tlačidlami. V spodnej časti odsávača je úsporné LED osvetlenie, ktoré je síce len jedno, ale zato dlhé, takže svetla na prácu budete mať dostatok.

Vzhľadom na kompaktný rozmer je možné stále čiastočne využiť skrinku. Ak nemáte možnosť zapojenia na odťah, je možné použiť uhlíkové filtre a fungovať na recirkulácii.

Čo sa recenzií týka, je väčšina zákazníkov s digestorom spokojná, nájdu sa však aj takí, pre ktorých je výkon príliš malý a hlučnosť vysoká, niektorí spomínajú aj evidentne lacné materiálové prevedenie. S prihliadnutím na cenu sa však zhodujú na tom, že cena úplne zodpovedá kvalite.

Víťaz porovnania: Elegantný výsuvný digestor pre malé kuchyne

Mora OT 651 X

Zistiť cenu
skladom
89,00 €
Do obchodu
skladom
99,00 €
Do obchodu
skladom
99,00 €
Do obchodu

Klady

 • elegantný dizajn
 • nezaberá miesto v skrinke
 • jednoduché ovládanie
 • LED osvetlenie
 • odťah aj recirkulácia

Zápory

 • iba do malých kuchýň

Ostrovčekový digestor Franke FTU PLUS 3707 I BK

Na zavesenie na strop nad ostrovčekové varenie je určený digestor Franke FTU PLUS 3707 I BK, ktorý bude so svojim elegantným valcovým tvarom a matným povrchom nielen ozdobou priestoru, ale aj funkčným pomocníkom, ktorý vám zaistí čistý vzduch.

Výkon digestora je 630 m³/hod., čo je dostačujúce aj pre veľké kuchyne, ktoré sú súčasťou otvoreného priestoru. Efektívny odvod pár zaistí tiež perimetrické alebo štrbinové odsávanie, ktoré zvyšuje účinnosť digestora, a odťahové potrubie priemeru 150 cm.

Stupne výkonu sú celkom 3, ovládanie je klasické tlačidlové, na osvetlenie slúžia dve LED žiarovky. Šírka digestora je 37 cm, váha 28 kilogramov, pri inštalácii do sadrokartónových stropov teda budete potrebovať vystuženie. Ak nemáte možnosť napojenia na odťah, je možné použiť uhlíkové filtre na recirkuláciu, znížite tým ale výkon digestora, čo nemusí byť vo veľkom priestore úplne žiaduce.

Cena digestora je oproti všetkým ostatným v recenziách vyššia, jedná sa ale o ostrovčekový digestor s vysokým výkonom, takže z tohto hľadiska je naopak jeho cena viac než priaznivá. Franke navyše patrí medzi kvalitné značky, takže sa môžete spoľahnúť na čistý vzduch a elimináciu mastnôt a nečistôt.

Klady

 • perimetrické odsávanie
 • elegantný vzhľad
 • vysoký výkon
 • úsporné LED osvetlenie
 • odťah aj recirkulácia

Zápory

 • uhlíkové filtre pre recirkuláciu nie sú súčasťou

Prečo si zaobstarať odsávač pár

Primárny účel digestora je jasný - zbavovať domácnosť nežiaducich pachov. Ďalšou funkciou je eliminácia vlhkosti, ktorú oceníte v prípade, že sa vám v byte či dome objavujú plesne. Posledná je redukcia mastných pár a nečistôt, ktoré vznikajú pri varení a následne sa usadzujú na nábytku – ulepený mastný prach na horných skrinkách poznajú veľmi dobre predovšetkým majitelia plynových varných dosiek, nehovoriac o škodlivosti spalín z plynu v ovzduší.

Ako vybrať digestor

Digestor zaistí čistý vzduch v domácnosti a uľahčí upratovanie, má to však jednu podmienku – musí ísť o kvalitný digestor vhodný pre váš priestor. Ako taký nájsť a na čo sa pri výbere zamerať? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko o parametroch, ktoré hrajú pri výbere digestora zásadnú úlohu.

