Z čoho a ako postaviť vonkajšie schody k domu alebo na terasu?
Svažitý pozemok nemusí byť nočnou morou, naopak ho možno využiť na úpravy, ktoré zatraktívnia vzhľad záhrady a rozdelia ju do rôznych funkčných zón. O rozdelenie terénu sa postarajú vonkajšie schody, ktoré by mali spĺňať požiadavky na praktickosť aj estetiku. Z čoho teda urobiť vonkajšie schody k domu, na terasu alebo na záhrade všeobecne?
Čo sa v článku dozviete?
Vonkajšie schody: na čo nezabudnúť pred stavbou?
Vonkajšie schody môžu viesť z domu na terasu alebo záhradu, z terasy na záhradu alebo rozdeľovať svahovitý pozemok tak, aby sa po ňom dalo chodiť. Vo všetkých prípadoch by ste pri ich plánovaní mali zvážiť niekoľko aspektov, ktoré sú zásadné pre funkčnosť aj estetický dojem.
- Materiál: Vonkajšie schody sú vystavené vetru, dažďu, mrazu a slnku, ich materiál by tak mal byť ideálne neporézny a voči všetkým týmto vplyvom odolný. Nevyhnutné je aj to, aby bol protišmykový, čím zabránite nepríjemným nehodám.
- Sklon: Pre pohodlnú chôdzu je ideálny sklon schodov maximálne 35 stupňov.
- Pohyby pôdy: Ak je pozemok príkry, a navyše majú podložie a pôda tendencia uchádzať (napríklad pri veľkých dažďoch), bude treba voliť vonkajšie schody z obzvlášť pevných materiálov (napr. betón), prípadne použiť ďalšie spevňujúce prvky terénu.
- Veľkosť: Hĺbka nášľapnej plochy by mala byť aspoň 18 cm, ideálne však 23 cm. Optimálna výška schodu je 15 cm, šírka od 50 cm.
- Vzhľad: Dizajn schodov by mal ladiť so štýlom domu, terasy, plotu, altánku a ďalších prvkov. Napríklad betón sa nebude hodiť na klasickú chalupu a k modernému domu v minimalistickom štýle nebude ideálne schodisko z použitých pneumatík.
- Rozvrhnutie: Záhradu môžete pomocou schodov rozdeliť napríklad na relaxačnú, okrasnú a úžitkovú časť. Schody potom jednotlivé zóny oddelia a zároveň umožnia pohyb medzi nimi.
- Osvetlenie: Z domu nechodíme vždy len cez deň, svetlo na schody je tak dôležitým bezpečnostným prvkom. Praktické sú napríklad solárne lampy a bodovky, ktoré sa automaticky rozsvietia po zotmení či sofistikovanejšie programovateľné osvetlenie v rámci chytrej domácnosti.
- Rastliny: Nie sú nevyhnutné, rozhodne sú však prvkom, ktorý dokáže schody výrazne skrášliť. Okolo užších schodov sa viac hodia nižšie rastliny, ak sú schody širšie, môžete okolo nich vysadiť vyššie kríky. Rastliny je možné umiestniť aj do dekoratívnych kvetináčov a postaviť priamo na schody, pozor však na prelievanie v kombinácii s hnojivami, ktoré môžu zanechávať nevzhľadné škvrny.
Z čoho urobiť vonkajšie schody k domu, na terasu či záhradu
Materiálov vhodných na vonkajšie schody je celý rad - a nemusíte sa obmedzovať iba na jeden. Ak dodržíte požiadavky na funkčnosť a praktickosť, môžete jednotlivé riešenia vzájomne kombinovať či dopĺňať o okrasné prvky, ako sú okruhliaky alebo štrk.
Vonkajšie betónové schody
Betón patrí k vôbec najodolnejším materiálom. Okrem schodov z neho je možné postaviť aj podporné múry na príkrejší pozemok, pričom sa nemusíte obmedzovať iba na hranaté tvary, ale môžete si pokojne vyhrať a steny urobiť zaoblené. Hodí sa najmä k modernejším domom.