Ako vybrať digestor
zdroj: Depositphotos

Typ digestora

Výber vhodného typu digestora závisí najmä od toho, kam ho chcete umiestniť. A zásadnú úlohu zohráva aj dizajn. Čo sa výkonu a spôsobu odťahu týka, nie je typ až tak zásadný – aj digestor vstavaný v skrinke môže mať veľmi slušný výkon a naopak komínový digestor môže mať slabý výkon. Okrem spomínaných typov digestorov však existuje ešte niekoľko ďalších.

Podvesné digestory

Klasické digestory, ktoré sú dobre známe z panelákových kuchýň. Motor je umiestnený pod skrinkou cez ktorú vedie potrubie – pokiaľ je s odťahom. Hodia sa skôr do menších kuchýň.

Klady

 • nízka cena
 • ľahká údržba
 • nezaberajú miesto v kuchyni
 • priestor v skrinke uberá iba potrubie, takže ich možno využiť ako úložný priestor

Zápory

 • nižší výkon
 • nie príliš atraktívny dizajn

Výsuvné digestory

Motor je umiestnený v skrinke, pod skrinkou je iba úzka nerezová (alebo čierna, biela či inak farebná) lišta, pomocou ktorej sa digestor vysúva tak, že pokryje takmer celú hĺbku dosky. Výsuvné digestory už môžu mať pomerne slušný výkon, takže sa hodia aj do väčších kuchýň.

Klady

 • nízka cena
 • ľahká údržba
 • elegantný dizajn, ktorý neruší
 • nezaberajú miesto v kuchyni

Zápory

 • motor zaberá celú alebo takmer celú skrinku, takže priestor nemožno využiť

Vstavané digestory

Vlastnosťami totožné s výsuvnými digestormi, nenájdete u nich však vysúvací panel – odsávač pár je plne zabudovaný v skrinke.

Komínové digestory

Pri komínových digestoroch dochádza k jednému častému omylu, ktorý zrejme pramení z názvu – bývajú považované za digestory, ktoré je možné použiť iba s odťahom. Komínový digestor však môžete, rovnako ako všetky ostatné, použiť ako na odťah, tak aj na recirkuláciu. Nedá sa ani povedať, že by bol výrazne drahší oproti digestoru v skrinke, vždy záleží na konkrétnom modeli a jeho výkone a dizajne.

Najčastejšie sa používa komínový digestor s klasickým „T“ tvarom – úplne rovný alebo s ľahko zaobleným sklom, do moderných kuchýň či menších priestorov sú obľúbené jednoduché valce či kocky a do klasickej kuchyne môžete zaobstarať rustikálny digestor s dreveným rámom, ktorý možno namoriť do vami požadovaného odtieňa. Skôr okrajovou záležitosťou je rohový digestor alebo digestor lakovaný podľa RAL stupnice.

Klady

 • veľký výber designov a funkcií
 • možno nájsť modely s veľmi vysokým sacím výkonom
 • jednoduchá montáž na stenu
 • zaujímavý prvok kuchyne

Zápory

 • zaberajú viac miesta
 • náročnejšia údržba

Skosené digestory

Skosené digestory sú špeciálnou kategóriou komínových digestorov. Odsávanie je obvykle štrbinové, u niektorých typov je možné panely otvoriť. Hlavné charakteristiky majú rovnaké ako komínové digestory, oproti nim však (vzhľadom k tvaru a umiestneniu bližšie k varnej doske) lepšie nasávajú pary. Skvele sa hodí pre kuchárov väčšieho vzrastu, nezanedbateľný je aj ich dizajnový dojem.

Klady

 • vysoko efektívny zber pár
 • vhodné pre vysoké postavy
 • jednoduchá montáž na stenu
 • atraktívny design

Zápory

 • zaberajú viac miesta
 • náročnejšia údržba

Ostrovčekové digestory

Používajú sa do kuchýň s kuchynským ostrovčekom. Keďže musia čistiť vzduch vo veľkom priestore, mávajú vysoký výkon, respektíve by ste pri výbere – pokiaľ často varíte – mali na výkon obzvlášť dbať.

Ostrovkový odsávač pár je uchytený k stropu, takže jeho použitie treba zohľadniť už pri stavbe. Najlepším postupom je včasná (vo fáze hrubej stavby) spolupráca s firmou, ktorá bude digestor montovať.

Ohľadom dizajnu máte na výber z celej škály typov, ktoré sú totožné ako pri komínových digestoroch (s výnimkou rustikálneho a rohového digestora). Špecialitou a dizajnovou lahôdkou je závesný spúšťací digestor, ktorý má veľmi exkluzívny vzhľad. Vzhľadom ku konštrukcii ale funguje iba na uhlíkový filter, takže výkonnosť nie je taká, aká je pri ostrovčekovom digestore potrebná – ak pravidelne a často varíte.

Klady

 • vysoký sací výkon
 • veľký výber prevedení
 • moderné riešenie do veľkých kuchýň

Zápory

 • vyššia cena
 • náročnejšia montáž
 • nemožno montovať do SDK podhľadov (nutné riešiť vystužením)
 • náročnejšia údržba

Stropné digestory

Alternatíva, ktorú možno nahradiť klasickým ostrovčekovým digestorom. Majú štrbinové odsávanie a sú plne zabudované v strope (v podhľade), s ktorým splývajú a nenarušujú dizajn kuchyne. Niektoré modely stropných digestorov je možné spustiť dole, bližšie k varnej doske.

Klady

 • nenarúšajú vzhľad kuchyne
 • neprekáža osobám vyššieho vzrastu

Zápory

 • vzhľadom k vzdialenosti od varnej dosky nižšia efektivita odsávania pár
 • vyššia cena
 • náročnejšia montáž
 • nemožno montovať do SDK podhľadov (nutné riešiť vystužením)
 • náročnejšia údržba

Digestory v pracovnej / varnej doske

Digestory sa vysúvajú z pracovnej dosky a štrbinou nasávajú pary priamo od hrncov. Alternatívou je varná doska, ktorá má v sebe zabudovanú mriežku, ktorá „vťahuje“ paru. Obe sú dostupné vo verziách pre odťah aj recirkuláciu (podľa typu).

Klady

 • moderné inovatívne riešenie
 • jednoduché ovládanie
 • nezaberajú miesto v hornej skrinke
 • nenarúšajú vzhľad kuchyne
 • ľahká údržba

Zápory

 • pri použití väčších hrncov horší sací efekt
 • zaberajú miesto v spodnej skrinke
 • vysoká cena

Typ odsávania

Typ odsávania závisí najmä od stavebno-technických možností domu a bytu. Napojiť digestor na odťah je najefektívnejšie, nemusí to ale platiť vo všetkých prípadoch. Aké sú teda možnosti odsávania a na čo si u nich dať pozor?

Digestory s odťahom

Digestory s odťahom sú napojené na potrubie, ktoré odvádza vzduch z miestnosti. Najvhodnejší je otvor priamo za digestorom, s potrubím v minimálnej dĺžke, vďaka čomu sa nestráca výkon. Potrubie môže byť aj dlhšie, maximálne však 2 až 3 metre. Čím dlhšie je potrubie, tým viac sa stráca výkon digestora. Pokiaľ by ste teda museli viesť potrubie napríklad 4 metre, odťah stráca zmysel a je lepšie použiť recirkulačný digestor. Negatívny vplyv na výkon majú aj ohyby, opäť platí, že čím viac kolien, tým horšie.

Na výkon má vplyv aj materiál a priemer potrubia. Potrubie by malo mať vždy hladkú vnútornú stenu, ktorá nevytvára odpor prúdiacemu vzduchu. Čo sa priemeru týka, držte sa odporúčania výrobcu. Výkonnejšie digestory majú výstupný priemer 150 mm a pokiaľ ich napojíte na odťahové potrubie s nižšou kapacitou, znížite ich výkon a zvýšite hlučnosť.

Pri digestore s odťahom je tiež veľmi dôležitá spätná klapka, ktorá bráni tomu, aby sa do miestnosti vracal studený vzduch a do hrncov kvapkala skondenzovaná para.