Vonkajšie drevené schody
Drevené schody sú prvkom, ktorý každej záhrade dodá prírodný nádych. Variant, ako urobiť vonkajšie drevené schody, je nepreberne. Môžete použiť staré trámy či podvaly v kombinácii s okruhliakmi a kameňmi, čo sa hodí predovšetkým ku klasickým domom a chalupám, alebo vytvoriť debnenie z dosiek a to vysypať štrkom či kamienkami.
Ďalšou možnosťou, ktorá sa hodí aj k moderným domom, sú vonkajšie schody z exotických drevín ako Teak, Merbau, Padouk, Ipe a ďalšie. Výhodou je vysoká odolnosť, dlhá životnosť (20 rokov a viac) a luxusný vzhľad, nevýhodou potom vyššia cena. Alternatívou sú vonkajšie drevené schody z smrekovca či borovice, ktorých životnosť je nižšia (cca 10 rokov), rovnako tak je ale nižšia aj cena, ktorá je oproti exotickým drevinám tretinová.
Vonkajšie kovové schody
Nerezové kovové schodisko môže mať roštové nášľapy, ktorých výhodou je takmer nulová nutnosť údržby a – vzhľadom na to, že na nich nelepí voda – vysoká bezpečnosť. Druhá varianta je tá, že kov slúži ako rám a výplň je z dlažby alebo dreva.
Vonkajšie dláždené schody
Aj dláždené schody môžu mať mnoho podôb. Dlažbu je možné položiť na zem (ak je terén rovný) alebo s ňou obložiť betónové alebo kovové schody. Vždy vyberajte iba dlažbu, ktorá je určená na vonkajšie použitie. Najviac obľúbená je veľkoformátová dlažba v neutrálnych odtieňoch, alebo naopak farebné mozaiky či španielsky vzor, ktoré dodajú záhrade originálny vzhľad.
Kamenné vonkajšie schody
Schody z kameňov dodajú podobne ako drevo prírodný nádych a môžu vyzerať veľmi zaujímavo. Pozor však na ich stabilitu, napríklad pre staršie osoby môže byť pohyb na nerovnej ploche kameňov nebezpečný.
Vonkajšie schody z tehál
Pálené či staré opotrebované tehly dodajú záhrade príjemnú atmosféru, obzvlášť v kombinácii s vhodnými rastlinami. Najlepšia je dvakrát pálená tehla, ktorá je odolná voči mrazu a poveternostným vplyvom.
Vonkajšie schody z tvárnic na stratené debnenie
Ak sa chystáte ešte len stavať, môžete rovno objednať tvárnice navyše a neskôr ich použiť na vonkajšie schody na záhradu. Nášľapnú časť schodiska vyplňte kamienkami, do krajných tvárnic nasypte hlinu a vysádzajte okrasné rastliny.
Vonkajšie schody z paliet
Palety sú vďačným materiálom mnohých domácich majstrov, čomu sa vôbec nečudujeme, prácu s nimi totiž zvládne úplne každý. Pokiaľ nie ste manuálne zruční, stačí ich len poskladať na seba a získate originálne schody na terasu. Ak si chcete viac hrať, je možné ich rozobrať a následne zostaviť podľa toho, ako potrebujete. Vyrobiť z nich môžete aj okrasné kvetináče, sedenie alebo stolík.
Vonkajšie schody z pneumatík
Prikláňate sa skôr k recyklácii než k nákupom nových materiálov? Vyrobte si vonkajšie schody zo starých pneumatík. Aby schody nevyzerali ako skládka, ale ako premyslený koncept, urobte z pneumatík aj kvetináče či detské herné prvky, ktoré pre vylepšenie dojmu natrite do pastelových farieb.
Tip pre rodiny: využite svahovitý pozemok na maximum
Ak máte deti, bola by škoda mať záhradu iba na okrasu. Pridajte do terénu šmykľavky, rebríky či lezecké prvky a doprajte deťom poriadnu porciu zábavy a vonkajšieho vyžitia, ktorému možno neodoláte ani vy sami.