V prípadoch, keď dieru na odťah nemožno urobiť priamo za digestorom, nastáva otázka, ako zakryť potrubie digestora. Pri komínových digestoroch sa potrubie najčastejšie schováva do SDK výklenku, do ktorého je možné pridať aj dekoratívne osvetlenie, v prípade digestorov v skrinke sa môže potrubie viesť vnútrom skriniek (nutné počítať s úbytkom úložného priestoru) alebo položiť na ich vrch a na zakrytie kuchynských dvierok alebo korpusov.

Digestory s odťahom: externý motor

Ak máte rodinný dom, môžete zvážiť ešte jeden variant odťahu: externý motor. Pri tomto riešení sa motor vyberie z digestora a umiestni do externej ventilačnej jednotky, ktorá môže byť buď vnútorná (napríklad pod strechou), alebo vonkajšia (na fasáde domu). Výhodou je výrazné zníženie hlučnosti pri zachovaní výkonu. Keďže sa jedná o technologicky zložitejšie riešenie, nie sú pre neho vhodné všetky digestory. Pri nákupe hľadajte označenie, ako je EVJ alebo Remote blower a umiestnenie digestora, respektíve motora, riešte už pri stavbe domu.

Digestory bez odťahu

Recirkulačné digestory nie sú napojené na odťahové potrubie ale majú vo vnútri uhlíkové filtre, ktoré čistia nasávaný vzduch. Hlavná výhoda je jasná, nie je nutné riešiť potrubie. Ďalším benefitom sú nulové tepelné straty. A nevýhody? Nezbaví vás vlhkosti, sú menej výkonné a je nutné počítať s výmenou uhlíkových filtrov, podľa frekvencie varenia je to raz za 4 až 6 mesiacov. Niektoré digestory vás na nutnosť výmeny filtrov samé upozornia.

Kombinované digestory

Bez ohľadu na dizajn a konštrukciu je väčšinu digestorov možné použiť buď na odťah, alebo na recirkuláciu – buď jedno, alebo druhé. Existujú ale aj kombinované digestory, ktoré umožňujú oba druhy prevádzky a menia sa jednoduchým prepnutím tlačidla. To sa môže hodiť napríklad pri striedaní ročných období: v lete používate odťah, v zime, keď nechcete prísť o teplo, prepnete na recirkuláciu.

Materiál

Digestory sa najčastejšie vyrábajú z nerezu, hliníka, prípadne nerezu či hliníka doplneného o číre alebo pieskované sklo. Sklo vyzerá veľmi efektne, počítajte však s náročnejšou údržbou a častým leštením. Módne sú tiež biele alebo čierne digestory z lakovaného plechu.

Výkon

Odsávač pár si kupujeme preto, aby sme sa zbavili zápachu, preto je jeho výkon pri výbere na prvom mieste. Digestor so správne zvoleným výkonom by mal byť schopný vymeniť vzduch v miestnosti 5 až 10 × za hodinu na stupeň, ktorý nemá hladinu hluku väčšiu ako 55 dB. Na to, aby ste sa dopátrali správnej hodnoty, slúži jednoduchý vzorec:

Objem miestnosti v m³ (dĺžka × šírka × výška miestnosti) × 10 (koľkokrát za hodinu sa má vymeniť vzduch v miestnosti) = výkon v m³/hod.

Hlučnosť

Úroveň hlučnosti je veľmi dôležitá pri spojení kuchyne a obývacej izby do jedného priestoru. Ak nechcete, aby ste mali pri sledovaní televízie pocit, že za vami štartuje lietadlo, vyberajte digestor s hlučnosťou pod 62 dB, najtichšie modely mávajú hlučnosť okolo 40 dB. Na hlučnosť má vplyv aj spôsob odvetrávania – recirkulácia je hlučnejšia ako odťah, najtichší je digestor s externým motorom.

Ak sa vám váš digestor zdá príliš hlučný, aj keď sú parametre uvádzané výrobcom perfektné, môže byť problém v zlej montáži.

Energetická účinnosť a ročná spotreba

Každý digestor má zo zákona uvedený energetický štítok, ktorý vám hovorí, do akej energetickej triedy sa radí. Spotreba je priamo úmerná výkonu, nekupujte teda digestor s vyšším výkonom, ako je nutný pre odvetranie vašej miestnosti, iba by ste plytvali energiou a financiami.

Hmotnosť

Váha digestora nie je príliš zásadná pri tehlových a iných múroch s dostatočnou pevnosťou (pozor ale na staré murivo, ktoré sa môže mrviť). Problém nastáva v okamihu montáže na sadrokartón, špeciálne potom pri ťažších ostrovčekových digestoroch. Tu je nutné na umiestnenie digestora myslieť už pri rekonštrukcii/stavbe a exponované miesto vystužiť.

Doplnkové funkcie

Okrem vyššie uvedeného prihliadnite pri výbere k doplnkovým funkciám, ktoré môžu zvýšiť komfort používania digestora.

 • Osvetlenie: Má ho každý digestor, rozdiel je však v jeho kvalite. Lacnejšie žiarovky so žltým svetlom po prvé príliš dobre nesvietia, po druhé často praskajú a je nutná ich výmena. Výrazne lepšie je LED osvetlenie s bielym svetlom, ktoré je ideálne na prácu a navyše úsporné a s dlhou životnosťou.
 • Automatický odťah: Digestor sa sám zapne v okamihu, keď čidlá zaregistrujú zvýšené množstvo pár v miestnosti.
 • Automatický dobeh: Po ukončení varenia zapnete automatický dobeh, digestor odsaje zvyšné pary v miestnosti a po určitej dobe sa sám vypne. Niektoré môžu mať na tento účel časovač.
 • Perimetrické odsávanie: Označenie pre štrbinové odsávanie po obvode digestora (zospodu), ktoré je účinnejšie a má až o 25 % nižšiu hlučnosť ako klasické odsávanie. Štrbinové odsávanie využíva fyzický jav zvaný Venturiho efekt, ktorý dobre poznáte, pokiaľ vám ťahá medzerami v oknách alebo dverách. Odsávač pár s perimetrickým odsávaním nie je viazaný na konkrétny typ odťahu, možno ho teda mať pri digestore na odťah aj na recirkuláciu a stretnete sa s ním naprieč všetkými dizajnmi.
 • Intenzívny výkon: Aktivuje maximálny výkon a po určitom čase sa prepne späť na posledný zvolený stupeň.
 • 24 hodinová ventilácia: Veľmi mierny, nehlučný a na energetickú spotrebu zanedbateľný režim zapína digestor každú hodinu na pár minút, čím zaisťuje priebežné ľahké odvetrávanie. Funkcia je veľmi užitočná v priestoroch náchylných na tvorbu plesní.
 • Snímač na výmenu filtra: Upozorní vás na nasýtenie a nutnosť výmeny uhlíkového filtra.
 • Čidlo na vyčistenie filtra: Upozorní vás na nutnosť vyčistenia tukového filtra.
 • Dotykové ovládanie: Nahrádza klasické tlačidlá a ukazuje zvolené funkcie či výkon. Vzhľadom na citlivosť môže byť pre mnohých na ovládanie lepšie, z rovnakého dôvodu môže byť ale aj horšie – ak máte mastné či mokré ruky, elektronika nemusí reagovať.
 • Bezdrôtové prepojenie: Umožní ovládanie digestora z panelu varnej dosky. Oba systémy musia byť od rovnakého výrobcu a byť kompatibilné na použitie.
 • Diaľkové ovládanie: Skvelé pre osoby menšieho vzrastu alebo do bezbariérových domov a bytov.

Príslušenstvo k digestorom

Príslušenstvo sa líši podľa typu digestora a spôsobu odťahu. Najčastejšie sa stretnete s nasledujúcim:

 • Spätná klapka: Zaisťuje prúdenie vzduchu iba jedným smerom, tzn. bráni návratu studeného vzduchu späť do miestnosti a odkvapkávaniu skondenzovaných pár z digestora.
 • Kovový tukový filter: Je umiestnený v spodnej časti digestora a slúži na prvotné zachytenie nečistôt a mastných pár z varenia.
 • Uhlíkový filter: Používa sa pre recirkulačné digestory. Tvar filtra sa líši podľa typu digestora, pri nákupe náhradného je teda potrebné poznať jeho presné označenie.
 • Pevné a flexi potrubia, mriežky a redukcia: Voliteľné doplnky používané v závislosti na technickom riešení odťahu.
 • Čistiace prostriedky: Dokážu výrazne uľahčiť upratovanie a zároveň povrch digestora naimpregnovať tak, že sa na nej usadzuje menej prachu alebo na nej nie sú vidieť odtlačky prstov.

Dizajn

Nie je síce dôležitý na prevádzku, je však dôležitý pre vytvorenie harmonického prostredia, ktoré sa vám bude páčiť a bude ladiť s celkovým konceptom domu či bytu. Ak chcete mať digestor čo najmenej nápadný, zvoľte ten plne vstavaný do skrinky. Naopak ak chcete, aby bol odsávač pár centrálnym prvkom, ktorý upúta pozornosť, máte na výber z celého radu dizajnových, hocikedy až extravagantných riešením. Medzi nenápadnosťou a extravaganciou potom existuje celý rad prevedení, z ktorých vám pôjde hlava okolo – a určite tu nájdete to pravé pre vás.

Značka

Existuje mnoho značiek, ktoré sa špecializujú na výrobu digestorov. Medzi najznámejšie značky patrí napríklad Mora, Klarstein, Elica, Faber, Franke, Guzzanti, Beko, AEG, Electrolux, Zanussi, Bosch, Siemens alebo Miele.

Digestory Mora

Hoci je Mora už vo vlastníctve spoločnosti Gorenje, stále ju môžeme považovať za značku, ktorá má svoje neodmysliteľné miesto v našich tradíciách a patrí k tým rokmi prevereným. Mora sa všeobecne zameriava najmä na cenovo dostupné spotrebiče, ktoré vyhovujú potrebám bežnej domácnosti. V ponuke tak nájdete všetky typy digestorov v rôznych dizajnoch, ktoré sa hodia najmä do menších až stredne veľkých kuchýň.

Digestory Klarstein

Nemecký výrobca spotrebičov a doplnkov do domácnosti je u zákazníkov obľúbený pre výrobky v atraktívnych designoch, ktoré svojimi vlastnosťami vyhovujú nárokom modernej doby, pričom sú navyše cenovo dostupné. Čo sa týka digestorov, nájdete u Klarstein všetky typy digestorov vrátane tej výsuvnej z pracovnej dosky, moderných kociek či valcov alebo elegantných ostrovčekových odsávačov. Výkonovo je väčšina digestorov zo sortimentu vhodný skôr do menších až stredných kuchýň.

Digestory Elica

Talianska firma, ktorej primárnym zameraním sú digestory, sa sústredí na vysoký sací výkon v kombinácii s tichou prevádzkou v atraktívnom dizajne – čo sa jej darí, odsávače Elica sú naozaj spoľahlivé. Cenovo sa Elica radí skôr k vyššej strednej triede, pričom možno povedať, že investícia do kvality sa oplatí, aj keď tu v niektorých prípadoch platíte viac za dizajn ako výkon. 

Digestory Franke

Švajčiarska firma Franke sa pôvodne špecializovala na drezy, batérie a drviče odpadu, neskôr do svojho sortimentu pridala aj digestory a ďalšie spotrebiče. Pri všetkých produktoch, digestory nevynímajúc, nadchne precízne dielenské spracovanie a atraktívny dizajn idúci ruka v ruke s vysokým výkonom a inováciami, ktoré vyhovejú všetkým moderným domácnostiam. Cenovo sa digestory Franke zaraďujú do strednej až vyššej triedy.

Digestory Guzzanti

Talianska firma Guzzanti funguje na trhu už 15 rokov. V ponuke má široký sortiment domácich spotrebičov, pri ktorých sa snaží skĺbiť kvalitu, design a dostupnú cenu. Čo sa digestora týka, nájdete u Guzzanti ako základné modely s nižším výkonom do malých panelákových kuchýň, tak aj digestory s vysokým výkonom pre veľké ostrovčekové kuchyne. 

Digestory AEG, Electrolux, Zanussi

Všetky tri značky patriace do koncernu Electrolux Group sú na našom trhu veľmi dobre známe a patria k rokmi preverenej kvalite. Každá z nich má svoj špecifický okruh zákazníkov – Zanussi cieli skôr na menšie domácnosti, ktorým stačí základná výbava a je pre nich dôležitá priaznivá cena, Electrolux je cenou aj kvalitou akýmsi pomyselným zlatým stredom a AEG je zamerané na náročnejších užívateľov vyžadujúcich pokročilejšie funkcie.

Digestory Bosch, Siemens

Domáce spotrebiče Bosch a Siemens patria do koncernu BSH domáce spotrebiče, s.r.o. a na našom trhu majú už viac ako 130 rokov dlhú tradíciu.

Produkty Bosch sa radia do strednej až vyššej triedy, ich dizajn, funkcia a výbava sú – v porovnaní so Siemens – jednoduchšie, uspokoja tak zákazníkov, ktorí chcú kvalitné výrobky za rozumnú cenu. Siemens potom cieli na náročnejších užívateľov, ktorým ponúka vyšší výkon, bohatšiu výbavu, efektívnejší dizajn a samozrejme aj vyššiu cenu. Do rovnakého koncernu patrí tiež značka Gaggenau, ktorá je najexkluzívnejšia na našom trhu – ako kvalitou, tak aj cenou. 

Digestory Beko

Turecká spoločnosť Beko patriaca do koncernu Arçelik Group je po celom svete obľúbená predovšetkým vďaka spotrebičom v moderných dizajnoch, ktoré svojim výkonom a vlastnosťami uspokoja menšie až stredne veľké domácnosti – zároveň sú pre bežné domácnosti finančne dostupné. 

Cena

Cena je prienikom všetkých vyššie uvedených vlastností. Nikdy by nemala byť dôležitejšia ako výkon – pokiaľ potrebujete znížiť cenu, uberte radšej zo svojich požiadaviek na dizajn ako na kvalitu.

Digestory do 200 €

Do 200 € zaobstaráte väčšinou výsuvné, vstavané či podstavné digestory s menším výkonom, ktoré sa hodia do menších kuchýň v panelových domoch, kde sa nevarí príliš často. V tejto kategórii je možné naraziť na dizajnovo veľmi jednoduché komínové digestory so slabším výkonom.

Digestory od 200 do 400 €

V tejto cenovej relácii je možné nájsť vstavané či výsuvné odsávače so stredne vysokým výkonom, prípadne už celkom pekné samostatné komínové digestory. Výkon odťahu týchto digestorov väčšinou vyhovuje malým až stredne veľkým kuchyniam, v ktorých sa varí pravidelne.

Digestory od 400 do 800 €

Za cenu v rozmedzí od 400 do 800 € nájdete široký sortiment dizajnovo podarených modelov so slušným výkonom, ktorý sa hodí pre stredné až veľké kuchyne. Niekedy v tejto cenovej hladine môžete nájsť aj výkonovo slabšie či dizajnovo jednoduchšie ostrovčekové digestory.

Digestory nad 800 €

Ak máte rozpočet nad 800 €, môžete si vyberať z dizajnovo atraktívnych modelov s vysokým výkonom, ktorý bude dostačujúci aj pre veľké kuchyne. S investíciou nad 800 € je tiež potrebné počítať v prípade, keď sa rozhodnete pre ostrovčekové varenie v kuchyni, ktorá je spojená s jedálňou a obývacím priestorom a vyžaduje tak naozaj výkonné odsávanie.

Ako zapojiť digestor

Digestor je vždy umiestnený nad varnou doskou a vycentrovaný. Ideálne by mal byť široký aspoň tak ako varná doska.

Čo sa výšky týka, mal by byť 65 cm od varnej dosky v prípade varenia na elektrike a 75 cm pokiaľ varíte na plyne. Výnimku tvoria skosené digestory, ktoré sa umiestňujú nižšie.

Pri montáži digestora by ste sa vždy mali držať návodu výrobcu, ale my odporúčame zveriť montáž radšej odborníkom. Neodbornou montážou by ste mohli znížiť výkon digestora a zvýšiť jeho hlučnosť.

Ako používať digestor

Digestor mení prúdenie vzduchu v miestnosti, nie však bezodkladne okamihom zapnutia, ale až po pár minútach. Aby ste pri varení mali ten správny ťah, je vhodné digestor zapnúť pár minút pred jeho zahájením. Rovnako tak by ste digestor nemali vypínať hneď po ukončení varenia, ale nechať ho ešte pár minút pracovať – s čím vám pomôže vyššie spomínaný automatický dobehový program.

Ako vyčistiť digestor

Na povrch digestora sú najlepšie špeciálne prípravky na nerez alebo na sklo, v závislosti od typu digestora. Niektorí výrobcovia digestorov tiež predávajú prostriedky priamo určené na odsávače pár.

Tukové filtre je najjednoduchšie dať do umývačky, pokiaľ umývačku nemáte, stačí filter umyť teplou vodou so saponátom. Ak je filter veľmi zanesený, nechajte ho odmočiť cez noc.

Na veľmi znečistené plochy a zašlú špinu je možné využiť tiež babské rady, napríklad zmiešať jedlú sódu či prášok do pečiva s vodou a výslednú pastu použiť na digestor. Pred nanesením sa však najprv uistite, že prípravok váš digestor nepoškodí, najlepšie na malej ploche, ktorá nie je príliš vidieť.

Ako často čistiť digestor?

Frekvencia čistenia závisí od frekvencie vášho varenia, všeobecne však možno povedať, že čím dlhší bude interval údržby, tým viac práce s ňou budete mať. Odporúčaná frekvencia na umývanie tukových filtrov je raz za 1 až 2 mesiace, povrch digestora podľa potreby.

Najčastejšie otázky pri výbere a používaní digestora

K výberu digestora je potrebné pristupovať zodpovedne, a tak je jasné, že sa k nemu viaže množstvo otázok. Tu sú 3 otázky, na ktoré sa zákazníci pýtajú odborníkov najčastejšie:

Môžem mať digestor v dome s rekuperáciou?

V nízkoenergetických domoch s riadeným rekuperačným vetraním nie je možné použitie digestora s odťahom. Digestor by narušil tlakovú rovnováhu vo vnútri domu a celú funkciu rekuperačného systému, navyše by dochádzalo k veľkým tepelným stratám. Aké sú teda možnosti?

 • Bežné riešenie: Použitie recirkulačného digestora, výhody a nevýhody viď vyššie.
 • Efektívne riešenie: Špeciálny digestor pre priame napojenie na rekuperačný systém, ktorý nemá motor. Prídavný filter digestora zachytí všetku mastnotu, vzduch je nasávaný a odvádzaný pomocou ventilačného systému rekuperácie. Dom zostáva pasívny, v kuchyni je čistý vzduch, prevádzka digestora je nehlučná, montáž štandardná a výmena filtrov lacná (cca 15 €/ rok).

Ako vymeniť uhlíkový filter digestora?

Uhlíkový filter je umiestnený nad tukovým filtrom, takže najskôr musíte odňať tento panel – väčšinou býva iba zacvaknutý, žiadne náradie nie je potrebné. Potom uvidíte filter uhlíkový, ktorý býva opäť tiež iba zacvaknutý alebo nasadený. Pri niektorých lacných typov digestorov je uhlíkový filter univerzálny, tzn. odstrihnete potrebnú veľkosť a filter vložíte do rámu. Pri väčšine digestorov je však potrebné poznať jej typ a podľa toho kúpiť príslušný náhradný filter.

Môžem si digestor namontovať sám?

Ak ste zruční, budete sa riadiť návodom a dodržíte všetky odporúčania výrobcu, zvládnete digestor namontovať sami. Najmä pri digestoroch napojených na odťah však odporúčame odbornú montáž, ktorá zaistí správnu funkčnosť digestora. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Som Barbora a vyštudovala som online marketing, ktorému sa už niekoľko rokov venujem. Som veľký detailista, ktorý (nielen) pri nákupoch prejde celý internet a ku každej téme si potrebuje nájsť množstvo informácií, porovnať všetky parametre a dlho dlho vyberať. Rada sa s vami o tieto poznatky podelím. Ako obsahový špecialista sa starám o texty a celkový obsah, ktorý na stránke Homago.sk nájdete.